Autor Zpráva
mckay
Profil
Dostal jsem nápad o zavedení nového pravidla, nejspíš globálně, nebo jen pro sekci Názor na stránku. Jde o to, že poslední dobou jsem si všiml, že nekte[ř|r][í|ý] diskutující při hodnocení používá jen tři slova (z toho jednu spojku). Konkrétně "Děs a hrůza" v případě, toho, u kterého to tu vidím nejčastěji. Možná by se to mohlo normalizovat tak, aby se posílal pokud možno více konstruktivní odpovědi, jinak to jsou podle mě zbytečné příspěvky. Možná že jsem se toho někdy dopustil, ale teď si dávám pozor, takže co vy na to?

//Nijak nechci narážet na konkrétní osobu, je to problém více lidí.
Miloš
Profil
mckay:
2) Pro ty, kdo přispívají:
a) berte v potaz, že stránky ke zhodnocení vkládají do diskuze především začátečníci – buďte proto shovívaví a trpěliví a vyvarujte se především hodnocení typu „no to je příšernost!“, „v tabulkách píše web jen ignorant!“ apod.
mckay
Profil
Miloš:
Aha, děkuji, ono už to tam je.
Miloš
Profil
mckay:
Ono to není asi přímo v pravidlech, když jsi to tam nenašel, ale je to v pravidlech sekce (topic Než vložíte své stránky do diskuze).
Str4wberry
Profil
Mckay, příště si spíš založ nové vlákno, zase tolik moc to s vývojem nesouvisí.
Moderátor Chamurappi: Staniž se, vyčleněno z Úpravy diskuse • 2010/I.
Moderátor Str4wberry: Ó, děkuji.

Konkrétně "Děs a hrůza"
Jenom doplním, že podobně je to i s opačnými — tj. pozitivními výkřiky, může se stát, že budou občas smazány.
Radek9
Profil
Já to tedy občas, když už nějakou stránku hodnotím dělám, ale jinak se to podle mě prostě nedá. Například zde. Všichni psali, podle nich, takzvanou „konstruktní kritiku“, ale kdybych já byl autor stránek, také mi to moc nepomůže. Pokud už někdo nemá kapku soudnosti, je nutné mu prostě říct, že je jeho web jen hnusná barevná slátanina a měl by si buďto zaplatit grafika či začít odznovu. Předělávání takového webu opravdu nemá cenu nebo by to trvalo ještě déle než dělnání nového.

A ještě k té konstruktní kritice. Například mckay kritizuje logo, nepohyblivé pozadí (tedy ne to pozadí samotné), nečitelný text, reklamu, češtinu a „rádio dole“. Jako někdo, kdo si nechává hodnotit stránku by mi to asi moc nepomohlo a víc by mi řeklo i to „děs a hrůza“.

Zde tedy ukázka opravdové (ale bohužel dlouhé) kritiky:
1) Pozadí <body> se slévá s pozadím středu stránky, odlišil bych to.
2) Logo (pokud se tomu tak dá říkat) je extrémně velké.
3) Když už je vše kulaté, udělal bych tak i navigaci.
4) Je použito patkové písmo a je špatný kontrast pozadím s barvou textu.
5) V levém menu jsou použity nevkusné rozrastrované obrázky. (Sám Naruta sleduji a vím, že se dají najít i lepší.)
6) V menu vidím v nadpisech jiné písmo. Proč?
7) Žlutá barva na pozadí nadpisů hrozně bije do očí.
8) To samé s boxy. Prostě a jednoduše se to hrozně blbě čte.


A takto bych mohl pokračovat až do odpoledne, ale autor by se stejně nejspíše neobtěžoval se čtením tak dlouhé kritiky.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Radka9:
Pokud už někdo nemá kapku soudnosti
Jakou kapku? Kdyby tušil, co dělá špatně, tak se na názory neptá. A tím, že se tady ptá, přeci nenaznačuje, že si o svém díle myslí něco převratného.

je nutné mu prostě říct, že je jeho web jen hnusná barevná slátanina a měl by si buďto zaplatit grafika či začít odznovu
Ty jsi mu ale neřekl ani to.
Navíc vzhled není vše. Vzhled není skoro nic. Chodí sem často lidi, kteří se na JPW naučili HTML a CSS (nikoliv práci s grafikou), takže proč bychom měli předpokládat, že budou mít estetické vlohy? Od zdejší kritiky bych očekával, že bude hodnotit především kód, přístupnost, použitelnost, optimalizaci pro prohlížeče a další (chytré) aspekty.

Předělávání takového webu opravdu nemá cenu nebo by to trvalo ještě déle než dělnání nového.
Jak komu.
Když to tvůrce smaže a bude tedy dělat nový web, jak pozná, čemu se má vyhnout, pokud mu to nikdo nenapsal? Odpověď „všemu“ by byla chybná, protože část jeho současných znalostí a postupů musí být správná. Ve škole dostaneš pětku z diktátu za čtyři hrubky i za čtyřicet a také očekáváš od učitele, že tě upozorní na všechny chyby.

autor by se stejně nejspíše neobtěžoval se čtením tak dlouhé kritiky
Na to jsi přišel jak? Protože má ošklivou grafiku?
mckay
Profil
Radek9:
Možná by nebylo od věci dodat, že jsem to nemířil přímo na tebe, jen si mi přišel první pod ruku, když jsem to zkoumal. Myslel jsem to všeobecně.
Taurus
Profil
Ani mě se nelíbí, že musím furt číst "děs a hrůza". A tvrdit, že je lepší být takto upřímný, to nevím... Upřímnost i výstižnost uznávám, ale i to se dá rozepsat konstruktivně na jeden, dva řádky.
pavuk
Profil
Musím říct z vlastní zkušenosti že hodnocení "děs a hrůza" skutečně neprospěje ničemu vyjma ega hodnotitele. A asi až na vzácný vyjímky tu nikdo ze zkušenejch matadorů nemá odkaz na svůj první www výtvor, zřejmě proto, že taky jednou začínal a mohl by se dočkat stejnýho hodnocení.

Konstruktivní kritika slouží k tomu, aby se na základě kritizovaných chyb a nedostatků "něčeho" mohlo zkonstruovat to "něco" lepší, tozn. bez oněch zmíněnejch chyb a nedostatků.

Nehledě na to že "děs a hrůza" není vyjádřením kritiky ale vyjádřením pocitů (i když pocit z kritizovanýho díla je při hodnocení veřejnejch stránek neméně důležitej)
Petr ZZZ
Profil
Taky si myslím, že vyjádřit poctivě to, co si myslím, lze s trochou snahy i s respektem k protějšku. Je-li na webu chyb příliš mnoho, dají se v nejhorším heslovitě vypočítat (třeba jen některé, však výčet nemusí být úplný), a není-li čas ani na to, je asi lepší mlčet, než napsat jen "je to otřesné" a nic víc.
mckay
Profil
Takže teď když to tak sleduji, bych vyslovil žádost, aby se topic "Než vložíte své stránky do diskuze" přejmenoval nějak na "Než vložíte své stránky do diskuze + pravidla pro odpovídající".
Petr ZZZ
Profil
Taky bych řekl, že nadpis „Než vložíte své stránky do diskuze“ nevystihuje úplně podstatu příspěvku a myslím by bylo vhodné dát najevo, že i odpovídající by si to měli přečíst. Mckayův návrh se mi líbí, možná to je ale moc dlouhé. Co tomu říkat třeba Doporučení pro tazatele i odpovídající?
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0