Autor Zpráva
Petr ZZZ
Profil
Občas se objeví příspěvek, z jehož pravopisu a gramatiky se o mě pokoušejí mrákoty a někdy se o svůj dojem neváhám podělit (nebo neváhá někdo jiný). Pak ale přemýšlím nad myslitelnými příčinami a napadají mě přinejmenším dvě možnosti, u kterých nějaké hrubší reklamace podle mě nejsou tak docela na místě a neumělý projev by asi bylo lepší přejít shovívavým mlčením:

1. Mateřský jazyk autora není čeština ani slovenština.
2. Autor je dítě školou povinné a ještě zkrátka všechno neovládá.

Tu a tam se zde např. Slovák snaží psát česky, a pak lze chápat, že pravopis asi nebude perfektní. Takovou snahu by ale bylo na místě spíš kvitovat uznáním než kárat za případné chyby. Samozřejmě nechci ani náznakem používání češtiny vyžadovat. Naopak – že je zde i slovenština vítaná, se mi líbí a považuji to za důležité.

Je tu samozřejmě třetí možnost, a to hrubé lajdáctví. Zde jsou reklamace projevu na místě, ale někdy není úplně snadné to odlišit. Tak mě napadlo, zda by nebylo vhodné dát do pravidel doporučení, že pokud se někdo učil češtinu či slovenštinu jako cizí jazyk, nebo je ještě hodně mladý a pravopis prostě ještě dostatečně neumí, tak má možnost to (např. ve svém profilu jako člen) zmínit a předejít tak případným neuctivým poznámkám ohledně jeho projevu. Eventuálně ještě doplnit doporučením pro odpovídající, než budou kritizovat případné nedostatky pravopisu, aby se podívali do profilu chybujícího.
panther
Profil
Petr ZZZ:
tvá snaha je sice krásná, ale bojím se, že valného účinku se nedočkáš. Ani žák páté třídy ZŠ (mladší se tu moc vyskytovat nebudou) by měl být schopen psát tak, aby nebyly dvě chyby v každém slově. Je to jen lenost si po sobě příspěvek přečíst.

A nevím, kdo by se koukal do profilu, jestli je daný pisatel žákem či je jeho původ mimo ČR či Slovensko (takových tu taky moc není).
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra ZZZ:
u kterých nějaké hrubší reklamace podle mě nejsou tak docela na místě
Můžeš reklamovat neutrálně — upozornit na chybu bez vyčítavého mumlání.
Saruman
Profil *
Petr ZZZ:
4. Autor je vážně nemocný nebo po vážné nemoci. Trpí disfunkcí části mozku nebo mohl mít mozkový nádor, po operaci má trvalé následky a má problém se správně vyjádřit.
DoubleThink
Profil *
Petr ZZZ:
Jsme na fóru o webdesignu. Jazyková kvalita příspěvků není klíčová. Komentáře o kvalitě projevu sem nepatří, pokud ta kvalita není opravdu extrémně nízká. Pokud chceš vychovávat nastupující generaci v kvalitě rodného jazyka, měl ses stát učitelem.
Petr ZZZ
Profil
panther:
původ mimo ČR či Slovensko (takových tu taky moc není)

Myslím si, že tu nějací jsou, protože některé texty jsou natolik nečeské, že jiné vysvětlení než jiný mateřský jazyk nepovažuji za možné. Právě takoví autoři bývají však nejtvrději kritizováni a myslím, že by trocha taktu nebyla na škodu. Chápu, že Češi ani Slováci nejsou zvyklí, že se někdo učí jejich řeč jako cizí jazyk. O to vhodnější by bylo podobné snahy hodnotit kladně místo záporně. Všechno ostatní se promítá negativně na ochotu cizince učit se česky nebo slovensky a je to škoda, protože čeština a slovenština jsou krásné a bohaté řeči. Zájemce by bylo dobré motivovat a ne odrazovat. Toto fórum má potenciál svým dílem přispět buď jedním nebo druhým směrem. Když jsem se před mnoha lety začínal v Rakousku učit německy, dostalo se mi od domorodců všestranné podpory a někdy si říkám, jak se asi vede v podobné situaci cizinci v Česku nebo na Slovensku.
mckay
Profil
Petr ZZZ, panther:
Teď jste mi oba připomněli mou nedávnou návštěvu na ovsem.netu :). Po přečtení komentářů je člověku na zvracení, byly tam hemzy typu:

"je to blbovina world of warcraft je lepsi hrajetam vice lidi lineage de*ilovina",
"hosy pls jak sy stahnu kamael nebo Dark elmor c4 l2::",
"jo lidi vi co ho chcete stahnout tak ste volove nebo l2 se da stahnout jenom oficial-takze za to platite a neoficial tak to musite si stahnout oficialni jenom musite odkliknout nejake veci abys te meli hru ale pak si musyte stahnou sistem servru na kterim chcete hrat a zaregistrovat se ja je to!!!a nebo si to kup te!"

Jsem rád, že to tu tak nevypadá :).

Saruman:
Hezké doplnění, ale pochybuji, že někdo, kdo se s těží dokáže vyjádřit bude hledat rady ohledně tvorby webových stránek, myslím, že jen nakódování jednoduchého skriptu by asi byla zábava, obzvlášť třeba při php připojení k databázi :)) (mysqli_connect ("které je měkké, které tvrdé ý? Píše se to konekt s K nebo c? Kolik n?")).
Trejpa
Profil
Petr ZZZ:
z jehož pravopisu a gramatiky se o mě pokoušejí mrákoty
Třeba ti lidé trpí dysortografií.
Taurus
Profil
Petr ZZZ:
Jsou prostě leniví a je jim vyjadřování ukradené. S tím nic neuděláme (jak jsem se např. dnes dověděl v jiném vláknu :-). Plno chyb se dá přejít, ale pokud při dotazu nepoužijí otazník a mezi větami čárky a tečky, je to na potlamě. Tazatel má těm, kteří chtějí pomoct, dopřát komfort srozumitelnosti, v opačném případě nemůžou čekat zázraky... Sladká jejich nevědomost, že jsou pro smích.
baklazan
Profil
panther:
„původ mimo ČR či Slovensko (takových tu taky moc není)“

Ale najdu sa :)
Majkl578
Profil
Já si myslím, že kvalita místních příspěvků je poměrně dobrá. Obcas s3 samozřejdmňe nAJdOu wijímky.
Poslední dobou mi čím dál více vadí příspěvky bez diakritiky, ikdyž jsem kdysi byl jeden z těch, kteří ji nepoužívali. Někdy se zase objeví příspěvky, které nedávají smysl, popřípadě se autor nedokázal srozumitelně vyjádřit.
Zkrátka, objeví se tu leccos, občas i nějaké perličky, ale stále to není nic hrozného. Máme tu přeci závazná pravidla, ze kterých se dbá zejména na dodržování #10. :)
Miloš
Profil
Majkl578:
bez diakritiky, ikdyž jsem kdysi byl jeden z těch, kteří ji nepoužívali
Já ji nepoužíval pouze ve dvou případech – 1) můj první e-mailový klient (pine, jiný jsem nesměl) umožňoval pouze 7bitové ASCII znaky a 2) SMS v mém prvním mobilu, který tato písmenka rovněž neuměl. Jinak mi psát bez diakritiky přišlo vždy jako pitomost. Před časem mě udivila má neteř – prý je to (bez diakritiky) pohodlnější. Pro člověka jako já, který prošel dvěma roky psaní strojem, je to něco nepředstavitelného (a to rozhodně nepíšu všema 10).

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0