« 1 2 »
Autor Zpráva
honzaP
Profil *
zdravím,
předem se omlouvám
a) že se na to vůbec ptám
b) že se ptám tady v tomto vláknu
c) že tady neuvedu svůj kontakt
mám pro to (doufám) dobré důvody
s kamarádem jsme zaplatili firmě s DPH téměř už 200.000,- za web v silně konkurenčním prostředí, vícejazyčný

dodali logo, grafiku, cms, rezervační systém a slíbili nám seo, bohužel tomu moc nerozumíme, menu, texty si píšeme sami, žádali jsme je o analýzu klíčových slov, tu udělali na trojslovnou frázi na kterou jsme teď v první desítce v české verzi, na tu frázi nám za měsíc přišlo zatím 8 návštěv

jsme 6 měsíců ve skluzu (po termínu), web ještě není plně funkční

mohl by mi tady prosím někdo zkušenější poradit, jestli je to adekvátní, měli jsme samozřejmě představu a dohodu, že ten web už poběží a bude tam návštěvnost

kolega se hodně zlobí, já jsem pro to ještě se s nimi sejít, omlouvám se, že se zeptám takhle hloupě, ale mám "nárok" po nich ještě něco chtít (třeba analýzu klíčových slov)?

děkuju
joe
Profil
Záleží jak u jaké firmy. U nějakých firem je i 200.000 za web poměrně malá částka. Čím větší firma, tím víc financí za web, který ale nemusí být zas tak kvalitní, jako kdyby ho například dělal jeden člověk a dělal ho přesně na míru, pak by cena mohla být i mnohonásobně nižší.

Nemůžete očekávat, že každý kdo hledá váš web (nabídku..), že zadá trojslovnou frázi. Pokud jste chtěli optimalizovat na nějakou vaši frázi - jednoslovní, dvouslovní - které pravděpodobně budou vyhledávanější, pak jste se nejšpíš měli domluvit předem s vytvářející firmou, která by vám naopak mohla říci, že toho nejsou schopni. Pokud si obsah píšete sami a jak sám píšete, příliš tomu nerozumíte, pak je obtížné se dostat na přední příčky vyhledávačů. Text by měl projít přes copywritera (například u té firmy), který by provedl korekci textu, upravil.. apod. a za tuto službu byste si pravděpodoně připlatili pár tisíc korun navíc.
habendorf
Profil
Tohle je otázka jako jestli je 200K za auto hodně nebo málo - prostě nezodpověditelná bez dalších informací.
Nicméně dle popisu se mi zdá cena dost vysoká.

Nárok máte na to, co máte (smluvně) dojednáno. Co se týče skluzu, obvykle se do smlouvy dává penále z prodlení, třeba 0,5% celkové hodnoty za každý den. Pokud to ve smlouvě nemáte, můžete se pokusit rozumně se s nimi domluvit, ale pokud z jejich strany nebude vůle, bude to těžké.
tiso
Profil
honzaP - 200 000 je dosť, či je to adekvátne záleží od rozsahu prác. Z toho popisu sa to určiť nedá.
Čo sa týka SEO, tak vás pravdepodobne riadne napálili, alebo SEO robiť nevedia.
Nárok po nich niečo chcieť - to je vec zmluvy. Ak sa v problematike webov neorientujete, doporučujem pozvať si na jednanie s tou firmou nejakého odborníka ako nezávislého poradcu. Dôležité je nechať si podrobne rozpísať ktorá položka čo obsahuje a koľko stojí.

Osobne ma zaujíma o čo sa jedná, mohli by ste mi dať viac informácií? Kontakt mám na stránke v profile.
honzaP
Profil *
díky moc za názory, bohužel jsme laici a moc detailů jsme si nedohodli, předem jsme se i ptali, jestli bude potřeba investovat do reklamy, ale bylo nám řečeno, že ne, znělo to prostě, že budeme za ty peníze na prvních místech, ale jak říkám, po celkově 3/4 roku od zkontaktování firmy jsme dostali 2 maily
SwimX
Profil
logo, grafiku, cms, rezervační systém a slíbili nám seo, vícejazyčný
za 200 000? Kdybys to zadal tady na diskusi, určitě by někdo zarágoval a minimálně za půlku by to udělal. i za míň, myslím si.
joe
Profil
...že budeme za ty peníze na prvních místech...

Je důležité vědět, za jakou dobu na tom místě budete. Pokud to uvedeno nikde není, máte bohužel smůlu. Nicméně ono dostat nový web na první pozici není ze dne na den.

SwimX
Budeš se divit, ale asi moc zkušeností s velkými firmami nemáš. Firma, ve které pracuje například 50 zaměstnanců nemůže tvořit stránky do 5.000,-, to by asi moc dlouho nevydržela.
honzaP
Profil *
SwimX to už jsem taky slyšel, ale bohužel to jsou názory taky laiků (např.žena se mi směje, že jsem amatér :-), že z webu za 200.000,- už by se něco mělo vrátit zpátky) navíc ještě nepočítám naší práci po večerech
Bojím se trochu toho jednání, už jsme tam několikrát byli, vždy se to nějak rozplyne, navíc ještě ladíme spoustu chyb v administraci a rezervačním systému

tiso Omlouvám se já víc informací poskytovat nebudu, chci jim ještě dát šanci, pokud ale bychom museli hledat někoho, kdo by nám s tím v budoucnu pomáhal, rád zde více informací poskytnu. děkuju
SwimX
Profil
joe
moc zkušeností s velkými firmami nemáš
to ne.
Firma, ve které pracuje například 50 zaměstnanců nemůže tvořit stránky do 5.000,-
to je mi jasné, však neříkám, že od té firmy je to moc nebo málo, to neposoudím. Konstatuji, že kdyby se na to vrhli dva šikovní lidi odsud z diskuse, tak si myslím, že by to splodili rozhodně za míň. Možná je to ale tak složitý projekt, že to prostě 2-3 neudělají, z těchto informací těžko říct.
Nox
Profil
po celkově 3/4 roku od zkontaktování firmy jsme dostali 2 maily
To je docela hrozné...

200k je poměrně hodně..jak už bylo řečeno, je těžké to posuzovat, nevíme jak kvalitní a rozsáhlé např. je to cms, jak vypadá a
je rozsáhlá grafika...atd.
ale taky půl rok skluzu je docela dost

Z první desítky za měsíc ve velmi konkurenčním prostředí 8 lidí na cílovou frázi...to zní slabě
SEO v podobných cenových relacích, zvládne seriózně málokdo
XYQ
Profil
200 000 ?!...
Já by som ti to spravil za 40 000 ,- a to ešte obranný systém proti SQL Injectingu a XSS...ale keďže si zaplatil...len sranda je v tom: 200 000 je sakra moooc...
honzaP
Profil *
joe ano, já to vím (obojí), je to nová firma a vím, že dokáže dělat kvalitní práci, jenom mi prostě přijde, že za ty peníze už by se mělo něco dít

myslím že jsme s kolegou byli trpěliví, je to nová firma, to CMS vyvíjí a já to tak beru a i mu to říkám, přijde mi ale, že spoustu věcí musíme "vymýšlet" sami a upozorňovat je na to, např. na duplicitní URL a přijde mi, že jsme v takové smyčce - my nevíme pořádně jak psát, ještě nemáme sitemap, klíčová slova nám slíbili (ústně), pak řekli, ať dodáme fráze na které optimalizovat, tak jsme řekli, že to neumíme vybrat, tak řekli ok, my to teda vybereme, pak měsíc nic a pak nám ukázali v principu, jak si to vybrat (na google tools)

a pak si přečtete nabídky firem, které vám slíbí, že za 50.000,- vám vypracují kompletní web s analýzou klíčových slov, atd... já vím, za blbost se platí, já mám prostě z toho takový pocit
Ani
Profil *
"dodali logo, grafiku, cms, rezervační systém"

Tohle se da sehnat do 100K i u vetsich firem... Do 20K u amateru, studentiku...

Otazka je seo co vsechno bylo soucasti smlouvy, tam zalezi co konkretne a jak analyzovali...
honzaP
Profil *
Děkuju všem, říkám, nechci nikomu křivdit, nedokážu odhadnout, co je dobrý cms systém, zdlouhavě to popisovat tady taky nechci. je velmi dobře možné, že se sem za pár dní vrátím a někoho budu potřebovat do budoucna, ale teď ještě nic nenabízím
armin
Profil
honzaP: Jediné co bych z mé strany doporučil, tak zejména (a nebojte se je přímo konfrontovat):

1) vyvíjí danou aplikaci skutečne firma, se kterou jste v kontaktu, nebo jsou jen hloupý přeprodejci a jde to přes x lidí a firem a pracuje na tom jednotlivec který dostane 10-15 tisíc?

2) uvedená částka není nejmenší, určite bych na Vašem místě postupoval stylem že se projekt rozdelí na pár dílčích etap a teprve až Vy se přesvedčíte, že daná etapa je přesně dle potřeb, tak se uhradí alikvotní částka. Dát předem řádove stovky tisíc, to se prostě nedělá.

3) pokud si můžete dovolit uvolnit takovou částku přeinvestovat tímto směrem, zajisté firma kterou zastupuje má i vlastního právního zástupce, určitě bych na Vašem místě uvažoval o jeho použití

4) pokud je 6 měsíců po smluvně uvedeném termínu, co takto odstoupit od smlouvy a vyžadovat vrácení veškerých peněz? Pokud se nepletu, píšete že i po půlroce aplikace vykazuje dost nedostatků

5) jelikož sám se v této branži pohybuji, tak vím, že drzost a neomalenost a jednání je někdy (mnohdy?) neskutečná ze strany "webových firem", sám jsem se párkrát spálil a s přihlédnutím na bod 1) s touto firmou určitě nejednejte v rukavičkách, poslechněte slova manželky...
honzaP
Profil *
Ani ve smlouvě stojí, že nám poskytnou SW a jeho úpravy, zařídí doménu, hosting a zřídí modul rewrite pro hezká url. ostatní znělo pouze ústně a teď mi známí (laici) říkají, že jsem hlupák a vyhodil jsem peníze
tiso
Profil
honzaP - rešpektujem, chápem. Ale toho odborníka si na to jednanie určite pozvite, inak si tam s vami budú robiť čo chcú. Neviete čo sa máte pýtať, na čo si máte dávať pozor. Zaplatiť niekomu deň času by nemal byť problém.
ninja
Profil
honzaP: Doporucil bych se obratit na nejake experta, ktery by prohledl vase stranky, smlouvu a dalsi ujednani a nasledne poskytl posouzeni, jestli firma splnila co mela a shodnotil stavajici stav.

To by vam velmi pomohlo pri jednani s firmou vytvarejici stranky a pravdepodobne vedlo k rychlejsimu dokonceni stranek, pripadne ukonceni spoluprace. Jinak je mozne, ze vas budou jeste nekolik mesicu tahat za nos a vyzdimou nejake penize.

Kdyz stavite barak, take chcete experta jako stavebni dozor.
Nox
Profil
Nevím co se týče SW, ale třeba "zařídí doménu, hosting" je práce tak na 5 minut...nevim jak je to s rewritem u rozsáhlejších systémů, ale...u menších to není o moc déle

Při takové investici (nehledě na tento thread, obecně) je docela vhodné mít s sebou někoho, kdo tomu aspoň nějak rozumí
armin
Profil
honzaP: Hlupák rozhodně nejste, sám jsem "naletěl" pár chytrolínům, a to programuji už pomalu 10 let a x stovek projektů mám za sebou. Rozhodně ale souhlasím s tisem a ninjou, dát někomu 1000-2000 Kč na den, za to že s Vámi absolvuje jednání s touto firmou je po každé stránce ta nejsprávnější investice v současnosti. Akorát musí to být skutečně člověk znalý a ne odchycenej teenager na chodníku co zvládne <?php echo 'Hello world'; ?> (ať to není amatér)
honzaP
Profil *
ještě jednou děkuji všem, ano určitě budu uvažovat o to přizvat někoho nezávislého, jednou tam s námi byl i jeden známý, programátor php a před ním právě slíbili, že např.klíčová slova vyberou, on nám potom řekl, že věří, že jsou schopní a že prohlédl jejich projekty a že kvalitní práci co se týče programování asi dělají, ale že je to v jiném jazyku a nevidí zdrojové kódy.

mají hodně práce, alespoň to říkají a je možné, že je prostě opravdu chyba, že jsme nepřizvali nikoho třetího, ale prostě jsme jim věřili a budu jim věřit i nadále, promluvím s kolegou a určitě se ještě ozveme.
Marek Prokop
Profil
K ceně grafických a vývojářských prací se nejde rozumně vyjádřit bez znalosti výsledku. 200 tisíc je sice relativně hodně, ale pokud je součástí i jakýsi rezervační systém (možná dost složitý, nevím), může to být naopak málo. Zarazila mne ale ta analýza klíčových slov.

Pod analýzou klíčových slov, která stojí za nějaké nezanedbatelné peníze, si představuji řádově stovky či tisíce frází uspořádaných do nějaké logické struktury, s jasně zdůvodněnými prioritami, mírami relevance, pravděpodobnými vzorci chování uživatelů apod. Je sice možné, že na takovou práci nebyl rozpočet projektu dostatečný, ale odevzdat pod označením analýza klíčových slov jednu trojslovnou frází, to mi přijde hodně šílené.

Ještě mne zaujalo, že Vám slíbili SEO, ale navigaci a texty si píšete sami. Když nepočítám link building, tak SEO je z 95 procent analýza klíčových slov, struktura webu (vč. navigace) a texty. Není mi tedy moc jasné, jaké SEO Vám vlastně slíbili.
honzaP
Profil *
Marek Prokop děkuji Marku za odpověď, ano celé je to tak trochu postavené na hlavu, jak jsem napsal uvědomuji si "vinu" na naší straně, měli jsme se takto informovat předem. dostali jsme na firmu doporučení, že "jsou dobří" a postupem času, když se vlastně sami učíme nám došlo, že to není jednoduché - např.vybrat relevantní dotazy (jak nás lidé budou hledat, podle toho postavit menu atd...), ale zástupci té firmy zněli suverénně, dodejte texty, my vám to zoptimalizujeme, pak jsme si to vlastně začali vytvářet sami podle selského rozumu, protože se dlouho nic nedělo. Mezitím úpravy a opravy v administraci, dlouhé prodlevy v komunikaci atd..

Díky za tu pasáž s analýzou klíčových slov. Sám jsem se o to nedávno pokoušel a vůbec to není jednoduché, musí se tomu rozumět a tohle bych čekal, že se bude dělat jako první. teď jsem chytřejší než na začátku, ale tím celým otravováním tady mi šlo o to, abych zjistil, že to je např.samozřejmost: např: my si napíšeme do položky menu "o nás" a oni by nám měli např.říct ne ne, napište tam "informace o firmě XYZ" - např. jen tady bude klíčové slovo. Po jedné z našich návštěv nám řekli, že budou optimalizovat titulky, nadpisy atd. a že v textech si můžeme psát prakticky co chceme a pak to udělali pouze s úvodní stránkou. My už jich tam máme celkem 30 v české verzi a 50 v anglické.

Jde mi také o návaznost jednotlivých kroků a časovou souslednost, abych např.nezačal registrovat web před správnou strukturou url (mám na mysli duplicity mezi /cz/nejaka-stranka a /nejaka-stranka, tohle jsem si musel vyčíst sám a upozornit je na to). Myslím, že tohle by mělo být na nich, aby to ohlídali, ale ne proto, že je to ve smlouvě, ale že je to jakýsi "standard". Nechci psát dalším firmám dokud nebudu znát pravdu a taky na to už tolik peněz není. Nyní, po Vašich radách mám pocit, že bude asi nejlepší pokusit si o tom s nimi otevřeně promluvit, i když se u toho budu cítit trapně, anebo s sebou přizvat někoho, kdo "se bude umět zeptat". Díky
ninja
Profil
Marek Prokop: ...jaké SEO Vám vlastně slíbili.

Pravdepodobne :)
<h1 style="disply:none;">mame vetsi pero</h1>
armin
Profil
honzaP: Vy se chcete cítit trapně? Jako za to, že si sám ve volném čase musíte studovat věci které jdou mimo Vás aby jste si uměl zkontrolovat podradnou práci, kterou jste jen tak mimochodem možná i několikanásobně přeplatil? To snad ani nemyslíte vážně. Jako nic proti, ale takovýmto přístupem se pak ani nedivte, že je s Vámi jednáno tak jak je a je potřeba dát jasně najevo kde je hranice.
honzaP
Profil *
ninja :-))
psal jsem "vysoce konkurenční prostředí", ale tenhle obor to mimochodem není.
honzaP
Profil *
armin člověk tomu sám odmítá uvěřit, moc díky za argumenty, dobrou noc
Marek Prokop
Profil
[#23] S nepsanými standardy kvality je to ve webdesignu těžké. Podívejte se třeba na Google Knol. Z pohledu SEO (ale i z jiných hledisek) tam jsou naprosto začátečnické chyby, mj. i ten duplicitní obsah. V důsledku vadného technického návrhu dokonce jednotlivé stránky porušují pravidla AdSense, přestože tam AdSense lze vkládat přímo se speciální podporou v administraci.

Takže Google sám vyrobí svůj vlastní web s hromadou chyb, v rozporu se svými vlastními doporučeními a dokonce i v rozporu se závazným pravidly, jejichž dodržování vyžaduje od ostatních. Pak chtějte od "obyčejných" webdeveloperů, aby odváděli kvalitní práci.

Tedy chtít to od nich samozřejmě musíte, ale bez práskání biče nad hlavou to skoro nikdy nejde. Většinou ani od těch nejlepších, bohužel.

Tím odpovídám i Arminovi, [#25]. V ideální světě by se samozřejmě zadavatel nemusel o nic starat, ale webdesign má k ideálnímu světu ještě hodně daleko. My se snažíme spolupracovat s velmi úzkých okruhem dodavatelů, které jsme většinou vyškolili a se kterými jsme se naučili spolupracovat. Ta hlavní výhoda je ale spíš v tom, že jejich chyby už přesně známe, nikoli že by žádné chyby neměli.
armin
Profil
Marek Prokop: Asi žiju v jiném světe, ale za chybu osobně považuji třeba:
1) u CSS lehce posunutý některý element webu v IE6, všude jinde to je "jednolité"
2) u PHP v důsledku přepracovanosti opomenout ošetření formuláře na vstupní data (telefoní číslo)
3) u mod_rewrite a PHP špatné podstrkávání obsahu při verzi s (bez) lomítka na konci url
4) u MySQL v důsledku hlouposti používání třeba názvu sloupečku "ID", přičemž v php kódu se používá všude "id" - však ono to jede na localhostu i na serveru, tak proč ne, že?

Ale rozhodně bych za chybu nepovažoval duplicitní obsah, a už vůbec ne u firmy, která se tím má živit. To je snad na úrovni nevalidního kódu (<div><table><td></div></td><tr></tr></table> apod.). Toť můj názor.
Marek Prokop
Profil
[#29] No jo, v názorech se shodneme, ale ta realita, potvora, s námi nějak nesouhlasí :-)



Nedejte se zmást odlišným třetím úryvkem. To je jen časovým posuvem v indexaci. Ve stejný okamžik je na všech třech URL totéž.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0