Autor Zpráva
Seki
Profil
Moderátor Str4wberry: Titulek „Logo fóra“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
Zdravím, chtěl bych se zeptat, proč je podtitulek loga (fóra) "Diskuzní fórum o webdesignu", když se tu probírá i (hlavně) tvorba databází, php a třeba javaScript. Tyto témata přeci nemají s webDesignem nic moc společného.
Joker
Profil
Seki:
Tyto témata přeci nemají s webDesignem nic moc společného.
Ale mají.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Webdesign
„Webdesign je činnost, při které jsou navrhovány webové stránky a webové aplikace. (…) pro realizaci se používají zejména technologie (X)HTML (pro strukturu a textový obsah) a CSS společně s obrázky (…) Navíc se někdy používají další technologie umožňující vyšší interaktivitu jako např. JavaScript, SVG, Flash či Java applety. Do webdesignu někdy lze počítat také části tvorby serverové části aplikací – programování v jazycích jako PHP či ASP – a záležitosti spojené se zvyšováním úspěšnosti stránky (SEO, copywriting).“
Seki
Profil
To že to píšou na wikipedii ještě 100% neznamená že je to pravda. Navíc nesouhlasím s touto větou : "Do webdesignu někdy lze počítat také části tvorby serverové části aplikací – programování v jazycích jako PHP či ASP – a záležitosti spojené se zvyšováním úspěšnosti stránky (SEO, copywriting).". Jak může PHP nebo ASP souviset s tvorbou grafiky? - Serverové jazyky přeci stránky jen oživují a dodávají jim intergaktivitu. Jediná věc, jak by například PHP mohlo ovlivňovat webdesign je GD library.
Str4wberry
Profil
Jak může PHP nebo ASP souviset s tvorbou grafiky?

Termín webdesign není synonymem tvorby webové grafiky. Tvorba webové grafiky je spíš, jak uvádí Joker, podmnožina webdesignu.
Taurus
Profil
Design přeci znamená návrh. V čem je pak problém? Návrh webové aplikace — v php…
Joker
Profil
Seki:
nesouhlasím s touto větou
To ale není náš problém :-)
Slovo design v češtině znamená návrh, viz Taurus.
Přitom grafika je jen jedna ze čtyř oblastí, kde se ten termín používá:
1. Zmíněná grafika, kde budou jaké barvičky a podobně, návrh vzhledu.
2. Jak bude web členěný na stránky a skupiny stránek, návrh struktury.
3. Programování, návrh webové aplikace.
4. Termín návrh (design) webové aplikace se používá také ve významu analýzy, takže bychom tu mohli dokonce probírat třeba návrh webové aplikace v UML.
Petr ZZZ
Profil
Také nevidím nejmenší důvod omezit význam slova webdesign na grafickou komponentu. Slovo design má mnoho významů. Ve vědě lze mluvit např. o designu experimentu – tedy o návrhu metodiky, počtu vzorků a chronologii jejich odběru atd...
Alphard
Profil
Ano lze, nicméně osobně webdesign také cítím víc grafika + kodeřina + otázky použelnosti než programování, databázové aplikace, konfigurace serverů apod. I odkazovaná wikipedia používá formulaci "Do webdesignu někdy lze počítat také části tvorby serverové části aplikací". Ve chvíli, kdy stránky generuje program napsaný v C#, zkompilovaný a používaný i mimo web by při programování tohoto programu o webdesignu nemluvil asi nikdo.
Ale titulek má být stručný a jasný, ten současný bych neměnil. Zahrnuje vše, co řešíme, i když některé oblasti jsou na pokraji.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0