Autor Zpráva
BestVenca
Profil
Jak je to?

Moderátor Chamurappi: Toto vlákno je klon vlákna o Rapidsharu orientovaný na pravopisné drobnosti.
Měsíček
Profil
Je to nefér - tím to, ale končí.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Měsíčka:
Necpi prosím čárku před každé „ale“, vypadá to rušivě. Možná ti to ve škole neřekli, ale pro rozpoznání hranice mezi větami v souvětí jsou rozhodující slovesa. Nikoliv spojky.
Miloš
Profil
Chamurappi
haha, právě jsem na jednom fóru opravoval komusi v titulku „Co by jste“ na „Co byste“ a obdržel jsem reakci, že nejsme ve škole.
imploder
Profil
když už jsme u toho opravování: „Je to nefér - tím to ale končí.“ - bez čárky před "ale", čárkou se oddělujou věty! ("a", "i", "ani" a nevýlučné "nebo" má vyjímku)

Miloš
haha, právě jsem na jednom fóru opravoval komusi v titulku „Co by jste“ na „Co byste“ a obdržel jsem reakci, že nejsme ve škole.
Je fakt, že nic kromě spisovné normy nebrání to analyzovat jako ty dvě slova místo jednoho, zvlášť když se zvláštní tvary "bych" a "bychom" nahrazují stejně složeným by+jsem a by+jsme.
Miloš
Profil
imploder
čárkou se oddělujou věty
„Byli tam, prosím, Papíček, Frnynka, Mumínek, Ychtyl a Moudiláček.“
Kolik je to vět?
imploder
Profil
Miloš
2 věty, pokud bereš prosím jako částici (v takovém případě se ale čárkou neodděluje), tak 1
Chamurappi
Profil
Reaguji na implodera:
bez čárky před "ale"
Dobrý postřeh. Nedávno jsem mu to také vytýkal. Tenkrát to, tuším, inspirovalo Miloše, že se rozpovídal o „co by jste“ × „co byste“.

Reaguji na Miloše:
Čárkou se oddělují věty. Ale nejen věty.
Miloš
Profil
imploder
Takže jestliže se čárkou oddělují věty a v ukázce je 5 čárek při max. 2 větách… Nějak mi nesedí tvé tvrzení výše („čárkou se oddělujou věty“). Leda bys to myslel tak, že čárkou se někdy věty oddělují, zatímco někdy neoddělují (ale pak je taková informace tuším na nic).
imploder
Profil
Chamurappi
když nad tím tak přemýšlím, obecně se dá říct, že čárky oddělují prvky sdílející stejnou vazbu k nadřazenému (v případě vět žádnou vazbu)
imploder
Profil
Miloš
Netvrdím, že jenom věty. Rozhodně ale neplatí, že "před ale se píše čárka" - to je sice lehce zapamatovatelná, ale zavádějící poučka. Až na těch pár případů se to neodvíjí od toho, jaké slovo (spojka, částice) je tam použito.
kvitko
Profil
Miloš
haha, právě jsem na jednom fóru opravoval komusi v titulku „Co by jste“ na „Co byste“ a obdržel jsem reakci, že nejsme ve škole.

Jenže spisovně je "Co by jste" a ne "co byste" .... doporučuji samostudium Pravidla jazyka českého, vydaného kolektivem autorů Ústavu jazyka českého ČSAV rok 1990.
nightfish
Profil
kvitko
Jenže spisovně je "Co by jste" a ne "co byste" .... doporučuji samostudium Pravidla jazyka českého, vydaného kolektivem autorů Ústavu jazyka českého ČSAV rok 1990.
trochu to nekoresponduje s webem ÚJČ

Pozn. Tvary bysme a by jste jsou nespisovné.
Timy
Profil
kvitko
Jenže spisovně je "Co by jste" a ne "co byste" .... doporučuji samostudium Pravidla jazyka českého, vydaného kolektivem autorů Ústavu jazyka českého ČSAV rok 1990.
Nejnovější platná pravidla jsou z roku 1993 (dále jsou již přepisy bez zásadních změn, či snad úplně beze změn), co je psáno ve starších publikacích je irelevantní. Doporučuji samokoupi novějších pravidel nebo alespoň samostudium na ÚJČ.
imploder
Profil
bys se dá taky rozložit na by+s (to samé "s" jako v "proč's to udělal?" - vyslovuje se sice dohromady, ale chová se ve větě víceméně jako samostatné slovo jako "jsi" - je to jeho zkrácenina). Takže ačkoliv takové psaní není spisovné podle normy (ty apostrofy pokud vím taky nejsou, má se to psát bez nich dohromady), logika v tom určitě je.
yFang
Profil
Miloš
„Byli tam, prosím, Papíček, Frnynka, Mumínek, Ychtyl a Moudiláček.“
Je to řekl bych jedna věta - prosím je tuším vsuvka, ta se odděluje čárkami, ale nepočítá se jako věta.
A ta zbylá jména jsou souřadné, ve významu slučovacím spojené, větné členy - tam se to odděluje čárkou nebo souřadícími spojkami pro slučovací vazbu, což je "a", "nebo" (bez čárky před) a ještě nějaké, které už si bohužel nepamatuji.

Takhle nějak jsme se to minulý rok učili.
imploder
Profil
Tohle možná ne každý ví: čeština rozlišuje mezi nevýlučným (OR) a výlučným (XOR) "nebo". Před výlučným se píše čárka. Odpovídá tomu rozdíl v mluvené podobě:
Máš v hlavě seno nebo piliny. (tj. neříkám, že by se to vzájemně vylučovalo)
Máš v hlavě seno [*předěl v řeči - něco jako stoupavý tón*], nebo piliny. Nemůžeš mít obojí zároveň.
yFang
Profil
imploder
Přesně tak, záleží, jestli je tam poměr slučovací, nebo vylučovací. Stejně tak je to s "či".
Mistr
Profil
imploder
Tohle možná ne každý ví: čeština rozlišuje mezi nevýlučným (OR) a výlučným (XOR) "nebo". Před výlučným se píše čárka. Odpovídá tomu rozdíl v mluvené podobě:
Máš v hlavě seno nebo piliny. (tj. neříkám, že by se to vzájemně vylučovalo)
Máš v hlavě seno [*předěl v řeči - něco jako stoupavý tón*], nebo piliny. Nemůžeš mít obojí zároveň.


Mám dojem, implodere, že Tvůj sáhodlouhý popis je ukázkou toho, jak lze i lehké věci napsat dlouze a nepřehledně. Myslím, že Tebou popsané myšlenky vystihuje i tato poučka:
Základní poučka zní: pokud je spojka nebo užita ve významu slučovacím, čárku před ní nepíšeme, pokud ve významu vylučovacím, čárku píšeme.
Viz Poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.
Timy
Profil
Mistr
Na druhou stranu, mně jako matematikovi více řekne OR a XOR než slučovací a vylučovací význam :-).
Mistr
Profil
Timy
Na druhou stranu, mně jako matematikovi více řekne OR a XOR než slučovací a vylučovací význam :-).
Promiň. :-) Já to bral ze svého pohledu, z pohledu prosťáčka.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0