Autor Zpráva
Anty
Profil *
Dobrý den,
je možné prodat web bez živnostenského listu?
Anty
Profil *
Já se v tomhle ohledu moc nevyznám, ale potřeboval bych to vědět abych nevědomky neporušil nějaký zákon.
ninja
Profil
Ano, je to mozne. Pouze ale "prodat", nikoliv "prodavat" vice webu.
Hitman
Profil
ninja
Tím si myslel, že Anty může prodat 1 web za...rok?
habendorf
Profil
Samozřejmě, že můžeš prodat web bez ŽL. A můžeš jich prodat, kolik chceš.
Hitman
Profil
habendorf
To přesně jsem si myslel i já, ale divil jsem se tomu co napsal ninja.
Ice
Profil
ninja
Pouze ale "prodat" je jednorázová akce.

nikoliv "prodavat" vice webu. je soustavná činnost.

Pokud je to soustavná činnost, tak je již nutný živnostenský list.

= Jestli prodáš pár webů za rok, tak je to vklidu. Jinak je potřeba živnostenský list.
H13
Profil
Ice
Jestli prodáš pár webů za rok, tak je to vklidu
Zase tak moc ne, pokud by nějaký úředník prodání pár webů považoval za pravidelné, trvalé nebo opakované :-(

viz. soustavná činnost = je vykonávaná pravidelně, trvale, sezóně, nebo opakovaně, tedy nikoliv jednorázově, nahodile.

Anty
ale potřeboval bych to vědět abych nevědomky neporušil nějaký zákon

Pokud prodáš web jednorázově (nahodile), nebudeš se starat o živnostenský zákon, musíš si ale dát pozor na zákon o dani z příjmu fyzických osob. Při překročení určité hranice je potřeba vše zahrnout do daňového přiznání
Hitman
Profil
Při překročení určité hranice je potřeba vše zahrnout do daňového přiznání

Souvisí tato hranice s např. posktováním reklamy za úplatu? Tím myslím: Já za rok prodám reklamu za 5000 a prodám 2 weby (nepravidelně) za 10000. Celkový příjem je tedy 15000, při předpokladu, že stanovená hranice daně z příjmu fyzických osob je 20000, je vše v pořádku?
H13
Profil
Hitman
Daňovej poradce nejsem, ale pokud to vše padne do §10 (tedy ostatní příjmy), pak zřejmě platí § 10 (3) a):

(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
a) příjmy podle odstavce 1 písm. a), pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč;

takže to asi v pořádku bude, plus si musíš dávat pozor na zbylých 5.000,- protože do daně z přijmů se započítavají i další např. nepeněžní příjmy (teď to přeženu, ale podle zákona si musíš evidovat i rajčátka, který dostaneš od souseda :-) ) (§3 (2) :-)
habendorf
Profil
Ale ne, takhle to není. Pokud se rozhodnu prodat třeba všechny svoje starý ponožky, tak jich klidně můžu prodat třeba sto.

Jde o to, co Anty vlastně myslí prodejem webu.
ninja
Profil
Jak mne doplnil Ice, nesmi se jednat o soustavnou cinnost.

Neni problem prodat vsechny sve stare ponozky. Pokud je ale budu pravidelne prodavat po delsi dobu, pujde jiz o neopravnene podnikani.

U webu je mozne uvazovat jeste nikoliv o prodeji, ale o smlouvu o dilo - vytvoreni webu, ktere je mozne schovat pod autorskou cinnost, u ktere neni nutne zivnostenske opravneni, nejhedna se o podnikani. Registrace na financnim a dalsich uradech je ale nutna.
Anty
Profil *
habendorf
Jde o to, co Anty vlastně myslí prodejem webu.

Myslím tím celý (nevýdělečný) web i s doménou a hostingem.
H13
Profil
ninja
viz:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&topic=93329&forum=26&page=-1
[#13]

habendorf
"Pokud se rozhodnu prodat třeba všechny svoje starý ponožky, tak jich klidně můžu prodat třeba sto"

ZDPFO: Pokud by jsi za ně utržil více než 20.000/rok, pak takový prodej podléhá ZDPFO §10

ŽL - Pokud by jsi je prodal jednorázově, pak by to bylo asi OK, pokud by jsi je prodával soustavně (pravidelně) pak potřebuješ ŽL nebo mi cheš říct, že si koupím 100 počítačů a pak je prodám a uředníkům budu tvrdit, že ŽL nepotřebuji, protože: "Pokud se rozhodnu prodat třeba všechny svoje starý počítače, tak jich klidně můžu prodat třeba sto."

To je celkem absurdní, představ si, že by jsi vlastnil čerpací stanici a za prodaný beznín ani naftu by jsi neodváděl dph, ani by jsi neměl ŽL, ani by jsi neplatil daň z příjmů a když by přišla kontrola, prostě by jsi jim řekl: "Pokud se rozhodnu prodat třeba všechny svoje starý zásoby nafty a benzínu, tak jich klidně můžu prodat třeba tisíce litrů"

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0