Autor Zpráva
qau
Profil *
Ahoj
chtěl bych se zeptat jestli kodér musí mít photoshop.
Ne každý web jde nakódovat z .png a .psd se mi správně zobrazuje jen ve photoshopu.
Pokud by chtěl člověk dělat "legálně" kodéra musí koupit photoshop? nebo jak to řešíte vy ostatní?
rexi
Profil *
nakodovat design z png? To musi teda vypadat.

Ano, pokud chces legalni photoshop musis si ho koupit. Do 2000kc, to myslim neni moc.
Myslim ze ale nikoho nezajima jak legalni mas pocitac. Myslim ze legalni photoshop ma mene nez 20% jeho uzivatelu.

Legalni koder, to je zajimave spojeni. Jestli chces mit legalni pc tak musis mit VSE koupene. (nestaci jen photoshop, kdyz nemas treba windows tak to moc cele legalni nebude.)
Chamurappi
Profil
Reaguji na qaua:
Kodér nemusí mít vůbec Photoshop, ani žádný jiný grafický editor. Kodér píše kód a na ten potřebuje textový editor.
Nox
Profil
rexi
Photoshop Elements stojí asi 2600 Kč ... to je ořezaná verze
Photoshop stojí asi 22000 Kč ... dlužno podotknout, že Američany to stojí 12000 Kč a ještě mají vyšší platy

Ale s tím elements si myslím, že by to mělo jít taky, hlavní nevýhoda je slabé zpracování vrstev, myslim že i brushů,
jinak je tam spousta věcí skoro stejná
Joker
Profil
qau:
chtěl bych se zeptat jestli kodér musí mít photoshop.
Jistěže nemusí. Photoshop potřebuje grafik, kodérovi stačí si umět grafikův výtvor prohlédnout, na což si vystačí s nástroji integrovanými uvnitř převážné většiny operačních systémů. Pokud samozřejmě někdo v rámci úspor nechce po kodérovi dělat i grafiku.
A i kdyby, Photoshop je nahraditelný například GIMPem, který je zdarma. Pro profi grafiku by GIMP sice byl asi trochu problém, protože Photoshop je už takový standard, ale věřím, že by se to dalo.
Na druhou stranu pro někoho kdo se chce věnovat grafice profesionálně by investice do Photoshopu asi neměla být problém.

rexi:
nakodovat design z png? To musi teda vypadat.
Proč? V čem by ten design měl jako dostat? PNG je ještě zlatý, oproti tomu, když klient šetří za grafika a kodér dostane zadání načmárané propiskou na papíře. Přičemž klient má samozřejmě jen hodně hrubou představu o tom, jak má ten web vypadat.

Ano, pokud chces legalni photoshop musis si ho koupit. Do 2000kc, to myslim neni moc.
...ovšem Photoshop Elements. Pro "skutečný" Photoshop tam chybí ještě jedna nula

Myslim ze ale nikoho nezajima jak legalni mas pocitac.
Typicky to zajímá konkurenci a propuštěné zaměstnance... to jsou lidi, kteří nejčastěji bonzují nelegální software.

Jestli chces mit legalni pc tak musis mit VSE koupene.
Nesmysl, lze mít "legální PC" aniž bych si koupil jediný program. Na svém domácím počítači mám Ubuntu plus software v něm (tj. na kancelář OpenOffice, na grafiku GIMP, na web Operu a Firefox, atd.) ...všechno legální a nic z toho se nemusí kupovat.
Railbot
Profil
„nakodovat design z png? To musi teda vypadat.“
PNG je běžný formát a hlavně - může být i ve vrstvách (nativní formát Adobe Fireworks).

Jistěže nemusí. Photoshop potřebuje grafik, kodérovi stačí si umět grafikův výtvor prohlédnout, na což si vystačí s nástroji integrovanými uvnitř převážné většiny operačních systémů.
Ale musí. Drtivou většinu grafických návrhu si nelze jen tak prohlédnout a nařezat v malování. Prvky se překrývají, navíc v psd bývá i několik stránek najednou (skryté vrstvy) atd. Bez pořádného grafického editoru nelze pracovat. Nemluvě o tom, že leckdy je potřeba nějaké grafické práce dodělat, něco si upravit.
Jimmy Hayek
Profil
qau
Pokud by chtěl člověk dělat "legálně" kodéra musí koupit photoshop? nebo jak to řešíte vy ostatní?
Lepší bude, když budeš mít živnostenský list a platit daně státu než mít za každou cenu legální software. Je sice "nelegální" mít "nelegání Photoshop", ale pokud k tomu nemá policie soudní příkaz, nemůže ti nikdo bez tvého svolení zasahovat do počítače. Takže je tvoje věc, co například sdělíš kontrole finančního či živnostenského úřadu :-)
Takže pár měsíců budeš sice pracovat na nelegálním softwaru, ale potom budeš mít peníze na to, aby sis legální Photoshop koupil. ;-)
qau
Profil *
rexi
nakodovat design z png? To musi teda vypadat.
vypada to uplne normalne a na hodne veci to plne postacuje.

Chamurappi
imho nektere veci bez pouziti obrazku udelat nejde. vzdyt html neumi ani obycejny barevny prechod

Nox
elements jsem zkousel ale vrstvy mi nikde nefungovaly.

Joker
Photoshop je nahraditelný například GIMPem
zkousel jsem ale veci ohledne prusvitnosti / pruhlednosti (porad si pletu co je co) se mi tam bud nezobrazuji nebo zobrazuji naprosto spatne. zkouseno na nekolika projektech. obcas se mi nezobrazi i ruzne jine casti vrstev.

Jimmy Hayek
takto to zatim vidim taky.

myslel jsem treba jestli neni neco jako ten photoshop elements jen aby to zpravne cetlo vrstvy apod
shaggy
Profil
rexi
Moja grafička používa Gimp, preto mi exportuje do 24bit PNG (mám síce GIMP, ale nerobím v ňom a nie som zvyknutý). Je to trochu zložitejšie, ako keby som robil s vrstvami, ale ak mi pošle viac súborov (napr. iba grafika, grafika s textami, zvlášť logo, hlavička a pod.), tak s tým viem robiť.

Takže odpoveď na tvoju poznámku:
nakodovat design z png? To musi teda vypadat.
znie - vyzerá to normálne, nezbadáš rozdiel medzi dizajnom z PNG a PSD ;-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na qaua:
nektere veci bez pouziti obrazku udelat nejde.
Já neříkám, že se mají dělat weby bez obrázků. Ale že grafiku dělá grafik a kodér dělá kód. Znám řadu kodérů, kteří žádný grafický editor nepotřebují, protože dostávají podklady už nařezané.
joe
Profil
Chamurappi
Znám řadu kodérů, kteří žádný grafický editor nepotřebují, protože dostávají podklady už nařezané.
To to musí vypadat. Sám kodér by měl rozhodnout kde správně říznout a ne aby mu do toho kecal grafik a dodával vše nařezané. Navíc zdržovat grafika nařezáním...
Je to tak, jak píše Railbot :-)

qau
Ano, musí mít i kodér licenci na Photoshop.

rexi
nakodovat design z png? To musi teda vypadat.
Pokud grafik myslí dopředu, pak je jedno, jestli má PNG (pak by ani Photoshop nepotřeboval) nebo PSD, výsledek bude stejný. Záleží na designu, jestli se tam nepřekrývají některé prvky.
Chamurappi
Profil
Reaguji na joa:
ne aby mu do toho kecal grafik a dodával vše nařezané
Řeže-li dobře, kodér bude jen rád.

Navíc zdržovat grafika nařezáním...
Navíc kupovat kodérovi další licenci jen kvůli řezání…
Je otázka, čí čas je dražší. Bude to individuální.

Je to tak, jak píše Railbot :-)
Je to i tak. U kodérů na volné noze to tak bude asi vždy, ale jsou i kodéři bez volných nohou.
Railbot
Profil
I u kodérů na uvázané noze jsem nikdy neviděl, že by grafický editor nebyl potřeba. Grafik dělá grafiku, kodér si ji nařeže a nakóduje. Nic jiného jsem nikde nezažil. Což nevylučuje, že to tak být nemůže, ale přijde mi to jako kardinální nesmysl, jelikož nikdo nemůže dopředu vědět, jak bude kód vypadat, aby dle toho předem nařezal obrázky. Nikdo krom samotného kodéra samozřejmě.
DoubleThink
Profil *
PNG je běžný formát a hlavně - může být i ve vrstvách (nativní formát Adobe Fireworks).
Jenom k tomuto: Podpora vrstev není zakotvena v žádné PNG normě, Fireworks využívá proprietárně vlastní chunk pro uložení procesních informací. Úroveň podpory Fireworks varianty PNG u ostatních editorů bude asi někde mezi mizernou a žádnou.
Railbot
Profil
DoubleThink
Úroveň podpory Fireworks varianty PNG u ostatních editorů bude asi někde mezi mizernou a žádnou.
Neplatí pro poslední Photoshop.
Skopalik
Profil *
nakodovat design z png? To musi teda vypadat.


To jsi trochu prestrelil, ne? Co to meles?
Hitman
Profil
„nakodovat design z png? To musi teda vypadat.“

To jsi trochu prestrelil, ne? Co to meles?


Záleží na typu designu, pokud jde o složitější stránku složenou s obrázků, tak je to problém. Pokud jde o jednodušší stránku, ti šikovnější z nás si umí zbytek prvku domyslet, byť je zakryt třeba textem.
DoubleThink
Profil *
Neplatí pro poslední Photoshop.
V PS CS4 platí varianta "žádnou".
Photoshop přečte jen běžné obrazové data PNG. Celé jako flat layer. Žádné vrstvy, žádné efekty, žádné křivky, žádné texty.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0