« 1 2 »
Autor Zpráva
Juandev
Profil
Ono nejde uživateli napsat zprávu?!
Jan Tvrdík
Profil
Juandev:
Ne.
Juandev
Profil
Jan Tvrdík:
Ne.
škoda. Má to nějaký důvod? Většinou to jde.
Str4wberry
Profil
Má to takový důvod, že možnost psát osobní zprávy do této diskuse zatím nikdo nedoprogramoval. :–)
Jan Tvrdík
Profil
Juandev:
Má to nějaký důvod?
Někteří by mohlo mít tendenci přesunout dotazy z diskuse do soukromých zpráv, což je nežádoucí.
Str4wberry
Profil
Což by bylo možná víc žádoucí, než když někteří své dotazy přesunou do soukromé e-mailové pošty, odkud nejde dotaz tak jednoduše přesunout do diskuse, jako by tomu mohlo být u osobních zpráv v této diskusi.
Juandev
Profil
Jan Tvrdík:
tendenci přesunout dotazy z diskuse do soukromých zpráv
Ano, takovou tendenci jsem měl. Všiml jsem si tu jednoho týpka, co nechával posoudit svoje webovky, tak mě napadlo, že bych ho požádal, aby mi nějaké taky vyrobil.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
Ono nejde uživateli napsat zprávu?!
To bych si krom šablony e-mailu „Je mi líto, ale bezplatné soukromé poradenství obvykle neprovozuji. Zeptejte se prosím na http://diskuse.jakpsatweb.cz, určitě vám tam někdo správně odpoví (možná i já).“ musel přichystat ještě zprávu typu „zeptejte se veřejně“… nemám zájem řešit zadarmo žádné problémy neznámých lidí soukromou cestou. Čím méně možností napsat mi kolemjdoucí mají, tím lépe.

tak mě napadlo, že bych ho požádal, aby mi nějaké taky vyrobil
Proč bys to chtěl dělat skrz diskusi? Jiný kontakt jsi na něj neměl? O koho šlo? Kdyby nebyl registrovaný, tak bys na tom byl stejně, i kdyby tady soukromé zprávy existovaly (a povinné registrace zavádět opravdu nebudeme).

Připadá mi poněkud nezodpovědné člověku při registraci hned vyrábět nějakou soukromou schránku. Co když na tuto diskusi nechce chodit pravidelně? My ho přeci nechceme zavazovat k tomu, aby si sem chodil kontrolovat poštu. A když si ji tady kontrolovat nebude (což by byl drtivě-většinový scénář), není fér ostatním diskutérům nabízet možnost poslat mu soukromou zprávu, ne?
1Pupik1989
Profil
Zase ale na většině diskuzních fór je ta možnost "Nechci přijímat soukromé zprávy". Převážně jí mám na většině diskuzích zaškrtnutou a mnohokrát jsem přesunul diskuzi na skype, jelikož debata by zabrala opravdu několik zbytečných stran. Řešení už se samozřejmě nikdy nenapsalo. Proto by zase bylo rozumné řešit vše v rámci jednoho webu.
Juandev
Profil
Chamurappi:
nemám zájem řešit zadarmo žádné problémy neznámých lidí
Čtení myšlenek? Jsou i jiné důvody, proč někoho osobně kontaktovat.

Proč bys to chtěl dělat skrz diskusi?
Protože je to dotaz na konkrétního člověka, ne dotaz do pléna.

Jiný kontakt jsi na něj neměl?
Ne.

O koho šlo?
To není v této diskusi důležité.

Kdyby nebyl registrovaný, tak bys na tom byl stejně, i kdyby tady soukromé zprávy existovaly
Tomu nerozumím.

Co když na tuto diskusi nechce chodit pravidelně?
Ano to je jeho svobodné rozhodnutí. Nemusí.

My ho přeci nechceme zavazovat k tomu, aby si sem chodil kontrolovat poštu.
Schránkou ho k tomu nezavážete.
Joker
Profil
Juandev:
Jsou i jiné důvody, proč někoho osobně kontaktovat.
Mě kontaktují lidi z diskuse vesměs ve čtyřech oblastech:
1. Žádost o radu s nějakým problémem
2. Nabídky práce
3. Žádost o moderátorský zásah v nějakém vlákně
4. Stížnost na moderátorský zásah v nějakém vlákně

Jinak mně osobně soukromé zprávy ani nijak nechybí.
Trochu mi chyběla možnost diskutovat jen s ostatními moderátory o různých technických či moderátorských věcech, ale to se už vyřešilo jinak.

Podstatná otázka tedy je, kdo je ochotný to naprogramovat a jak vysoko na seznamu priorit by to bylo.
_es
Profil
Juandev:
„Jiný kontakt jsi na něj neměl?“
Ne.
Možno o nejakú súkromnú komunikáciu v súvislosti s týmto fórom ani nemá záujem.

„My ho přeci nechceme zavazovat k tomu, aby si sem chodil kontrolovat poštu.“
Schránkou ho k tomu nezavážete.
No tak bude tú schránku súkromných správ ignorovať - výsledok rovnaký, ako keď sa rozhodne nezverejniť na seba kontakt.

Okrem toho, zriedkavo občas tuším bývajú problémy s preťažením diskusie. Rozšírením jej funkčnosti o takúto súkromnú komunikáciu by sa to mohlo zhoršiť.
Str4wberry
Profil
Reakce na Chamurappiho:
Čím méně možností napsat mi kolemjdoucí mají, tím lépe.
To je na jednu stranu vhodné. Ale zase občas přijdeš o něco potenciálně užitečného. :–)

Kdyby nebyl registrovaný, tak bys na tom byl stejně, i kdyby tady soukromé zprávy existovaly (a povinné registrace zavádět opravdu nebudeme).
Zprávy by mohly být vázány na IP nebo by šlo identifikovat uživatele i bez registrace.

není fér ostatním diskutérům nabízet možnost poslat mu soukromou zprávu, ne?
A není to jedno? U některých diskutérů uvádíme v jejich profilu taktéž potenciálně nefunkční kontakty.

Asi jako největší hrozbu vidím to, že by se řešení témat přesouvalo do soukromého dopisování. To by se ale dalo omezit upozorněním a pohodlnou možností zprávu přesunout do veřejné části. Já tedy v zásadě žádný podstatný důvod proti osobním zprávám nevidím.
Juandev
Profil
Chamurappi:
Joker:
Jinak mně osobně soukromé zprávy ani nijak nechybí.
Tak to asi vše vysvětluje. Já mám nyní na e-mailu 7 800 nepřečtených zpráv - a vůbec mi to nevadí a nikomu jsem tím také neublížil.

_es:
Možno o nejakú súkromnú komunikáciu v súvislosti s týmto fórom ani nemá záujem.
To nelze říct dopředu. To je spekulace.

Čím méně možností napsat mi kolemjdoucí mají, tím lépe.
No jo, to bude těžký dostat tě na přednášku!

Str4wberry:
že by se řešení témat přesouvalo do soukromého dopisování.
A to už se stalo? Např. na IRC bych řekl, že s tím Vážné problémy nejsou. Občas si s Vámi někdo otevře query a táže se. No tak mám několik možností: a) ignorovat ho, to většinou dělám i dotazům na kanále, a nebere se to tam jako nic špatného, b) slušně mu říct, že na něj nemám čas, že nevím, c) komunikovat s ním.
Str4wberry
Profil
No, minimálně mně, Chamurappimu i Jokerovi (a předpokládám mnohým dalším) se tak děje. Těžko to nějak vyjádřit čísly, ale je možné, že někdo takový dotaz důsledně neignoruje nebo nepřesměrovává do diskuse, čímž může být diskuse ochuzena o kvalitní řešení či o zajímavý dotaz. Zavedení soukromých zpráv by mohlo tomuto jevu napomoci.

Předesílám, že nejsem proti zavedení osobních zpráv, jen uvažuji možná negativa.

Jako největší překážku vidím, že by to musel někdo naprogramovat / implementovat do současného systému.
_es
Profil
Juandev:
Já mám nyní na e-mailu 7 800 nepřečtených zpráv - a vůbec mi to nevadí a nikomu jsem tím také neublížil.
A kedy ich plánuješ prečítať? Lebo účel správ, neprečítaných teraz, ani v budúcnosti, mi uniká. Obávam sa, že také množstvo súkromných neprečítaných správ na jedného registrovaného by tejto diskusii už vadil. A možno vadí aj tých tvojich 7 800 a budú ti niekedy zmazané.

To je spekulace.
Vcelku oprávnená, keďže možnosť zverejniť nejaký kontakt mal a nespravil to. Podobne sa dá špekulovať, že bude takú súkromnú správu ignorovať.

Str4wberry:
To by se ale dalo omezit upozorněním a pohodlnou možností zprávu přesunout do veřejné části.
To by boli tie „osobné správy“ prístupné všetkým, alebo len moderátorom? Ak len moderátorom, tak by tú „osobnú“ komunikáciu sledovali a presúvali tie správy do normálnych vlákien? Alebo by tie správy presúvali samotní diskutujúci?
Juandev
Profil
_es:
A kedy ich plánuješ prečítať? Lebo účel správ, neprečítaných teraz, ani v budúcnosti, mi uniká. Obávam sa, že také množstvo súkromných neprečítaných správ na jedného registrovaného by tejto diskusii už vadil. A možno vadí aj tých tvojich 7 800 a budú ti niekedy zmazané.
Popravdě řečeno je to na Gmail. Číst je nebudu, protože je číst nepotřebuju (to jsem zjistil z titulku). Až mě gmail nedá víc míst, tak budou asi na řadě.

Podobne sa dá špekulovať, že bude takú súkromnú správu ignorovať.
To ještě neví, co se mu nabízí.
DarkKnight
Profil
Já souhlasím, soukromé zprávy by byla skvěla možnost a velmi jednoduše se dá vytvořit + mohl by se přidat select kde by se volilo, jestli chce uživatel mít povolenou funkci zprávy nebo ne :) Stačí pár tabulek v databázi...
Str4wberry
Profil
Reakce na _es:
Vcelku oprávnená, keďže možnosť zverejniť nejaký kontakt mal a nespravil to.
Ono diskuse při registraci implicitně nabízí právě skrytí e-mailu, takže to nemusí být vyloženě cílená snaha se vyhnout možnosti být kontaktován.

To by boli tie ‚osobné správy‘ prístupné všetkým, alebo len moderátorom? Ak len moderátorom, tak by tú ‚osobnú‘ komunikáciu sledovali a presúvali tie správy do normálnych vlákien? Alebo by tie správy presúvali samotní diskutujúci?
Přístupné by měly být jen autorovi a adresátovi*, přičemž adresát by měl možnost zprávu přehodit do nějakého vlákna**. O této možnosti by byl autor před odeslání zprávy informován.

*) Případně by příjemců mohlo být víc.
**) Tato témata by mohla být omezena pouze na některá.
_es
Profil
Str4wberry:
Zdá sa mi to ako zdroj zbytočných potenciálnych problémov. Išlo by vlastne o HTML rozhranie na súkromnú konverzáciu - no mal by to poskytovať server, na ktorom beží DJPW? Občas sa tu vyskytujú všelijaké indivíduá - čo ak namiesto vytvárania nevhodných vlákien a príspevkov budú vo vyššej miere odosielať tie „osobné“ správy? Alebo si ich viac osvoja rôzni spameri? Ak sa neráta so sledovaním tých správ moderátormi, môžu obsahovať rôzny závadný obsah, ľahko dostupný len po zadaní hesla registrovaného.
Str4wberry
Profil
Moc jsem nad tím nepřemýšlel, ale nejjednodušší by asi bylo používat normální zdejší témata, která by jen byla přístupná jen pro autora zprávy a adresáta*.

Pokud myslíš automatisovaný spam, tak ten tu v podstatě není i bez zásahu moderátorů. Individua by šlo odfiltrovat nutnou registrací nebo nějakými podobnými požadavky na získání možnosti posílat soukromé zprávy.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
Jsou i jiné důvody, proč někoho osobně kontaktovat.
Ano, třeba poslat mi prohlášení o zkaženosti politiků, nebo pozvánku ke sledování svého webu. Na mail uvedený u českého validátoru mi nechodí vesměs nic, co by mě opravdu zajímalo, nebo co bych chtěl řešit soukromě.

Když někdo bude někoho obtěžovat (nebo podvádět) v soukromé komunikaci, bude poškozený povolávat nás, abychom to řešili. Pokud to odmítneme (a já bych to nejspíš odmítal), zeptají se, proč tu ta funkce vůbec je, když nemá oproti klasickému e-mailu výhodu nestranné autority. A my řekneme, že je tu proto, že ji chtěl Juandev :-)

„Kdyby nebyl registrovaný, tak bys na tom byl stejně, i kdyby tady soukromé zprávy existovaly“
Tomu nerozumím.
Půlku příspěvků tady tvoří neregistrovaní, soukromá pošta by stejně umožnila kontaktovat jen malý zlomek diskutérů, kteří tvoří tu druhou půlku příspěvků, a u těch nezřídka jde najít kontakt.

Schránkou ho k tomu nezavážete.
Buď ho donutíme, aby sem chodil pravidelně kontrolovat zdejší poštu (což se mi nelíbí), nebo budeme ostatním nabízet jeho mrtvý kontakt (který je mrtvý částečně naším přičiněním, protože my jsme ho vyrobili), nebo mu umožníme schránku vůbec nemít, což ještě víc zredukuje množinu lidí, kterým by se psát dalo. Odhaduji, že kdyby tady člověk měl možnost vytvořit si schránku na soukromé zprávy, udělala by to jen část pravidelných diskutérů, která je stejně ochotná sdělovat své kontakty. A že by pak přes náš poštovní systém neproteklo víc jak dvacet zpráv měsíčně, takže by byl v podstatě mrtvý, protože tak málo využívaná funkce se snadno zapomene/přehlédne.

Jistě, tenhle odhad je spekulace. Chceš-li fakta: S DarkKnightem [#18] a Michalem Kolesou jste za osmiletou historii diskuse dohromady tři, kdo projevili výslovné přání o tuto funkci. Není vás zanedbatelně málo?

Kdyby tu byla soukromá pošta, vzrostl by tlak na zrušení pravidla o povinném kontaktu u zakázek, což je také nežádoucí.

Já mám nyní na e-mailu 7 800 nepřečtených zpráv - a vůbec mi to nevadí“ … „Číst je nebudu, protože je číst nepotřebuju (to jsem zjistil z titulku)
Jednak nechápu, k čemu se vlastně tato argumentace vztahuje, jednak mi není jasné, proč zdůrazňuješ, že jsou ty zprávy nepřečtené, když je stejně už máš dostatečně přečtené (tedy se nijak neliší od ostatních, jen tím, že mají nějaký formální příznak nepřečtenosti v DB).


Reaguji na DarkKnighta:
a velmi jednoduše se dá vytvořit
Uživatelské rozhraní? Správu zpráv? Přijde mi to jako spousta zbytečného piplání, zejména když si ani nejsem jistý, zda přínosy převažují nad zápory.


Reaguji na Str4wberryho:
U některých diskutérů uvádíme v jejich profilu taktéž potenciálně nefunkční kontakty.
Tam si za nefunkčnost můžou sami, to už není naše starost. Ale kdyby na DJPW bylo čtrnáct tisíc schránek, z nichž třináct tisíc už nikdo nekontroluje, tak by mi to přišlo jako naše chyba.

Přístupné by měly být jen autorovi a adresátovi
A mně, pokud nebudou v databázi nějak netriviálně šifrované :-)

Zprávy by mohly být vázány na IP nebo by šlo identifikovat uživatele i bez registrace.
Takže by kohokoliv mohl obtěžovat i naprostý anonym. To mi přijde ještě horší.
Ani z možnosti jen číst poštu někoho cizího na stejném ípéčku nejsem moc nadšený. Soukromá pošta už může mít nějakou hodnotu. Mimochodem, nepočítám-li moderátorské klíče, byla by tohle první věc spřažená s uživatelským účtem, která by mohla mít skutečně osobní význam. Doposud všechno, co uživatel registrací získává (a zapomenutím hesla ztrácí), je vyšší komfort při nastavování.
_es
Profil
Str4wberry:
Pokud myslíš automatisovaný spam, tak ten tu v podstatě není i bez zásahu moderátorů.
Myslel som spam od živého človeka, či nejaký „poloatomatizovaný“. Keďže by ho moderátori nevideli, tak by naň asi nemohli zareagovať ako na normálne vlákna a príspevky mazaním, banovaním a pod.

Individua by šlo odfiltrovat nutnou registrací nebo nějakými podobnými požadavky na získání možnosti posílat soukromé zprávy.
To si ale potom odporuje s „Zprávy by mohly být vázány na IP nebo by šlo identifikovat uživatele i bez registrace.“([#13]). „Indivídua“ sú pred ich eliminovaním obvykle štandardní zaregistrovaní členovia a mali by k dispozícii horšie odhaliteľné možnosti škodiť.
Str4wberry
Profil
Reakce na Chamurappiho:
Tam si za nefunkčnost můžou sami, to už není naše starost. Ale kdyby na DJPW bylo čtrnáct tisíc schránek, z nichž třináct tisíc už nikdo nekontroluje, tak by mi to přišlo jako naše chyba.
Já ti nevím. Na pár fórech se soukromými zprávami jsem byl účastníkem a to, že provozovatel zodpovídá za to, že si ostatní uživatelé kontrolují schránky, mě nikdy nenapadlo. Často to navíc funguje tak, že se zpráva přeposílá na příjemcem zadaný mail, takže to může fungovat i pro kontaktování někoho, kdo diskusi nesleduje. Což mi přijde ale docela nepodstatné, protože z profilu lze velmi snadno zjistit, jestli je daný uživatel aktivní nebo ne, takže nepředpokládám, že by někdo psal osobní zprávu někomu, kdo tu léta nebyl a potom to Chamurappimu vyčítal, že je to jeho chyba. :–) (Nebo by tam teda mohla být informace „Uživatel se zdá být posledních 8 let neaktivní, je možné, že vám na zprávu neodpoví“.

Takže by kohokoliv mohl obtěžovat i naprostý anonym. To mi přijde ještě horší.
Myslel jsem to spíš tak, že práva k odesílání a přijímání zpráv by nemusela být symetrická.

Ani z možnosti jen číst poštu někoho cizího na stejném ípéčku nejsem moc nadšený.
V tom nevidím problém. Pokud chci někoho za každou cenu kontaktovat, raději přijmu risiko (a budu na něj před odesláním upozorněn) v tom, že si zprávu přečte někdo pod stejnou IP, než že se mi kontaktování vůbec nepodaří.

Přijde mi to jako spousta zbytečného piplání, zejména když si ani nejsem jistý, zda přínosy převažují nad zápory.
Jak už jsem psal, největší zápor vidím v tom, že by se to muselo naprogramovat. Ostatní problémy mi přijdou řešitelné. Na druhou stranu v tom ale zase nespatřuji nějakou killer feature.
DarkKnight
Profil
Str4wberry:
největší zápor vidím v tom, že by se to muselo naprogramovat
To zas není takový problém... Stačí tabulka zpravy s několika sloupci a 3 php soubory na novou poštu, odeslanou a formulář na posílání pošty. Pak vytvořit nějaké ty podmínky např.: uživatel, který nemá účet starší než 30 má tuto funkci blokovanou... Či i vypnutí této funkce... Vytvořil jsem si to na web a není to dle mě tak složité. Spíše to sloučit s minibb...
Tori
Profil
Jestli hlavním důvodem pro existenci soukr.zpráv je nedohledatelný/skrytý kontakt na registrovaného uživatele, šlo by to udělat i takhle:

V profilu X.Y. kliknu na odkaz "Kontaktovat uživatele", objeví se mi nějaké okno, vyplním stručný důvod proč ho otravuju a můžu změnit svůj kontaktní údaj (výchozí je registrační e-mail.adresa).

Až se uživatel X.Y. příště přihlásí, uvidí v hlavičce webu upozornění, vzhledově podobné hlášce o přesunutí příspěvku:
Tori vám poslal/a žádost o kontakt s předmětem: 'Hledám grafika na návrh menšího webu a zaujala mě vaše práce'. Jestli chcete, můžete se ozvat na: kontakt co jsem zadala.

Plus nějaká omezení, že
1) každého uživatele můžu otravovat jen jednou za měsíc,
2) můžu takhle kontaktovat jen registrované uživatele, kteří mají v tuto chvíli skrytý kontaktní e-mail,
3) příjemci se u upozornění zobrazí i odkaz "Nahlásit obtěžujícího uživatele" nebo spíš "Nechci, aby mě tento uživatel mohl kontaktovat"
Případně může příjemce poslat zpátky odpověď, která se mi zobrazí podobným způsobem (např. že teď nemá čas na další zakázku, ale kontakt na něj je ...).
Juandev
Profil
Chamurappi:
Ano, třeba poslat mi prohlášení o zkaženosti politiků
gggg:-)

Buď ho donutíme, aby sem chodil pravidelně kontrolovat zdejší poštu
a co upozorňování e-mailem, nebo přímo přeposílání do mejlu?

udělala by to jen část pravidelných diskutérů, která je stejně ochotná sdělovat své kontakty.
Ano to je pěkný default. Bohužel řada lidí na sebe nevyplní kontakt (je to taková móda dnes, uvádět co nejméně údajů) ale přesto to nemusí být proto, že by nechtěli být otravování.

Není vás zanedbatelně málo?
Tak někteří lidi ocení to co na ně padne shůry. Těch co si řekou je ve společnosti málo, ale neznamená to, že ostatní by to nechtěli:-)

Jednak nechápu, k čemu se vlastně tato argumentace vztahuje, jednak mi není jasné, proč zdůrazňuješ, že jsou ty zprávy nepřečtené, když je stejně už máš dostatečně přečtené (tedy se nijak neliší od ostatních, jen tím, že mají nějaký formální příznak nepřečtenosti v DB).
Tu někdo argumentoval tím, že by to lidi stejně nečetli a že je to tudíž špatné. Tak tvrdím, že nečíst zprávy špatné není.

[#26] Tori
To je zajímavý nápad.
jenikkozak
Profil
DarkKnight:
Zavádět nějakou funkci jen proto, že je snadno vytvořitelná, je nesmysl.

Juandev:
Těch co si řekou je ve společnosti málo, ale neznamená to, že ostatní by to nechtěli:-)
Pokud bude tato funkce zaváděna, říkám si o to, aby ji šlo vypnout. Nemám zájem na tom, aby mě otravoval každý, komu přesunu příspěvek do kontejneru.
Trejpa
Profil
Většina mně doručených zpráv se nesla v duchu: Ahoj. Já jsem ***, radil jsi mi na diskuzi s ***, ještě bych potřeboval ***. Odpovědí se snažím dotyčného vrátit na diskuzi. Kromě dodatečných dotazů jsem se ještě setkal s kritikou zlých moderátorů. Pokud projevím ochotu pomoci soukromě, tak se komunikace zvrhne na „podám prst - berou celou ruku“ (někdy i s nohou a hlavou). I když rád pomůžu, o takové usurpování nestojím. Vytvoření soukromých zpráv by podle mě vedlo jen ke zvýšení četnosti podobných excesů, takže za sebe o soukromé zprávy nemám zájem.
Joker
Profil
Chamurappi:
Vinit správce fóra z toho, že nějaký uživatel nečte soukromé zprávy, se mi zdá přehnané. Už jsme pravda byli viněni z kdečeho, ale tohle by si nejspíš mohlo myslet jen pár exotů.

Na druhou stranu je fakt, že ty spousty uživatelů, kteří sem po vyřešení svého problému už nepřijdou, by ovlivnily funkčnost toho systému. Pokud by u soukromky zaslané na náhodný účet na fóru byla třeba 80% pravděpodobnost, že si ji nikdo nikdy nepřečte, určitě to je argument.
Zase ale víme, před jakou dobou se uživatel naposledy přihlásil, takže by šlo těm neaktivním soukromky vypnout, nebo alespoň nějak upozornit odesílatele.

Juandev:
a co upozorňování e-mailem, nebo přímo přeposílání do mejlu?
To by se místo soukromých zpráv mohla udělat jiná věc, a sice kontaktní formulář v profilu.
Prostě by v uživatelově profilu bylo možné zanechat zprávu a ta by se mu poslala na mail.
Zároveň by to byla možnost pro ty, kterým nevadí být kontaktováni přes diskusi, ale nechtějí veřejně vystavovat svou e-mailovou adresu.
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0