Autor Zpráva
Marek88
Profil
Ahoj,
myslím si, že by zde měla být nějaká možnost, jak by mohl zakladatel označit své vlákno jako nevyřešené. Taková vlákna by se dala zobrazit podobně jako vlákna bez odpovědí - vedle "Čeká na odpověď" by byla další položka "Nevyřešený problém" nebo by výpis byl dohromady.

Mohli byste zavést časové omezení pro označení třeba na dva dny nebo jeden týden, aby těch nevyřešených nebylo moc a funkce tím neztratila význam (po nějakém čase by tuto funkci použili jen ti, kteří jí opravdu potřebují a ani po několika dnech si nevědí rady). Vlákno označené jako nevyřešené by se neposunulo nahoru, aby nerušilo v nových příspěvcích. Nebo by se nahoru posunulo, ale tuto akci by nebylo možné provést opakovaně (nebo zase opět po delším časovém intervalu).

Vím, co si teď mnoho z vás myslí. Bude to něco ve stylu Majkla578 (odkaz):
... Pokud nikdo od té dobu neodpověděl, je velmi pravděpodobné, že na původní dotaz nikdo neznal odpověď.

S tím se ale nedá souhlasit. Je možné, že lidé, kteří jsou schopní poradit, pouze v tu dobu vlákno neviděli. Když potom uteklo na další stránku, tak už ho nikdo nehledal (proč taky, když většina těch vláken je už vyřešených a je nuda je pročítat zbytečně). Takové upozornění, že tazatel stále potřebuje poradit by se hodilo. Je lepší na to zřídit speciální funkci, než povolit dotazy typu "nikdo neví?" nebo duplicity.

Příkladů by se dalo najít určitě více. Já zde odkážu konkrétně jeden, kde duplicitní téma nebylo odhaleno a tazateli pomohlo k vyřešení problému.

První vlákno - tam jsem odpověděl pouze já, ale zřejmě ne dostatečně. Nikdo další se již nepřidal.
Duplicitní téma - odpovídají dva lidé a to téměř ihned. Není tedy pravda, že by nikdo neznal odpověď. Autor ale musel porušit pravidla.

Bylo by hezké mít tu funkci, která by pomohla k úspěšnému vyřešení některých již zapadlých vláken, a to bez porušování pravidel.
jenikkozak
Profil
Marek88:
po nějakém čase by tuto funkci použili jen ti, kteří jí opravdu potřebují
Tedy všichni.
Myslím si, že označením vlákna za vyřešené se v podstatě zamkne. (Odradí zkušené, aby se mu věnovali.) A zamykání vlákna autorem považuji za funkci, která sem vnáší spíše zmatky a já osobně bych ji odstranil. Vlákno v diskusi by nemělo sloužit jen a pouze jeho zakladateli, ale také všem, kteří do diskuse přicházejí se svými problémy. Ve většině případů tedy zakladatel není schopen posoudit, zda to první řešení je nejlepší a tedy jestli je správné v tu chvíli vlákno značit jako vyřešené.

Je lepší na to zřídit speciální funkci, než povolit dotazy typu "nikdo neví?" nebo duplicity.
Ani vytahovací poznámky, ani duplicity povolené nejsou. A doufám že ani nebudou.

Moc se mi to nelíbí i z toho důvodu, že by bylo těžko hlídatelné, zda autor této funkce nezneužívá. Na druhou stranu jakou vlastně by měl motivaci, aby tu jakousi značku o nevyřešení vláknu odebíral? Stejně by to zřejmě dělali jen ti, kteří už dnes vlákno zamykají, píší „LOCK“ atp. Ostatní nemají důvod se připravovat o lepší řešení svého problému.
Marek88
Profil
jenikkozak:
Píšu označit jako NEvyřešené. Když je ve vláknu třeba 10 odpovědí, tak to ještě neznamená, že to autorovi opravdu pomohlo. Třeba chce pomoct ještě s nějakým detailem, ale pokud takové vlákno zmizí z "nejnovějších" na druhou stránku a dál, tak je už jen velmi málo pravděpodobné, že na něj ještě někdo odpoví. Proto by bylo fajn mít funkci, jak "legálně" upozornit, že vlákno je pořád aktuální.

Já sem sice tak často nepíšu, ale věřím, že se tu najdou lidé, kteří si nabídku s nevyřešenými vlákny rozkliknou, protože budou vědět, že tam jsou vlákna, kde je jejich pomoc ještě žádoucí.
Str4wberry
Profil
Je pravda, že případ, kdy uživatel nedostane uspokojivou odpověď a jeho téma zapadne, tu řešen není. Jelikož více než polovina zdejších uživatelů řadí výpisy témat podle data jejich založení, tak skutečně jedinou možností, jak na nevyřešené téma zkusit upozornit někoho, kdo by mohl znát odpověď, je založení nového vlákna. Tudíž to považuji za legální formu, pokud samozřejmě nebude někdo každý den zakládat nové téma, jestli už někdo neví.
Joker
Profil
Str4wberry:
Podle mě legální možnost upozornění na takové vlákno je ho „nakopnout“ dalším příspěvkem, pokud to bude dost dlouho od jeho založení (řekněme alespoň 24 hodin).

Případně by šlo lidi nějak víc motivovat ke klikání na „Čeká na odpověď“
margin
Profil *
Marek88:
Třeba chce pomoct ještě s nějakým detailem, ale pokud takové vlákno zmizí z "nejnovějších" na druhou stránku a dál, tak je už jen velmi málo pravděpodobné, že na něj ještě někdo odpoví.
Proto jsou tu dvě možnosti řazení témat a většina "odpovídačů má, pokud vím, nastaveno "Tříděno podle nových odpovědí". Takže pokud tazatel napíše "nikdo neví?" nebo lépe "Už mi skoro všechno funguje udělal jsem to takto..., ale potřebovat bych ještě poradit s touto drobností...", tak dostane vlákno na přední pozici.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Marka88:
Proto by bylo fajn mít funkci, jak "legálně" upozornit, že vlákno je pořád aktuální.
Tu funkci autor má: přidat smysluplný příspěvek. Předpokládáme, že se i sám o něco pokouší — může tedy napsat, co a jak zkoušel, s jakými výsledky. Zakázané jsou opravdu jen nekonstruktivní příspěvky.

Nějaký příznak vyřešenosti už byl v plánu. Potíž je, že nevíme, co s ním dál dělat :-)
Kdybychom zřídili filtrovaný seznam ukazující jen nevyřešené dotazy, hrozí, že část lidí bude sledovat jen tento seznam, což je nežádoucí, protože jednak nemusí být vyřešenost správně posouzena (a to ani kdyby ji posuzoval moderátor), jednak nemusí být navržené řešení ideální (ta filtrující část lidí by mohla mít lepší nápad), jednak se i pod zdánlivě vyřešeným dotazem může zrodit související nevyřešená diskuse.

duplicitní téma nebylo odhaleno a tazateli pomohlo k vyřešení problému
Hm, mno jo, o víkendu je tu méně živo než o všedních dnech. Menší cílová skupina, ale i méně dotazů.
Pravidlo zakazující duplicity má hlavně bránit otravování a tříštění sil. Pokud si nikdo neuvědomuje, že jde o duplicitu, tak to není až tak velký problém.

Takové upozornění, že tazatel stále potřebuje poradit by se hodilo.
Je otázka, kolik lidí by takovou speciální funkci použilo místo osvědčených nežádoucích postupů.
Jinak já osobně, pokud na diskusi vlezu po delší době, tak si procházím krom úvodní stránky i kategorii JavaScript, takže starší dotazy neujdou mé pozornosti.


Reaguji na jenikakozaka:
zamykání vlákna autorem považuji za funkci, která sem vnáší spíše zmatky a já osobně bych ji odstranil
V sandboxu už odstraněná je.
Str4wberry
Profil
Podle mě legální možnost upozornění na takové vlákno je ho ‚nakopnout‘ dalším příspěvkem, pokud to bude dost dlouho od jeho založení (řekněme alespoň 24 hodin).
Tu funkci autor má: přidat smysluplný příspěvek.

To se ale neprojeví té většině zdejších uživatelů, co mají výpisy řazeny dle nových vláken.
panther
Profil
Str4wberry:
a opravdu je to takova vetsina? Pokud ano, je to vetsina z registrovanych, nebo z pravidelne (rekneme top 200/300/...) prispivajicich, kteri jsou zde tou skupinou, ktera by se mela povazovat za zaklad, ze ktereho pote muzeme delat nejakou statistiku?

Myslis si totiz, ze v te druhe (a v tento okamzik podstatne) skupine to vetsina nebude, ale bude to presne naopak, spise mensina. Tato cisla by me docela zajimala :)
Str4wberry
Profil
Pro zajímavost:

1) Uživatelé řadící podle posledních:
– odpovědí: 5219
– témat: 7744

2) Uživatelé přihlášení tento rok řadící podle posledních:
– odpovědí: 1386
– témat: 442

3) Uživatelé s více než 1000 příspěvky řadící podle posledních:
– odpovědí: 90
– témat: 17

4) Uživatelé s více než 200 příspěvky tento rok řadící podle posledních:
– odpovědí: 22
– témat: 4
panther
Profil
Str4wberry:
diky za ta cisla. Z tohoto vypliva, ze vetsina (nechce se mi to pocitat, odhadem tak 70-80%), ktera je pro nas podstatna (sleduje diskusi pravidelne a prispiva do ni), radi nikoliv podle temat, ale podle poslednich prispevku :)

To, co napsal Joker v [#5] tedy zabere.
Keeehi
Profil
Str4wberry:
To mi nepřijde jako převaha pro řazení podle témat.
Tori
Profil
Str4wberry:
A je nějaký větší rozdíl mezi přihlášenými a náhodnými návštěvníky?
jenikkozak
Profil
Marek88:
Píšu označit jako NEvyřešené.
Já také. Každé vlákno (kromě těch v inzerátech) jsou od svého založení nevyřešená. Při každé odpovědi (nebo po několika, to je jedno) by musel přijít někdo, kdo by vlákno označil, že už nenevyřešené.

Str4wberry:
Mně by zajímala ještě jedna hodnota do sbírky, jaký je podíl návštěv Čeká na odpověď mezi těmi, kteří mají řazení podle nových témat, a těmi, kteří řadí podle odpovědí. Já používám druhou možnost, protože mě zajímají odpovědi i ostatních uživatelů, a do „Čekárny“ nemám moc důvod chodit. A nemyslím si, že bych se polepšil, kdyby se tam místo vláken bez reakce zobrazovala témata vybraná pomocí výše navrhované funkce (bez ohledu na to, jestli by fungovala automaticky nebo pomocí ručního označování).
pcmanik
Profil
Chamurappi:
Kdybychom zřídili filtrovaný seznam ukazující jen nevyřešené dotazy, hrozí, že část lidí bude sledovat jen tento seznam, což je nežádoucí, protože jednak nemusí být vyřešenost správně posouzena (a to ani kdyby ji posuzoval moderátor), jednak nemusí být navržené řešení ideální (ta filtrující část lidí by mohla mít lepší nápad), jednak se i pod zdánlivě vyřešeným dotazem může zrodit související nevyřešená diskuse.

Dalo by sa to riešiť tak, že akonáhle niekto odpovie, zmaže sa príznak nevyriešené a ak užívateľ bude mať stále problém a bude odpovedať, tak pri pridávaní príspevku sa mu zobrazí tlačidlo, ktorým bude môcť znovu nastaviť príznak nevyriešené.
Str4wberry
Profil
Nepřihlášený (náhodný?) uživatel, Tori, má implicitně nastaveno řazení podle posledních odpovědí.

Jinak vaše závěry mi nepřijdou úplně přesné. U uživatelů s hodně příspěvky + řazeno podle posledních odpovědí lze očekávat častější prohlížení diskuse, takže tam částečně postrádá smysl vůbec na něco upozorňovat. Pořád tu máme nezanedbatelnou skupinu lidí, co chodí občas, a skoro jediné možné upozornění na nevyřešené vlákno je založení duplicity.

Za včerejšek má stránka „Čeká na odpověď“ asi přes 30 návštěv, způsob řazení nelze jednoduše určit.
panther
Profil
Str4wberry:
lze očekávat častější prohlížení diskuse
myslis? Ja treba koukam jen na posledni prispevky, kdyz tu nejsem dele (posledni dobou se mi stava casteji, ze se nebloudim denne, ale i s nekolikadennimi pauzami), tak treba na druhou stranu. Dal uz nechodim. Do vlastnich kategorii taktez ne. Obcas zkouknu Moje posledni diskuse, ale ne vzdy.. A myslim, ze nebudu uplne sam.
Trejpa
Profil
Na své poslední příspěvky koukám jen proto, že se mi nahodile vypíná cookie odebírání e-mailů nových odpovědí a ne vždy si toho všimnu (jednoznačná možnost trvale zapnutého/vypnutého upozornění na e-mail mi v nastavení chybí).

Řadím podle nových témat, není to tak živelné. Starší témata procházím jen ze seznamu (mám nahoře), po delší době nepřítomnosti zalistuji seznamem zpět. Řídím se hlavně ikonkami před dotazy. Do kategorií prakticky nelezu (s výjimkou chladírny).

Vyřešenost nebo nevyřešenost ničemu nepomůže. Pokud jako tazatel hodnotnou odpověď nedostanu, pak se zamyslím nad tím, proč. A obvykle to není proto, že by si dotazu někdo nevšiml nebo že odpověď nezná, ale proto, že odpovědět nechce nebo nemůže (málo údajů, nepřesná otázka, laxní přístup tazatele). Otázka bez kvalitní odpovědi bývá jen špatně položená. A v těchto případech příznak o ne/vyřešení k výsledku nepovede. Možná to roztříští Čeká na odpověď na Čeká na kvalitní odpověď a povede k nepochopení až ke zneužívání - vždyť i po kvalitní odpovědi by mohla přijít ještě jedna, která bude ještě lepší. Nebo dvě? To bych tam ten příznak nechal navždy. A dělali by to všichni. Vše by bylo zvýrazněné. A úplně zbytečně, protože pak už by to zase všichni ignorovali.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0