Autor Zpráva
Lukáš Pokorný
Profil *
Moderátor Str4wberry: Titulek „CZ vs SK“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
Moderátor Joker: Dovolil jsem si ještě upravit titulek, „Prosím slovensky hovořící, pište na této české diskusi česky“ vypadalo jako bychom Slováky vyzývali k psaní česky, přestože většina s tím nesouhlasí
Moderátor Petr ZZZ: Výjimečně jsem ještě zohlednil výsledek vlákna a doplnil „zamítnut“.
Ahoj, už delší dobu mi tady vadí nával slovensky mluvících občanů. Byl bych rád aby došlo ke změně pravidel (tzn. hned prvního pravidla Diskuse: pište pouze česky).

V té slovenské hatlapatlanině se dost ztrácím a při řešení nějakého problému to hodně zdržuje (translate.google.cz). Proto prosím slovensky hovořící jedince, aby na této české diskusi mluvili česky.

Co si o tomto tématu myslíte vy?
jenikkozak
Profil
Lukáš Pokorný:
Co si o tomto tématu myslíte vy?
Nesouhlasím. Lepší správná slovenština než pokažená čeština.

Je docela ostuda, že pár let po rozpadu společného státu nerozumíte jazyk svých nejbližších sousedů (sousedů po stránce jazyka i kultury). Mimochodem kód pro češtinu není cz, ale cs. To by mohlo být také zdrojem nedorozumění, stejně jako použití slovenštiny.
pcmanik
Profil
Lukáš Pokorný:
Slováci už z princípu po česky správne písať nebudú keď sa ten jazyk neučili. Ak by sa takéto pravidlo zaviedlo, väčsina slovákov by odtialto odišla.

Za dva roky čo som na tomto fóre som nevidel ani jediný príspevok kde by bol problém s dorozumievaním sa medzi čechmi a slovákmi. Za to, že ty nerozumieš si nemyslím, že by sa mali upravovať pravidlá celej diskusie.
panther
Profil
Lukáš Pokorný:
už delší dobu mi tady vadí nával slovensky mluvících občanů
vadi zjevne jen tobe. Ostatni, prestoze se mnozi z nich narodili po rozpadu ceskoslovenska, se slovenstinou problem nemaji.

V té slovenské hatlapatlanině se dost ztrácím
treba bude chyba jinde nez ve slovenstine.

Proto prosím slovensky hovořící jedince, aby na této české diskusi mluvili česky.
nerealny pozadavek - byl bys schopen ty v nejakem cizim jazyce psat bez chyb lepe, nez ve svem rodnem? A tvuj problem s dorozumnenim rozhodne nevyvazi prinos vsech pravidelnych slovenskych diskutujicich zde na DJPW.

Co si o tomto tématu myslíte vy?
ze toto tema nechame v poklidu upadnout v zapomneni.


Cte se ti lepe slovenstina s diakritikou, nebo cestina bez ni? Me tedy lepe cokoliv s diakritikou, proto ji taky pouzivam (kdyz mam po ruce ceskou klavesnici). Nebo mas velky problem s pochopenim i mnou napsaneho textu, ktery neni česky, ale cesky?
Fisir
Profil
Reaguji na Lukáše Pokorného [#1]:
prosím slovensky hovořící jedince, aby na této české diskusi mluvili česky
Pokud jsou ze Slovenska a mluví slovenštinou, nebudou se kvůli tobě učit česky. Ještě jsem ze neviděl žádný problém s nepochopením z důvodu jiného jazyka. To se spíš častěji vyskytuje nepochopení z důvodu špatného popisu problému. Pokud by zde bylo pravidlo, že se zde smí psát jen česky, bylo by to ještě horší, protože by se zde vyskytlo mnoho příspěvků se špatnou češtinou. Prosit můžeš.

V té slovenské hatlapatlanině se dost ztrácím a při řešení nějakého problému to hodně zdržuje (translate.google.cz).
Pokud používáš strojový překlad, ani se ti nedivím.
Trejpa
Profil
Lukáš Pokorný:
Přes 25'000 registrovaných a mnoho dalších neregistrovaných uživatelů se slovenštinou zásadní problém nemá. Jeden neregistrovaný, který (pod stejným jménem) nikomu nepomohl a vlastně se ani na nic neptal, problém má. Možná není chyba ve většině.

Pokud jazyku nerozumíš a ani nedokážeš slovenský text přeskočit, můžeš si založit vlastní diskuzi pouze v češtině. Nebo otoč svůj požadavek a místo výuky češtiny deseti tisíce slovenských návštěvníků nauč jednoho Čecha slovenštině, sebe.
Joker
Profil
Lukáš Pokorný:
V první řadě jsem si nevšiml, že by tu byl nějaký nával slovensky mluvících návštěvníků. Zkusil jsem projít posledních 100 vláken (vesměs jen podle nadpisů), ve slovenštině jich bylo 13, z toho asi 4 nebo 5 od stejného člověka (laijk). Příspěvky znovu procházet nehodlám, ale nevybavuji si nějaký nával Slováků.

Takže zmíněný nával slovensky mluvících občanů dost možná je ve skutečnosti jeden člověk s několika dotazy.

Ve druhé řadě jsem nezaznamenal, že by takový problém mělo více lidí. Já osobně mám daleko větší problém než se slovenštinou s příspěvky, kdy autor buď vůbec nepoužívá diakritiku a interpunkci, nebo používá nějaká velmi svérázná pravidla. Myslím, že si matně vybavuji nějakou starou stížnost někoho na slovenštinu, ale jedna stížnost za uherský rok není dostačující důvod.
Pokud ještě někomu slovenština vadí, nechť sem napíše.

Ve třetí řadě by efekt takového opatření byl nulový až záporný, protože když se Slovák snaží o češtinu, může to být méně srozumitelné než ta slovenština. Z toho důvodu se taky bavím se Slováky česky, protože mi to přijde srozumitelnější, než kdybych se snažil o slovenštinu.

Ve čtvrté řadě, dokonce i na české úřady můžete dávat podání a listiny v českém nebo slovenském jazyce. Když si u nás může Slovák dát žádost na úřad ve slovenštině, proč by nemohl dotaz tady na diskusi?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lukáše Pokorného:
už delší dobu mi tady vadí nával slovensky mluvících občanů
Vítám tě na naší diskusi. Není trochu divné hned v prvním svém příspěvku zde operovat s „delší dobou“?

Proto prosím slovensky hovořící jedince, aby na této české diskusi mluvili česky.
Tato diskuse je československá. Jsi v menšině, přizpůsob se.
Pár Slováků snažících se psát česky jsme tu už měli, vypadalo to hloupě, protože nebylo na první pohled patrné, jestli jde o cizince, nebo o českého lempla.

Vzpomínám si také na jednoho človíčka, který požadoval, aby se tu mluvilo pouze slovensky :-)
Taurus
Profil
Podobné téma mě dost uráží. Kdybych ho měl komentovat, dostanu zřejmě ban. Jen si tak ale říkám, že kdyby anglická fóra měla stejný požadavek, zakladatel vlákna a většina světa by kvůli této malosti nemohla ani pípnout. Tady je vidět jak je někdo dutej...
Str4wberry
Profil
Co si o tomto tématu myslíte vy?

Souhlasím. Číst slovenštinu je obtíž. Perfektní slovenština ještě celkem jde, i tak je to ale někde na úrovni prasácké češtiny / češtiny bez diakritiky. Prasácká slovenština je potom luštění znaků, absence diakritiky značně mění význam slov.

Řešení tohoto problému je ale jednoduché, stačí slovenské příspěvky nečíst, slovenským tazatelům neradit a na slovenské rádce nereagovat.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Lukáše Pokorného:
už delší dobu mi tady vadí nával slovensky mluvících občanů.

Mně přijde, že je jich tady málo a řekl bych, že to je škoda. „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“, řekl Tomáš Garrigue Masaryk, Prezident Osvoboditel, zakladatel prvního společného státu Čechů a Slováků, a měl pravdu. Nauč se aspoň pasivně slovensky, obohatí tě to.

Str4wberry:
Nevidím rozdíl mezi prasáckou slovenštinou a prasáckou češtinou, obojí snáším těžko.
Sir Tom
Profil
Lukáš Pokorný:
Také ahoj,

v té slovenské hatlapatlanině se dost ztrácím
tak se ji nauč, budeš umět více jazyků a budeš vícekrát člověkem. :) Co budeš dělat, až zjistíš, že hlavním jazykem, ve kterém se dělají aplikace je angličtina?

Co si o tomto tématu myslíte vy?
Toto je téma je zbytečné.
Plaváček
Profil
Toto téma je zbytečné. Zamkněte ho někdo. Nebo ještě lépe - uložte k ledu.
Str4wberry
Profil
Reakce na Petra ZZZa:
Nevidím rozdíl mezi prasáckou slovenštinou a prasáckou češtinou, obojí snáším těžko.
Rozdíl je ve snášení a rychlosti pochopení textu. Pochybuji, že bude někdo z běžných Čechů schopen porozumět stejně rychle oběma jazykům.

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem
Otázka je, jestli zdokonalení se v čtení slovenštiny z tebe udělá dalšího člověka. :–)
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Str4wberryho:

Udělá a jsem přesvědčen, že to platí pro jakýkoli jazyk, který se člověk navíc ke své mateřštině naučí. Do jaké míry se tak stane, to záleží na míře ovládnutí jazyka.

Mně se samozřejmě český text taky čte líp než slovenský, ale ten rozdíl není velký a především to nemění nic na tom, že slovenští účastníci diskuzi obohacují a kdyby tu nebyli, byla by diskuze chudší.

Kromě toho, jak tak koukám, by bylo potřeba více příležitostí pro příslušníky obou jazykových skupin, procvičit si občas ten druhý jazyk, a v tomto přispívá DJPW svým dílem k porozumění mezi národy, protože působí proti heslu "rozděl a panuj". Společně jsou Češi a Slováci silnější a když se podíváš na historii posledních několika set let, tak vidíš, že tlaky, kterým musely oba národy po většinu času odolávat, byly nemalé.

A kromě toho si nejsem jistý, zda zrovna někomu, kdo sem pod deseti přezdívkami pošle za dva roky devatenáct příspěvků, jako tady „Lukáš Pokorný“, přísluší rozjíždět flejm proti slovenštině.
Joker
Profil
Plaváček:
Toto téma je zbytečné. Zamkněte ho někdo. Nebo ještě lépe - uložte k ledu.
Tak mohlo se ukázat, že se slovenštinou má problém více lidí.

Str4wberry:
Nový nadpis vlákna mi nepřipadá úplně vhodný, takhle to v seznamu vláken vypadá jako bychom návštěvníky žádali aby psali výhradně česky, přičemž výsledkem vlákna je spíš pravý opak.
_es
Profil
Joker:
Tak mohlo se ukázat, že se slovenštinou má problém více lidí.
Minimálne jeden by sa ešte našiel:
Proč Slováci chodí na českou diskuzi? Jak se zdokonalit v psaní kódu? Zakažte odkazy na anglicky psané stránky, neumím anglicky
Trejpa
Profil
_es:
Nemyslím, že jde o reprezentativní vzorek této diskuze. Navíc už sem nechodí. Jednoho stálého návštěvníka neholdujícího slovenskému jazyku si tu můžeme dovolit.

Nadpis tohoto vlákna je v dané kategorii krajně nevhodný. Vhodnější: „Chtěl bych, aby se do této diskuze psalo pouze česky [zamítnuto]*
nemeja
Profil
Já osobně s čtením slovenských textů problém nemám, přeci jenom je to velmi podobné - a to jsem z Prahy :). Občas se mi sice stane, že některému slovu narozumím, ale neni nic lehčího, než napsat nějakému slovákovi a ten mi to vysvětlí/přetlumočí. :) Takže určitě jsem pro, aby se slovenština nezakazovala, spíše naopak, přijde mi to jako příjemné obohacení zdejších vláken.
Tori
Profil
Ježkovy oči, tohle vlákno je ještě pořád aktivní?

Lukáš Pokorný:
Co si o tomto tématu myslíte vy?
Že pokud vám vadí slunce, tak si máte koupit sluneční brýle nebo vycházet z domu jen v noci, a ne žádat magistrát, aby zakryli celé město tmavým poklopem.
Joker
Profil
_es:
Minimálne jeden by sa ešte našiel
A já si říkal! [#7] JokerMyslím, že si matně vybavuji nějakou starou stížnost někoho na slovenštinu
Takže to bych nebral jako relevantní.
Petr ZZZ
Profil
Trejpa:
Navíc už sem nechodí.
Tahle "celebrita" sem už ani chodit nesmí, má zde trvalý ban (jen pro pořádek dodám, že ten ban nedostal kvůli neznalosti či odmítání slovenštiny, ale obecně kvůli vytrvalému a dlouhodobému chrlení nesmyslů).

Tori:
Ježkovy oči, tohle vlákno je ještě pořád aktivní?
Je-li někdo v jakémkoli jiném než na mol ožralém stavu schopen označit jakýkoli jazyk jako "hatlapatlaninu", je zřejmě třeba, jakkoli je to děsivé, se mu chvíli věnovat.
Lukáš Pokorný
Profil *
Děkuji za všechny reakce. Vidím, že většině tady slovenština vyhovuje - nechme ji tu!
Zároveň bych chtěl reagovat na to, že jsem zde poprvé, že za poslední dva roky mám jen 19 příspěvků a to pod různými přezdívkami atd...

Na DJPW chodím posledních 6-7 let. Moc nepíši, protože toho tady je mraky a skoro vše se už minimálně jednou řešilo. Jinak tahle IP není moje z té jsem tady výjimečně.

A jestli se někoho dotkl výraz slovenská hatlapatlanina tak se omlouvám, včera jsem řešil hodně narychlo problém a příspěvky byly vesměs slovenské.

Přeji všem krásný den.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0