« 1 2 »
Autor Zpráva
Dranel
Profil
Zdravím, je mi 17 a půl a již nějaký ten pátek si přivydělávám web-kódováním. Občas jsou to bokovky ale vesměs mám pár stálých klientů. Dá se říct, že spolupracuji s jedním grafikem. Stejně tak už nějaký čas přemýšlím o tom, že se naučím také programovat v PHP, ovládat základy PS a založím si web-studio. Jsem však, a ještě 2 a půl roku budu, student střední školy, domů se vracím odpoledne, třikrát týdně dokonce navečer. De facto jsem docela dost časově vytížen.

Myslíte, že má smysl zakládat si živnostní list a následně web-studio? Nezrujnuje mě to, jak finančně tak časově? Mám do toho jít, nebo se raději ještě držet klientů a založit firmu až vyjdu střední? Na jednu stranu mě štve, že ještě nemám svůj web, na kterém bych mohl prezentovat a nabízet své služby, na stranu druhou se bojím návalu zakázek. Nerad totiž odmítám, když se to dá i jen trochu zvládnout. Jak to vidíte vy?
Mistr
Profil
Dranel
Jak je to se studentskými výhodami při studiu? Jen se ptám. Jeden kamarád mi totiž říkal, že v případě vlastnictví živnostenského listu studentem, nárok studentovi na tyto dávky odpadá.
armin
Profil
Mistr: jako student neplatis / jsi osvobozen od platby odvodu (socialni & zdravotni pojistovna), nakolik toto za tebe jakoze odvadi skola. Pokud chces Dranele zakladat zivnost, tak pocitej s nakupem veskereho potrebneho softwaru, coz je zhruba 40-50 tisic, abys mel klidny spanek. No a pak kdyz uz bude vse v poradku, tak si uhadat nejakou tu zakazku a uvedomit si, ze nelze pracovat za "bezne" ceny nebo zdarma / za referenci jako 90% soucasnych nabidek treba i zde v sekci prace & zakazky.
Jakmile dostudujes, mile te prekvapi vyska odvodu do socialni a zdravotni pojistovny. Rozhodne to chce odhodlani a mit alespon 100.000 Kc nasetreno pro obyc zivnost na nakup toho nejzakladnejsiho co potrebujes (hw, sw, behani kolem toho,...).
vaclav.hodek
Profil *
Já jsem si založil ŽL na střední škole, hned jak mi bylo 18. Finačně tě to rozhodně nezruinuje, protože když jsi student, tak podnikáš jako vedlejší činnost, takže pokud nemáš moc příjmy, tak ani nic neplatíš. Toho bych se rozhodně nebál. Pokud začněš vydělávat hodně, tak potom musíš platit i soc. a zdr. a případně daň, ale to bys musel skutečně vydělávat desítky tisíc ročně, aby to po odpočtu nákladů a odpočitatelných položek bylo v plusu (tedy pokud nebudeš uplatňovat paušální odpočet).

Co se týče času, tak to si snad budeš regulovat sám. Pokud budeš vytížen, tak nemusíš brát nové zakázky, atd. Neboj, až nebudeš pár nocí spát, tak se naučíš odmítat. Jinak ona je skutečnost taková, že ta práce sama nepřijde a to, že si uděláš web ti rozhodně nepřinese desítky zákazníků.

Pokud budeš něco potřebova, tak se ozvi na webtrhu pomocí PM, jméno tam mám vaclav.hodek
vaclav.hodek
Profil *
armin: 100.000 kc? Kde jsi na to prisel? Pouzije linux, vetsina softu se da sehnat ve variante free a mnohdy je to o hodne lepsi nez placeny soft. Zbytecne ho strasis. Delas z komara velblouda.
Railbot
Profil
armin
To byla hezká pohádka. Ale tu o Karkulce mám radši.

Sociálka a zdravotní dělá cirka bratru kolem 3.500 měsíčně, nic, co by nepokryla jedna dvě menší zakázečky. Software do začátku stačí freeware v nejvyšší možné míře a to když se budeme držet skutečnosti, že legální software je správná věc a povinnost každého slušného člověka, prakticky však nikoli nutnost.
Dranel
Profil
Mistr
Netuším.


armin
Je mi jasný, že do začátku to bude chtít nějaký kapitál. Ostatně je to téměř přesně rok, co jsem si z vlastních koupil PC za 30k. Vše original. Jen o tom PS si budu muset ještě něco přečíst, nerad bych to dělal nějak ilegálně.


vaclav.hodek
No vidím to tak, že si o tom podnikání a ŽL budu muset něco přečíst. Jinak já už právě pár nocí téměř nespím, proto ty obavy. Dnes jsme koukali ve škole tři hodiny na nějakej film a já to celý prospal :D. Odmítám nerad. Respektive při stálý spolupráci bych se toho asi tolik nebál, ale když si u mě někdo objednává web poprvé, bylo by dle mě docela špatné ho zklamat. S tím návalem práce jsem to samozřejmě přeháněl. Ale když už web-studio, tak s logem. Když logo, tak i vizitky. A když vizitky, tak víc lidí, víc práce. Toho se bojím. Abych je za peníze netahal na web a pak jim neříkal "Ne".

Použít linux? Toho bych se bál :-). Ano, je pravda, že většina SW se dá sehnat free, ale přecijen bych k tomu raději přistupoval krapek profesionálněji.


Railbot
Přesně, jak říkáš. Konkrétně je to myslím 3200 Kč. Jinak s tím SW nevím nevím. Precijen už jsem na Win zvyklý. Na GIMP sice také, jenže mě to v něm už nebaví. Když spustím ten PS CS3 a vidím, co vše se v něm dá dělat mnohem jednodušeji, jsem v rozpacích.
vaclav.hodek
Profil *
Mistr
Tvůj dotaz jsem předtím přehlídl. Dávky jsou pořád a nějak to ovlivňují zisky, ale nikdy jsem nepochopil jak přesně. Mě chodilo pořád něco i když jsem měl velký zisk.

Railbot
Soc. a zdr. je závislá na zisku z předchozího období, platí se zálohově. Ano jsou tam nějaké minimální hodnoty, ale nevím přesně kolik to vychází, řekl bych že o něco méně než uvádíš.

Dranel
No pokud to bereš tak jak to bereš (myslím ty vizitky, atd.) tak tvůj skutečný sen není dělat kodéra na ŽL, ale vybudovat celou společnost. Taky jsem se toho bál, ale šel jsem za tím i když to stálo hodně námahy a pořád je to ještě boj. Nikdo přece neříká, že to musíš všechno dělat sám. Můžeš si sehnat někoho na výpomoc. Ale jak jsem už říkal... nemusí být vždycky práce a dokud jí je hodně je to dobré, horší je když není žádná. Buď rád a neboj se toho.

Linux je srovnatelný s Windows. Není to žádná příkazová řádka a šílené skripty... má to GUI a je to prakticky shodné s Windows. Jde o zvyk. Windows jsou fine, dlouho jsem je používal, ale linux mi nakonec sedl lépe, ale nějaký čas jsem si zvykal. Nejsem žádný expert na linux, spíše uživatel.

Proč není free software profesionální? Například často používané IDE pro Javu (i PHP) jako Eclipse a Netbeans jsou naprosto zdarma a jsou špičkové, takovým výčtem se dá pokračovat. Uznávám, že alternativa k Photoshopu neexistuje. GIMP, atd. se mu rovnat nemůže. Photoshop se dá pustit i v linuxu. Ke většině programů ale prostě plnohodnotná alternativa zdarma existuje.
armin
Profil
vaclav.hodek + Railbot: Cituji Dranela:
Stejně tak už nějaký čas přemýšlím o tom, že se naučím také programovat v PHP, ovládat základy PS

Pokud se nepletu, tak PS = Photoshop, a pokud se nepletu, tak ten stoji kolem 33.470,- Kc:
http://www.sw.cz/grafika-a-design/tvorba-grafiky/bitmapove-editory/ado be-photoshop-extended-cs-win-cz/

Kdyz uz se bavime o Photoshopu, tak nejspis Dranel nema zajem ho emulovat pres wine na unix platforme, tudiz si musi koupit windows (cca. 2500,- Kc). To uz jsme na castce takrka 36.000,-. Total commander za 1200,- nejake to nero za 1800,-, a jeste par drobnosti a hned je 50.000 Kc o kterych jsem psal v tahu. A to ze ke vsemu existuje ekvivalent freeware... nevim, ale nerekl bych ze gimp je to same co photoshop (o kterem se mimochodem dranel zminil a ja na zaklade toho reagoval).

Pro me za me at si Dranel udela zivnostaku i 10, akorat je nutne mit veskere veci v poradku a jak uz jsem psal, nestoji to nejmin. A pohadky ze preci PS se da sehnat v bazaru za polovinu... dobre, ale to je bez papiru. Jak to vykryje? No rozhodne to neni nic jednoducheho. Kdyz te to Dranele bavi a myslis ze mas dost dobrou vydrz x mesicu pracovat zadarmo / pokryvat jen vydaje spojene s tvoji cinnosti, tak hura na to. Vic ti k tomu nereknu.
souki
Profil
armin
Total commander za 1200,- nejake to nero za 1800,-,
a to prosím pěkně k čemu? :)

Dranel
Vyber si jedno a dělej to pořádně. Nemíchej grafiku a PS
Timy
Profil
souki
Nemíchej grafiku a PS
A taky pozor na to, aby nemíchal HTML a CSS! :-) Asi jsi myslel grafiku a PHP :-).
Railbot
Profil
armin
Proč sis vybral zrovna tu nejdražší verzi PS (extended)? Asi kvůli tomu, aby ti seděly ty přemrštěné náklady. Už vůbec nemusí mít TC ani Nero, bez toho se dá obejít úplně nebo k nim existuje hromada freeware variant na stejné úrovni.vaclav.hodek

vaclav.hodek
Vím, ale případné doplatky ho ze začátku nemusí zajímat, jde právě o ty měsíční zálohy. O moc méně to neni. Snad aspoň tuším, co každý měsíc platím, je to neco malo pres 3k.
svadla
Profil
me teda zakladani zivnosti krom casu nestalo ani korunu do sw nebo hw, ale jako programator toho moc nepotrebuji :)
Nox
Profil
armin
- Windows OEM povoluje komerci, ne?
- Photoshop (proč extended? asi viz Railbot) stojí na oficiálním adobe shopu 13.5k...to není jak 3dsmax za 140k :)
Alternativy: Corel Photo-paint stojí asi 2k | Adobe Fireworks asi polovinu co PS

- K čemu TC? Zbytečné...osobně jsem investoval do SmartFTP, ale nutné to nebylo, ikdyž jsem spokojený
- K čemu Nero? Zbytečné...nepotřebuje spoustu zbytečností, stačí nějaký free program se základními funkcemi
....takže sme na 2kKč, max 13.5kKč...v čem je problém?
PSPad zdarma, XnView zdarma...už mě toho moc nenapadá, co by bylo potřeba

Dranel
Dávky podle mě student musí platit také, jen neplatí zálohy...a možná je tam nějaké snížení, to už si nepamatuju.
Obecně - živnost studenta je jeho vedlejší pracovní poměr + pár výhod, studium jeho hlavní "pracovní" poměr
Začal sem tedy podnikat teprv teď od léta, takže úplně jistý si nejsem

Ale když už web-studio, tak s logem. Když logo, tak i vizitky.
Souhlasím, vzít to navážno a seriózně... s vizitkami problém není, návrh jsem si tedy dělal sám,
ale tisk - mám velmi dobré zkušenosti s http://www.tisk-vizitek.cz/ kvalitní a celkem levné 400Kč / 100ks
nightfish
Profil
Dranel
přečti si http://jakpodnikat.cz/
Lexter
Profil
Heh, nero, total comander a podobně věci ani tak nepotřebuješ. Nepotřebuješ pomalu ani Photoshop. Co se týče webové grafiky, podstatně levnější editory jsou stejně výkonné.

Samozřejmě finance do začátku mít musíš, jak na zařízení živnosti, software, bez kterého se prostě neobejdeš. Když nad tím tak přemýšlím, tak snad jen grafický editor, protože žádný freeware ani OS nedosahuje potřebné úrovně a komfortu ovládání.

Já jen, abys nepadl na držku. Ježdění za zákazníky, vyvracení nesmyslů, to tě bude otravovat, ač se budeš usmívat jak idiot, jako že je posloucháš.

Další věcí, jak už tu bylo naznačeno jsou tiskoviny, vizitky a podobné. To se tiskne na ofset a vůbec, nebudu se tu rozepisovat, není to zrovna levné.

Každopádně na arminův nesmysl kašli. Když budeš šikovnej, tolik peněz nepotřebuješ, každopádně záleží i na tom, jaké služby hodláš nabízet. Pracuju na místě, kde se poskytují jak veškeré tiskové služby, webdesign, zpracování videa atd... Takže tady to spolkne haldu peněz.
Dranel
Profil
armin
Také si myslím, že trošku přeháníš. Ovšem jádro sdělení mije jasné.


souki
Vyber si jedno a dělej to pořádně. Nemíchej grafiku a PS
Jistě, to je pro mě samozřejmostí. Zatím si to šlapu po cestě kodérské, časem bych, jak jsem psal, přešlápl i ny tu programátorskou. Přes to všechno ale musím přeci umět co nejlépe nařezat design. Tedy základy PS.


Nox
Jistě, ale když vezmu v potaz, že většina firem shánějící grafika požaduje znalost práce s PS... většina firem požadující PHP programátora znalost práce v ZF, dostáváme se ke kvalitním, placeným verzím. Jinak já mám jako FTP klienta FileZillu a jsem maximálně spokojen. Nevím, co víc si od něj přát. Jinak na vizitky mám strejdu, takže v tisku u mě problém není ;-)


nightfish
Díky. Jakmile budu mít chvilku a chuť, pročtu.
ninja
Profil
Dranel: neni potreba mit Zivnostensky List. Pokud jsi koder, grafik, nebo programator, tato cinnost se bezproblemu shova pod autorskou tvorbu (zdrojovy kod je literarni dilo). Staci ti registrace na FU a muzes vystavovat faktury. Bouzel od noveho roku je v tomto pripade povinnost platit socialku a duchod (do ted dobrovolna).
Dranel
Profil
Prosim moderátory o přesunutí příspěvku #19 od Marťas do nového vlákna a zároveň smazání tohoto příspěvku. Myslím, že s mým tématem nemá nic společného. Děkuji.

Moderátor Chamurappi: Stalo se. Tento příspěvek zde dočasně ponechám, aby se Marťas našla.
Nox
Profil
Dranel
A já ti v tom nijak neoponoval, však jsem psal že PS, ale že se za něj rozhodně nemusí dát 40k a to nijak pokoutnou cestou, naopak

Zkoušel jsem fw a C pp a vždy mě PS přišlo lepší, ikdyž měly nějaké věci také navíc/lepší
armin
Profil
Railbot a vsichni ostatni: To nema cenu se zde hadat proc to a tamto. Ja jsem svuj nazor a doporuceni jasne odprezentoval. A to, ze za zakazkami je nutne chodit (telefonovat) - na jednani a podobne, clovek musi mit auto / hromadu penez na cestovne kdyz nema auto. X zakazek se nerealizuje, x zakazek se zrealizuje, klient nezaplati... to se stava i me. Treba exemplarni pripad:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=26&topic=7 4147

Tento pan jasne tvrdil ze neni problem uhradit 1000,- Kc za TV stanici za odkodovani, ja tomu venoval zhruba 1,5 dne, nakonec z pana pavelinka vylezlo ze nema penize, ale ze nekdy v budoucnu snad na to mozna asi prej najde nejake penize. A tedka co s takovym? Nebo dalsi exemplarni pripad:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=26&topic=6 0300
Zadaval to sice Marek Prokop, ale ja byl v kontaktu s timto clovekem ktery jen preposilal pozadavky. Za nalinkovany projekt od pana Prokopa byla domluvena castka 1000,- Kc, kterou mi Magic okamzite poslal predem. Projekt jsem vyhotovil "ne v ajaxu" (cituji bod 2a) ze zadani: ...v případě použití AJAXu se může stránka A a B shodovat)...) coz povazuji za naprosto korektni. Po odevzdani mi Magic rekl ze to musi byt cele v ajaxu, coz jsem striktne odmitl predelavat za stejnou cenu. Vysledkem bylo to, ze jsem dotycnemu Magikovi poslal zpatky 1000,- Kc a poslal ho nekam. Takze suma sumarum - dostal zdarma projekt, ja tomu venoval 2 hodiny casu a jeste zaplatil asi 20-25,- Kc na bankovnich transakciich.

Necht tyto pripady jsou exemplarni a vsichni si uvedomi ze jednani nekterych lidi je totalne nevyhovujici. Clovek tomu venuje nemaly cas a takhle to muze dopadnout. A tahat se po soudech kvuli 1000,- Kc? Hloupost.
Railbot
Profil
to, ze za zakazkami je nutne chodit (telefonovat) - na jednani a podobne, clovek musi mit auto / hromadu penez na cestovne kdyz nema auto. X
armine, asi pleteš obchodního zástupce a vývojáře. Nevím kolik koncových vývojářů jezdí po schůzkách, bude jich minimum a Dranela se to vůbec netýká. Předpokládám, že většina se vyřídí po netu a zbytek bude třeba přes někoho, takže tam to taky nehrozí.
Timy
Profil
Dranel
Chceš jít dál na VŠ? U nás je jen jeden člověk, který zvládá studium a práci k tomu, pravidelně chodí spát ve čtyři ráno. Zbytek je rád, že alespoň jakž takž stíhá školu.

Jinak pokud bude Dranel dělat kodéra a případně jakéhosi manažera šéfika, tak odpadá i koupě Photoshopu; vždyť i povídal, že má vlastního grafika. Na rozřezání grafiky předpokládám není třeba Extended verze Photoshopu. Na to rozřezání by snad mohl stačit i Photoshop Elements, podle komentářů dostatek funkcí z normálního Photoshopu a cena je lidová. Sám jsem to ale opravdu nezkoušel. Ze zbylých programů už je nutný snad jen ten Windows, kterýžto stojí zhruba těch 2500 Kč.
armin
Profil
Railbot: a jak myslis ze se resila 1. a 2. zakazka co jsem zde popsal, ze kterych nic nebylo? Proste tyto internetove znamosti jsou na prd. Clovek ma co docineni se samym hnupem. A co z toho budu mit kdyz se u neciho jmena bude ukazovat ikonka / vykricnik? Zalozi si novy ucet a bude sproste krast a okradat jine lidi. Reseni - fyzicky kontakt. Driv nebo pozdeji si to uvedomi kazdy. A pokud ty osobne mas jinou zkusenost, tak muzes byt jen rad.
DoubleThink
Profil *
armine, asi pleteš obchodního zástupce a vývojáře. Nevím kolik koncových vývojářů jezdí po schůzkách, bude jich minimum a Dranela se to vůbec netýká.
Souhlasím. Ve tvém případě je ideální navázat volnější externí spolupráci s jednou nebo několika firmami.

Co se týče fotošopy, nikdo tě nenutí kupovat předražený CS4, klidně sáhni o dvě až tři generace zpět.
Timy
Profil
DoubleThink
Co se týče fotošopy, nikdo tě nenutí kupovat předražený CS4, klidně sáhni o dvě až tři generace zpět.
Jde někde koupit starší verze PS? (Nemyslím teď Aukro apod.) Kdysi jsem sháněl nějaký postarší InDesign a každý obchod prodával jen nejnovější verzi.
Leo
Profil
Timy

"Jde někde koupit starší verze PS? (Nemyslím teď Aukro apod.) Kdysi jsem sháněl nějaký postarší InDesign a každý obchod prodával jen nejnovější verzi."

Jo, sestku treba na amazon.com, Leo
armin
Profil
DoubleThink: A kdyz firma na kterou budu delat (ostatne proc nebyt hned zamestnancem ze?) nedostane zaplaceno, tak jako solidni firma me zaplati, ze? Hihi, nic to nema cenu. Ja osobne mam velice spatne zkusenosti s takovouto formou spoluprace. A ne jen z tohoto fora - pokud mas dojem ze ocernuji zdejsi forum. To urcite ne. Navic provozovatel nemuze nijak rucit za obsah. Ja jen ze je hrozne moc kde jakych outsideru, kteri bud do toho nevidi (externi spoluprace / dohazovani), nebo neplati, nebo jen potrebuji otravovat.

Railbot: Co bys delal ty, kdybych ti treba poslal graficky navrh, chtel bych sablonu. Za 2 dny mi ji ukazes a ja ti reknu, no vis, ale ja ted nemam prachy, ale urcite si ji nekdy mozna koupim a zaplatim ti. Co si o me pomyslis?

Timy: Vyrobce to uz primo nenabizi? Opet preferuji nakup sw primo od vyrobce, neni nutne zivit kde jake pokutni lokalni lokaje.
habendorf
Profil
Dranel

Myslíte, že má smysl zakládat si živnostní list a následně web-studio?
Živnostní ne, živnostenský ano. Web-studio, ať už tím pojmem myslíš cokoliv, se nijak nezakládá. Prostě si pro sebe řekneš "budu svoje podnikání nazývat třeba 'provozování web-studia' ".

Nezrujnuje mě to, jak finančně tak časově?
Finančně určitě ne a časově to záleží na tobě, máš to ve svých rukou.

Mám do toho jít, nebo se raději ještě držet klientů a založit firmu až vyjdu střední?
Toto si musíš ujasnit jen a pouze sám.

Na jednu stranu mě štve, že ještě nemám svůj web, na kterém bych mohl prezentovat a nabízet své služby
Já ho taky nemám a vůbec mě to neštve.

na stranu druhou se bojím návalu zakázek
Tak se neboj, ono to tak žhavé nebude. A je lepší si vybírat, než nemít do čeho píchnout.

Railbot

Sociálka a zdravotní dělá cirka bratru kolem 3.500 měsíčně
To je asi jako říct, že salám stojí 20 korun. Jaký? Kolik? Soc. a zdrav. jsou úměrné zisku.
imploder
Profil
Sociálka a zdravotní dělá cirka bratru kolem 3.500 měsíčně
To je asi jako říct, že salám stojí 20 korun. Jaký? Kolik? Soc. a zdrav. jsou úměrné zisku.
Doteď jsem si myslel, že tyhle věci platí jen firma, co má zaměstnance.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0