Autor Zpráva
johnl
Profil
Dobrý den, měl bych pár otázek co se týče tvorby webů na zakázku:
1. Když někomu vytvoříte stránku za peníze necháváte si v patičce odkaz?
2. Kolik stojí taková slušnější prezentace pro nějakou firmu (nemyslím i s obsahem pouze šablonu)
3. Kolik by jste byly ochotní zaplatit za webovou stránku?
4. Když nemám živnostenský list a někdo po mě chce ke stránkce vystavit faktutu, jak to chodí?
5. Co by jste dělaly v případě že by jste vytvořili někomu web, ale on už vám nezaplatil a přestal svámi komunikovat (a neměli by jste sním uzavřenou žádnou smlouvu)?
tiso
Profil
univerzálna odpoveď na všetky tvoje otázky: ako kedy
johnl
Profil
tiso:
To je vážně univerzální, ono když se to tak vezme tak záleží vážně na dané situaci. Ale když se to vezme zase z jiného konce, tak by se mohla najít i nějaká konkrétnější odpověd.
Str4wberry
Profil
1. Ne.
2. Třeba 5 000 Kč.
3. Nic.

Mimo téma: Nemohla by jsi si se naučit trochu česky, prosím? Podle mně by to bylo docela vhodné. Díky. (Ještě Ti občas nefunguje mezerník, ale to není tak strašné.)
johnl
Profil
Str4wberry:
Ach ta čeština, učím se, ale nejde mi to. :)
Mezerník funguje tím jsem si jist, ale bude to spíš mnou. Většinou si to posobě i několikrát přečtu, ale možná právě protože trpím dysgrafií tak to nevidím a neopravím.
tiso
Profil
1. áno/iná forma(meta tag)/nie
4. spíše sa zmluva o dielo
Hitman
Profil
5. Jaké jsou možnosti? Pokud ti neodpovídá, můžeš si ho škrtnout z kontaktů, nic jiného s tím asi neuděláš.
johnl
Profil
Hitman:
Co třeba krádež autorských práv? Kdybych tam použil svoje obrázky apod.
Hitman
Profil
No tak pokud by jsi tam dal svoje obrázky a on web někde vystavoval, bylo by to něco jiného.

Ale chce se ti k soudu kvůli několika obrázkům?
johnl
Profil
To ne :)
Railbot
Profil
1. u malých webů pro malé ryby je to možné, u větších projektů nikoli
2. Třeba od 5.000 Kč
3. To záleží. Jen za špičkovou grafiku třeba 10.000 Kč, což se tě ale nejspíš netýká (nic ve zlém).
4. Nijak. Nemůžeš vystavit účetní doklad, když nejsi v živ. rejstříku. Takže již zmíněná dohoda o provedení práce.
5. Nic, protože nic dělat nejde. Jen doufat, že se ti to už nikdy nestane. Být opatrnější (zálohy předem).
Hitman
Profil
Railbot

5. Nic, protože nic dělat nejde. Jen doufat, že se ti to už nikdy nestane. Být opatrnější (zálohy předem).

Nebo uzavřít nějakou smlouvu. 2x se mi stalo, že jsem poslal zálohu už jsem ji neviděl, práci taky ne, nekomunikovali.
Jimmy Hayek
Profil
johnl
5. Udělal bych si na webu speciální sekci Dlužníci&Neplatiči, kde bych uvedl info o neplatiči + sepsal pár nepříjemných článků na svůj blog a poté bych na ně poslal neplatiči odkazy.
johnl
Profil
Děkuji všem za rady ;-)
ninja
Profil
Railbot:4. Nijak. Nemůžeš vystavit účetní doklad, když nejsi v živ. rejstříku. Takže již zmíněná dohoda o provedení práce.

Nesmysl. Stačí registrace u FÚ v míste trvalého bydliště, je přidělone DIČ a je možné řádně fakturovat. Naprosto legální a bežná možnost pro stovky, možná tisíce autorsky činných osob a dalších svoboných povolání.
Railbot
Profil
ninja
Kdepak. Účetní doklad nelze vystavit pokud nemáš IČ. Ohledně autorské činnosti je potřeba autorská smlouva, na jejímž základě je vyplácen honorář. Žádné "faktury" tu vůbec nefigurují. Navíc tvorba webů není psaní článků do novin.

Hitman
Nebo uzavřít nějakou smlouvu.
johnl se ptal na případ bez uzavřené smlouvy.

Jimmy Hayek
A čelit žalobě za pomluvu či poškození dobrého jména? Tudy cesta nevede. Ono se stačí decentně zmínit na Webtrhu, Google vlákno hbitě zaindexuje a při troše štěstí bude tento výsledek na jméno/název neplatiče první v serpu.
ninja
Profil
Railbot:

1. Tvorba webů je samozřejmě možné považovat za autorskou činnost. Jedná se většinou o dílo souborné, tvořené dily literárnímy i vizuálnímy. Co je a co není autorské dílo stanoví §2 autorského zákona.

2. Autorská smlouva, čímž si pravdepodobně myslel smlouvu o dílo, se samozřejmě uzavírá, nicméně je možné ji uzavřít i konkludentně nebo ústně.

3. Asi si nerozumíme v pojmech faktura, účetní doklad a daňový doklad, jejihž formální náležitosti jsou rozdílné.

Jako nepodnikatel a neplátce DPH nemůžu vystavit daňový doklad. Fakturu coby účetní doklad ale vystavit mohu i bez toho, abych byl podnikatel nebo firma. Na koho se vztahuje zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví je uvedeno hned v jeho prvním paragrafu.
Europsky_Dzigolo
Profil
5. Najprv ber peniaze potom daj sablonu (alebo co to predavas)
Hitman
Profil
5. Najprv ber peniaze potom daj sablonu (alebo co to predavas)

A co když vezme peníze a klient šablonu už neuvidí?

Jimmy Hayek
Já bych i souhlasil.

Railbot
O poškození dobrého jména jít nemůže, pokud to bude nějak prokázané, ne? Např. doložením malilů přímo do toho vlákna.
Railbot
Profil
Hitman
Ono prokázat to právě jde velice těžko. Maily si může každý vycucat z prstu. Navíc uveřejnění soukromé korespondence je bez souhlasu druhé strany vždy přinejmenším neetické. O dalších údajích nemluvě (ochrana osobních údajů). A už jen čas promarněný taháním po soudech kvůli pár větám je zbytečný. Už mnoho rejstříků neplatičů zaniklo právě kvůli tomu, že se tohle nevyplácí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0