Autor Zpráva
marfig
Profil
Zdravim,
jde nějak testovat dostupnost serveru? Nemyslím teď ručně, nějak automaticky. Možnost PHP skriptu jsem zavrhul (nebo se mýlím?). Měl jsem vizi v exe souboru, který by třeba pingoval daný server v časovém intervalu, např. 1 min. Mé programátorské znalosti nejsou ale natolik dobré, abych to v něčem byl schopný napsat. Kdyby se někomu chtělo a zaujalo Vás to, zkuste.
Důvod těchto úvah je, že se mi líbí jeden hosting, ale mám pocit že mají neustálé (byť krátké) výpadky a chtěl bych to mít podložené.
Díky Martin
Hanz
Profil
marfig
"Pingovat" se dá i z PHP. A na měření dostupnosti serveru bys musel mít, ale aspoň dva různé servery z kterých to budeš "pingovat", jinak to nebude moc přesné (možná bude, ale nemůžeš to použít jako nějaký podložený materiál).
Martin Kuželka
Profil
marfig: můžeme vědět, o jaký webhosting se jedná? možná ho tu někdo používá a poradí ti.
marfig
Profil
Hanz
predpokladam jse, ze bych to musel pres php testovat z jinych webu, nejde mi az tak jako "predmet dolicny" ale spise info pro mne, kdyby mohl nekdo dat tip na postup, budu vdecny :)

Martin Kuželka
jde o profitux, maji zajimave nabidky, mel jsem tam jiz jeden web, ale zakaznik si stezoval, ze je porad nedostupny, tak jsem sel jinam, tak me napadlo si to ciste z vlastniho zajmu testnout

Uplne si nevymyslel, nebot se mi nekolikrat samotnemu stalo, ze jsem se nedostal na web.
Martin
thingwath
Profil
Tohle je celkem sranda. Prostě budete každou minutu zkoušet z toho serveru stahovat vaše stránky. Může se to doplnit i o jednoduchou kontrolu, že jsou opravdu takové jak mají být (asi nějaké regulární výrazy, pokud jsou stránky statické, postačí jednoduchý hash nebo kontrola velikosti).

Skript se dá napsat v libovolném jazyce (víceméně), minutové spouštění se dá řešit přímo v programu nebo přes cron (u PHP scriptu by se muselo cronem, u programu v jiném jazyce by mohlo být výhodnější ho na minutu uspat, ale to je detail). Pak už stačí jenom do databáze uložit výsledek každého ,,pingnutí``* a sestavit si případně něco na kreslení grafu či podobně.

*pingnutí není přesný termín, protože samotným pingem (totiž ICMP echo request zprávou) bychom nezískali informace co chceme (zjistíme, že běží server, ale už ne, jestli třeba nespadl webový server)
thingwath
Profil
Aha, pokud by to běželo na tom samotném serveru, pak už není vůbec co řešit. Stačí napsat úplně primitivní skript, který prostě někam uloží časovou značku a vyvolávat se bude cronem.

Drobný nedostatek tohoto postupu je ovšem to, že zase nedokážeme postihnout třeba výpadek spojení u serveru, který také může být příčinou nedostupnosti.
marfig
Profil
thingwath
Díky za upřesnění pojmů (ping...)

OK, prave jsem vygooglil, co je cron :) otazecka, je to bezne dostupne u hostingu?
thingwath
Profil
U hostingu co za něco stojí ano.
marfig
Profil
nebo www.webcron.org :) pry to funguje
jenze to testuje minimalne co 1 h, coz mi prijde dost malo...
marfig
Profil
Protože mne tento testik zaujal, začel jsem ho řešit, ale narážím na problémy.
- používám freehosting => cron max. co 5 min, častěji ne
- nedaří se mi načíst soubor z jiného webu vizte např. http://www.marfigweb.ic.cz/ chtěl jsem použít fopen

Pokud by jste někdo mi mohl poradit, vše uvítám.
Martin
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0