Autor Zpráva
schwainflax
Profil
Chtěl bych se zeptat, proč se odkazy vedoucí jinam než na tuto diskusi automaticky otevírají do nového okna / na novou kartu?Myslím, že pokud to někdo chce, určitě to zvládne sám.
Str4wberry
Profil
Myslím, že pokud je někdo chce otevírat do stejného okna / na stejnou kartu, určitě to taktéž zvládne sám.
Someone
Profil
S tím jsem opravdu spokojený. Např. na webtrhu tomu tak není a je to dost otravná záležitost. Dokonce jsem jim psal email, s tím, že by to bylo mnohem více user-friendly, když by se otevíraly do nového okna.
Chamurappi
Profil
Reaguji na schwainflaxe:
odkazy vedoucí jinam než na tuto diskusi
Do nového okna se otevírají všechny uživatelsky vložené odkazy, včetně těch, které vedou do diskuse.

Většina odkazů je uvnitř textů, proto předpokládáme, že návštěvník nechce diskusi úplně opustit, ale jen si odskočit. Myslíš, že je to špatný předpoklad?
Dříve byla silným argumentem i hrozba ztráty rozepsaného příspěvku, ale teď už si formulář pamatuje rozepsaný text permanentně, takže by zrušení targetu nebylo tak nebezpečné.
Radek9
Profil
Mně osobně to zrovna tady nevadí, ale občas se mi taky stane, že prostě chci rovnou přejít na jinou stránku. A taky jsem se pro otevírání do nového panelu naučil používat kolečko, takže by mi to asi ani nevadilo, kdyby tam ten target nebyl vůbec. Problém můžou mít uživatelé používající touchpad atd.
Alphard
Profil
Radek9:
Přesně jak píšeš, většinu času na velkém počítači otvírání do nového okna nenávidím, ale na mobilních zařízeních mi to ušetří pár sekund při každém otevřeném nového panelu.
schwainflax
Profil
Chamurappi:
Většina odkazů je uvnitř textů, proto předpokládáme, že návštěvník nechce diskusi úplně opustit, ale jen si odskočit. Myslíš, že je to špatný předpoklad?
Nemyslím. Většinou nechci opustit celou diskusi, ale pouze vlákno. A pokud si chci odskočit, tak si na odkaz prostě kliknu kolečkem.
Str4wberry
Profil
Mimochodem, už se to tu párkrát řešilo:
1) Proč jsou odkazy do nového okna?
2) odkazy ze stránek Jak psát web..
3) odkazy ze stránek Jak psát web2
4) Proč se tu odkazy otevírají do nového okna
5) Otevírání odkazů do nového okna

Myslím, že to (ne)otvírání do nové záložky je spíš otázka zvyku. V dřívějších dobách bylo běžné, že se odkazy otevíraly do nových oken. Potom přišla móda striktního XHTML a jeho fandové si absenci targetu omluvili tím, že uživatel ví přece nejlépe, jak chce odkaz otevřít. Dnes už se otevírání do nového okna opět vesele používá.

Držet se toho, že do nových oken se otevírají odkazy, na které si uživatel jenom odskočí a potom se navrátí, mi přijde vhodné.

Jinak hezky to před časem vystihl DoubleThink.


Reakce na Alpharda:
většinu času na velkém počítači otvírání do nového okna nenávidím
A proč si tedy otevírání do nového okna v prohlížeči nezakážeš?

Reakce na schwainflaxe:
A pokud si chci odskočit, tak si na odkaz prostě kliknu kolečkem.
Když si kliknu kolečkem, tak ve většině prohlížečů se cíl odkazu zobrazí na pozadí, to nesplňuje zadání.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Radka9:
Problém můžou mít uživatelé používající touchpad atd.
Ti si můžou přimáčknout Ctrl či Shift na klávesnici a kliknout obyčejně. Pokud to znají.


Reaguji na schwainflaxe:
tak si na odkaz prostě kliknu kolečkem
Byl bys překvapen, kolik lidí netuší, že jde kolečko zmáčknout. Odkazy do tabů otevírají přes kontextovou nabídku.
Hodně lidí také neví, že můžou odkaz s targetem přinutit celkem snadno k otevření ve stávajícím tabu/okně.
schwainflax
Profil
Str4wberry:
A proč si tedy otevírání do nového okna v prohlížeči nezakážeš?
Nevím jak v ostatních prohlížečích, ale v Chromu tuto volbu nemůžu najít, ať hledám, jak hledám.

uživatel ví přece nejlépe, jak chce odkaz otevřít
Vždyť je to pravda.

Chamurappi:
Byl bys překvapen, kolik lidí netuší, že jde kolečko zmáčknout.
No, lidé, kteří navštěvují tuto diskusi určitě mají nějaké zkušenosti s ovládáním prohlížeče :-).
Str4wberry
Profil
Nevím jak v ostatních prohlížečích, ale v Chromu tuto volbu nemůžu najít, ať hledám, jak hledám.
Situaci v Chrome neznám (ale alespoň plugin by na to být mohl.). V Opeře lze třeba zakázat úplně všechna nová okna nebo jen v rámci domény, tak jsem myslel, že by to mohly umět i jiné prohlížeče. Jelikož odpůrce nových oken se s nimi střetává napříč celým webem, přijde mi rozumnější si to řešit přenastavením prohlížeče než web po webu přemlouvat k vyhození target=_blank.

Vždyť je to pravda.
Ano, takže může být uživateli jedno, jaké targety odkazy mají a otevře si je dle libosti. :–)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0