Autor Zpráva
Scumo
Profil *
Validní dokument není nic za co by jsi měl dostat pohár, .. validita důležitá není, důležitější je vzhled/obsah/přístupnost/funkčnost tvého webu.

Tuto zázračnou větu napsal Měsíček

Je zajimave je ze me kazdej buzeruje za kod html a tak, ale důležitější je vzhled/obsah/přístupnost/funkčnost tvého webu. a to skoro nikdo z Vas (redaktoru) nikdy nehodnotil, mozna jsou stranky hrozne napsane, ale jsou funkcni!!!
Měsíček
Profil
"nikdo z Vas (redaktoru) nikdy nehodnotil, mozna jsou stranky hrozne napsane, ale jsou funkcni!!!"

Já nejsem redaktor ani moderátor (bohudík).

"Tuto zázračnou větu napsal Měsíček "

Zázračná věta? Řekl bych, že jen obyčejný názor.

"Je zajimave je ze me kazdej buzeruje"

Nebuzeruje tě nikdo, jestli to tak bereš tak se zdrž blbých komentářů a běž jinam (interfórum) třeba, možná tě tam buzerovat nebudou.

"mozna jsou stranky hrozne napsane, ale jsou funkcni!!!"

Nepochopil jsi .. funkční u mne neznamená jen to, že je vidíš, to u mne znamená také to, že je vidíš když máš vypnuté obrázky nebo CSS, když si je můžeš prohlížeč v mobilu atd .. atd ..

Tak asi tak :)

Jinak jestli se mohu zeptat, co to má za význam pro ostatní a pro tebe, toto nově založené téma?
joe
Profil
Měsíček

validita důležitá není, důležitější je vzhled/obsah/přístupnost/funkčnost tvého webu
To běž vysvětlovat na školy, kde to požadují u semestrální práce, jinak by ji snad ani neuznali. Jinak s tebou souhlasím ;-) „Drobná“ nevalidnost určitě nebrání rychlejšímu načtení stránky, či špatnému zobrazení v jiném prohlížeči... :-)
Měsíček
Profil
"To běž vysvětlovat na školy, kde to požadují u semestrální práce, jinak by ji snad ani neuznali. Jinak s tebou souhlasím ;-) „Drobná“ nevalidnost určitě nebrání rychlejšímu načtení stránky, či špatnému zobrazení v jiném prohlížeči... :-)"

Řekl bych, že semestrální práci bych si obhájil .. nebudu teď rozebírat co je/co není validita, to už tady párkrát zaznělo .. jde mi o to, že někteří upřednostňují validitu stránky výše než další mnohem důležitější prvky, které zanedbávají - hlavně, že mají zelený proužek.
Miloš
Profil
Měsíček
někteří upřednostňují validitu stránky výše než další mnohem důležitější prvky, které zanedbávají - hlavně, že mají zelený proužek.
Tak pod tohle se mohu podepsat.

Scumo
To, že je stránka validní, znamená pouze to, že je validní (respektive že vyhovuje validátoru). Nic víc, nic míň.
Pokud to možné je, tak je určitě lepší, když stránka validní je, ale jsou (řídké) situace, kdy člověk volí mezi validitou a sémantikou.
Sémantika je imho důležitější.

Spolu se sémantikou jde ruku v ruce použitelnost a přístupnost:
1) Stránka je použitelná i bez načtených obrázků, bez CSS, bez javascriptu. Nemusí být v takových případech krásná, ale měla by poskytnout veškerý obsah i bez výše uvedeného; samozřejmě že s vypnutými obrázky nepolezu do fotogalerie, ale chci – i s vypnutými obrázky – vědět, kde jsem (textová alternativa grafického loga, případného grafického menu nebo nadpisů dělaných obrázky).
Je-li sémanticky srozumitelná, nadpisy jsou opravdu nadpisy (<h1> až <h6>, a ne <div class="nadpis">), text je v odstavcích (<p>), menu je v <menu> (nebo alespoň v <ul>), dekorativní grafika je v CSS.
2) Na stránce poznám bez jakéhokoli přemýšlení odkaz (je podtržený – s výjimkou menu, je-li dostatečně jasné, že jsou to odkazy), v lepším případě poznám i navštívený odkaz (visited) a externí odkaz (na jiný web).
3) Text/pozadí má dostatečný kontrast a písmenka jsou dostatečně veliká, aby je většina návštěvníků nemusela zvětšovat.
4) V IE se písmenka dají zvětšovat (nedefinuji font-size v px, pt a podobně)
5) Při přiměřeném zvětšení (zmenšení) se nerozpadá layout
6) Na stránce nic nebliká a nedejperun nehraje
7) Na stránce nejsou ani jiné rozptylující zbytečnosti („tvá IP je I. P. Pavlova, je 18 hodin a svátek má Fatal Error…)
8) Rozsáhlejší web má alternativní navigaci v podobě mapy webu
9) Jednotlivé stránky mají každá svůj <title>

Našlo by se toho jistě ještě víc, ale i tohle stačí. Tohle všechno je důležitější než validita.
Joker
Profil
A jéje... zase chtěl někdo slyšet názor na svůj web, tak jste mu ho napsali? :o))))

Scumo
Validní dokument není nic za co by jsi měl dostat pohár, .. validita důležitá není, důležitější je vzhled/obsah/přístupnost/funkčnost tvého webu.

Tuto zázračnou větu napsal Měsíček

...a má vpodstatě pravdu

Je zajimave je ze me kazdej buzeruje za kod html a tak, ale důležitější je vzhled/obsah/přístupnost/funkčnost tvého webu.
No, to je asi jako psát třeba knihu... tam je taky důležité spíš o čem bude, jestli to bude lidi zajímat a podobně.
Validita by v tom příkladu byla něco jako napsat tu knihu tak, že kontrola pravopisu ve Wordu tam nenajde žádné chyby.
Když spisovatel napíše knihu a bude tam mít v průměru 2 hrubky na řádek, asi se nad tím většina lidí pozastaví. Naopak ale asi nikdo ho nebude plácat po zádech: "Hezký, na téhle stránce ani jedna hrubka!"... protože se tak nějak očekává, že to ten spisovatel napíše bez chyb.
Ta kontrola pravopisu ve Wordu je ale taky jenom pomůcka, i když dokument projde, může tam být chyba, a naopak ne všechno podtržené je vždycky chyba.

Už je to jasné?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Scumo:
Jestli jsme tu všichni tak zfanatizovaní, jak píšeš, tak nemá popis tvého procitnutí žádný smysl, protože nepředkládá žádný čerstvý argument, který by fanatika probral. Jenže my zfanatizovaní nejsme, takže nám nic objevného neříkáš.

Validita je k ničemu. Pokud ji tu někdo hodně propaguje, kousnu ho a on si to buď příště rozmyslí, nebo pojde na chronické okousání Chamurappim.

mozna jsou stranky hrozne napsane, ale jsou funkcni!!!
Na kvalitě kódu záleží. Teď nemluvím přímo o validitě, ale o jakési obecné představě o čistém kódu. Jde-li kód tvého webu napsat lépe, kritik to tu zmíní, protože by to tebe mohlo zajímat (nikoliv tvého návštěvníka). Nevytýká ti to jako fatální chybu, kvůli které se zhroutí časoprostor. Je to jen dobře míněná rada, třebaže často psaná drsnou formou. Co jiného očekáváš od odborného diskusního fóra? Zhodnotit jen, jestli stránky fungují, ti přeci může kdokoliv.


Reaguji na Jokera:
Naopak ale asi nikdo ho nebude plácat po zádech: "Hezký, na téhle stránce ani jedna hrubka!"... protože se tak nějak očekává, že to ten spisovatel napíše bez chyb.
Proč je u každé debaty o validitě nějaká kulhající analogie? Kdyby byla validita takovou samozřejmostí, zpochybňovalo by její účel podobně malé množství lidí, jako zpochybňuje účel pravidel pravopisu.
Joker
Profil
Chamurappi
Kdyby byla validita takovou samozřejmostí, zpochybňovalo by její účel podobně malé množství lidí, jako zpochybňuje účel pravidel pravopisu.
Já ale nesrovnával validitu s pravopisem (edit: resp. jsem psal právě o tom, že je rozdíl mezi pravopisem samotným a třeba kontrolou pravopisu ve Wordu)
Scumo
Profil *
1) Omlouvám se za to že jsem moderatory redaktory, zrovna jsem dělal praci kde je kazde 2 slovo redaktor.
2) Fakt netusim kdo by si v dnestni dobe vypnul odbrazky (mozna tak na handlandech) ale urcite by pri vypnutejch obrazkach vyskocit ATL
3) Chtel bych vydet stranku, ktera si udrzi stejnej tvar bez css, leda ze by byla stranka rovnou stylovana do trgu <td width="....
4) Mam pocit ze me kazdej buzeruje, proto ze at udelam cokoliv tak je to blbe. Ale aspon ty topicky pisou pravdu a ja chyby opravim
5) Title kazda stranka, jasny, ale na title si uz (pro navigaci na webu) divaji jen ti co sou do tvorby stranek zazrany!
Railbot
Profil
2) Fakt netusim kdo by si v dnestni dobe vypnul odbrazky (mozna tak na handlandech) ale urcite by pri vypnutejch obrazkach vyskocit ATL
Ohledně desktopů, to já také netušim, možná jen Yuhů, ale proč na to nebrát ohled? Tolik námahy to nestojí a ten dobrý pocit...

3) Chtel bych vydet stranku, ktera si udrzi stejnej tvar bez css, leda ze by byla stranka rovnou stylovana do trgu <td width="....
Správně. Ale o tvar nikomu nejde. Základem je správná struktura a přehledný web i bez stylů.

4) Mam pocit ze me kazdej buzeruje, proto ze at udelam cokoliv tak je to blbe. Ale aspon ty topicky pisou pravdu a ja chyby opravim
Stává se, že se člověku nedaří a něco dělá pořád blbě, to jo. Bývá to znamení, že pro danou činnost nemá nadání a měl by si raději přestat dělal ostudu a jít se věnovat okopávání záhonku.

5) Title kazda stranka, jasny, ale na title si uz (pro navigaci na webu) divaji jen ti co sou do tvorby stranek zazrany!
Pokud má někdo otevřených více oken (tabů) v prohlížeči, podle čeho jiného by se měl spolehlivě orientovat která stránka je která aniž by náhodně klikal? V tom je title k nezaplacení (vedle SEO).
Nox
Profil
Scumo
2) A co třeba vyhledavače? Žádný nedělá analýzu obrázku + například na mobilu si může člověk vypnout obrázky,
protože to nebývá tak rychlé
4) Když něco dáváš k hodnocení tak samozřejmě že se vždycky něco najde - na každé stránce se dá něco najít
...a tvá stránka určitě není tak dokonalá, že by to bylo obtížné
5) Jednak je to podstatná věc pro SEO + jak říká Railbot, kromě favicony vidíš pouze title a pokud máš vedle
sebe víc stránek jednoho webu, tak pak už ani favicona nepomůže a jediný co člověk vidí je title
souki
Profil
Měsíček
Řekl bych, že semestrální práci bych si obhájil
Myslím, že ne Time. U nás tim byli úplně posedlí. Na druhou stranu to docela chápu. Líp se to kontroluje.
Když si vzpomenu, jak se mohli zbláznit, že mám fixní šířku :D
DoubleThink
Profil *
Je zajimave je ze me kazdej buzeruje za kod html a tak, ale důležitější je vzhled/obsah/přístupnost/funkčnost tvého webu.
Není to zajímavé. Je to pochopitelné. Strojová validita jde zkontrolovat jedním kliknutím, funkčnost ne.
Měsíček
Profil
"5) Title kazda stranka, jasny, ale na title si uz (pro navigaci na webu) divaji jen ti co sou do tvorby stranek zazrany! "

To je zajímavé :) já se třeba na internetu učím a rád bych viděl jak by jsi se v tom orientoval ty, když mám otevřeno přes 40 panelů a všechny si procházím, faviconu podle které se mi orientuje nejlépe má snad jen 20% a co těch zbývajících 80%? .. title je hodně důležitý (a to ještě nemluvím o tom, že mám další 3 stránky otevřené z jedné kořenové, takže kdyby tam nebyl rozdílný title tak jsem ztracen) a do tvorby stránek zažranej nejsem :) ..
yFang
Profil
5) Title kazda stranka, jasny, ale na title si uz (pro navigaci na webu) divaji jen ti co sou do tvorby stranek zazrany!
Možná sis toho nevšiml, ale vyhledávače ve výsledcích hledání zobrazují právě onen title, takže pokud je v něm jasně napsané co je na stránce, pudu tam radši, než když uvidím pouze Nejakastranka.cz.
souki
Profil
yFang
Měsíček
Nemyslel spíš title na odkazech?
Miloš
Profil
souki
Nemyslel spíš title na odkazech?
Nevím, ale poprvé jsem tu zmínil titulek já a aby nedošlo k mýlce, explicitně jsem ho napsal jako <tag>:
9) Jednotlivé stránky mají každá svůj <title>

Je ale fakt, že z následné Scumovy odpovědi příliš chytrý nejsem:
5) Title kazda stranka, jasny, ale na title si uz (pro navigaci na webu) divaji jen ti co sou do tvorby stranek zazrany!
Bubák
Profil
<title> je dobrý i při hledání v Historii prohlížeče.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0