Autor Zpráva
Chamurappi
Profil
Když už se bude hýbat s kategoriemi, mohli bychom zřídit jednu novou pro otázky týkající se obsahu webových stránek. Nevím, jestli je „Obsah webu“ nejvýstižnější název, do této škatulky bych zařadil:
1) Otázky na téma autorských práv a ostatních zákonů.
2) Všechna zamyšlení typu „O čem mám psát?
3) Strukturování textu a stylistiku, ovšem bez gramatiky a typografie.
4) Sociální sítě — ale spíš technické dotazy (ne marketing, ten patří do SEM).

Na první pohled to vypadá jako všehochuť, ale u mnoha webů nad všemi těmito oblastmi pravděpodobně bdí stejná množina lidí. Nápad na zřízení podobné kategorie měl již před rokem Marek Prokop, který tenkrát i projevil přání ji moderovat. Zkusíme to?

Předpokládám, že budou převažovat právnické dotazy. Také se tam potkají všechny ty facebookové věci, kterým moc nerozumím a které nyní zapadávají v obecné kategorii „Jak něco udělat“ (ačkoliv jich není jich mnoho). Předchozí stylistická kategorie se moc neuchytila (v průměru jedno vlákno týdně), takže neočekávám nápor dotazů týkajících se stylistiky.
Joker
Profil
Souhlas.

Sám jsem uvažoval o tom, že přidám pár návrhů na úpravu kategorií a kategorie Obsah webu byla mezi nimi.

Jenom ad
3) Strukturování textu a stylistiku, ovšem bez gramatiky a typografie.
Proč?
Nechceme tu takové dotazy vůbec, nebo je nechceme v té kategorii?
Marek Prokop
Profil
Líbí se mi to.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
Nechceme tu takové dotazy vůbec, nebo je nechceme v té kategorii?
Myslím, že dotazy týkající se gramatiky nechceme přitahovat. Rozebírání jazykových oříšků bych si sice četl rád, ale zaniklá kategorie „Typografie a stylistika“ byla vyplněna řadou věcí, které se učí na ZŠ a nebo které jdou snadno dohledat na ÚJČ AV (či v Pravidlech českého pravopisu).
U typografie byla podobná situace — lidi se pořád dokola ptali, jestli mají závorky/tečky/dvojtečky zvýrazňovat spolu se souvisejícím slovem, jak psát správně mezery kolem čísel a jak se jmenuje písmo na určitém obrázku. Nic moc poučného, byť jde o zajímavý obor.

Z předchozí zkušenosti vyplývá, že existence specializované kategorie nepřiláká důmyslnější otázky, naopak může nabídnout prostor těm primitivnějším, protože najít si kategorii na diskusi je pro mnohé umělce snazší než napsat vhodná slova do vyhledávače.

Takže bych to shrnul asi takhle:
• Hloupé otázky z gramatiky a typografie nechceme vůbec a budeme je likvidovat.
• Chytré otázky z gramatiky a typografie patří do této kategorie. Ale raději o tom nikomu neřekneme :-)
Chamurappi
Profil
Žádné námitky proti vzniku nejsou, takže je asi rozhodnuto.
Tato nová kategorie by mohla zdědit nyní volné číslo 29.

Kategorie se zakládají v takové té divné MiniBB administraci, která je při nešetrném zacházení s privátními kategoriemi schopná zrušit poslední diskusi na úvodní stránce? Na tu se bojím sahat.
Joker
Profil
Chamurappi:
Kategorie se zakládají v takové té divné MiniBB administraci, která je při nešetrném zacházení s privátními kategoriemi schopná zrušit poslední diskusi na úvodní stránce? Na tu se bojím sahat.
Teoreticky by stačilo z kategorie Frontpage databázově vyházet všechna vlákna (což je plán) a potom ji přejmenovat?
tiso
Profil
Joker: takáto recyklácia kategórie nie je dobrý nápad. Čo je obmedzený počet id-čiek?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
Googlu trvá několik měsíců, než přestane přesunutá vlákna nacházet na dotaz „inurl:forum=číslo“, při hledání v rámci kategorie by vracel nesmyslné výsledky.

a potom ji přejmenovat?
… a potom i přečíslovat. To by asi šlo.
Chamurappi
Profil
Str4wberry již kategorii zřídil, zkusil jsem jí vyrobit ikonku smíchanou ze znaků odstavce a paragrafu:

   

Jestli se někomu nelíbí, nechť se vyjádří teď, nebo ať mlčí navždy. Edit: Pozdě! :-)
Připadá mi, že moc nepasuje k ostatním. Chtělo by to jednotnou fazonu od profesionála.
kelvin
Profil
Další věc - nedávejme ji v pořadí zobrazovaných kategorí pod poslední "U ledu". Tam byla dodnes. Myslím, že i tak má být mnohem výše, určitě před Frontpage kategorií.
Petr ZZZ
Profil
Chamurappi:
Připadá mi, že moc nepasuje k ostatním.

Možná protože je o něco kontrastnější. Zkusil jsem něco vyrobit:



Mohlo by se to brát jako zkratka pro autorský zákon a zároveň jako obsah webu od A do Zet. Ale taky je to kontrastnější než ostatní ikonky, tak nevím, jestli je to to pravé.
Chamurappi
Profil
Kategorii jsem zaplnil několika stovkami starších vláken. Napadá mě pár otázek:
1) Není ten název kategorie „Obsah webu“ poněkud bezobsažný? Otázek na autorská práva v ní bude asi nejvíc, takže by se asi hodil nějaký přílepek „a právo“, aby lidi napadlo ptát se na ty právní záležitosti tam.
2) Patří sem i naivní dotazy na téma technického ochránění zdrojových kódů před zkopírováním? Myslím, že ano.
3) Patří do této kategorie i dotazy zkoumající jiné právní otázky než autorské? Třeba s tvorbou webů související daně, otázky ohledně ŽL, kdo a od kolika let může podnikat atd…? 1, 2, 3, 4, 5, 6
4) A co otázky týkající se třeba ocenění práce nebo jednání s klientem? Myslím tím taková ta povídavá vlákna, která zatím byla v kategorii Práce a zakázky, přestože nebyla inzertní. 1, 2, 3
5) Vlákna typu „kde berete ilustrační grafiku?“ patří spíš sem nebo Webové grafiky?


Reaguji na Petra ZZZ:
Nevím, zda by z toho někdo vyčetl ten autorský zákon. Moje ikonka se mi líbí víc.
Joker
Profil
Chamurappi:
Otázek na autorská práva v ní bude asi nejvíc, takže by se asi hodil nějaký přílepek ‚a právo‘
Možná rovnou „autorské právo“, aby se tam lidi nechodili ptát třeba na směnky?

2) Patří sem i naivní dotazy na téma technického ochránění zdrojových kódů před zkopírováním? Myslím, že ano.
Možná ano, i když pokud by dotaz směřoval na konkrétní technologii, třeba Javascript, patřilo by to asi do odpovídající kategorie.

3) Patří do této kategorie i dotazy zkoumající jiné právní otázky než autorské?
Já bych řekl že spíše ne, respektive s tím doplňkem „a právo“ možná, ovšem to by přes takový oslí můstek (autorské právo) pokrývalo dvě jinak vůbec nesouvisející témata.

ad 4) „Myslím tím taková ta povídavá vlákna, která zatím byla v kategorii Práce a zakázky
Podle mě o něco více související téma ne 3. bod. Záleží na tom, jestli chceme mít Práce a zakázky jako čistě inzertní kategorii.

5) Vlákna typu ‚kde berete ilustrační grafiku?‘
Hmm, asi do obojího. Prostě podle toho kam kdo ten dotaz položí?

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0