« 1 2 3 4 5 6 7 »
Autor Zpráva
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Väčšinou sa dajú všetky dĺžne a mäkčene bez problémov domyslieť, bez straty informácie.
Když si v zájmu rychlosti čtení nebudu diakritiku domýšlet, utrpí tím srozumitelnost. Lze na to pohlížet oběma způsoby.

Ak návštevník pochopí tú zrozumiteľnosť tak ako ja, tak môže potom zareagovať zbytočne negatívne.
Myslím, že výměna slovíčka nic nezmění. Někoho urazí, že mu není rozumět, jiného, že se jeho text špatně čte — v obou případech napadnu jeho neochvějné přesvědčení, že vyjádřil svoji uzasnou myslenku dokonale.

Pod rôznymi ľuďmi rozumieš asi hlavne moderátorov
Nejen. Pojmy „téma“ a „vlákno“ občas používají i ostatní a budou je užívat, i když všechny výskyty sjednotíme. Nováček by si měl utvořit imunitu proti zmatení tím, že bude všude potkávat oba pojmy jako synonyma :-)
Možná bychom mohli v pravidlech některým slovům přidat vysvětlivky do title a podtečkovat je, ale moc se mi nechce zavádět další BB-značku.

Ako vlastne vznikol názov "vlákno"? Najskôr asi len doslovným prekladom z angličtiny
Slovo „téma“ v tomto významu na tom není o moc lépe. Dejme tomu, že má někdo dotaz na téma odpočtu času, napíše ho do tématu, kde je pár příspěvků k tématu odpočtu, ale ty jsou tam mimo téma, a proto ho moderátor vyzve, ať si založí nové téma — trochu zamotané, ne?
Mimochodem, MiniBB žongluje s pojmy „thread“ a „topic“ ještě hůř než lidi, viz adresy vláken a kategorií.


Reaguji na Petra ZZZ:
někdy opravdu moc kecám
Ano.

Svou účastí vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse.
Zbytečné. Jako uživatel nemám tyhle „automatické souhlasy“ rád, tlačí mě k tomu, abych si důkladně prověřil, že nepřikyvuji na nějakou kulišárnu. Většina lidí je naopak vnímá jako bezvýznamnou formalitu (a pak jsou schopní podepisovat i nevýhodné smlouvy bez čtení).

Myslím, že text ve smyslu „Věnujte prosím pozornost novým pravidlům.“ na místě současného redundantního „Titulky typu ‚pomoc!‘ jsou k ničemu.“ bohatě postačí.

Víc by se mi líbilo hodnotícím.
Změněno.


Reaguji na Mistra:
bych v sekci Než vložíte své stránky k hodnocení upravil pravidlo číslo 5
Upraveno.
Zároveň jsem vyhodil původní sedmé pravidlo (které je pohlceno třetím), na jeho místo jsem přesunul osmé a zavedl jsem nové osmé pravidlo i s popiskem.

Čárku před „ani“ nechám, poměr mi připadá stupňující.


Reaguji na Jokera:
Nějak tak vypadal můj původní nápad, ale je to moc dlouhé.
Srazil jsem to do rázného varování: „Nepočítejte s tím, že oprávněnou negativní kritiku později smažeme na požádání.

Já jsem pro to se zbytečně nerozkecávat
Moje řeč. Smazal jsem teď i zdůvodnění u pravidla zakazujícího kritiku cizích děl, lze si ho snadno domyslet.
J
Profil *
Nehodilo by se k "Dobře míněné rady pro tazatele" bod 1 (o hledání) přidat odkaz na nějaku stránku, která by obsahovala výběr velmi užitečných odkazů z http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=manual&page=mapa ? Připadá mi, že v http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=manual to není tak na očích.
Chamurappi
Profil
Založil jsem vysvětlující vlákno o živých ukázkách k nové čtvrté radě pro tazatele.

Nemá-li už nikdo k revizi pravidel námitky, přestrkám pravidla kategorií do vláken se starými úpravami pravidel, a pak HTML kód vlákna 1000 (tedy obecná pravidla) nahodím do ostrého statického rules.htm.
V sandboxu jsem zkusil pomocí .htaccessu udělat, aby byl návštěvník jdoucí na pravidla z kategorií se speciálními pravidly přesměrován na ta speciální pravidla (podle referera). Strčím to do ostré verze DJPW.


Reaguji na J:
Jsou to spíš odkazy určené k odpovídání v určitém kontextu, není to výcuc universální moudrosti. Na mnoho z nich vedou odkazy ze samotného JPW (a tak by to mělo být).
Jan Tvrdík
Profil
Text „Lorem ipsum“ by měl odkazovat na českou variantu webu – http://cs.lipsum.com/.
tiso
Profil
Chamurappi: "sám pracně zrekonstruujeme" nie je veľmi po česky. edit: opravené
Kdy je odkaz zbytečný? - tu by to chcelo trošku doplniť - zopakovať, že je dôležité celé znenie chybovej hlášky, prípadne zdrojový kód odpovede (výstupu serverového skriptu), prípadne aj ukážku požadovaného výstupu.
Petr ZZZ
Profil
Chamurappi:
Stránka či návod, kde postupy zmíněné v dotazu bez problémů fungují.

Kratší by bylo třeba:
Stránka či návod, které dotazovanými neduhy netrpí.
xmark
Profil
Povídání o živých ukázkách
Nadpis Kdy je odkaz zbytečný? není přesný, působí to jako "klidně to udělej, ale k ničemu to nebude". Zdůraznil bych "nedělej to".
Jinak dobré a užitečné. Jak moc to budou "adresáti" číst, je věc další.
// edit: probůh, všechno jsem nějak domotal. Opraveno.
jenikkozak
Profil
„Pokud na své rozbité stránce nenabízíš komerční tvorbu nerozbitých stránek, tak většinou není, zač se stydět.“ Myslím, že ta druhá čárka je tam zbytečná.
Líbí se mi, jak je to napsané.
Chamurappi
Profil
Reaguji na tisa:
Díky za upozornění na zapomenuté slovo.

Kdy je odkaz zbytečný? - tu by to chcelo trošku doplniť
Trošku jsem ho doplnil, ale jen stručně. Zvažoval jsem, jestli tam tuhle podkapitolku vůbec mám dát, protože:
1) To, že lidi dodávají ukázku, aniž by museli, se moc často neděje.
2) Zbytečná živá ukázka ničemu neublíží.
3) Doplnění, o kterém píšeš, jde docela hodně rozvést (zmínit pastebin apod.).
4) „Povídání o živých ukázkách“ nezní jako vhodné doskočiště pro toho, komu budeme vysvětlovat, jak položit dotaz týkající se serverové chyby. (Jinými slovy: je to tam trochu mimo téma.)

Pokud někdo sepíše povídání o optimálním popisu chyb na straně serveru, rád na něj odkážu z mého povídání (i z pravidel).

zopakovať, že je dôležité celé znenie chybovej hlášky, prípadne zdrojový kód odpovede (výstupu serverového skriptu)
Zrovna tyto dvě věci z živé ukázky jdou vyčíst :-)


Reaguji na xmarka:
Zdůraznil bych "nedělej to".
Tazatel nemusí správně určit, zda je chyba na straně klienta, nebo na straně serveru. Čím více informací dodá, tím méně vznikne dohadů.

Jak moc to budou "adresáti" číst, je věc další.
Bude je tam posílat každá prosba o živou ukázku, až doplním odkaz do klávesové mapy.
Podstatné je, že už se nebudeme muset tolik opakovat a vysvětlovat v deseti příspěvcích, že se bez ukázky fakt nehneme…


Reaguji na Jana Tvrdíka:
Vida, ani jsem netušil, že česká varianta existuje. Odkázal jsem.


Reaguji na Petra ZZZ:
Kratší ano, ale zkrácené o pointu. Tazatelé zpravidla posílají odkazy na funkční ukázky cizí výroby, ne na nějaké zcela nesouvisející stránky.


Reaguji na jenikakozaka:
Čárku jsem vyhodil. I když si tím nejsem moc jistý.
tiso
Profil
Chamurappi: „Zrovna tyto dvě věci…
To síce áno, ale keď sa niekto zariadi podľa nadpisu (Kdy je odkaz zbytečný?), tak tú ukážku mať nebudeš.
Doplnenie pomohlo, nemám čo vytknúť.
__construct
Profil
Chamurappi:
Neupravil by si aj klávesovú mapu, tak aby namiesto súčastného : „Prosím o odkaz na živou ukázku.“ obsahovala: „Prosím o odkaz na živou ukázku.“?
Chamurappi
Profil
Reaguji na sebe:
přestrkám pravidla kategorií do vláken se starými úpravami pravidel, a pak HTML kód vlákna 1000 (tedy obecná pravidla) nahodím do ostrého statického rules.htm
Stalo se. Pravidla jsou sjednocená a považujme je za platná.

pomocí .htaccessu udělat, aby byl návštěvník jdoucí na pravidla z kategorií se speciálními pravidly přesměrován na ta speciální pravidla
I to už funguje v ostré verzi.
Ale považuji to za provizorní řešení, které po nasazení sandboxu nahradí přepis adres a přesnější odkaz z menu.


Reaguji na __constructa:
Upravím. Později. (Ale snad už brzy, balík úprav 2010 chci dokončit letos.)
tiso
Profil
Chamurappi: ešte poznámka: zišlo by sa upozorniť všetkých diskutujúcich na zmenu pravidiel, aby si ich všetci prečítali a nevyhovárali sa najbližšieho pol roka že "to tam nebolo" a podobne…
Chamurappi
Profil
Reaguji na tisa:
Přilepil jsem upozornění k logu skrz reklamní JS. Nechám ho tam týden nebo dva. Změny nejsou tak zásadní, aby o nich musel být každý informován.

Všiml jsem si, že Google indexuje jedenáctou stránku onoho jednostránkového povídání o živých ukázkách, protože někdo odkázal na &page=10. Nejprve ty, pak xmark, pak Keeehi. Prakticky to ničemu nevadí, ale odkazujte prosím spíš bez page :-)
Taurus
Profil
<citace>
Dotaz se hodí do více sekcí
Zvolte jedno, které dotaz nejlépe vystihuje. Nevkládej svůj dotaz dvakrát či vícekrát do různých fór.
</citace>

V poslední větě chybí "te" ve slově Nevkládej :-)

Edit: na stránce http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=manual
Petr ZZZ
Profil
[#15]: „Zvolte jedno, které
Lepší bude: Zvolte jednu, která
tiso
Profil
Chamurappi: netuším ako sa mi tam tá stránka dostala…
Yuhů
Profil
OT: líbí se mi styl, kterým jsou ta nová/doplněná pravidla psána.
Chamurappi
Profil
Navrhuji drobné úpravy pravidel Prací a zakázek:

9. Opakování totožného inzerátu Opakované nabízení svých služeb či pracovních pozic není dovoleno v kratším časovém intervalu než jeden měsíc.

Nelíbí se mi, když sem přiběhne nějaký SEO koumák vyrovnávající se s deseokoumákizací WebTrhu a založí tu pět velmi podobných vláken najednou, nebo když tu někdo založí tři vlákna hledající lidi (třeba i s úplně stejnou kvalifikací) a do všech nakopíruje totožnou personalistickou vatu. Připadá mi to rušivé.

10. Zviditelnění vlákna příspěvkem typu „stále aktuální“ je dovoleno dvakrát měsíčně.

Desáté pravidlo interpretují moderátoři většinou jinak, než bylo zamýšleno (neříká, že je to dovoleno až po čtrnácti dnech, ani že to není dovoleno vůbec), což ovšem ničemu nevadí. Tak ho asi můžeme zrušit a vnímat příspěvek typu „stále aktuální“ jako opakované nabízení dle devátého pravidla. (Ovšem ke smysluplným doplněním inzerátů mladších než měsíc můžeme zůstat stejně tolerantní jako doposud.)
Teď jsem se koukal do databáze, že z aktivních registrovaných diskutérů má třetina nastavené řazení vláken podle času založení a nikoliv podle času poslední odpovědi, tudíž podobné zviditelňování zapůsobí na dvě třetiny lidí stejně jako zopakování inzerátu a na zbývající třetinu vůbec.

10. Ve vlastním zájmu vymezte časový rozsah platnosti nabídky/poptávky, inzerát zůstane navždy dohledatelný.

Nové desáté pravidlo nebudeme moc vymáhat. Něco podobného už v pravidlech bylo, ale při revizi jsem na to zapomněl.

15. Nepoučujte. Pokud je pro vás nabídka/poptávka nezajímavá Je-li nabídka/poptávka dostatečně podrobná a obecně pochopitelná, zdržte se hloupých (i jiných) jakýchkoliv komentářů. Totéž I v případě, že vás něco pobaví, urazí, nebo zarazí.

Aby zase někdo nemanévroval se slovíčky…
Joker
Profil
Chamurappi:
ad 9, co tam napsat totožného nebo obdobného? Jednak když rozlišujeme nabídku a poptávku, není myslím dobré tam dát jen slovo nabízení, jednak kdyby náhodou někdo fakt měl úplně rozdílné nesouvisející inzeráty během jednoho měsíce, to by mi nevadilo.

Se zbytkem souhlas.
Petr ZZZ
Profil
Chamurappi:
Místo navždy bych napsal dlouhodobě: inzerát zůstane dlouhodobě dohledatelný. (Na věčné časy a nikdy jinak zbytečně zavazuje a nepůsobí věrohodně. ;-)

Joker:
když rozlišujeme nabídku a poptávku, není myslím dobré tam dát jen slovo nabízení

V Chamurappiho formulaci (opakované nabízení svých služeb či pracovních pozic...) je zohledněna poptávka i nabídka (nabízet své služby je to samé jako hledat práci a nabízet místo je to samé jako hledat lidi). Otázka je, zda vadí, že to není na první pohled zřejmé. Já bych řekl spíš, že to nevadí, protože se beztak vždycky najdou inzerenti, kteří nenašli čas přečíst si pravidla. Jde spíš o to, abychom měli pravidla, na která se budeme moci odvolávat, a ponechat určitý prostor interpretaci se může hodit na koumáky jako je ten, co nás tuhle na jeden nádech obdařil pěti nebo šesti inzeráty.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
není myslím dobré tam dát jen slovo nabízení“
Tak co třeba „inzerování“?

kdyby náhodou někdo fakt měl úplně rozdílné nesouvisející inzeráty během jednoho měsíce, to by mi nevadilo
Rozdílnost inzerátů je nepřímo úměrná době, která by měla být mezi jejich založením. Pokud budou opravdu úplně jiné, mazat je nebudeme, ani když vzniknou současně. Pokud jich nebude mnoho (třeba šest).

Zejména u zmíněných SEO koumáků je docela obvyklé, že nabízejí deset různých drobností a každou okecávají jinak. Jeden den nabídnou registraci do katalogů, další den PR články, třetí den můžou zkusit prodávat zpětné odkazy nebo MFA weby… a po měsíci to celé zopakovat. Budeme se s nimi dohadovat, jestli jsou to obdobné služby?
Petr ZZZ
Profil
Chamurappi:
Nelíbí se mi, [...] když tu někdo založí tři vlákna hledající lidi [...] a do všech nakopíruje totožnou personalistickou vatu.
Trojitý vlk za humny...

Dodatek: Souhlasím s úpravami navrženými zde 6.3.2011 02:29:44, ať už s kosmetickými změnami diskutovanými v navazujících příspěvcích nebo bez nich („inzerování“ je lepší než „nabízení“, „dlouhodobě“ je lepší než „navždy“).


A další vlk, tentokrát quadricephalus...
Joker
Profil
Co kdybychom pod pravidla přidali ještě následující?
Ujasněte si, zda píšete dotaz nebo zakázku.

• Chcete, aby se problémem zabýval někdo jiný a nejlépe dodal hotové kompletní řešení?
→ Zadejte zakázku do sekce Práce a zakázky (nezapomeňte přidat informaci o odměně a kontakt na sebe).

• Chcete se problémem zabývat sami, ale potřebujete poradit jak na to (třeba i obecnou radu bez konkrétního řešení)?
→ A máte v dané oblasti alespoň základní znalosti?
Jestli ANO (tj. zhruba víte jak na to, ale potřebujete poradit), Položte dotaz do tematicky nejbližší sekce fóra.
Jestli NE (tj. chcete se to naučit, ale zatím o tom nic nevíte), začněte čtením článků a návodů pro začátečníky a narazíte-li na problém, položte konkrétní dotaz.
__construct
Profil
[#25] Joker:
Myslím, že je to dobrý nápad. V tomto včerajšom vlákne bolo zase treba vysvetľovať, s akým prístupom sa žiada o rady.
Petr ZZZ
Profil
Nápad dobrý, ale možná bych to dal hned nahoru (ne pod pravidla) a taky bych to zkusil nějak zkrátit, třeba:

Ujasněte si, zda píšete dotaz nebo zakázku:
• Potřebujete-li hotové řešení, zadejte zakázku (nezapomeňte na sebe uvést kontakt).
• Pokud zhruba víte jak na to a potřebujete jen poradit, položte dotaz do tematicky nejbližší sekce fóra.
Pokud o dané problematice nevíte nic, začněte čtením článků a návodů pro začátečníky a narazíte-li na problém, položte konkrétní dotaz.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera atd.:
Tazatelé, kvůli kterým tento dodatek vymýšlíte, většinou nechtějí zadávat zakázku. Často ani není v našem zájmu, aby chtěli — když jde o naprostou prkotinu (tam jsem porušil pravidla :-)).
Nejsem si jistý, zda je z uvedených formulací dostatečně zřejmá skutečná pointa sdělení, která by šla shrnout do slov „chceš toho po nás nějak moc, nejsme charita“. Na můj vkus posíláme lidi do Prací a zakázek příliš často. Je to taková naše výpadovka. Co bychom psali, kdyby zde taková kategorie neexistovala?

hotové kompletní řešení
Někdy může být kompletní řešení na jeden řádek, někdy na dvě stránky. Někdy ani tazatel, ani odpovídající neodhadnou správně skutečnou složitost.

Na řadu složitých věcí již dnes existují hotová a snadno použitelná řešení (typickým představitelem jsou redakční systémy), myslím si, že tvůrci stránek jsou tím trošku rozmazlení a očekávají (mnohdy oprávněně), že najdou s naší pomocí hotové řešení i na své kdovíjak složité zadání. Předpokládám, že málokdo doopravdy chce, abychom mu do diskuse napsali kilometrový zdroják. Optimální odpovědí na specificky složité, či příliš obecné zadání je prachobyčejné rozlámání úlohy na několik menších úkolů. K tomuhle budeš potřebovat to, k tamtomu zase tamto, tohle vyřešíš takhle atd. — není třeba zabíhat do podrobností, stačí naznačit, že to není triviální, a nasměrovat.

Myslím, že pro fórum jsou nebezpečnější tazatelé, kteří si svůj komplexní úkol sami zvládli rozlámat a servírují nám ho po kouskách — těm by mělo být (a je) dáváno najevo, že naše ochota má své meze a že by měli zvážit samostudium a/nebo peněženku.


Reaguji na __constructa:
V tomto včerajšom vlákne bolo zase treba vysvetľovať, s akým prístupom sa žiada o rady.
Ano, tam vadil hlavně celkový přístup tazatele.
Kdyby byl dotaz pěkně napsaný, poradil bych mu, jak číst hodnoty z formulářových prvků a jak zachytávat kliknutí na tlačítko, což by jako nakopnutí mělo stačit.
__construct
Profil
Chamurappi:
‚chceš toho po nás nějak moc, nejsme charita‘. Na můj vkus posíláme lidi do Prací a zakázek příliš často. Je to taková naše výpadovka. Co bychom psali, kdyby zde taková kategorie neexistovala?
Je to síce často, ale býva to účinné. Myslím, že pojem „nie sme charita“ by dotyčného presvedčil o našej "neochote" a skôr odradil. Keď mu pripomenieme, že s jeho laxným prístupom mu nikdo neporadí/nedodá riešenie, je pravdepodobnejšie, že sa uvedomí. Keby sa do Dobře míněné rady pro tazatele doplnil nejaký bod, ktorý by upozorňoval, na to s akým prístupom tu nepochodí, asi by sme odkazovali na ten bod namiesto sekcie „Práce a zakázky
Joker
Profil
Chamurappi:
Co bychom psali, kdyby zde taková kategorie neexistovala?
Vznikla by přímo v daném vlákně: „Když to celé uděláme, co za to?“

Na můj vkus posíláme lidi do Prací a zakázek příliš často.
Dobře, dobře, tak co to zkusit z opačného konce?

„Počítejte s tím, že odpovědí na dotaz nemusí být úplné a hotové řešení, ale i rada, odkaz na návod apod. Nenuťte ostatní k psaní hotového řešení větami typu Nechci návod, jen kód. Chcete-li od někoho vytvořit celý program, zadejte zakázku v sekci Práce a zakázky.“
Chamurappi
Profil
Zkusil jsem nějak zformulovat radu č. 9, snažil jsem se být stručný. Vyhovuje?
(V ostré verzi rules.htm zatím není, ještě na ni neodkazujte.)

Pravidla Prací a zakázek jsem upravil dle dříve zmíněného plánu (po zpracování připomínek).
« 1 2 3 4 5 6 7 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0