Autor Zpráva
pantondavo
Profil
Dokončuji nový web a váhám, zda veřejnost zná pravý výraz slova reference.
Respektive začínám pochybovat i o své představě.
Obracím se tedy s otázku:

Jak chápete výraz REFERENCE?
Použili by jste ho spíše než např. "Vyjádření zákazníka." apod?

Napiště mi prosím vaše názory. Díky.
aDAm
Profil
tak reference je dle mě prezentace hotové práce kdežto např vyjádření zákaznika vypadá jako publikování komentáře klienta
panther
Profil
pantondavo
reference je něco, co můžeš klientovi ukázat jako své dosavadní práce.
pantondavo
Profil
aDAm
panther

Setkal jsem se právě i s firmami, které pod pojmem REFERENCE vystavují vyjádření zákazníka, proto ta smíšená představa.

A wikina říká:

V lingvistice značí pojem reference odkazování jazykové jednotky (slova, věty, textu...) k tomu, o čem se mluví (= referent, denotát).
Nox
Profil
pantondavo
Dnešní význam reference = tvoje díla, dřív to bylo spíš ve významu doporučení, kdo o tobě mohl nějak referovat

A pokud jde o použití na webu - já nezatracuji minulost a použití ve starším smyslu bych se rozhodně nebránil, z hlediska veřerjnosti si
nejsem tak jistý, ale myslím že by to pochopili

Čiliže - asi bych to skombinoval - dal bych to i starším smyslem (třeba jako se používá u CV pouze kontakty na ty osoby, ale ani jako
pouze ten text), i v novějším smyslu - výčet tvých prací, to jak by to mohlo mít má např. www.cleevio.cz - částečně tvá prezentace
onoho produktu, částečně vyjádření dané osoby

A k wiki.... reference má i další významy, např. v grafice se jako "reference" označuje jednak podklad pro tvoji tvorbu (např. fotky auta když modeluješ auto),
nebo vztah objektů, kdy modifikace jednoho způsobí modifikaci druhého...takže to holt má víc významů
pantondavo
Profil
Nox
Tak nějak bych to viděl taky, díky.
tiso
Profil
pantondavo - dá sa i inak: "naše práce" vs. "napsali o nás".
warman
Profil
reference může být podle mě například ¨výsledek práce (webová stránka a její design, nebo třeba skříně,stůl apod) a nebo slovní (u hostingových společností bude k ničemu když tam dají odkaz a obrázek.).
A nebo může být formou odkazu, jak to obvykle hostingy řeší- ale jestli tam budou mít v referencích něčí blog, tak to za reference nepovažuji. Do Referencí v odkazech bych dal buď nějakej velkej projekt (seznam.cz, centrum.cz,...) a nebo náročný projekt (gamepark.cz)... toto je můj názor
pmg
Profil
$reference = & $data;

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0