Autor Zpráva
candiess
Profil
Zdravím kolegové,
pročítal jem si vaše vlákna k tomuto tématu a chci se zeptat, jestli se to hnulo někam dopředu?

Já (a nejen já) bych určitě tuto volbu vítal, jelikož chodím nejčastěji do témat bez odpovědí a sem tam se najde téma, které odpovědi má, ale není vyřešené, vždyť to znáte.

Poslední aktivity k vaší diskusi tam byly 9/2010 tak bych nechtěl aby se to umrtvilo.
Chamurappi
Profil
Reaguji na candiesse:
On je trochu problém, že diskuse tak, jak funguje, funguje velmi dobře. A špatně se odhaduje, jak s celým tím ekosystémem tazatelů a odpovídajících pohne jakákoliv (i dobře míněná) intervence. Konkrétně v tomto případě se trochu obávám toho, že by vlákno označené jako vyřešené četlo méně lidí a kvůli tomu by mohla špatná odpověď zůstat bez vyvrácení.

sem tam se najde téma, které odpovědi má, ale není vyřešené
To může být způsobeno tím, že řešení nikdo nezná, nebo že je problém neřešitelný, nebo je mizerně popsaný. Nevím, jestli si kvůli těmto důvodům zaslouží vlákno čímsi vyčnívat mezi ostatními dotazy.
jenikkozak
Profil
candiess:
Poslední aktivity k vaší diskusi tam byly 9/2010 tak bych nechtěl aby se to umrtvilo.
To je nesmrtelné dilema.
Trochu se bojím, že lidé by chodili jen na seznam Čeká na odpověď a další příspěvky a vlákna by nečetli. ;)
Alphard
Profil
Byť s vašimi obavami částečně souhlasím, na druhou stranu by bylo hezké mít třeba při hledání řešení nějakého problému k dispozici informaci, jestli dané vlákno obsahuje řešení.
candiess
Profil
Ono má Aplhard pravdu, nemusí se označit jako "vyřešené", ale pouze jako "Obsahuje řešení"

Chamurappi:
Konkrétně v tomto případě se trochu obávám toho, že by vlákno označené jako vyřešené četlo méně lidí a kvůli tomu by mohla špatná odpověď zůstat bez vyvrácení.
Ono ta špatná odpověď není řešení, takže by se příspěvek nemohl označit jako vyřešený.

jenikkozak:
Trochu se bojím, že lidé by chodili jen na seznam Čeká na odpověď a další příspěvky a vlákna by nečetli. ;)
Od toho ten archív vlastně je, aby ti co hledají řešení hledali ve vyřešených a my řešitelé se pohybovali v "Čeká na odpověď", ne?
jenikkozak
Profil
candiess:
Od toho ten archív vlastně je, aby ti co hledají řešení hledali ve vyřešených a my řešitelé se pohybovali v "Čeká na odpověď", ne?
Spíš jsem poukázal na to, že pokud se vy řešitelé budete pohybovat jen v Čekání na odpověď, budete stále dokola řešit to samé a budou vám chybět závěry, ke kterým se dopracovali ostatní.
Taurus
Profil
Zajímavé. Nevím jak bych reagoval při ikonkách "obsahuje řešení", ale troufám si říct, že nezávisle na ní je pro mě hlavní, jestli mě vlákno zajímá, můžu se na něm něco přiučit, poradit aj. Třeba by mě nakonec ikona ovlivnila, ale dokud se to nevyzkouší... Už mnohokrát se mi stalo, že ač vyřešené téma, dalo se dál rozvíjet zajímavými poznatky.
candiess
Profil
Taurus:
Nevím jak bych reagoval při ikonkách "obsahuje řešení",
Nemyslel jsem přímo ikonku, jde o to dát najevo, že téma obsahuje řešení.
Taurus
Profil
Jo, promiň, dosaďte si teda za mou "ikonku"... něco jiného... :-)
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Alpharda [#4]:
Právě z tohoto důvodu, aby se ve vyhledávání mohla na daný dotaz vyprofilovat kvalitní vlákna, bylo u interních odkazů zrušeno rel="nofollow" (díval jsem se a je to zrušeno už i v ostré verzi, tak jestli není nějaký zádrhel v robots.txt, mělo by to snad už pracovat).
Viz též Co s vlákny typu "Řeším to a ono. – To už tu bylo, hledej!"

Označit vlákno jako kvalitní i přímo, to by taky bylo hezké, jen je otázka, jak to prakticky provést, aby to netrpělo chybnými nebo tendenčními hodnoceními.
Str4wberry
Profil
Vidím trochu problém v tom, jak určit vyřešení.

Asi by to chtělo zapnout možnost hodnocení příspěvků, sbírat nějaký čas data a potom z toho zkusit něco vyvodit.

Jinak mi přijde, že je tu drtivá většina témat, co lze vyřešit, vyřešená, možná by tedy byla spíš vhodná nějaká kategorie „Rozlouskněte oříšek“.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Alpharda:
Kdyby se měla ta informace opravdu účinně promítnout i do vyhledávání, museli bychom zpětně vyhodnotit vyřešenost 140 tisíc vláken. Do toho se mi nechce :-)
Pokud tady něco hledám, mám mnohem větší problém s tím, že nacházím jiné dotazy, než že pod dotazy nenacházím řešení (protože drtivá většina vyřešená je).


Reaguji na candiesse:
nemusí se označit jako "vyřešené", ale pouze jako "Obsahuje řešení"
V tom nevidím výrazný rozdíl.

ta špatná odpověď není řešení, takže by se příspěvek nemohl označit jako vyřešený
Kdo to bude označovat? Moderátoři? Čtyřicetkrát denně? Vyváží přínos pracnost?
Občas by bylo sporné, co vlastně lze brát jako řešení, protože odpovídající může tazatele jen přibližně nasměrovat. Nejde to posuzovat černobíle. Jasný názor na stav problému by měl nejspíš jen zakladatel vlákna a na tom objektivně vzato příliš nezáleží.

Možná by se hodila nějaká možnost pro moderátory kopnout vlákno do seznamu „čeká na odpověď“ (do doby, než zase někdo přispěje). To by nejspíš nijak nenarušilo zdejší ekosystém, protože ten seznam už tady nějakou dobu máme a neškodí.


Reaguji na Taura:
troufám si říct, že nezávisle na ní je pro mě hlavní, jestli mě vlákno zajímá, můžu se na něm něco přiučit, poradit aj.
Tak to vnímám také, takže signalizace, jestli je vlákno vyřešené, by pro mě pravděpodobně neměla vůbec žádný význam. Proto zvažuji, jaký význam by měla pro lidi, kteří by jí nějakou váhu přisuzovali.
candiess
Profil
Co ale vím z praxe je, že většina tazatelů po radě poděkuje, tím by se mohl příspěvek označit jako "vyřešený". Již by se dál nezobrayoval mezi aktuálními příspěvky, ale udělal by se další panel, hned vedle "Moje poslední příspěvky" třeba "Aktuálně vyřešeno".

V případě, že by byla poskytnuta rada a tazatel by se již neozval by se mohl příspěspěvek označit za "vyřešený" třeba po 3 dnech od posledního příspěvku. (Ovšem tohle by mi připadal jako razantní zásah do jádra aplikace)

A pokud by byl příspěvek v intrvalu (0-3) dny stále nevyřešený, byl by v záložce + hl. strana např. se statusem "Aktuálně řešeno".
Jsou to jen návrhy, zkuste nad tím jen tak pouvažovat, jestli by to ulehčilo práci oběma stanám, zlepšilo přehlednost, nebo by to naopak zbudilo chaos.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Chamurappiho:
„Kdyby se měla ta informace opravdu účinně promítnout i do vyhledávání, museli bychom zpětně vyhodnotit vyřešenost 140 tisíc vláken.“
Nepomohlo by, kdyby se v interních odkazech odstranilo rel="nofollow" i zpětně, tedy i ve starých vláknech?

Reaguji na candiesse:
Obávám se, že z poděkování tazatele nelze vyvozovat žádné kloudné závěry. Často někdo poděkuje předčasně, jiný nepoděkuje vůbec atd...
Str4wberry
Profil
Reakce na candiesse:
Tazatel ale poděkuje i za chybné, nevhodné nebo ne úplně ideální řešení. Takže by se nejspíš nic moc nezměnilo a bylo by třeba i vyřešená témata revidovat.

Reakce na Petra ZZZa:
Témat, na která v rámci diskuse vede alespoň jeden odkaz, je tu 4 762.
jenikkozak
Profil
Možná by bylo zajímavé zjistit, jakou úspěšnost mají ta vlákna, kde je mezi zakládajícím příspěvkem a první reakcí časový úsek delší než dva dny. Mám pocit (ničím nepodložený), že mnohdy se objeví někdo se snahou odpovídat na ty starší dotazy, ale spíš jen vaří z vody.

Petr ZZZ:
Tím by se přece nepoznalo poznalo, která témata jsou vyřešená a která čekají na kvalitní odpověď roky.

candiess:
Pokud je tvým plánem vyřadit „vyřešená témata“ ze seznamu Nejnovější diskuse, pak jsem rozhodně proti. (Za takový nápad ti pěkně děkuji.) Nechci stále překlikávat mezi dvěma seznamy. Promiň, že to takhle píšu, ale pro zjednodušování tvé práce nehodlám komplikovat tu svou. Nebudu hlídat, které téma je vyřešené a které ne jen proto, abych hrstce lidí tady na diskusi zjednodušil odpovídání.
candiess
Profil
jenikkozak:
ale pro zjednodušování tvé práce
To není má práce :) ale volný čas, to je rozdíl.

Nechci stále překlikávat mezi dvěma seznamy
A jaký byste měl důvod stále překlikávat mezi dvěma seznamy? Třeba by jako poslední příspěvek daného téma byl souhrn (kdo to označil za vyřešené, jaké je řešení problému) <- Proč Jaké je řešení problému?..

..protože ti méně zkušení uživatelé zde zakládají témata, které se už tad několikrát řešily, troufnu si odhadnout minimálně 59,9%. Na ty originální dotazy by nebylo vůbec na škodu předat zodpovědnost reagujicímu, který podal řešení, aby udělal konečný souhrn problému.

Chápu, že to co píšu jsou jen plané věci, sám si moc nedovedu představit tu realizaci, jen mě to ťuklo hlavou a viděl jsem, že už jste to řešili.
jenikkozak
Profil
candiess:
Třeba by jako poslední příspěvek daného téma byl souhrn (kdo to označil za vyřešené, jaké je řešení problému) <- Proč Jaké je řešení problému?
Můžeme to zkusit. Ukaž, jaké souhrny bys napsal na toto téma po 5., 10. a 15. příspěvku. (Nikdy totiž nevíš, jestli to téma bude pokračovat.) I vymyslet nějaký výstižný nadpis je mnohdy dost obtížné, natož sepisovat souhrn. Představ si, co by to obnášelo, každý den sepisovat desítky takových souhrnů. Opravdu bys byl ochoten doplnit souhrny k těm pěti stům příspěvkům, které jsi tady na Diskusi napsal? Navíc by se muselo jednat o shrnutí, se kterým by souhlasili všichni účastníci tématu.
candiess
Profil
jenikkozak:
Zpětně asi ne, nechceme tady zatím nic prosazovat, diskutujeme o tom, respektive sme o tom asi dodiskutovali. Veškeré změny přinese asi až čas, na každou vymoženost, nebo zlepšení je spoustu pro a spoustu proti, tak už to prostě na světě chodí.

Tak to zkuste brát trošku s nadhledem, chtěl jsem pomoct s nějakým návrhem, nevyšlo nevadí ;)
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
„Témat, na která v rámci diskuse vede alespoň jeden odkaz, je tu 4 762.“
Hm, to těch vyřešených bude asi víc, že.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0