« 1 2 3 »
Autor Zpráva
eraplix
Profil *
Dobrý den,
ráda bych Vám nabídla naše služby.

Jsme poměrně mladé internetové studio ErapliX. Náš team se skládá především ze studentů, i tak Vám, ale můžeme nabídnout profesionální služby a za minimální ceny. Rádi jdeme i do nových složitých zakázek, rádi získáváme nové zkušenosti.

Nabízíme:
•Návrh designu Vaší firemní (osobní) prezentace - kolem 4 000,-Kč
•Návrh designu webového portálu, obchodu a fóra - zhruba 6 000,-Kč

•Vytvoření firemní (osobní) prezentace - asi 3 000,-Kč
•Vytvoření a naprogramování deníčku (blogu) - přibližně 10 000,-Kč
•Naprogramování portálu, obchodu a fóra - kolem 20 000,-Kč

•Optimalizace kompatibility a validity stránek - jen 2 500,-Kč
Ceny jsou pouze orientační. Nejsme plátci DPH.

Dokážeme Vám zajistit i registraci do velkého množství českých internetových katalogů a napíšeme pro Vás i články.

Naše reference:
Obchod s mobilními aplikace se sekcí pro vývojáře - FreeApz
FoxCorp Koberce Trebišov
Internetový obchod firmy FoxCorp
Katalog zajímavých nápadů
Nohejbalový klub Litrpool Čejkovice
Osobní stránky počítačového grafika
A ještě spousta malých experimentálních stránek.

Pokud jsme Vás zaujali a máte zájem o nějakou z našich služeb nebo máte pro nás zajímavý projekt, napište nám a my Vám do 24 hodin odpovíme.

Kontakt:
Web: www.ErapliX.cz
Skype: ErapliX
Mail: [EMAIL="info@eraplix.cz"]info@eraplix.cz[/EMAIL]
Facebook: https://www.facebook.com/ErapliX
Twitter: https://twitter.com/ErapliX

Děkujeme, že jste si přečetli naši nabídku.
S přáním hezkého dne,
Lucie Drábková

Moderátor jenikkozak: Původní titulek: „Programátorské, grafické a optimalizační služby - Webové stu“
jenikkozak
Profil
Můžeš prosím, drpe, vysvětlit, jak je možné, že v šestnácti letech podnikáš na živnostenské oprávnění své sestry? Můžeš uvést další studenty, kteří se skládají z tvého týmu, když ještě před pár dny jsi byl sám?
Jako reference uvádíš weby, které jsi nevytvořil, ale koupil před pěti dny za tři stovky.

Jsi podvodník.
Davex
Profil
Duplicita.

Pravidla kategorie Práce a zakázky » 9. Opakované inzerování svých služeb či pracovních pozic není dovoleno v kratším časovém intervalu než jeden měsíc.
Joker
Profil
A co říkáme na [#2] jenikkozak?
Že jde o firmu jeho sestry a ve skutečnosti tu práci dělá někdo jiný ještě nemusí být nelegální ani nějak problematické.

Ty reference jsou dost mizérie (když pominu že všechny odkazy jsou vložené špatně, tak dvě nefungují vůbec, u některých není jasné co tam vlastně dělali a zbytek vypadá opravdu „experimentálně“), ale nevím, jestli to je důvod je nějak postihovat.
panther
Profil
Joker:
nevím, jestli to je důvod je nějak postihovat.
asi ne, kazdy necht si z referenci udela obrazek sam.

Toto bych smazal jako duplicitu, dal to neresit.
jenikkozak
Profil
panther:
kazdy necht si z referenci udela obrazek sam.
A to jak? Z reference se nepozná, jestli domnělý autor stránku vytvořil. A koupená „reference“ přece nedává smysl. Takto vystavené weby se používají k tomu, aby potenciální zákazník měl možnost posoudit, jestli má smysl kodéra oslovovat. A ten díky tomu (že tam vystaví weby, které nevytvářel) může získat výhodu, kterou by jinak neměl. Bavil jsem se o tom s právníkem (z rodiny), který je názoru, že jde o podvod.

Joker:
Že jde o firmu jeho sestry a ve skutečnosti tu práci dělá někdo jiný ještě nemusí být nelegální ani nějak problematické.
Tentýž právník na toto nahlíží stejně jako na zaměstnávání načerno.
Podle mě vůbec nezáleží na tom, jestli někomu vznikne reálná škoda. Pokud policisté chytnou při řízení auta čtrnáctileté děcko, budou stíhat jeho rodiče a bude jim úplně jedno, že to dítě je geniální a řídí lépe než profesionál s pětadvacetiletou praxí. Totéž dětská pornografie - co když je to děcko už mentálně dost na výši, souhlasí, jeho rodiče taky? Co kdyby se to natáčení provádělo na účet jeho o dva roky starší sestry? Záměrně uvádím takto absurdní příklady, protože na nich je to lépe vidět. Chci však říct jedno - platné zákony (pokud nejsou proti lidskosti) se vztahují na všechny stejně. Bez ohledu na to, jestli je jedinec pokládá za správné, nebo úplně „vypatlané“.

drp o sobě píše jako o týmu. Firma s více zaměstnanci působí seriózněji a stabilněji než „one man show“. Drp se tak snaží získat zakázku, kterou by jinak zřejmě nedostal. Jenomže, jak se mi přiznal, je sám. Opět. Podle právníka jde o podvod. Chtěl jsem po drpovi jediné, aby do té doby, než bude mít vlastní živnostenské oprávnění, tady neinzeroval své placené služby. To nedodržel. Proto já všem jeho zákazníkům milerád napíšu, že on není schopen dodržet své sliby. Nabízí SEO, ale vůbec neví, jak se počítá PageRank (podle něj má katalog nulový PageRank proto, že se rozdělí na ty spousty odchozích odkazů - všechen rank odešel a na katalog žádný nezbyl), vykládá, že validita webu zvýší pozice v SERP. Kdybych si vážně u něj tu objednanou optimalizaci nechal udělat, zaplatil bych mu v přepočtu 36 000 Kč / hod za zvalidování (opravení jedné „chybičky“). Tím zneužívá neznalosti zákazníka, čímž se dopouští... podvodu.

Nechci k sobě pouštět byť jen drobné zlodějíčky, protože mi je jasné, že vrhají špatné světlo na všechny živnostníky z oboru. I na mne. Podívejte se na to - SEO je jedna velká katastrofa. Díky četbě diskusí a blogů znám hrstku dobrých jmen, ale jejich práce bude asi drahá. Jsou všichni ostatní špatní? Na koho se mohu obrátit, když se potřebuji poradit se strategií rozvoje webu? Je to jeden šejdíř vedle druhého. Prodávají za ohromné peníze krásně zabalené nic. A autority mlčí. Nebudou se špinit tím, že by na někoho ukázaly. A kdo na to doplatí (ostatně jako skoro vždycky)? Zákazník. Můj zákazník, tvůj zákazník nebo zákazník firmy, pro kterou pracuješ.
Nechci, aby se tato diskuse stala prostředníkem (byť vinným jen svou pasivitou) vedoucím k okrádání neodborné veřejnosti. Chtěl bych, aby tu byl způsob jak označit jako nedůvěryhodný nebo úplně smazat ten inzerát služeb, u kterého je jasné, že inzerent není schopen dostát svým slibům.
Na jednu stranu tady na diskusi nemohu vinou přísných pravidel v jeden měsíc sehnat administrátora VPS, najít grafika a nabídnout své kodérské služby. (Míchat to do jednoho inzerátu fakt nedává smysl.) Ale vůbec nic mi nebrání, abych tu nabízel SEO, kterému rozumím jako koza petrželi, což všichni okolo vědí.
panther
Profil
jenikkozak:
myslím si, že je celkem buřt, jestli píše, že je sám, nebo že je jich celý tým. Pokud práci odvede, nezáleží na tom. Pokud ji neodvede, pak je na zákazníkovi, aby si pohlídal, co ve smlouvě podepsal a co je a není splněno. A požadoval saknce plynoucí ze smlouvy.

Když řekne, že tým tvoří jeho sestra a otec, kteří Photoshop neviděli ani na obrázku, nikdo nemůže říct půl slova. A zároveň on má v týmu hned dva grafiky a celkem jsou tři.

O SEO, validitě a podobných záležitostech se teď bavit nechci, ale opět: selským rozumem se dá dojít k tomu, že si o službě, kterou poptávám, nejprve něco, alespoň rámcově zjistím, porovnám pár nabídek a pak se rozhoduji dále. Pokud mi z šesti oslovených firem 5 napíše cenu v desetitisísích a jedna v řádu tisíců, hned by mělo být jasné, že tu něco nehraje.

Stojím si za tím, že získání zakázky je jedna věc, její (ne)splnění a vystavení se sankcím je druhá. To, že zákazník podepíše nesakcionovanou smlouvu (pokud nějakou podepíše), je lidská blbost.
jenikkozak
Profil
panther:
myslím si, že je celkem buřt, jestli píše, že je sám, nebo že je jich celý tým. Pokud práci odvede, nezáleží na tom.
Ode dneška tu budu vystupovat jako inženýr. Sice jsem nestudoval, ale hlavní je, že práci odvedu, že? A jestli ne, tak mi to stejně projde. Nikomu se nebude chtít riskovat soudní spor.

Pokud mi z šesti oslovených firem 5 napíše cenu v desetitisísích a jedna v řádu tisíců, hned by mělo být jasné, že tu něco nehraje.
5 podvodníků a jediný poctivý, který bere jen tři stovky na hodinu. :-/

O SEO, validitě a podobných záležitostech se teď bavit nechci, ale opět: selským rozumem se dá dojít k tomu, že si o službě, kterou poptávám, nejprve něco, alespoň rámcově zjistím, porovnám pár nabídek a pak se rozhoduji dále.
Asi nejsem tak geniální. Šest let více než jen rámcově SEO prohlížel. Přesto nevím, na koho bych se mohl obrátit. Nechci platit hrstce známým jmen jen za to, že budu mít na smlouvě jejich jméno. Nehraji si na blbce, já to prostě nevím. Ty se tu také pohybuješ, rámcový přehled jistě máš. Můžeš mi říct, na koho se mám obrátit, aby mi zvýšil počty prokliků v reklamě? Dej mi deset jmen, u kterých budu mít jistotu, že za ty desetitisíce dostanu nějaký výsledek.

To, že zákazník podepíše nesakcionovanou smlouvu (pokud nějakou podepíše), je lidská blbost.
Mám kvůli každé tisícovce dát dvě stovky právníkovi a léta pobíhat po soudech? Možná jsme všichni blbci, ale takhle nikdo nepostupuje.
panther
Profil
jenikkozak:
na jednu stranu tě chápu, co chceš sdělit, na druhou mi to přijde, že to trochu přeháníš, skoro až do absurdna.

Nechci tu nikoho obhajovat (že jsem spíše pro tresty i za menší přestupky, to asi víš, jestli sleduješ občas moderátorské diskuse). Ale nemyslím si, že je třeba dohánět všechno ad absurdum.

Co se smluv týče, nevím, jestli to je má nemoc nebo něco jiného, ale smlouva, která není ošetřena oboustranně, pro mě není věrohodná a hodná podepsání. Pokud se zhotovitel za svou práci nestydí a ručí za ni, pak to má být ve smlouvě. V opačném případě pro mě není vhodným partnerem.
Joker
Profil
jenikkozak:
Tentýž právník na toto nahlíží stejně jako na zaměstnávání načerno.
Víme, že to je načerno? Může pro sestru dělat „na dohodu“ a formálně v tom nebude žádný problém.
Navíc podle mě jde takové obvinění těžko prokázat, leda by se někdo z nich sám přiznal anebo byli oba úplní pitomci.

Podle mě vůbec nezáleží na tom, jestli někomu vznikne reálná škoda.
To není tak docela pravda. Jak se říká, kde není žalobce, není soudce.
Sice hlavně úřady dnes razí čistě byrokratický přístup, kdy formální (ne)dodržení zákona je důležitější než realita, ale podle práva to je přesně naopak: Aby nějaký čin byl trestný, musí jednak formálně porušit zákon (tzv. formální znak) a jednak porušit či ohrozit zájem, který je tím zákonem chráněn (tzv. materiální znak). Asi nejvíc ten rozpor bije do očí u pravidel silničního provozu, kde se tím zabýval i Nejvyšší soud a rozhodl, že např. samotný fakt jízdy rychleji než říká značka automaticky neznamená přestupek.

Chci však říct jedno - platné zákony (pokud nejsou proti lidskosti) se vztahují na všechny stejně. Bez ohledu na to, jestli je jedinec pokládá za správné, nebo úplně ‚vypatlané‘.
To svým způsobem pravda je a svým způsobem zas pravda není. Když to řeknu natvrdo, podle mě jestli dané chování považuji za „správné“ je důležitější, než jestli je v souladu se zákonem. Přijde mi lepší zachovat se „správně“ a formálně tím porušit zákon, než být svině a formálně nic neporušit.
A protože se tím zjevně řídí většina lidí, formálně sice pro všechny platí všechny zákony, ale reálně se ty „vypatlané“ daleko hůř vymáhají, protože „běžní občané“ leckdy pomáhají spíš těm co je porušují, než těm co je vymáhají.

drp o sobě píše jako o týmu.
A víme, že s nikým nespolupracuje?

Prostě celkově kvalitu jeho práce hodnotit nechceme a pokud není jednoznačně a prokazatelně podvodník, tak to vyšetřovat taky nechceme.
Petr ZZZ
Profil
Mám velké pochopení pro jenikkozakovu kritiku [#6] a téměř ve všech bodech s ním souhlasím. I mně hýbe žlučí, když vidím, že někdo zkouší prodat za velké peníze malé nic a zneužívá neznalosti zákazníka/oběti. Co se týče inzerce v této diskusi (a kdekoli jinde), je ale bohužel problém v tom, že tyto věci se těžko dokazují, nebo je k tomu potřeba nákladných rešerží. Nicméně pokud je (pokus o) podvod dostatečně zřetelně rozeznatelný, neváhal bych z toho vyvozovat nějaké důsledky. Jaké, o tom bychom mohli podiskutovat. V rychlosti mě kromě banu jako krajního opatření napadá varovný vykřičník či moderátorský komentář k podezřelému inzerátu.
jenikkozak
Profil
Joker:
A víme, že s nikým nespolupracuje?
V tomto případě mám záznam historie chatu na Skype, kde jsme si s drpem popovídali o tom, jak pracuje. Myslím, že není potřeba z něj tahat souhlas ke zveřejnění toho rozhovoru. Ono na tom totiž až tak moc nesejde. Nehodlám z toho dosáhnout zakázání provozu živnosti, pokutu ani vězení.

Přijde mi lepší zachovat se ‚správně‘ a formálně tím porušit zákon, než být svině a formálně nic neporušit.
Zákony jsou právě od toho, aby tyto pocity správnosti jakýmsi (trochu nedokonalým) sjednotili pro všechny. Jsou totiž lidé, kteří třeba považují za správné házet zápalné lahve do obydlí obyvatel jiného etnika.

Petr ZZZ:
Jaké, o tom bychom mohli podiskutovat. V rychlosti mě kromě banu jako krajního opatření napadá varovný vykřičník či moderátorský komentář k podezřelému inzerátu.
I ten varovný vykřičník zbytečně přísný. (Ban zamítám rovnou.) Zobrazí se totiž i u témat, které nijak s podezřelou aktivitou nesouvisí. Mohl by mít v případě „justičního omylu“ dost nepříjemný rozsah, který by se docela složitě napravoval. Zatímco smazání pochybného inzerátu s sebou takové riziko nenese. Nejsem pro žádné obří procesy a exemplární tresty. „Tady dáváš jako referenci stránku, kterou jsi před týdnem koupil, posílám inzerát k ledu, za měsíc se smaže. Nazdar,“ nebo: „Nabízíš SEO, ale tady a tady jsi před dvěma týdny dokázal, že máš velké mezery v základech, za dva týdny ses to nemohl naučit, abys to mohl nabízet na profesionální úrovni; posílám k ledu, nazdar,“ nebo: „Nabízíš programování PHP, ale máš tu z tohoto měsíce spoustu lamerských dotazů na řešení syntaktických chyb, led, nazdar.“
Vůbec není potřeba dávat moderátorům za úkol inzeráty zkoumat. Duplicity se také (aspoň myslím) nevyhledávají úplně záměrně, prostě když v komkoliv roste podezření, proklikne si profil inzerenta a vidí.

Pokud lumpárna projde, tak projde. Co oči nevidí, to srdce nebolí. Ale drpův příklad považuji za příliš okatý a příliš provokativní. Navržené smazání jako duplicity nechápu. Kdyby sem za poslední den žádný inzerát nedal, tak byste mu tady tohle nechali? Tohle není stránka aaa-nejlepsi-inzeraty-zdarma.eu, ale odborná diskuse, kde komunita svému oboru poměrně dobře rozumí a dokáže posoudit, jaký inzerát má nějaký smysl a který ne.
panther
Profil
jenikkozak:
kde komunita svému oboru poměrně dobře rozumí a dokáže posoudit, jaký inzerát má nějaký smysl a který ne.
inzeráty se tu nikdy necenzurovaly, jen se hlídá, zda je u nich kontakt, aby u každého nebylo hafo příspěvků: „Napsal jsem Vám před minutou mail odpovězte.“
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
Prostě celkově kvalitu jeho práce hodnotit nechceme
Souhlasím. Ovšem v případech, kdy je ta nekvalita očividná a oprsklost podnikatele fascinující, jsem ochotný dělat výjimky.

pokud není jednoznačně a prokazatelně podvodník
Jestli má v referencích koupené weby, které nevyrobil, tak to podvod je. To mi stačí.

Krom toho byl už drp minimálně dvakrát napomenut, že inzerát duplikuje v kratším intervalu než měsíc (kvůli tomu teď neinzeruje on, ale jeho sestra, ó jak mazané). Takže bych kariéře studia ErapliX na této diskusi zakroutil krkem a bude klid…


Reaguji na jenikakozaka:
Nechci, aby se tato diskuse stala prostředníkem (byť vinným jen svou pasivitou) vedoucím k okrádání neodborné veřejnosti.
To je sice pěkná myšlenka (byla tu už mnohokrát), ale jakými konkrétními pravidly bys ji chtěl vymáhat?
Měli by moderátoři garantovat kvalitu inzerovaných služeb? To je docela velké břímě.

Můžeš mi říct, na koho se mám obrátit, aby mi zvýšil počty prokliků v reklamě?
Já nemůžu. Takže asi ani nemůžu objektivně posuzovat inzeráty SEO bambulů. Jestli to může posuzovat těch pár věhlasných jmen… u těch je to zase střet zájmů. Je to ošklivá džungle.

Zatímco smazání pochybného inzerátu s sebou takové riziko nenese. Nejsem pro žádné obří procesy a exemplární tresty.
Pokud se autor smazaného inzerátu začne vyptávat, proč byl smazán (a proč někdo jiný podobný ne), obří proces z toho vzniknout může.

Vůbec není potřeba dávat moderátorům za úkol inzeráty zkoumat.
Na duplicity inzerátů neupozorňují jen moderátoři. Takže i na nekvalitu by mohl upozornit někdo jiný než moderátor (třeba konkurent) a některý z moderátorů by pak stejně musel posoudit situaci mnohem víc do hloubky.
jenikkozak
Profil
Chamurappi:
To je sice pěkná myšlenka (byla tu už mnohokrát), ale jakými konkrétními pravidly bys ji chtěl vymáhat?
Jsem zastáncem kratších a obecnějších pravidel. Na mé bývalé škole s nástupem nového ředitele přišel i nový školní řád. Z původní necelé áčtyřky se rozrostl asi 11×. Měli jsme z toho pocit se chování studentů skokově zhoršilo. Skoro nikdo ho nečetl a zároveň skoro jakýkoliv přestupek se dal omluvit tím, že žádný z té spousty velice konkrétně sepsaných paragrafů se nevztahuje na danou situaci.
Uvedu příklad, který jsem slyšel na jednom semináři od ústavního soudce Výborného, kdy vysvětloval, že systém zákonů je snahou dát morálku do psané podoby. Židům na to stačí deset přikázání, ČR potřebuje přes 40 000 paragrafů. Když na pískovišti rozbiješ dětem bábovky, kolemjdoucí tě odsoudí. A přitom bez ohledu na to, jakým systémem se budou řídit, nenaleznou paragraf, který by rozbíjení bábovek dětem zakazoval.

Měli by moderátoři garantovat kvalitu inzerovaných služeb? To je docela velké břímě.
Není potřeba, aby moderátoři ručili za to, že ponechané inzeráty jsou v pořádku. Stačí, aby byli ochotni ty nejhorší případy, na které někdo upozorní nebo kterých si všimnou sami, odstranit.

Jestli to může posuzovat těch pár věhlasných jmen… u těch je to zase střet zájmů.
Ten střet v tom nevidím. Věhlasná jména tu neinzerují a dá se předpokládat, že by s těmi potencionálně napálenými hlupáky ani nebyli ochotni spolupracovat. Oni totiž hlupáci nebývají ochotni připlácet za jméno.
Pokud jde o to, že by takoví lidé rozhodovali o tom, co je škodlivé a co ne, v tom bych velký problém neviděl. Nebo si aspoň nemyslím, že by měli větší vliv než nyní. Podívej se na to, jakým způsobem přebírají řadoví členové myšlenky přebírají názory významnějších osobností a posílají je dál. Ať takový člověk přijde s čímkoliv, ostatní to nekriticky přebírají. Když se někdo ozve, je to člověk, který neví, komu oponuje, nebo jde o diskutujícího, který je proti všemu tak nějak ze zásady a ani mu nesejde na tom, o co v tom konkrétním případu vlastně jde.

Takže i na nekvalitu by mohl upozornit někdo jiný než moderátor (třeba konkurent) a některý z moderátorů by pak stejně musel posoudit situaci mnohem víc do hloubky.
Pak by bylo potřeba, aby případná stížnost byla jednoznačná. „Zde uvádíš referenci a tady jsi ji před pár dny koupil.“
Chtěl bych prolomit jakési „tabu“, že ze žádného jiného jiného důvodu než za duplicitu se na inzeráty nesmí sáhnout. S tím, že trh si poradí. Neporadí. Trh třeba způsobil, že na malém městě nemám šanci koupit kvalitní potraviny. Cenové války mezi prodejci způsobily, že cena zboží se tlačí tak dolů, že za ni není možné vytvořit kvalitní produkt. Lepší zboží zmizí. Paradoxně na to doplatí zákazník, který je ochoten si za lepší produkt připlatit a tedy ten, který je ochoten zaplatit nejvyšší marži. Trh před pár lety způsobil, že se přestalo hledět na kvalitu optiky u fotoaparátů a všichni se hnali za co nejvyšším množstvím (rozmazaných) pixelů. Trh způsobil, že web, který má nižší podporu v prohlížečích, je považován za lepší než ten bez XHTML a prvku <footer>. Možná proto, že ho řídí mainstream a ne odborníci na dané problémy.
Ivy
Profil
SEO je taková džungle, že aby si člověk mohl vybrat spolehlivou firmu tak by musel mít takové znalosti že by si to pomalu mohl udělat sám. Proto si myslím že každá informace na internetu (zejména na odborném fóru) která mu může ve výběru pomoct (ať už pozitivním nebo negativním směrem) je užitečná.
Co se týká inzerátů, dávám k úvaze do povídání pod inzerát že je nežádoucí psát odpověď doplnit i informaci, že fórum sice zveřejnění inzerátu umožňuje, ale kvalitu nebo serióznost inzerenta neprověřuje.
Petr ZZZ
Profil
Možná něco takového:

Inzeráty očividně neseriózní mohou moderátoři smazat nebo okomentovat, což ovšem neznamená, že by k inzerátům ponechaným a nekomentovaným zaujali nějaké stanovisko.

Jestli jo, kam to ale strčit? Nevím... Připsat k bodu 7 nebo 12?
Chamurappi
Profil
Reaguji na jenikakozaka:
Tys to vzal docela zeširoka :-)

systém zákonů je snahou dát morálku do psané podoby
Cílem té psané podoby je jednotný metr, protože morálka je pružná a subjektivní. Systém zákonů a rozšířená představa o morálce se musejí vzájemně podpírat, tím se zajišťuje, aby lidé měli dojem, že je svět spravedlivý. Rozsah pravidel by tedy měl být takový, jaký je potřeba, neexistuje žádný jednoznačný ideál. Chyba je, když se nová pravidla vymýšlejí a stará komplikují zcela bezdůvodně (pro radost úředníka).

Pokud jde o to, že by takoví lidé rozhodovali o tom, co je škodlivé a co ne, v tom bych velký problém neviděl. Nebo si aspoň nemyslím, že by měli větší vliv než nyní.
Nyní mají ten vliv nepřímý. Jakmile by mohli přímo rozhodovat o bytí a nebytí inzerátů svých potenciálních konkurentů, vypadalo by to trochu hloupě. Nekalosoutěžně.

Chtěl bych prolomit jakési ‚tabu‘, že ze žádného jiného jiného důvodu než za duplicitu se na inzeráty nesmí sáhnout.
S tím nemám zase takový problém, háček je ve vymezení těch správných důvodů. Nemusí být napsané přímo v pravidlech, ale někde by měly být zformulované, abychom postupovali jednotně. Opravdu bych chtěl slyšet nějaké konkrétnější určení, než že se obecně řekne, že si někdo svévolně řekne „to se mi nelíbí“.

Když si pročteš ta mantisova vlákna, kde volal po větší regulaci, tak ten v nich také psal skoro až politické projevy o tom, jak je stávající stav otřesný (vlastně psal i o přebírání názorů, i když on to pojal poněkud paranoidně), ale když jsme se podívali na výčet vláken, která mu vadila, neviděli jsme v nich žádný systém. Nepochopili jsme, co na těch inzerátech odsuzuje, jeho morálka nebyla dostatečně kompatibilní se zbytkem diskutérů. I letos jsme tu měli jeden spor o kvalitě. Není bábovka jako bábovka. Současná stoprocentní pasivita není způsobena silným přesvědčením, že trh si vždy poradí, ale spíš tím, že se o tom nechceme v každé situaci individuálně radit my.

Trh způsobil, že web, který má nižší podporu v prohlížečích, je považován za lepší než ten bez XHTML a prvku <footer>.
Ale pak mají na různé věci různí lidé různé názory. Dříve zde to tabu, které chceš prolomit, nebylo. Mnoha inzerentů jsem se ptal, proč chtějí či nabízejí falešné XHTML: 1, 2, 3, 4, 5, 6 … a lezl jsem tím zbytku diskuse na nervy :-)


Reaguji na Petra ZZZ:
Inzeráty očividně neseriózní mohou moderátoři smazat nebo okomentovat
Neduplicity bych nikdy nemazal.

Jestli jo, kam to ale strčit?
Vypadá to spíš jako pravidlo cílené na moderátory než na zakladatele nových vláken.

Připsat k bodu 7 nebo 12?
Nevidím souvislost mezi body 7 a 12 a tím, co tu rozebíráme.


Reaguji na Ivy:
doplnit i informaci, že fórum sice zveřejnění inzerátu umožňuje, ale kvalitu nebo serióznost inzerenta neprověřuje
To bychom tam připsat mohli. (Zabraňující text je ale uvnitř djpw.js, takže nasazení změny potrvá.)
Joker
Profil
jenikkozak:
V tomto případě mám záznam historie chatu na Skype, kde jsme si s drpem popovídali o tom, jak pracuje.
Aha, tak pak by přece jen nastala situace, kdy se někdo z nich přiznal sám.

„Přijde mi lepší zachovat se ‚správně‘ a formálně tím porušit zákon, než být svině a formálně nic neporušit.“
Zákony jsou právě od toho, aby tyto pocity správnosti jakýmsi (trochu nedokonalým) sjednotili pro všechny.
Platil u nás třeba i zákon, který říkal: „Židům, židovským podnikům a židovským osobním sdružením jest zakázáno nabývání nemovitostí a práv na nemovitostech, (…)“
Že dnes máme jiný režim ještě neznamená, že nemůže být přijat nemorální zákon.

Židům na to stačí deset přikázání, ČR potřebuje přes 40 000 paragrafů.
Na to vždycky říkám: Ovšem na základě našich zákonů nevzniklo pět různých náboženství, jejichž příslušníci se čas od času zabíjejí navzájem.

S tím, že trh si poradí. Neporadí. Trh třeba způsobil, že na malém městě nemám šanci koupit kvalitní potraviny. Cenové války mezi prodejci způsobily, že cena zboží se tlačí tak dolů, že za ni není možné vytvořit kvalitní produkt.
Omyl. Trh způsobil, že se prodávají potraviny, které převážná většina kupujících vnímá jako přijatelně kvalitní a za přijatelnou cenu. V tomhle případě problém je, že většina lidí není ochotná zaplatit ty kvalitní potraviny. Což je sice smutné, ale je to jejich volba.
V takovém případě je v pořádku přesvědčit kupující, že ty kvalitnější produkty jsou pro ně ve výsledku lepší a výhodnější.
Ale je velmi špatné a nemorální říct: Tohle si kupovat nebudete, protože nechci, abyste si to kupovali.
Ostatně viz EU, ta každou chvíli chrlí směrnice, které lidem zakazují si kupovat věci které chtějí a naopak nařizují si kupovat věci které nechtějí. Tady máme celou přehlídku amorálních a špatných zákonů.

No a právě proto bychom neměli filtrovat inzeráty podle kvality. A zároveň proto, že my tu kvalitu vnímáme jinak, než kupující. Lidi co si nechávají dělat weby často vůbec nezajímají věci, které my tu dlouze řešíme. Pokud kupující za web je ochotný zaplatit a je pak spokojený, není problém, přestože my ten web vnímáme třeba jako nekvalitní.
Samozřejmě pokud je někdo zjevný a prokazatelný podvodník nebo jiným způsobem potížista, tak to pak je něco jiného.

Chamurappi:
„doplnit i informaci, že fórum sice zveřejnění inzerátu umožňuje, ale kvalitu nebo serióznost inzerenta neprověřuje“
To bychom tam připsat mohli. (Zabraňující text je ale uvnitř djpw.js, takže nasazení změny potrvá.)
To je dobrý nápad.
Ivy
Profil
Joker:
proto, že my tu kvalitu vnímáme jinak, než kupující. Lidi co si nechávají dělat weby často vůbec nezajímají věci, které my tu dlouze řešíme.
Dovolím si vznést otázku: Není tomu tak proto, že ti lidé nemusejí vědět co to ta kvalita vlastně je? Samozřejmě se nemůže každý vyznat například ve zmíněném SEO anebo v kódu, ale nechybí řadě běžných majitelů firemních stránek alespoň základní povědomí o tom co by měli chtít a co za své peníze mohou dostat? Já vím že se tohle fórum snaží tuto povědomost šířit, ale nestálo by za to i k inzerátům dodat nějaké ucelenější rady do odstavečku Mohlo by se hodit? Existuje řada užitečných článků i řada odkazů na ně, ale jsou po tomhle fóru velmi roztroušené.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na [#18] Chamurappiho:
„Neduplicity bych nikdy nemazal.“
Spam mažeme a nemusí být nutně (v rámci této diskuse) duplicitní. Hranice mezi spamem a "jen" neseriózním inzerátem nemusí být vždy jasná (ani mi nepřipadá zajímavá).

„Nevidím souvislost mezi body 7 a 12 a tím, co tu rozebíráme.“
Netvrdím, že tam nějaká velkolepá souvislost je. Jen jsem se pokusil začlenit navržené doplnění pravidel pokud možno nenásilně do stávající struktury, která kvůli pročíslování skrz podkapitoly postrádá pružnost (pokud tedy, počínaje číslem 6, nechceme obětovat smysl dosavadních odkazů na konkrétní body pravidel).

Dodatek, reaguji na Jokera:
„V tomhle případě problém je, že většina lidí není ochotná zaplatit ty kvalitní potraviny. Což je sice smutné, ale je to jejich volba.“
Dostáváme se sice mimo zaměření tohoto portálu, nicméně tady bych rád podotkl, že zdaleka ne každý tu volbu má. Spousta lidí s důstojným zaměstnáním musí vycházet s platy (nebo důchody), které na důstojnou existenci prostě nestačí.
Joker
Profil
Ivy:
Není tomu tak proto, že ti lidé nemusejí vědět co to ta kvalita vlastně je?
Otázka je, jestli jim to vadí.
Prostě obecně někteří lidi si kupují věci, které já vnímám jako šmejd a někteří lidi zas vnímají jako šmejd věci, které si kupuju já.

Podle mě by se měla postihovat jediná věc: Když inzerující prokazatelně lže. Zejména slibuje věci, které neplní.
Čili pokud bychom u toho inzerátu prokázali, že v něčem lže, tak OK. Uznávám, že je dost podezřelé, když mají v referencích weby (je jich tam víc takových), na kterých není jasné co vlastně dělali.

Petr ZZZ:
Spam mažeme a nemusí být nutně (v rámci této diskuse) duplicitní.
Tak spam jsou duplicity tak nějak z principu :-)

Dostáváme se sice mimo zaměření tohoto portálu, nicméně tady bych rád podotkl, že zdaleka ne každý tu volbu má. Spousta lidí s důstojným zaměstnáním musí vycházet s platy (nebo důchody), které na důstojnou existenci prostě nestačí.
Když už jsme u ledu:
Překvapivě hlavně u potravin často ty kvalitní ve výsledku nevyjdou tolik dráž než ty nekvalitní. Ale v každém případě i u těch dražších většina lidí má volbu si jich koupit méně. Jenže hodně lidí si koupí ty méně kvalitní, aby si jich mohli koupit hodně. Ale to je zase jejich volba.
Krom toho u drtivé většiny lidí je i jejich příjem výsledek jejich rozhodnutí.
Někdo třeba je ochotný strávit 12 či 17 let ve školách, někdo není. Někdo si chce odkroutit svých 8 hodin a vypadnout, někdo je ochotný pracovat 90 hodin týdně. Někdo preferuje si víc užívat hned, někdo si zase raději šetří na důchod. A tak dále.
jenikkozak
Profil
Když si pročteš ta mantisova vlákna, [...] když jsme se podívali na výčet vláken, která mu vadila, neviděli jsme v nich žádný systém.
Pročetl jsem je. Mé postoje k inzerátům jsou takovéto:
- Je mi jedno, co kdo poptává. Pokud chce získat celý web zadarmo nebo za referenci, trh mu ukáže, že nabízející mají jiné představy o svém ohodnocení. Do toho není potřeba zasahovat, ani jedné straně žádná škoda nevznikne.
- Stejně tak mi nezáleží na poptávání a nabízení pracovních pozic. Ty se totiž stejně beze smlouvy nerealizují.
- Je mi lhostejné, když někdo mizerným způsobem nabízí své téměř bezcenné služby nebo díla. S tím si trh také poradí.
+ Jediné, co mně vadí, je to, když někdo své podřadné služby vydává na odborné diskusi za profesionální.

Nechci zahájit revoluci, jejímž výsledkem by bylo smazání každého druhého inzerátu, ani každého dvacátého. Zmíněný problém se týká podle mého odhadu asi čtvrtiny procenta případů. Ukázkou může být právě Patrikův (drp, studio eraplix a Lucka Drábková jsou vlastně Patrik) příspěvek nahoře. Myslím, že by ten příspěvek neměl být smazán jako duplicita. Že se povedlo najít duplicitu, byla spíše náhoda.
Dalším příkladem může být tento. Vadí mi z těchto důvodů:
- „Na internetu působíme od roku 2011“ - já od roku 1415. Programátora* se drp pokusil neúspěšně najít měsíc před tímto inzerátem, grafika sehnal tři měsíce zpátky, copywritera ne. (Zde vidíme, že v poptávce trh funguje dobře.)
- Po tomhle výstupu (a dalších dvou) je vážně nepochopitelné, jak může nabízet SEO a nazývat se SEO konzultantem (z rozhovoru na Skype).

*Týden po prvním inzerátu s hledáním programátora si drp přidal další (smazán jako duplicita), obhajoval to tím, že hledá druhého pracovníka. A kam se poděl ten první? Proč prostě drp neodpověděl ostatním programátorům, kteří se mu ozvali na ten první inzerát?

panther:
inzeráty se tu nikdy necenzurovaly, jen se hlídá, zda je u nich kontakt, aby u každého nebylo hafo příspěvků: ‚Napsal jsem Vám před minutou mail odpovězte.‘
Vím. Ale tomuhle bych neříkal „cenzura“, ač je to třeba pojmenování podle slovníku odpovídající, je u něj zažit význam negativní. Ale přece se také neříká, že SZPI cenzuruje methanol nebo že učitel cenzuruje děti ve třídě, aby se o přestávkách nepobily.
panther
Profil
jenikkozak:
metanol je od určitého množství životu nebezpečný, učitel děti spíše usměrňuje, aby je něco naučil. Ani jedno bych cenzurou nenazýval.

Ale mazat inzerát jen kvůli tomu, že se někomu nelíbí jeho obsah, mi přijde krajně nevhodné. Více či méně kvalitních nabídek je nejen na webu mnoho. Je svoboda projevu, svoboda slova, nelze filtrovat jen top nabídky, každý má právo abídnout své služby. Jestli je přechválí, brzy se mu to nevyplatí.
Chamurappi
Profil
Mohli bychom nějakým způsobem motivovat lidi nabízející podobné služby, aby si nechali svá díla okomentovat ostatními diskutéry a aby na tyto komentáře odkázali.
Petr ZZZ
Profil
Hodláme s tím něco dělat?
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Smazal bych mu to. Nevěřím mu ani slovo. Bavil jsem se s ním na konci září několik hodin. Účelově všechno překrucuje, když vidí, že mu teče do bot; popírá to, co napsal před pár minutami; to, čemu před chvílí rozuměl, najednou nechápe.
Nahoře se dopustil jednoznačného podvodu, kdy koupenou práci vydával za svou referenci. Může být rád, že jsem to tu zakecal vším možným, že nedostal vykřičník, že jsem tohle téma nenechal schovat do O této diskusi s titulkem, kde bych zmínil název jeho studia schizofreniků (nebo spíš jednoho). Ale další inzerát bych mu tu nedovolil.
Petr ZZZ
Profil
OK, navrhuji zakázat mu sekci Práce a zakázky a připsat tuto informaci do seznamu podezřelých. Jinou formu banu bych zatím asi neuděloval (tedy pokud někdo nemá další informace; moc jsem ho mimo toto vlákno nezkoumal).
Chamurappi
Profil
Já bych ho vyhnal úplně, už jsem to navrhoval jednou… ne přímo proto, že by byl podvodník, ale čistě jen proto, že opakovaně vědomě porušoval pravidla. Jeho přínos pro toto fórum je zanedbatelný a příležitostně škodí, nepotřebujeme ho tu, nevidím žádné polehčující okolnosti.
Petr ZZZ
Profil
Ještě jednou jsem se na to tedy podíval. 10. 9. 2012 jsem mu poradil, aby si nastudoval pravidla a že si vlákno může zamčít sám. Vlákno krátce nato (někdo, asi on) zamčel, předpokládám, že si i ta pravidla nastudoval. Přesto 13. 10. 2012 založil duplicitu (přičemž za duplicity byl napomínán už v srpnu). Vzhledem k tomu, že sem, jak se zdá, dva měsíce nic nenapsal, jsem ohledně banu na celou diskuzi přesto nerozhodný a zdržuji se hlasování (můj příspěvek #28 neberte jako veto proti banu na celou diskuzi).

Zatím tady ale vidím tři hlasy (#27, 28, 29), které zákaz inzerce přinejmenším implikují, pročež ten aktuální inzerát chladím.
« 1 2 3 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0