Autor Zpráva
petrkuklik
Profil *
Dobrý den,

začínám uvažovat o programování sociálního webu. Co byste mi doporučili za jazyk, ve kterém bych měl začít? Je na to PHP dost silné? Co Python? Má nějaké výhody? Doposud jsem se setkal pouze s PHP a Javou na webu, ale ta Java mi přijde jako hrozný žrout paměti... Tak co byste mi doporučili?

Děkuji za odpovědi
Chamurappi
Reaguji na petrakuklika:
Použij ten jazyk, který umíš nejlépe. Jestli umíš dobře všechny, proč se ptáš? Jestli neumíš žádný, proč už uvažuješ o programování sociálního webu?

To, jestli budeš psát cyklus:
foreach($kolekce as $prvek)
… nebo:
for prvek in kolekce
… nebo:
for (typ prvek: kolekce)
… nijak neovlivní sociální aspekty webu.
petrkuklik
Profil *
Chamurappi
Jestli umíš dobře všechny, proč se ptáš?
Protože nevím, který jazyk je pro velký projekt vhodný. Koukni třeba na dnešní „fenomén“ Facebook. Dokázal by sis představit, že je udělaný v PHP? Nebo pokud někdo ví, v jakém jazyce je vytvořen, ať se rozdělí, celkem by mě to zajímalo.
Jazyků znám dost a pro mě to rozdíl není, který zápis použiju, jde mi spíš o to, co bude vhodnější a snese velký nápor uživatelů...
Timy
petrkuklik
Koukni třeba na dnešní „fenomén“ Facebook. Dokázal by sis představit, že je udělaný v PHP?
On je v PHP.
SwimX
petrkuklik:
dnešní ‚fenomén‘ Facebook
http://blog.facebook.com/blog.php?post=2356432130 -> You might have noticed that the user-facing portion of Facebook is written in PHP ....
imploder
petrkuklik
Hlavně se prosímtě neinspiruj facebookem (chaotické ovládání, nacpané ajaxem, blbě funguje v Opeře). Tam se totiž některé funkce ovládají nejlíp psaním parametrů do URL. A taky to radši nazvi jinak než "sociální web" - zní to jako "web pro socky" :) - třeba "komunitní web".

Výběr jazyka a obecně technická stránka věci záleží na tom, co všechno tam má fungovat; na jednoduchou službu typu fóra PHP určitě postačí.

jj, facebook je napsaný v PHP, stačí se podívat na koncovky .php v URL
petrkuklik
Profil *
Tak to koukám, nevěřil bych tomu, že je v PHP. Takže pokud se mi nepovede udělat větší projekt než Facebook, tak si s PHP celkem vystačím, že?

Já když kouknu třeba na Seznam, tak tam v PHP určitě neprogramují...

imploder
Neboj, já Facebook odsuzuju a taky používám Operu. Nicméně účet jsem si tam registroval a nejméně jednou pokud se přihlásím na mě vyskočí okno s chybovou hláškou, které normální uživatel nemůže rozumět. Na Facebooku se mi nelíbí ani ovládání, vlastně vůbec nic, nevím proč si lidi takovou věc vůbec oblíbili. Ale nechci tu vést diskusi o tomto webu, i když moje otázka směřovaná na tvou odpověď se ho taky bude týkat.

Výběr jazyka a obecně technická stránka věci záleží na tom, co všechno tam má fungovat; na jednoduchou službu typu fóra PHP určitě postačí.
Takže pokud bych chtěl udělat něco jako je FB, PHP bude dostačující? Samozřejmě nechci tuto službu kopírovat, ale mám své plány. Mám namysli asi tak funkční možnosti...
Timy
petrkuklik
http://pridej.firmy.cz/firm.php
http://web-sniffer.net/?url=http://napoveda.seznam.cz/cz/novy-seznam-cz.html
Server: Apache/1.3.33 (Debian GNU/Linux) PHP/4.3.10-22
X-Powered-By: PHP/4.3.10-22
ah01
Vzhledem k tomu, že několik jejich OpenSource knihoven s PHP počítá, tak jej pro některé projekty zjevně používají. Už raději nepiš kde dál v PHP neprogramují, určitě se zase netrefíš.
Timy
petrkuklik
Takže pokud bych chtěl udělat něco jako je FB, PHP bude dostačující?
Jaký reálnější důkaz než to, že Facebook v PHP naprogramován je, bys chtěl? :-)
petrkuklik
Profil *
Timy
Žádný není, ale fakt mě to překvapilo :-) Mám z toho radost :-) že se nebudu muset učit konstrukce jiných jazyků.

Díky všem.
petrkuklik
Profil *
ah01
Ano, možná i s PHP pracují, ale myslel jsem například e-mail...
svadla
petrkuklik
myslis mailoveho klienta od seznamu? Nevim proc by nemohl byt v PHP.

Nepremyslej jak velky projekt je mozne napsat v nejakem jazyce. I Baltik umel hodne :)
Na problem se podivej z druhe strany: co umim, kolik lidi na tom bude pracovat, vyvojove prostredi, pristup k "zelezu" atd.
Nox
Ještě jednou si přečti co psal Chamurappi
Sice ano, trochu to ovlivní výkon to v čem to napíšeš, ale jednak jde uvažovat, že v jazyce, ve kterém umíš, to napíšeš efektivněj
než v jazyce který znáš míň a taky
- pokud budeš úspěšný, tak si budeš moct pořídit lepší HW takže rozdíl nebude znatelný a když úspěšný nebudeš, tak silné HW nebudeš potřebovat

Radši měl kvalitně udělaný a jednoduše udržovatelný a pro tebe lehce a svižně vyvíjitelný systém, než se paplat v něčem v čem nejsi tak dobrý
abys ušetřil pár % výkonu

A ten zbylý čas a energii můžeš investovat do implementací nových featur, propagace atd.

---

Ad Python...nevím jak je na tom výkonostně ve srovnání s PHP, ale je to podle mě docela moderní jazyk a má spoustu vymožeností,
řekl bych i oproti PHP, ale nějak moc ho zas neovládám, takže sám bych si vybral PHP... ale kdybych si měl vybrat nějaký jazyk ne-PHP na který
bych se soustředil, tak by to byl on. Měli jsme ho teď semestr a celkem mě zaujal.
Ale stále viz co jsem psal dřív.

svadla
Baltazar rulez :) jo, to byly časy...
imploder
I Baltik umel hodne :)
Baltík uměl celkem prd a hlavně programy v něm jely nehorázně pomalu - 486 je proti tomu jako blesk. Jakýkoliv baltíkovský program po spuštění zabral 99 % výkonu procesoru, takže nic jiného se v tu chvíli prakticky nedalo používat. Není to proto, že je to interpretovaný jazyk (třeba python je taky interpretovaný a rychlostí je skoro srovnatelný s binárkou), ani snad tím, že se v něm skládají ikonky. Baltík 3 je prostě v tomhle ohledu bezkonkurenční prasárna.
(Baltík 4 .NET už je zase o něčem jiném, umí EXE - překládá do C#)

Python je zadarmo, zatímco za Baltíka zaplatíte a ještě když budou mít pochybnosti o vaší licenci, tak si vás prověří (vyzkoušeno :)
Chamurappi
Reaguji na implodera:
Gratuluji, poskytnul jsi tazateli první jasnou odpověď: v Baltíkovi 3 ne :-)

Reaguji na petrakuklika:
Koukni třeba na dnešní ‚fenomén‘ Facebook
www.facebook.com — to je tohle? Nevidím tam nic, co by nešlo napsat v čemkoliv.

Mám namysli asi tak funkční možnosti...
Jaké funkční možnosti by podle tebe měl mít programovací jazyk, aby v něm šlo dělat sociální web? Chtěl bys v něm mít nějaké speciální sociální knihovny? init couple Adam + Eva, filter friends(age > 15)? :-)

Mám z toho radost :-) že se nebudu muset učit konstrukce jiných jazyků
Na tvém místě bych si vybral nějaký chytřejší jazyk, nehledě na to, co chceš tvořit. To, že i někteří velikáni používají PHP, neznamená, že je PHP svaté. (Ale jestli nic jiného neumíš…)
Aesir
Chamurappi:

nějaký chytřejší jazyk
Můžete popsat co to podle vás znamená (nechci flame, opravdu mě to zajímá)?
embee
Trochu z jienho soudku - mam pocit, ze tazatel ma v planu po vzoru facebooku udelat socialni sit, na kterou se mu budou registrovat stovky uzivatelu a on na tom ve finale hodne zbohatne.

Nu, nemohl by se mylit vice - v dnesni dobe prave facebooku si lze jen tezko predstavit, ze by uzivatele hromadne migrovali na jinou platformu. Navic kdyz to tak ctu, ma to byt "neco jako facebook" - sice nevim, co to presne znamena, ale zejme to neprinese nic noveho jako sveho casu treba twitter. Takze nic, po cem by uzivatele prahli.

Imho je to jako nosit drivi do lesa - socialnich siti jsou mraky, facebook tomu vsemu kraluje a zaklad novou je ztrata casu a penez - pokud neprinese neco vskutku noveho, zajimaveho.

A jsou zde dalsi otazky. Jak mas resenou infrastrukturu? Kde chces hostovat? Mas penize na garantovane pripojeni (ver tomu, ze ho budes potrebovat)? Jak chces tuto sit propagovat? Kdo je cilova skupina?
Railbot
embee
Jistě, lepší je nic dělat, protože se nic nového nevymyslí. Nedejbože, aby to někdo zkusil a uspěl. Co by si pak počali lidi jako ty? :) Snad nikdo nikdy nezačal budovat komunitní web či službu s tím, že skončí jako milionář, protože to bude bomba.

Pokud na to má čas, prostředky a nechybí mu nadšení. Proč by neměl? Není jediný rozumný důvod proč to nezkusit. Facebook není modla a rozhodně nenabízí vše pro všechny.
Chamurappi
Reaguji na Aesira:
Můžete popsat co to podle vás znamená (nechci flame, opravdu mě to zajímá)?
Popis by asi k tomu flamu vedl :-)
Část lidí považuje PHP za ošklivou příšeru ve srovnání s konkurenčními jazyky, jiná část lidí zase nikdy neokusila konkurenční jazyky a považuje PHP za zázrak a třetí část lidí se naučila s PHP přežívat i přes všechny jeho mouchy.

Reaguji na embee:
ma to byt "neco jako facebook" - sice nevim, co to presne znamena, ale zejme to neprinese nic noveho
Byl by velmi hloupý, kdyby své revoluční nápady troubil do diskuse. Je tudíž stejně tak hloupé předpokládat, že žádné eso v rukávu zřejmě nemá.

A jsou zde dalsi otazky.
Nejsou.
Jimmy Hayek
embee
A co takhle třeba rozjet nějaký nový komunitní web a pak ho prodat větší společnosti, která by se o něj dokázala lépe postarat?
armin
imploder: jj, facebook je napsaný v PHP, stačí se podívat na koncovky .php v URL
Je to pouze indicie, nikoliv fakt

ah01: Už raději nepiš kde dál v PHP neprogramují, určitě se zase netrefíš.
Dost že nenapsal, že php.net je v javě nebo .net-u :)
Joker
armin:
Je to pouze indicie, nikoliv fakt
To je sice pravda, ale není zrovna pravděpodobné, že by někdo používal Apache s .htaccess, aby mohl imitovat koncovku .php pro jinou technologii ;-)
A krom toho, jde najít i vyjádření samotných vývojářů, že Facebook je skutečně v PHP.

Chamurappi:
Část lidí považuje PHP za ošklivou příšeru ve srovnání s konkurenčními jazyky, jiná část lidí zase nikdy neokusila konkurenční jazyky a považuje PHP za zázrak a třetí část lidí se naučila s PHP přežívat i přes všechny jeho mouchy.
No PHP je místy naprosto šílené, hlavně je v něm neskutečný chaos.

Na druhou stranu jeho výhoda je rozšíření. Najít řešení nějakého problému v PHP, případně hotovou aplikaci či modul, je daleko snazší než u jiných technologií.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: