Autor Zpráva
Petr ZZZ
Chceme zde inzeráty, ve kterých kromě ICQ není uveden žádný jiný kontaktní údaj? Ne každý to používá a svádí to k reakcím typu "měl bych zájem, ozvěte se mi na email". Vůbec si už delší dobu myslím, že by nemuselo být na škodu požadovat (nebo alespoň doporučit) ohledně kontaktu nějaký minimální standard, třeba minimálně telefon a email, možná i víc (poštovní adresu, IČ...).
panther
Petr ZZZ:
pokud chce zadavatel komunikovat pouze přes ICQ, je to jeho volba. Přichází tím o potenciální zájemce, kteří ICQ nevyužívají, nebo se jim tento kontakt zdá nevěrohodný. Mě třeba pouze tento kontakt odradí, předpokládám, že tazateli je něco kolem 15 let.

Telefon spousta lidí udávat nechce, adresu už vůbec ne. Pokud někdo dělá za pár šestáků bez smlouvy, adresu nepotřebuje a není tedy důvod ji někde uvádět. Pokud se strany dohodnou, adresu do smlouvy zanesou.

svádí to k reakcím typu "měl bych zájem, ozvěte se mi na email".
tyto reakce taky mažeme. Kdo má zájem, odpoví (a třeba si i založí) na ICQ, ostatní mají smůlu.

Přesouvám do „O této diskusi“, v zakázkách to nemá co dělat.
Chamurappi
Reaguji na Petra ZZZ:
Ne každý to používá
Já zase prakticky nepoužívám e-mail.

že by nemuselo být na škodu požadovat (nebo alespoň doporučit) ohledně kontaktu nějaký minimální standard
Jaký to bude mít efekt, krom nových příležitostí někomu vynadat za neúplný inzerát?
Petr ZZZ
panther:
Mě třeba pouze tento kontakt odradí, předpokládám, že tazateli je něco kolem 15 let.
No vida, na to jsem nepomyslel. To by požadavek nějakého solidního kontaktu mohl ztížit inzerci dětem hledajícím práci.

Chamurappi:
Jaký to bude mít efekt
Podobný jako jiná pravidla – mohlo by to přispět k úrovni diskuse. Mohla by být vyšší hustota seriózních a profesionálních inzerátů.
panther
Petr ZZZ:
nemyslím vyloženě děti. I když, lépe, když si někdo hraje na webu, než aby fetoval, že?
Vem si typicky nějaký herní klan. Skupinka lidí ve věku +-12-15 let, která chce mít web, nemá peníze, komunikuje po facebooku nebo ICQ. Uvede ICQ.

Kdo má zájem - většinou někdo se stejným zájmem a věkem - se na tento kontakt ozve, pro ostatní (např. mě) uvedení takovéhoto jediného kontaktu je poměrně spolehlivý filtr, zda se mám o poptávku zajímat blíže.

Navíc v současnosti je ICQ komunikační kanál jako kterýkoliv jiný, není důvod jej místními pravidly nějak diskriminovat.
DoubleThink
Profil *
Petr ZZZ:
Když vznikalo pravidlo o nutnosti uvést kontakt, hlavní motivace byla přesunout další komunikaci pryč z této diskuse. A je lhostejno, jestli to bude mail, ICQ nebo třeba IRC chat. Nevymýšlej hloupé regulace, nejsi v Evropském parlamentu.
Petr ZZZ
Oukej, oukej, už mlčím. Napadlo mě to, když jsem dnes odpoledne zavítal na inzerát, na který si kdosi žádal bližší informace na email. Chtěl jsem to vyhodit, ale když jsem se chystal připsat "využij uvedený kontakt", tak jsem si říkal, třeba nemá ICQ, a co je to vůbec za kontakt, tak jsem to nechal být (později to vyhodil panther).
panther
Petr ZZZ:
to jsem vyhodil teď večer v momentě, kdy přibyl další přípěvek, u kterého jsme se s Chamurappim málem poprali.

I kdyby ICQ neměl, stažení, nainstalování a založení účtu trvá řádově pár minut. Je to rychlejší procedura, než čekání na odpověď v diskusním fóru, zda by náhodou nebyl emailový kontakt.

oukej, už mlčím
mlčet nemusíš, klidně navrhuj :-) Zrovna toto ale jako problém (nejen já) nevidím.
Chamurappi
Reaguji na Petra ZZZ:
mohlo by to přispět k úrovni diskuse
Způsob kontaktu nevnímám jako měřítko kvality.

Mohla by být vyšší hustota seriózních a profesionálních inzerátů.
Dělal jsi v této oblasti nějaký seriózní průzkum? Opravdu se poznají seriózní inzeráty od neseriózních podle druhu kontaktních údajů?
Medvídek
Chamurappi:
Dělal jsi v této oblasti nějaký seriózní průzkum? Opravdu se poznají seriózní inzeráty od neseriózních podle druhu kontaktních údajů?
Abych pravdu řekl, ještě sem se u nás v Jablotronu nesetkal, že by se nějaká zakázka získala prostřednictvím ICQ :)
TomášK
Jen bych chtěl podotknout, že 12-letý člen klanu, který dá své ICQ do sekce Práce a zakázky, pravděpodobně zraje pro kriminál, neboť služba ICQ není určena k užívání dětmi mladšími 13 let a dále licence ICQ praví Souhlasíte s tím, že nebudete ... připojovat, používat, pokoušet se o připojení nebo použití služeb ICQ jiným způsobem, pro libovolné komerční účely. V kontextu licence dává smysl zakázat ICQ kontakt v té sekci. Ale mám pocit, že to je spíš argument, který se dá použít, kdyby byla vůle to zakázat, než skutečný argument.
Chamurappi
Reaguji na TomášeK:
Podmínky v licenci ICQ nejsou zákon, tak proč kriminál? Je to obyčejná smlouva mezi poskytovatelem a uživatelem služby, proč bychom my měli dohlížet na její dodržování?
Celá ta licence je naprosto zbytečný pytel slov, protože pokud platí pro všechny uživatele vždy aktuální verze licence, pak záleží na vůli provozovatele ICQ, co v dané chvíli formálně povolí a co formálně zakáže, a zrovna tak ale prakticky záleží na jeho vůli, co doopravdy povolí a co doopravdy zakáže. Takže je úplně jedno, co píší v licenci, můžou si dělat, co chtějí. Rozumím, že část lidí nemá ráda ICQ, ale plašit někoho, že porušuje napsaná (ale nevymáhaná) pravidla té služby a že se tím dopouští něčeho strašlivého, je poněkud bezzubé.

to je spíš argument, který se dá použít, kdyby byla vůle to zakázat
Tedy záminka. Kdybychom se báli říct nahlas nějaký skutečný důvod :-)
TomášK
Chamurappi:
Podmínky v licenci ICQ nejsou zákon, tak proč kriminál?
Snažil jsem v té větě ukrýt trochu té nadsázky, bohužel se mi zřejmě podařilo ji schovat hlouběji než jsem chtěl. Obecně nesouhlasím s porušováním pravidel, i když nejsou vymáhaná. Ale uvědomuju si, že v případě ICQ je smlouva reálně jen pytel slov, za jehož porušení hrozí teoreticky zrušení účtu, prakticky ani to ne. Navíc i lze snad založit účet bez toho, abych musel odsouhlasit nějakou smlouvu. A uznávám, že jsem to uvedl proto, že ICQ nemám rád.

Tedy záminka
Ano, to je správný výraz. Skutečný důvod by mohl být třeba ten, že by se našlo mezi moderátory dost těch, kteří ho nemají rádi. :-)
Chamurappi
Reaguji na TomášeK:
Já tam tu nadsázku vycítil, ale už od těch 18 hodin jsem čekal, než sem někdo přinese kázání o licenci, tak jsem si připravil antikázání :-)
Joker
Petr ZZZ:
ohledně kontaktu nějaký minimální standard, třeba minimálně telefon a email, možná i víc (poštovní adresu, IČ...).
Já bych teda jako kontakt mnohem raději uvítal ICQ než poštovní adresu :-)
A IČ tam bude celkem na nic.
Navíc argument „Co když někdo nemá ICQ“ jde použít na jakýkoliv komunikační kanál: Co když nemám e-mail? Co když mám fobii z telefonování nebo psaní dopisů?

Jako správné řešení takové situace mi přijde požádat autora vlákna o doplnění dalšího kontaktu.

Podobný jako jiná pravidla – mohlo by to přispět k úrovni diskuse.
Jiná pravidla slouží také ke zlepšení úrovně diskuse, ale vesměs ne jen ke zlepšení úrovně diskuse.
Podle mě mohlo by to přispět k úrovni diskuse není platný argument pro zavedení nového pravidla. Ale možná jsem už jen alergický na argument, že by to mohlo prospět vyššímu dobru, pod kterým se obvykle zavádějí nesmyslné regulace.

TomášK:
Obecně nesouhlasím s porušováním pravidel, i když nejsou vymáhaná.
To je sice správné, na druhou stranu asi každý z nás už nějakou licenci porušil a vsadím se, že dokonce i nějaký zákon nebo vyhlášku, takže bych to nedramatizoval.
Krom toho analogická situace nastane když někdo na sebe uvede kontakt třeba na MSN (resp. WLM), Skype, Jabber, …
jenikkozak
TomášK:
Souhlasíte s tím, že nebudete ... připojovat, používat, pokoušet se o připojení nebo použití služeb ICQ jiným způsobem, pro libovolné komerční účely. V kontextu licence dává smysl zakázat ICQ kontakt v té sekci.
Nemýlím-li se, v Pracích a zakázkách mohou být i inzeráty na práci bez odměny. A právě na takové se rychlé ICQ hodí.
Batrachus
Joker:
Co když nemám e-mail?

Řekl bych, že e-mail má prakticky každý uživatel Internetu, protože bez mailu se nezaregistruješ snad nikde.
_es
Batrachus:
protože bez mailu se nezaregistruješ snad nikde.
Na tejto diskusii sa zaregistruješ aj bez mailu.
Ak si založím nejaký mail účet len na to, aby som sa zaregistroval a po registrácii heslo k mailu zabudnem, tak mail nakoniec nemám.

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0