Autor Zpráva
suky
Profil
Napsal by mi nekdo klavesovou zkratku na ceske klavesnici pro ` pouzivane v SQL dotazech? Diky.
Joker
Profil
Na české QWERTY funguje vychytávka "Alt Gr + kde to je na anglické", tj. v tomhle případě Alt Gr + ;
suky
Profil
Joker
Ceskou myslim QWERTZ a ta tvoje vychytavka mi nejde :D
Joker
Profil
Já používám "česko-anglické" rozložení, z "česko-německého" bych se musel zcvoknout, takže bohužel nevím :-)
suky
Profil
Joker
Me vyhovuje spis tohle, hele a naka vychytavka prs ALT + XXXX cislicovej kod??
Timy
Profil
` alt gr + ý
suky
Profil
Timy
Diky moc!
````````````...lol
Joker
Profil
suky
Me vyhovuje spis tohle, hele a naka vychytavka prs ALT + XXXX cislicovej kod??
Mimo téma: No, při přepínání mezi anglickou a českou klávesnicí mít na české QWERTZ, to "bzch se y toho asi bryz ycvoknul" :-) (když pominu "teoretickou věc", že pro češtinu je vhodnější QWERTY rozložení a QWERTZ vzniklo tak, že Němci to přehodili, protože Z používají často a Y skoro vůbec, a Češi prostě převzali německé psací stroje)

K tématu: Ten kód je 96, takže alt + 0096 ;-)
suky
Profil
Joker
Nj, jenze ja

1) neprepinam mezi kalvesnicema = pouzivam prave klavesove zkratky
2) ukoly, referaty a co ja vim pisu v nemcine
3) dekuji za ten kod...
joe
Profil
Joker
Já nevím, bez qwertz bych nemohl na klávesnici psát :-)

A na ` používám Alt Gr + ý(7) + další klávesa, ale moc to do dotazů nepíšu :-)
Joker
Profil
joe
Já nevím, bez qwertz bych nemohl na klávesnici psát :-)
Ale mohl, úplně normálně... jde jen o zvyk a bez QWERTZ by nebyl ten zvyk :-D
suky
Profil
Joker
Ted kdyz nad tim tak premejslim, ono se vlastne v nemcine "Y" skoro nepouziva. Ale proc oni to menili za "Z"? Vzdyt u "Y" jsou i "A" a "S", ktere se pouzivaji. Nj, to jsou Nemci, no =)
Joker
Profil
suky
Ten důvod je jednoduchý: Při psaní všema deseti se ta klapka uprostřed horní řady písmen mačká pravým ukazováčkem, zatímco ta na levém kraji spodní řady levým malíčkem. Na starém mechanickém psacím stroji, kde se písmena otiskovala silou stisknutí klávesy prstem, to asi byl docela rozdíl ;-)

Písmena "A" a "S" se naopak píší celkem dobře, protože na nich máte prsty v základní poloze. Na psacím stroji se asi nejhůř píšou písmena malíčkem (protože v něm máte nejmenší sílu), písmena ve spodní řadě (protože si je při psaní zakrýváte rukou) a pro praváka asi písmena psaná levou rukou.
...však si taky vemte v angličtině pět nejpoužívanějších písmen: E, A, R, I, O, a pět nejméně používaných: Q, J, Z, X, V ...a podívejte se, kde na klávesnici jsou- ta nejčastější mají tendenci být spíš nahoře a uprostřed každé ruky, ta nejméně častá mají tendenci být vlevo a dole.
No a tak Němci dostali nápad to přehodit, protože prakticky nepoužívají Y a naopak Z používají daleko častěji, než Angličani.
Podobný nápad dostali Francouzi, kteří zas nepoužívají W, ale daleko častěji než Angličani a Němci používají Q... a vznikla AZERTY klávesnice.
suky
Profil
Joker
Boze to uz je moc slozity. Mozna nekomu na seminarku. =) Stara dobra QWERTZ Genius klavesnice...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0