Autor Zpráva
Trejpa
Profil
V tématu, do kterého jsem přispěl, byl smazán cizí příspěvek, původně druhý, který v ničem neporušoval Závazná pravidla této diskuze. Zajímal by mě důvod smazání.
mckay
Profil
Trejpa:
Ano, ten příspěvek byl můj. Možná byl trochu strohý, ale řekl bych, že jsem tazatele nasměroval správně (byl to odkaz na google s hledaným výrazem), abych se ospravedlnil.
Joker
Profil
mckay:
Předpokládám, že to je ten aktuálně poslední v Kontejneru, kam ho přesunul Chamurappi.
Chamurappi
Profil
Smazaný příspěvek zněl přesně takto:
> X12:
> „Prosím o nasměrování.“
> Google.


Reaguji na Trejpu:
1) Prosté odkazování na Google má své stinné stránky.
2) Nalezené výsledky nejsou v tomto případě příliš nápomocné (krom prvního). Zpravidla řeší ozdobné efekty, nebo nejsou použitelné pro zobrazování/skrývání obsahu, nebo jsou napsané ošklivě a zastarale, nebo nabízejí „rozbalovací menu bez JS“ (tedy :hover).
3) Na přizpůsobení prvního výsledku pro potřeby tazatele jsou nutné znalosti podobného rozsahu, jako na napsání nového skriptu na zelené louce.
4) Napsání dotyčného příspěvku nedalo mckayovi moc práce, takže jsem počítal s tím, že ho smazání moc nezarmoutí.

Přiznávám se, že to není první odkaz na Google, který jsem smazal. Máš pravdu, že mazání by se mělo řídit pravidly. Můžeme využít této situace k nalezení konsensu a zformulování nějaké směrnice. (Nemusíme ji ovšem připisovat do Závazných pravidel.)
Trejpa
Profil
mckay:
řekl bych, že jsem tazatele nasměroval správně
Domnívám se, že tazatel nechtěl rozbalovací víceúrovňové menu, ale skrývání textu po kliknutí. (Samotné téma tu ale neřešme.)

Chamurappi:
Jde o odpověď na to, zda bude nepříliš relevantní přispěvatel smazán, nebo i jemu bude vysvětleno, že se mýlí.

Věřím, že mckay vkládal svůj příspěvek ve snaze pomoci. Opravdu byl strohý a podle mě i nerelevantní, což jsou zřejmě opodstatněné důvody pro odstranění. Smazáním jsi ale mě i ostatní připravil o možnost na něj reagovat.

Nejsem proti smazání toho konkrétního příspěvku ani jiných méně relevantních. Jde o to „nalezení konsensu“. Jak moc záleží na relevanci a jak moc na formě? Jistě, bude to u každého takového příspěvku subjektivní rozhodování. Nějakou aspoň trochu definovanou hranici bychom tu snad mít mohli. Přece i podobný odkaz na výsledek hledání by mohl být relevantní odpovědí nehodnou smazání.

Nakonec bys mohl nevysvětleným mazáním podobných příspěvků zavést předpoklad, že ke smazání libovolného svého příspěvku moderátorem mi stačí změnit jeho obsah na nerelevantní odkaz na Google. To by asi nebyl vhodný důsledek.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Trejpu:
zda bude nepříliš relevantní přispěvatel smazán, nebo i jemu bude vysvětleno, že se mýlí
Jsem spíš vysvětlovací typ. Ale ve výjimečných případech si myslím, že vysvětlení není potřeba a že si ho dokáže každý rozumně domyslet. Roli může hrát i propracovanost sporného příspěvku nebo jeho autor (v tomto případě nehrál).

Jak moc záleží na relevanci a jak moc na formě?
Předpokládáme, že moderátor má dostatek rozumu na to, aby tyto faktory individuálně posoudil. Je to ostatně jeho hlavní povinnost. Bylo by složité vyjádřit přesně slovy úplně všechny ingredience pro správná rozhodnutí — kdyby se nám to povedlo, mohli bychom naprogramovat umělého moderátora :-)

Přece i podobný odkaz na výsledek hledání by mohl být relevantní odpovědí nehodnou smazání.
Skoro bych řekl, že ne. Mám-li velkou chuť poslat někoho na Google, ukážu mu rovnou i současné výsledky hledání (vybaveni na to jsme) a projdu si je, abych se ujistil, že neodkazuji na špatná místa.

Nakonec bys mohl […] zavést předpoklad, že ke smazání libovolného svého příspěvku moderátorem mi stačí změnit jeho obsah na nerelevantní odkaz na Google.
Zvláštní úvaha. Existuje přeci celá řada možných úprav, které můžou vyústit ve smazání příspěvku. Nahradí-li někdo celý text nějakým nesmyslem, tak už je příspěvek stejně zabitý a nemá cenu ho držet mezi živými. Zabránit by tomu šlo jedině tak, že zakážeme editace.
mckay
Profil
Chamurappi:
4) Napsání dotyčného příspěvku nedalo mckayovi moc práce, takže jsem počítal s tím, že ho smazání moc nezarmoutí.
Počítal si správně:)).
Trejpa
Profil
Chamurappi:
Mohlo by se uvést ve známost, že může být nepříliš kvalitní (byť dobře míněný) příspěvek smazán. Hlavně kvůli jejich autorům, aby si to nevykládali špatně. Třeba doplnit Doporučení pro odpovídající tím, co by se mohlo stát při jejich porušení.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Trejpu:
Teď jsem zkusil místo mazání vysvětlovat.

Třeba doplnit Doporučení pro odpovídající
Až se budu někdy v té stránce vrtat, vzpomenu si na to.
Trejpa
Profil
Chamurappi:
Teď jsem zkusil místo mazání vysvětlovat.
Všiml jsem si.

vzpomenu si na to
(Jako tenkrát na Mícu?)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0