« 1 2 »
Autor Zpráva
matthew
Profil
Pokud mi je 13 let, můžu tvořit weby na zakázku a nechat si za ně posílat peníze?
Nepotřebuji na to živnostenský list (ten je až od 18)?
souki
Profil
Pokud vím, tak pod 15 nemůžeš vůbec pracovat
el mariachi
Profil
živnostenský list nepotrebuješ, ale v tvojom veku to môžeš riešiť jedine tak, že by všetko išlo cez tvojich rodičov. keďže si maloletý = menej ako 15ročný (teda neviem ako je to presne v ČR, ale myslím že podobne), tak pracovať ani brigádovať zatiaľ nemôžeš, takže by to bolo nelegálne. okrem toho, pochybujem že máš dostatočnú úroveň znalostí, takže sa zatiaľ len pekne uč, rob si weby pre zábavu, a keď ťa to neprestane baviť, tak neskôr kľudne môžeš začať.. nemáš sa kam ponáhľať !
matthew
Profil
Tak to si budu ještě muset počkat. :)

el mariachi
Jinak znalosti si myslím, mám.
el mariachi
Profil
matthew, naozaj si si taký istý, že v 13-tich ovládaš všetko aspoň na takej úrovni, aby to bolo zabezpečené a malo to aspoň časť kvality toho, čo by vytvoril povedzme 21ročný programátor, ktorý sa tým živí a venuje tomu niekoľko rokov ? to, že zvládneš nejaké základné html, možno aj časť php, predsa neznamená nič. nehnevaj sa, ale aj keby si mal 7 rokov skúseností (čiže by si programoval od 6-tich!), tak by ti stále chýbali nejaké veci, napríklad niečo také, ako zodpovednosť... prosím, nesnaž sa mi nahovoriť, že v 13tich by si zvládal to isté, čo robia dospelí ľudia ;) poznám veľa nadaných mladých programátorov z rôznych fór, každý z nich má podobné reči, ale keď dojde na lámanie chleba, zrazu im mamička nedovolí sedieť toľko za pc, zrazu majú veľa písomiek v škole a podobne :) vieš, nehádam sa, že môžeš mať nadanie, ale proste si na to ešte príliš mladý aby si toto pochopil
Tomasds
Profil
el mariachi
Docela ses rozmáchl, ale místo toho ses měl matthewovi podívat na profil a přes něj na jeho web.
Dost nerad bych přechválil, ale matthew je důkaz toho, že věk není úplně důležitý. Tvoje věta
"nesnaž sa mi nahovoriť, že v 13tich by si zvládal to isté, čo robia dospelí ľudia"
je mimo mísu. V této diskusi jsem viděl spoustu výtvorů (a spoustu dotazů) a většina z nich byla o třídu níž, než práce (a dotazy) tohoto "začátečníka".
matthew
Profil
el mariachi
To semozřejmě netvrdím, že umím tolik, co 21letý programátor. I když už umím zčásti PHP a MySql, nabízet jsem chtěl stejně jen kódování HTML a CSS, protože PHP ještě neumím tak dobře, abych dokázal všechno ošetřit a zabezpečit. S tím, že mám ještě počkat souhlasím, však já počkám. :)
Chamurappi
Profil
Reaguji na el mariachi:
nesnaž sa mi nahovoriť, že v 13tich by si zvládal to isté, čo robia dospelí ľudia ;)
Ty si ty dospělé nějak moc idealizuješ.

zrazu im mamička nedovolí sedieť toľko za pc, zrazu majú veľa písomiek v škole a podobne :)
Ano, někteří se dovedou stejně mazaně jako dospělí dokonce i vymlouvat.


Reaguji na matthewa:
Nepřízeň zákonů lze snadno obejít, podnikat může oficiálně jeden z rodičů.
el mariachi
Profil
Ty si ty dospělé nějak moc idealizuješ.
idealizujem ? buď si ma nepochopil, alebo len rád zabŕdaš :) možno som sa aj zle vyjadril, neviem, ale tým "dospelý" som chcel zvýrazniť to, že dotyčný má trocha iný rebríček hodnôt, má iné povinnosti (miesto chodenia do školy sa musí starať o to, aby mal čo do úst) a celé to vníma inak.. alebo mi chceš povedať, že keď si mal 13, tak si programovanie bral rovnako, ako dnes ? :)

Ano, někteří se dovedou stejně mazaně jako dospělí dokonce i vymlouvat.
samozrejme, poznám mnoho dospelých, ktorí sa správajú horšie než deti, ale naozaj tu budeme rozoberať každý prípad ? :)) snažil som sa svoj príspevok čo najviac skrátiť a nezačať teraz rozoberať dospelých a deti po psychologickej stránke úplne do hĺbky. každý si vie cca predstaviť, čo som tým, čo som napísal, chcel povedať... tak ale vždy sa nájdu ľudia, čo ma budú chytať za slovíčka :)

Nepřízeň zákonů lze snadno obejít, podnikat může oficiálně jeden z rodičů.
no jo, a stačí mať raz nejakého zákazníka, ktorý ťa pekne udá a napokon z toho budú mať problém PRÁVE tvoji rodičia :) sa mi zdá, alebo vážne nabádaš maloletého k ilegálnej činnosti ??
Dero
Profil
Tvoje práce je poměrně sympatická, co jsem měl možnost vidět. Nějaké peníze bys za ni zasloužil. Podnikej třeba přes prostředníka, tj. někoho s živnostňákem, kdo vezme zakázku pod svá křídla a tobě pak vyplatí třeba 75 % částky na ruku.

A řeči o tom, že nabádám k ilegální činnosti, si strčte za klobouk. Kluk se fyzicky ani mentálně neodrovná, má už jistý nadhled a získá brzy potřebné zkušenosti. Není třeba jej zákonem chránit a zrazovat od práce.
el mariachi
Profil
Dero
strčte za klobouk ? nejde o to že by ho to odrovnalo, ale o to, čo je legálne a čo nie. zákony nie sú pre srandu a ak sa to prevalí, tak problém budú mať v prvom rade jeho rodičia, respektíve prostredník... ako pre mňa za mňa... :))) len som ho upozornil na to, že ktokoľvek ho môže kedykoľvek udať ;) ľudia sú svine, mal som s pár takými už tú česť, čo nemajú problém podraziť aj kamaráta, nieto ešte cudzieho človeka ;)

okrem toho, kto ho odrádza od práce ? kde je problém aby pracoval výmenou za referencie ?? nelegálna je len práca za peniaze či inú hmotnú odmenu pokiaľ viem
svadla
Profil
matthew
nechces nam ukazat tvoji praci?

Dero
souhlasim
Dohodnout se s nekym na slusnem procentu a je to. Jen se musi pocitat s tim ze ten dotycny z toho zaplati dan, socku, zdrav. a malinko mu pribude prace.
Joker
Profil
Chamurappi
Nepřízeň zákonů lze snadno obejít, podnikat může oficiálně jeden z rodičů.
Anebo kdokoliv. Prostě to funguje tak, že "někdo" tu práci dělá a "někdo jiný" spřízněný vystavuje faktury.

el mariachi
strčte za klobouk ? nejde o to že by ho to odrovnalo, ale o to, čo je legálne a čo nie.
Podle mě je z morálního pohledu naopak důležitější smysl a účel toho zákona, než jeho doslovné znění.
V případě "brigádničení", což tohle vpodstatě je taky (předpokládám, že matthew to chce kvůli tomu, aby občas mohl někomu něco udělat za peníze, ne to hned "rozjet ve velkým") je obcházení zákona řekl bych na denním pořádku.

Krom toho, úplně stejným způsobem je obcházení zákona třeba to, kdyby mě kamarád každý den svezl do práce a já mu za to dával "na benzín". Anebo je nelegální když kamarádovi sestavím počítač a on mi krom ceny hardwaru nechá nějaké "dýško" za to sestavení.
Mezi známými se to prostě řeší "z ruky do ruky", když je potřeba to mít nějak "papírově" podchycené a není živnosťák, tak nějaký známý se živnosťákem prostě vypíše fakturu a nechá si něco na daně.
Sice to není v souladu s doslovným zněním zákona, ovšem nevidím na tom nic nemorálního.
matthew
Profil
svadla
To občas dělám v sekci "názor na stránku", ale jinak za nejzdařilejší považuji

můj osobní weblog - http://blog.maxfun.cz/ - (aktuálně jsou dost problémy s IE6, pouze dočasné) - grafika i nakódování
web organizace, kde jsem byl na táboře :) - http://31ph.royalrangers.cz/ - (obsah si upravují sami přes RS) - grafika i nakódování

Oba weby běží na mém vlastním RS.
Chamurappi
Profil
Reaguji na el mariachi:
sa mi zdá, alebo vážne nabádaš maloletého k ilegálnej činnosti ??
Jo. Tohle místo si zaslouží lepší třídu zločinců… a já mu ji dám.

nejde o to že by ho to odrovnalo, ale o to, čo je legálne a čo nie
Proč o to jde?

ak sa to prevalí, tak problém budú mať v prvom rade jeho rodičia
S ohledem na společenskou nebezpečnost to nikdo řešit nebude. Mohl bys odkázat na článek popisující nějaký takový incident? Nebo jsou snad zátahy proti dětským podnikatelům tak normální, že se o ně média vůbec nezajímají?
el mariachi
Profil
je obcházení zákona řekl bych na denním pořádku.
takže je to v poriadku hej ? :)

Krom toho, úplně stejným způsobem je obcházení zákona třeba to, kdyby mě kamarád každý den svezl do práce a já mu za to dával "na benzín". Anebo je nelegální když kamarádovi sestavím počítač a on mi krom ceny hardwaru nechá nějaké "dýško" za to sestavení.
pokiaľ by ťa ten kamarád takto vozil pravideľne do takej miery, že by sa to dalo považovať za podnikanie, v tom prípade áno ;) nehovoríme predsa o vytvorení jednej stránky raz za čas, ale o cieľenom obohacovaní sa, ktorý je v rozpore so zákonom

Mezi známými se to prostě řeší "z ruky do ruky"
keby to takto chcel urobiť mathew, pýtal by sa tu na fóre ? podľa toho čo uviedol chcel skôr svoje služby poskytovať cudzím ľuďom a pýtal sa, či je to legálne a či nepotrebuje živnostenský list

Jo. Tohle místo si zaslouží lepší třídu zločinců… a já mu ji dám.
a hneď máme vysvetlenie, prečo je prvý citát pravdivý.. lebo sa vždy nájdu ľudia, ktorým proste nerobí problém obchádzať zákon a ešte sa tým chvália :)

že se o ně média vůbec nezajímají?
a také záťahy proti softwárovým pirátom máš bežne zverejnené v hlavných správach ? médiá sa zaujímajú o to, čo je vzrušujúce, to, že udelili niekomu pokutu predsa nikoho nezaujíma :) v práci maloletých nemáš ani násilie, ani sex a ani drogy, takže...


Skúsim to ešte raz zhrnúť. To, že "ostatní to tak robia" okamžite znamená to, že je to úplne v poriadku ? Vravíte, že je fajn, ak chce chlapec získať skúsenosti. Ale veď ja mu to nezakazujem! Len vravím, že v jeho veku to za peniaze legálne nie je a keď potrebuje skúsenosti, KTO mu bráni aby to robil zadarmo výmenou za referenciu ?
Plaváček
Profil
el mariachi

Len vravím, že v jeho veku to za peniaze legálne nie je

Proč by nebylo? Otec si zařídí živnostenský list, bude fakturovat a poctivě platit daně a je vymalováno, ne? Naopak mladému držím palce a v podstatě souhlasím s Derem s jednou výhradou.

Pokud bude prodávat své dovednosti, musí být odevzdaná práce kvalitní a adekvátní požadované částce. Což bohužel nebývá pravidlem.

Jenom na závěr - když mi bylo sedm, chodil jsem do hospody pro točené pivo svému dědovi a posléze i polovině žiznivých v blízkém okolí mého bydliště. Pokud jsem dorazil s mokem se správnou pěnou, byl jsem finančně odměněn. Tenkrát jsem to nepovažoval za podnikání, nýbrž za ocenění mé snahy a dobře odvedené práce. Přijem jsem nezdaňoval, a protože jsem fakt byl dobrý, získal jsem stálou a spokojenou klientelu.
zuza
Profil
Koukla jsem na soutěž Mladý web... super, taková podpora, mlaďochovi držím palce a rodiče určitě pomůžou.
Jak to dělají malí herci? To by se snad dalo tak nějak trošku ošulit, jakože umělec nebo něco takového - to určitě existuje.
Měsíček
Profil
Na kolik by jsi se hodnotil Matouši? A kolik si představuješ, že si asi vyděláš?
el mariachi
Profil
pri detských hercoch to je tak, že on síce účínkuje, ale všade ho zastupuje zákonný zástupca a peniaze idú na účet, ku ktorému získa prístup po dovŕšení určitého veku.. ale neviem, ako to súvisí s témou, keďže vytváranie webstránok je zjednodušene povedané vytváranie produktu, diela a nie účinkovanie vo filme či v divadle.. to je kapánek trocha inde ;)


Proč by nebylo? Otec si zařídí živnostenský list, bude fakturovat a poctivě platit daně a je vymalováno, ne? Naopak maldému držím palce a v podstatě souhlasím s Derem s jednou výhradou.

tam nejde len o to, že by neodvádzal (resp. odvádzal) dane, tam ide o to, že to sa klasifikuje ako práca maloletých, čo je ilegálne pokiaľ viem aj v ČR. pod 15 rokov nemôžeš ani brigádovať, takže také, že otec za teba odvedie daň je tu bezpredmetná, lebo ja som nikde nepísal krátenie štátu o dane ;)
Joker
Profil
el mariachi
takže je to v poriadku hej ? :)
Jak jsem psal, z morálního pohledu s tím nemám problém, mnohdy je to i rozumější, než doslovně dodržovat znění zákona.

Třeba když na křižovatku s předností zprava náhodou přijedou současně auta ze všech směrů. Kdyby zúčastnění doslovně dodržovali text zákona, nastane deadlock a všichni tam zůstanou stát navěky. Tady dokonce sám zákon počítá s tím, že se nějak domluví a jeden z nich technicky poruší zákon a nedá přednost zprava.

pokiaľ by ťa ten kamarád takto vozil pravideľne do takej miery, že by sa to dalo považovať za podnikanie, v tom prípade áno ;)
Jenže třeba jednou za rok je taky "pravidelně" (třeba prodej Vánočních kaprů je taky podnikání).
Takže když mě bude kamarád vozit například každé Vánoce (třeba proto, že budeme bydlet v nějaké díře a přes Vánoce nepojede autobus), smůla... při doslovném dodržení zákona by si měl pořídit ŽL, dávat mi faktury a řešit papírování (daně by stejně neplatil, protože při započtení nákladů by byl ve ztrátě), na což se samozřejmě vybodne, takže by nakonec prodělali všichni zúčastnění včetně státu.

Shrnuto: Samozřejmě ne vždy je to v pořádku, ale podle mého názoru je z "morálního pohledu" mnohdy daleko horší dělat sviňárny a přitom "technicky" dodržovat text zákona, než nikomu neškodit a přitom nedodržovat doslovné znění zákona.

Cílem tohohle ustanovení je bránit tomu, aby někdo využíval děti k práci a aby děti zanedbávaly školu a podobně.
Vy říkáte, že když dítě bude pracovat za peníze, je to "špatně", protože to odporuje textu zákona, ale když stejné množství práce bude dělat zadarmo, je to v pořádku, protože to textu zákona neodporuje.
S tím já nesouhlasím.
matthew
Profil
Měsíček
kolik si představuješ, že si asi vyděláš?
Nemám tušení, ale odhaduji to maximálně tak na 500kč / měsíc? Samozřejmě by nešlo o žádné velkopodnikání, jen bych případným zájemcům čas od času vytvořil levně web, případně poskytnul jednoduché RS. Tvořil bych hlavně pro zábavu a zkušenosti, takže ta částka tam je zanedbatelná. :)
el mariachi
Profil
Joker
při doslovném dodržení zákona by si měl pořídit ŽL
nie, pretože toto nie je podnikanie. Podnikaním (a teda by to začalo patriť pod zákon) by to patrilo vtedy, keby každé vianoce vozil povedzme 10 ľudí a od každého by PÝTAL za odvoz peniaze. jedna vec je finančný dar kamarátovi za odmenu z vďačnosti, a iná robenie webu na zakázku. prosím, nepleťme tu hrušky s jablkami :)

S tím já nesouhlasím.
samozrejme, je to tvoje právo :)
Plaváček
Profil
matthew

Tvořil bych hlavně pro zábavu a zkušenosti

Pak se vykašli na peníze, protože pět stovek hospodaření domácnosti ani tebe nevytrhne, a tvoř si sám pro sebe pro zábavu a pro zkušenosti. Klidně i jiným (známým, kamarádům i úplně cizím) úplně zadarmo. Všichni jsme tak začínali, včetně mě. Dělej, co tě baví a peníze přijdou.

Lepší ale bude, když peníze přijdou až v okamžiku, kdy na ně budeš připraven.

Lepší radu ti nedám a pokud chceš znát můj soukromý názor, vylov si mé ICQ a pokecáme online, když budu mít chvilku čas.
Falcon
Profil
matthew
500kč / měsíc
To máš málo ;-)..
Keď už začneš s tým rozhone (teda pokiaľ chceš zákazníkov) nezverejňuj vek. Väčšina dospelých si potom povie: "Čo môže 13 ročný sopliak vedieť?" a máš po zákaznikovi. Niektorý (a asi väčšina ) dospelý deťom nejak vínimočne neveria ;-).Toť môj názor ale rozhodne začni so zarábaním.Aspoň v nejakej rodinnej sfére :)
el mariachi
Profil
Falcon
chceš mi povedať, že ty by si si nechal urobiť web od 13ročného ? :) tam nejde ani tak o znalosti, ako o celkový prístup. málokto je v takom veku dostatočne vyspelý, aby si vedel určiť priority atď.. bohužiaľ
Falcon
Profil
el mariachi
Pokiaľ by so nevedel koľko má rokov a mal by dobré referencie prečo nie? ;-)
Matty
Profil
Falcon
Keď už začneš s tým rozhone (teda pokiaľ chceš zákazníkov) nezverejňuj vek
To by mi nepřišlo zrovna fér. Stejně se někdy zákazník zeptá na věk nebo prostě se o tebe bude zajímat. Pak řekneš pravdu a zákazník fuč, s tím, že bude naštvaný z toho, žes ho o tomto neinformoval dřív.
Naopak bych tam věk zveřejnil - už jen kvůli výše popsanému příkladu.
el mariachi
tam nejde ani tak o znalosti, ako o celkový prístup. málokto je v takom veku dostatočne vyspelý, aby si vedel určiť priority atď
Ano, drtivá většina lidí v tomto věku takových je, ale, tady se snad mluví o Matoušovi, ne? Věřím, že matthew takový není.
Plaváček
Profil
el mariachi

chceš mi povedať, že ty by si si nechal urobiť web od 13ročného ?

Já ano. Když nebude blbě kafrat a odvede dobře požadovanou práci. Máš s tím problém?
Plaváček
Profil
Matty

To by mi nepřišlo zrovna fér. Stejně se někdy zákazník zeptá na věk

Dělám webdesign od roku 1996 a ještě se mi nestalo, že by se mě klient zeptal na můj věk. A pokud by se zeptal, pak to není dobrý zákazník. Důležitý je přeci výsledek, nebo se mýlím?
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0