Autor Zpráva
Pan X
Profil
Zdravím,
už dlouhou dobu si pohrávám s myšlenkou jestli scripty, které píšu mají hlavu a patu.

Řekl bych že sousta lidí by se ráda zlepšovala a nevím jestli jsem jediný koho trápí, že vlastně nevím, jestli to co píšu když už funguje tak je napsáno správně.

Myslím, že pokud člověk napíše script (aplikaci) a ona funguje neznamená to, že je to správné. Člověk často dělá chyby, které tím že píše fungující aplikaci si vrývá pod kůži a pak už ani nepřemýšlí nad tím jestli to co dělá je dobře nebo ne...

Sekce pro hodnocení grafiky už je, ale co přidat i možnost hodnotit kód.

Mít možnost nechat si zhodnotit svůj script a zlepšit tak přehlednost a nějaké postupy, které by mohli usnadnit práci a zabezpečit kód by neškodilo :)
Myslím, že bych nebyl jediný kdo by tuto možnost uvítal ale možná se pletu...
Str4wberry
Profil
Ale jaký kód myslíš? HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL dotaz, regulární výraz, pravidlo v .htaccess, nevím, jestli by bylo rozumné všechno spojit do jedné universální kategorie. Při současném rozdělení ti nic nebrání si kód nechat zhodnotit v příslušné existující sekci.
Pan X
Profil
Str4wberry:
To je fakt, myslel jsem všechny možné. Mě osobně šlo především o JS a PHP. Možnost dávat zhodnocení kódu do jejich sekce mě nenapadlo spíš by mě zajímal názor ostatních aby mě někdo neukamenoval :)
Alphard
Profil
O vyčleňování do dalších kategorií bych uvažoval až v případě většího počtu vláken. Vzhledem k tomu, že půjde o stejnou cílovou skupinu (např. koho zajímá PHP), může to být klidně v dané kategorii.
Pokud jde o PHP (a myslím, že ani v jiných kategoriích to nebude kolegům vadit), klidně se ptej tam, jen hned v úvodu napiš, že žádáš jen o hodnocení/rady jak zlepšit.

Pokud se z úprav vyvine nějaké best practice, může být takové vlákno užitečnější, než mnohé jiné.
Joker
Profil
Str4wberry:
Při současném rozdělení ti nic nebrání si kód nechat zhodnotit v příslušné existující sekci.
Připadá mi ale, že většina návštěvníků s tou možností nepočítá. Dotazy na hodnocení kódu bývají takové opatrné, obvykle „pro jistotu“ nejdřív nějaký problém a pak „A když jsme u toho, co si celkově myslíte o tom kódu?“

Krom toho by to pro hodnocení kódu chtělo stanovit nějaká pravidla, podobně jako mají hodnocení stránek. Ta nejspíš budou obdobná pro PHP, JS i jiné jazyky, takže tady zas dává smysl zvláštní kategorie.
Možná by to šlo řešit takhle:
Založit kategorii „Hodnocení kódu“, kde by ale nešlo zakládat vlákna a bylo by tam jen vlákno/vlákna s návodem, pravidly, FAQ a tak.

Pan X:
Hodnocení kódu mi přijde jako dobrý nápad, jen z mých zkušeností hrozí dva problémy:
1. Málo hodnotitelů. Projít kód, najít nedostatky a vymyslet jejich řešení trvá mnohem déle, než vyřešit nějaký konkrétní problém (když si tazatel dá trochu práci s formulováním dotazu, většinou najít odpověď trvá chvilku).
Já některé svoje kódy zveřejnil právě kvůli tomu, abych k nim získal zpětnou vazbu. Sice jsem získal cenné připomínky (díky všem kdo mi je poslali), ale právě vím, že opravdu málokomu se chce kódy procházet a hodnotit.

2. Měla by být nějak nastavená minimální kvalita kódu k hodnocení. Jinak, soudě podle klasických dotazů, většina bude obsahovat pořád tytéž chyby co tu řešíme pořád a část bude úplný odpad. Což hlavně ty lepší programátory časem otráví a přestanou kódy hodnotit.
Pan X
Profil
Joker:
2. Měla by být nějak nastavená minimální kvalita kódu k hodnocení. Jinak, soudě podle klasických dotazů, většina bude obsahovat pořád tytéž chyby co tu řešíme pořád a část bude úplný odpad. Což hlavně ty lepší programátory časem otráví a přestanou kódy hodnotit.

Jo todle by byl byl nejspíš největší problém, ale jakým způsobem chcete měřit minimální kvalitu kódu.....?

1. Málo...

Todle je taky fakt, přelouskávat cizí kód se asi nikomu asi moc chtít nebude...

Zkusím, jak by to vypadalo kdybych zkusil nechat kód zhodnotit. Jen co budu nějaký mít
Chamurappi
Profil
Reaguji na Pana X:
Možnost dávat zhodnocení kódu do jejich sekce mě nenapadlo
Je tedy otázka, kolik lidí to může nenapadnout a kolik jich to zabrzdí před požádáním o (přínosné) zhodnocení.

Mně osobně šlo především o JS a PHP.
Smícháním JS kódů a PHP kódů do jednoho šuplíku bys vytvořil kategorii, která by mě osobně nejspíš štvala. Na JavaScripty bych se klidně podíval, ale PHP kódy mě vůbec nezajímají. Požadoval bych, aby bylo z nadpisu zřejmé, o jaký jazyk jde, abych předem věděl, jestli má smysl vlákno rozkliknout. Naproti tomu informaci, že žádáš o zhodnocení kódu, předem znát nepotřebuji, javascriptová tématu čtu tak jako tak. => Z pohledu převážně odpovídajícího diskutéra nemá škatulka opodstatnění.


Reaguji na Jokera:
Jinak, soudě podle klasických dotazů, většina bude obsahovat pořád tytéž chyby co tu řešíme pořád a část bude úplný odpad.
Také se obávám. Část patlalů sem už teď rve své sáhodlouhé kódy bez jakékoliv snahy lokalizovat místo chyby. Nevím, jestli jim dokážeme účinně vysvětlit rozdíl mezi hodnocením „tady máš potenciální bezpečnostní díru“ a hodnocením „na řádku 576 ti chybí závorka“. Základní podmínka by asi měla být, že hodnocený skript musí za běžných podmínek alespoň zdánlivě fungovat.

Krom toho by to pro hodnocení kódu chtělo stanovit nějaká pravidla, podobně jako mají hodnocení stránek.
Ona u nich v podstatě už platí pravidla určená pro hodnocení stránek. Víceméně.
Můžeme udělat odnož pravidel pro hodnocení kódů (není nutná separátní prázdná kategorie) a nějak uzpůsobit rozhraní diskuse, aby si lidi nemysleli, že si nemůžou dát kód zhodnotit. Čímž už se zase dostáváme k pradávnému plánu a mé lenosti :-)

málokomu se chce kódy procházet a hodnotit
Záleží také na tom, jak velký ten kód je… ve smyslu rozsahu činností, které dělá. Malé věci se hodnotí dobře, na megalomanské aplikace se buď nikdo nepodívá, nebo se někdo zaměří jen na malou část (která může vyvolat kontroverze zastiňující zbytek). Podobně to funguje i u Názorů na stránku, byť v menší míře.
Pan X
Profil
Reaguji na Chamurappi
Smícháním JS kódů a PHP kódů do jednoho šuplíku bys vytvořil kategorii, která by mě osobně nejspíš štvala.
Nemyslel jsem cpát do jedné sekce, rozdělit samozřejmě...

Základní podmínka by asi měla být, že hodnocený skript musí za běžných podmínek alespoň zdánlivě fungovat.
Tak jsem to myslel, hodnotit jen scripty, které fungují zdánlivě dobře, ale mohou být napsány chybně
Chamurappi
Profil
Reaguji na Pana X:
rozdělit samozřejmě...
Tím myslíš zavést najednou cca sedm nových kategorií? :-)
Pan X
Profil
Chamurappi:
Tím myslíš zavést najednou cca sedm nových kategorií? :-)

Neuvědomil jsem si že tu nejdou tvořit sub-kategorie. První myšlenka byla udělat jednu a tu rozdělit do sub-kategorií, ale jak jsem říkal... neuvědomil jsem si že to zde nejde...
Retal
Profil
Ahoj vespolek,
na Webtrhu jsem zavedl kategorii "Komunitní code reviews" pro hodnocení kódu v červnu, se stejnou úvahou jako Pan X. Designeři se zlepšují tím, že o svých dílech mluví. A totéž přece platí pro programátory.
http://webtrh.cz/f145

Proč a jaký ta sekce podle mě má smysl, jsem shrnul tady
http://webtrh.cz/138913-zlepsujme-spolu-kod

Zkušenosti po dvou měsících: Na Webtrhu o to buď není příliš velký zájem, nebo o tom lidé neví. Téměř každá diskuse sklouzne k diskutování jednoho problému, místo diskutování o celém kódu. Na druhou stranu zatím všechny diskuse byly aspoň pro mě hodně zajímavé. Číst cizí kód, přemýšlet, co je dobře a co špatně, zvažovat alternativy a diskutovat o řešení má jednoznačně velký přínos.

Pokud se rozhodnete založit něco podobného na JPW, budu držet palce a rád tam budu chodit.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0