Autor Zpráva
jusini
Profil *
Mam web, ve kterem jsem (pro jednu z jeho funkci) pouzil php skript podlehajici "GPL licensi v2 nebo (pokud chci) nektere pozdejsi".

Nejsem si jisty, jestli si spravne vykladam podstatu tohoto licensovani. Chapu to tak, ze:

Cely ten muj web nyni musi podlehat teto same licensi a ja jsem tedy povinen dat vsem navstevnikum meho webu k dispozici zdrojove kody celeho meho webu? Tzn. vsechny skripty tak jak jsou - presto, ze v nich jsou zapsany udaje jako napr. pristupove udaje k databazi apod.?
Alphard
Profil
nejsem právník a na wikipedii může napsat kdokoliv cokoliv, ale tomuhle bych docela věřil
Zdrojové kódy software pod GPL mohou být svobodně upravovány a používány, šířeny však musí být opět pod GPL (jestliže se je rozhodnete dále šířit).
Já to vidím tak, že web musí být pod touto licencí pouze v případě, že se ho rozhodnete dále šířit. Pokud ten script využíváte jen vy a nešíříte dále, nemusíte zveřejňovat (můj názor).
presto, ze v nich jsou zapsany udaje jako napr. pristupove udaje k databazi apod.?
Troufnu si tvrdit, že v žádném případě. Nikdo po vás nemůže chtít, abyste někam vystavil přístupové údaje ke svému majetku.
Joker
Profil
Alphard
Pokud ten script využíváte jen vy a nešíříte dále, nemusíte zveřejňovat (můj názor).
Noo, to nevím... podle mě i když ho jen používá, stejně by měl minimálně na požádání poskytnout zdrojový kód.

jusini
Taky nejsem právník, ale podle mě:
- pokud ostatní stránky jsou samostatné a na tom PHP souboru nezávislé, jsou to vlastně jen "soubory, nacházející se na stejném webu", případně prolinkované. Takže na celý web se ta licence vztahovat nebude. Pokud ten GPL skript je třeba nějaká třída, která se pak v ostatních skriptech používá, asi by i ty ostatní skripty měly být pod GPL.
- Nicméně samozřejmě Vás nikdo nemůže s odkazem na GNU GPL nutit vydat třeba nastavení přístupu k databázi.
Když se pustím do čisté teorie, tak vždycky je možné vzít jen to nastavení a vytáhnout ho do zvláštního souboru... pak se ten soubor nebude používat žádný GNU GPL kód, i když sám bude používán v GNU GPL kódu, a nevyplývají pro něj tudíž z GNU GPL žádná omezení.
- Ještě jedna poznámka, že pod GNU GPL musí být zveřejněný kód založený na nějakém GNU GPL kódu, ale nemusejí pod ní být zveřejněná díla, která jsou výsledkem práce nějakého GNU GPL kódu (například obrázek nakreslený v GIMPu nemusí být zveřejněný pod GNU GPL).
Pro webové stránky z toho podle mě vyplývá, že HTML/CSS/JS kód, který je výsledkem práce skriptu licencovaného pod GNU GPL, pod GNU GPL být nemusí.
svadla
Profil
jen doplnim svuj vyklad (take nejsem pravnik), pokud je skript pod GPL, tak ten skript musis dat kazdemu na pozadani, ale nic vic nemusis
priklad:
mas vlastni fotogalerii, ktera vyuziva jquery k zobrazeni fotek, tak to jquery musis dat k dispozici (ikdyby jsi tam neco prepsal), ale svuj skript napriklad na tahani dat z db nemusis.
jusini
Profil *
Dekuji za reakce. Dale jsem patral a snazil se nastudovat vice o teto problematice.

Jde o to, zda-li je nahrani skriptu na vlastni server skutecne "sirenim".

Docetl jsem se nazor, ze: Zdrojové kódy musíte poskytnout uživatelům, přičemž uživatelem PHP aplikace je její provozovatel (ten, kdo ji má na serveru), ne koncoví uživatelé, kteří si zobrazují HTML stránky – výstup PHP aplikace. Viz tato diskuze http://www.abclinuxu.cz/forum/show/179808

Take tenhle clanek hovori pro: http://www.root.cz/zpravicky/gnu-gpl-3-donuti-vyvojare-uvolnit-kod-web ovych-aplikaci/

a tenhle http://www.freesoftwaremagazine.com/articles/free_software_vs_software _service

Zni to logicky, je mi ale divne, ze se o tom nepise treba v oficialnich FAQ..
http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.cs.html
es
Profil *
Verejne prístupný výstup z PHP nie je šírením samotného scriptu.
Návštevník webu predsa nemusí ani vedieť či je na serveri PHP, alebo iný scriptový systém.
Licencia by sa vzťahovala na nejakú verejne šírenú aplikáciu,
využívajúcu PHP a uvedené PHP scripty,
z ktorej samotnej by nešlo zistiť zdrojový kód.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0