« 1 2
Autor Zpráva
habendorf
Profil
imploder

Motáš do sebe více věcí. Zaměstnavatel platí část za zaměstnance, část si zaměstnanec platí sám. Ale o to tu teď nejde. Živnostník si pochopitelně také musí platit soc. a zdrav., a to v plné výši.
DoubleThink
Profil *
A kdyz firma na kterou budu delat (ostatne proc nebyt hned zamestnancem ze?) nedostane zaplaceno, tak jako solidni firma me zaplati, ze?

S firmou, která neplní své závazky, pochopitelně nebudu dlouhodobě spolupracovat, nejsem jouda.
Osobně udržuji takovýto (skoro švarcsystemový) vztah s jednou fy už čtvrtým rokem a nestalo se mi, že bych neměl uhrazenu fakturu okamžitě po vystavení a v plné výši.
Railbot
Profil
armin
Pomyslel bych si, ze s tebou uz nikdy spolupracovat nebudu. Tot vse. Temhle pripadum se jde vyhnout. Ne vzdy, ale jde.

habendorf
Dobre rano, to uz tu zaznelo ;)

Mimochodem pro webdesign/webovou grafiku bych doporučoval Fireworks, jsou levnejší a umí vše potřebné.
habendorf
Profil
Railbot
Dobre rano, to uz tu zaznelo ;)

Aha, já to celé nečetl :o)
vaclav.hodek
Profil *
armin:

Od čeho jsou smluvně ošetřené vztahy. Ty tvoje tisícovky vem čert, to je nic, ale normálně máš mít smlouvu, můžeš brát i zálohy, atd. atd. Já mám taky problém s platební morálkou, ale zatím jsem je vždycky donutil zaplatit.

Ve webdesignu nebude muset jezdit za klientama a pokud bude pracovat jako subdodavatel více firem, tak to už vůbec ne.

Člověk, který chce začít podnikat jako kóder a chce se učit PS tak si asi nebude hned kupovat PS, ale pro výuku lze snad použít nějakou personal verzi nebo něco. Pro práci si vystačí třeba s tím GIMPem... zvlášť, když tam jenom nařeže pár obrázků. Co se týče toho ostatního softu, co jsi uvedl tak to je směšně prostě. Ty mu nutíš představu, že musí mít všechno hned, ale může použít něco free a časem dokoupit, když bude potřeba.
armin
Profil
DoubleThink: Jina vec je kdyz se spolupracuje s nekym solidnim. Ale naleznuti "dohazovace" se nekona ze dne na den, nez k tomu dojde, clovek si projde ruznymi vecmi. Nechci tady novopodnikatele Dranela strasit, ale proste stat se to muze a zacatecnika ktery bude dlouho ve ztrate / nevydelecny muzou takoveto momenty vest k ukonceni zivnosti. Proto jsem mu i psal ze to chce obrovske odhodlani a vytrvalost.

Railbot: No prave... a to jsou situace, ktere proste existuji. Bohuzel nekteri lidi dovedou tak vystupovat a chovat se, ze clovek nema nejmensi duvod neduverovat, a dopadne to uplne jinak. To je taky docela podstatna vec "podnikani", kterou nelze opomenout. Tak jak pises, tak se k takovym lidem i ja stavim. Byt tady mam roboty hromadu, rad si "privydelam" i na takovychto drobnostech, akorat je to 50:50 jistota ze clovek i dostane nakej peniz.

vaclav.hodek: Kdyz budes mit smlouvu na 1000,- Kc, budes si platit soudce za 15.000 a davat nekoho k soudu? Nebo nahanet ho s baseballovou palkou? U vetsich projektu se toto nestava. Asi jsme se vsichni spatne pochopili. Ja mluvil o pripadech drobnych zakazek v radu par tisic Kc, nikoliv o vetsi spolupraci v radu desitek az stovek tisic, kdy je logicky osobni kontakt nevyhnutny. A nakolik bude nekdo zacatecnik, tak nejspis bude vice drobnych zakazek, vetsi potencionalni riziko ze nekdo neuhradi.

Ad uceni PS - personal verze nebo neco... no ber to tak, ze lidi jsou tak strasne hodni, ze radi poslou podnet ze ten a ten podnikatel ma v neporadku licence. Ja se toho drzim, vse mam nakoupene, hromadu veci ani nemam nainstalovanou co jsem kupoval. Treba ja grafiku nedelam a koupil jsem si Corel Draw. Proc? Protoze obcas potrebuji zmensit obrazek, neco vymazat, ulozit jako pruhledny gif atd. A nebudu instalovat gimp a 3 hodiny hledat jak se vubec dela transparentni gif apod. Radeji si koupim komercni produkt se kterym jsem byl seznamen pocas studia a jsou mi jeho funkce zname. To same plati o zbytku co si myslis ze je smesny. Asi se opakuji, ale PC a software ma slouzit uzivateli, a ne aby uzivatel slouzil PC a softwaru (rozumnej dohledavat naprosto banalni funkce ktere vim ze v komercnim softwaru jsou hnedka po ruce tam a tam).
Railbot
Profil
armin
Máš říct, že používáš Linux a další freeware. Pak po tobě těžko někdo může chtít nějaký licence a doklady o koupi. A do počítače ti nikdo jen tak lézt nemůže.
vaclav.hodek
Profil *
armin: No je jasné, že kvůli tisícovce se asi soudit nebudeš, ale zase když o ní přijdeš, tak jsi stratil kolik svého času? Tři hodiny? Jinak soudce platí stát, ty platíš soudní výlohy :). Každopádně jsem měl spíše na mysli ty smlouvy, zálohy, atd. Pokud jde o tisíc korun, tak bych si klidně vzal 50% zálohu předem. Samozřejmě, že pokud s někým spolupracuješ dlouhodobě, tak už si ji brát nemusíš. Každý solventní člověk by měl tu zálohu ze začátku pochopit, dokud se neotestuje spolupráce. 50% je stejné riziko pro obě strany.

Plati premise nevinny, takze by ti museli dokazat, ze jsi ten photoshop pouzival ke komercni cinnosti tedy v rozporu s licenci. Navic mit doma nejakou personal verzi neni porusovani zakona. Vse je v poradku, dokud ho nepouzijes pro praci. Jakej by potom ty verze meli smysl, kdyby to bylo tak, jak to rikas.

Ty furt nechapes jednu vec. Porad si myslis, ze placeny soft je lepsi, ale to neni v mnoha pripadech pravda. Obhajujes si tu, ze jsi vyhazel spoustu penez zbytecne. Plati to hodne v grafice. Photoshop je skvelej, corel taky ujde. Ale pro mnoho oblasti existuje free soft podstatne lepsi nez to co se da koupit. Ja mam pocitac kvuli praci a pro me je dulezita hlavne efektivita. Me software krasne slouzi, ne ja jemu. To, ze vetsina je free nehraje roli, je to moje vlastni vyhoda. Neuvadej porad srovnani GIMP vs. PS, protoze to se skutecne srovnavat neda.

Ale treba v linuxu mam skvelou alternativu k Total commanderu, pro vypalovani, maily, kancelar. Kdyz jsem jeste pouzival windows a potreboval jsem upravit obrazek, tak jsem stejne pouzival malovani a tady mam neco podobneho jen o hodne lepsiho. Automaticka podpora pro vice ploch, vymakana prikazova radka (tu obcas potrebuju pro test nasich reseni), atd. atd. Celkove se moje efektiva zvysila po prechodu na linux. Ne prvni den nebo tyden, ale za 14 dni si clovek zvykne a je to.
Dranel
Profil
habendorf
Díky za ujasnění.


vaclav.hodek
Právěže s tím GIMPem mě to nebere. Důvodem je to, že všude na školách a ve firmách je PS a asi by nebylo od věci ho umět ovládat.
Marťas
Profil
Dranel
Tak faj, jsme na tom stejně. Pročítám si na e-mailu nějaké pro mě nezajímavé bludy jedné obludy. S prominutím. Také to nechci. A už vůbec ne od nějakého pubi Dranela. Tak prosím o nápravu, mám naprosto jiné kšefty.
Díky. Ať si to chlapci vypoví jinde.
Dranel
Profil
Jsem jediný, kdo Marťasinu zprávu nepochopil?
Railbot
Profil
Dranel
Zaslechl jsem, že drogy před finanční krizí zlevňují.
Dranel
Profil
Railbot
OK, už jsem se lekl, že to nechápu mou vinou ;-)
« 1 2

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0