« 1 2
Autor Zpráva
AlešD
Profil
Dajka:

zkus také elektrika.cz, tam se sice normy také nenajdou (kvůli drakonickým pokutám za neoprávněné zveřejnění v řádu milonů Kč), ale spousta velmi kvalitních informací tam je. A ještě odborná diskuze nemající v elektrotechnice v ČR obdoby.

<OT> Vážení, nepřipadá vám mírně zvláštní, že České státní normy jsou k mání za poměrně velké peníze? Je faktem, že zákony, zákonné vyhlášky a nařízení vlády jsou zdarma, ale normy, které jsou na tyto nadřazené předpisy navázány a jsou de-facto závazné jsou prodávány (polo)státní institucí - ČNI za jednotky až desítky stovek Kč?</OT>
nightfish
Profil
AlešD
Situace je taková, že naprostá většina technických norem je doporučených, ne závazných. Závazné jsou pouze některé normy, na které se odkazuje stavební zákon. U těchto norem se řešilo, že by měly být zdarma, nicméně pokud se nepletu, tak k žádnému zásadnímu ústupku ze strany ČNI nedošlo.

prodávány (polo)státní institucí
zřizovatelem je Ministerstvo průmyslu a obchodu, takže jde o plně státní instituci, žádný soukromý vliv v ČNI není
AlešD
Profil
nightfish:
situace je pokud možno ještě horší:
k nařízením vlády se zřizují takzvané harmonizované normy (rozuměj: harmonizované s normami EU), čímž například v elektrotechnice by teoreticky každý revizní technik měl mít k dispozici a zakoupenou minimálně sadu ČSN 33 2000, v ceně několika desítek tisíc. Harmonizovaná není závazná, tak osle plať, toto je názor státu.
Míla
Profil *
Zkuste si přečít stavební zákon. tam snad je (nebo má být), že pokud je třeba ĆSN dodržet musí být volně a zdarma přístupné. tento zákon nemám, ale už jsem o tom v několika recenzích četl. Pokud je to pravda, tak potom stát nedodržuje svoje vlastní zákony.
Míla
Profil *
No ŇI je národní normalizační komise. tak jako nároní se domnívám, že je placena z daní všech obyvatel. Možná, že tedy přijde doba, kdy si budeme muset platit i vládu.
Mistr
Profil
Míla
stavební zákon. tam snad je (nebo má být)
Prosím, najdi mi to v aktuálním znění stavebního zákona sám. Děkuji.

tento zákon nemám
Před chvílí jsem Ti jej odkázal.

přijde doba, kdy si budeme muset platit i vládu
Ta doba je zde! Vládu si skutečně musíš platit.

Ovšem to se od českých technických norem dostáváme kamsi úplně jinam.
MH
Profil *
Prosím, najdi mi to v aktuálním znění stavebního zákona sám. Děkuji

stavební zákon 183/2006 Sb. v platném znění:
§ 196
(2) Pokud tento zákon nebo jiný právní předpis vydaný k jeho provedení stanoví povinnost postupovat podle technické normy (ČSN, ČSN EN), musí být tato technická norma bezplatně veřejně přístupná.
janix
Profil *
Dobrý večer, K normám bych napsal asi toto: Jsem studentem VUT fakulty stavební v Brně a jedno vím jistě normy ČSN jsou velmi drahé ba dokonce předražené. Když si vezmeme, že je to kniha třeba o sto stránkch a stojí šest set korun, tak je to opravdu pěkně předražené. Stáhnout je nebo sehnat někde zadarmo nedají, a to z jednoho důvodu. Je to zakázané. distribuci má pod taktovkou ČNI. Proto je nemají ani vysoké školy na internetovýc stránkách.
K tomu, jestli je norma jen doporučení bych přidal toto: Ano je to jen doporučení a je nezávazná, ale pokud se na ni odkazuje zákon, tak se automaticky stává závaznou. Takže pokud najdete například ve stavebním zákoně text: "Při vypracovávaní výkresu betonových monolitických konstrukcí se řídíme podle normy ČSN něco něco", tak je tato norma závazná.
Mistr
Profil
janix
Jsem studentem VUT fakulty stavební v Brně
Gratuluji, já Stavební fakulty ČVUT v Praze.

ČSN jsou velmi drahé ba dokonce předražené.
Souhlasím.

najdete například ve stavebním zákoně text: "Při vypracovávaní výkresu betonových monolitických konstrukcí se řídíme podle normy ČSN něco něco"
Tys tam něco takového našel? Já nikoliv.
janix
Profil *
najdete například ve stavebním zákoně text: "Při vypracovávaní výkresu betonových monolitických konstrukcí se řídíme podle normy ČSN něco něco"
Tys tam něco takového našel? Já nikoliv.


To byl jen možný příklad, jak by to třeba mohlo být napsáno. Chtěl jsem prostě poukázat na skutečnost, že pokud se zákon odkazuje na normu, tak se automaticky stává závaznou.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0