Autor Zpráva
Stalker
Profil
Moderátor Chamurappi: Vyčleněno z Prostor pro připomínky k „Mohlo by se hodit“.


V poslední době mě připadá, že se zde na fóru mísí dobré rady s těmi ne-moc dobrými. Co přidat hodnocení komentářů? Něco na styl +1 a -1. Už to tady bylo několikrát omíláno, ale nikdy to nikam nevedlo, přijde mi to jako skvělý nápad. Dost mi to tady chybí.
Jan Tvrdík
Profil
Stalker:
V sandboxu už něco takového je.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Stalkera:
Jak to souvisí s blokem „Mohlo by se hodit“, který se ukazuje vpravo vedle formuláře a o němž je toto vlákno?

Dost mi to tady chybí.
K čemu konkrétně by ti to bylo? Pokud ti něčí rada připadá ne-moc dobrá, napiš to a zdůvodni.


Reaguji na Jana Tvrdíka:
Ano a diskuse o tom je už tři měsíce zašitá v moderátorské kategorii (což by dle mého názoru nemusela být).
Stalker
Profil
[#11] Jan Tvrdík
A kde najdu odkaz na sandboxovou verzi?

[#12] Chamurappi
Jak to souvisí s blokem „Mohlo by se hodit“, který se ukazuje vpravo vedle formuláře a o němž je toto vlákno?
Špatně jsem pochopil název a úvodní text tohoto vlákna, proto můj dotaz neměl být vložen zde, moje chyba.

„Dost mi to tady chybí.“
K čemu konkrétně by ti to bylo? Pokud ti něčí rada připadá ne-moc dobrá, napiš to a zdůvodni.

Když by někdo napsal názor a druzí ho mohli ohodnotit, jednoduše by klikli na plusové hodnocení a hned bych věděl, že v tom nejspíš nebude žádná chyba. Občas mi může někdo poradit ne-moc kvalitní radu a já se to díky tomu, že nepoznám dobrou radu od horší, či špatné, mohu obrazně řečeno "naučit špatně."

Reaguji na Jana Tvrdíka:
Ano a diskuse o tom je už tři měsíce zašitá v moderátorské kategorii (což by dle mého názoru nemusela být).

Souhlasím. Já se o Sandboxovské verzi dozvěděl právě teď od vás. Přitom bych se na ni moc rád kouknul, či podílel například názory testování apod.
Amunak
Profil
Výhoda je to pro lidi, kteři si sem jen přijdou pro radu nebo odpověď na svojí otázku. Když je do témata vyplivne hledání, nemusí procházet kolikrát i několik stran napůl offtopicu, aby se dostali k tomu, co hledají. Tady na DJPW je spíš tenhle styl formou fóra, ale třeba na stackoverflow (anglická Q/A stránka) funguje hodnocení odpovědí výborně.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Stalkera:
Přístup do sandboxu je omezený na úzkou množinu pokusných králíků, kterou málokdy rozšiřujeme.

a hned bych věděl, že v tom nejspíš nebude žádná chyba
Nebo bys věděl, že to autor napsal hezky, nebo že je ve zdejším kolektivu oblíbený, nebo že si založil druhý účet a dal si plus… takže bys vlastně nevěděl s jistotou nic. Důvěru si zaslouží ten, kdo umí svoji pravdu lépe obhájit, ne ten, kdo má v komunitě víc kamarádů.

Občas mi může někdo poradit ne-moc kvalitní radu a já se to […] mohu obrazně řečeno "naučit špatně."
Jak se dozvíš, co je na té radě špatně, když kolemjdoucí odborníci budou jen mínusovat? Lepší mi připadá, když je špatná rada vyburcuje k méně hloupé reakci, než je prosté líbí/nelíbí.


Reaguji na Amunaka:
Když je do témata vyplivne hledání, nemusí procházet kolikrát i několik stran napůl offtopicu
1) Je tohle vážně problém? Vždycky to někdo zmíní, ale já tomu moc nevěřím. V průměru máme nějakých 6 příspěvků na vlákno.
2) Když by lidi mohli hodnotit navzájem ty své napůl offtopicy, vynikla by mezi nimi užitečná odpověď?

třeba na stackoverflow (anglická Q/A stránka) funguje hodnocení odpovědí výborně
Čím se dá měřit, který systém je lepší? Máš s SO i jiné zkušenosti, než že tě na malý zlomek tamních dotazů posílá vyhledávač? Čteš si jen ty nejlépe hodnocené odpovědi, nebo i reakce na ně?
peta
Profil
Hodnoceni je problematicka zalezitost.
Snadno muzes vyradit lepsi reseni jen proto, ze 20 lidi zrovna pouziva jedno konkretni.
Nebo jsou predpojati. Davaji minuska mimo sve prispevky nebo konkretni osobe.
A nebo pouzivaji vice prohlizecu, aby na sve reseni naflakali co nejvic plusek.
A pak je tu reseni, ktere nekdo da o neco pozdeji, ktere nema sanci ziskat tolik hlasu.
Jak to sleduji tak tady na foru, tak to vicemene nema smysl. Fakt je tu obvykle 6 prispevku na dotaz. Vetsinou se linkuje na jine diskuze (coz je mozna trochu i spatne, takovemu prispevku nemuzes dat hodnoceni, protoze je to link na cizi prispevek a ten cizi by mel dostat hodnoceni).

Co bych uvital spis, kdyby nekdo prosel starsi diskuze v kazde kategorii a udelal z toho vycuc na jednu stranku s poznamkou o datumu nebo verzi prohlizece ve kterem to platilo. Ty nejstarsi veci by mel resit nekdo, kdo sem chodi uz dlouho a ma prehled o tom, co kdy s jakym doctype fungovalo v jakem prohlizeci.
Jo, ty stare diskuse pak smazat a odkazovat na tu jednu stranku s faq.
Amunak
Profil
Chamurappi:
Je tohle vážně problém? Vždycky to někdo zmíní, ale já tomu moc nevěřím. V průměru máme nějakých 6 příspěvků na vlákno.
Není to velký problém, ale hodnocení by tomu pomohlo. Ono i mezi těmi šesti radami může být každá jiná, a některá lepší.

Když by lidi mohli hodnotit navzájem ty své napůl offtopicy, vynikla by mezi nimi užitečná odpověď?
Pochopitelně ne, pokud je to moc velký offtopic, je lepší vyřadit ho do vlákna stranou, tak jako se to dělá teď. Dalo by se tomu pomoct taky tak, že by hlasovat mohla jen omezená skupina lidí (třeba někdo, kdo sám obdržel určité množství hlasů u svých odpovědí).

Čím se dá měřit, který systém je lepší?
Nevím jestli se to dá tvrdit, ani nevím, který systém je lepší. Jen vím, že to tam funguje a i když ten web funguje na jiném principu, tady by to taky mohlo pomoci. Nejhorši, co se může stát je, že to bude k ničemu. A nemyslím si, že by to byl zrovna ten případ. Samozřejmě je to na vás zvážit, jestli se to vyplatí doprogramovat.

Se SO mám větší zkušenosti v tom smyslu, že když řeším nějaký problém, hledám prvně tam a až potom jinde. Často tam totiž najdu kvalitní odpověď rychle. Obvykle si přečtu pár nejlépe hodnocených odpovědí (a komentárů k nim), občas proletím i ty hůře hodnocené, třeba když mi nesedí ty "lepší" odpovědi.
peta
Profil
Amunak: To delam taky, ze si projdu lepe hodnocene komentare a az pak vsechno.
Str4wberry
Profil
Já na SO často čtu pouze a jen nejlépe hodnocenou odpověď. :–)

Jinak, co jsem tak pochopil, tak Chamurappiho obava spočívá v tom, že nyní diskuse celkem funguje. Drtivá většina témat je relativně stručně vyřešena, neúplné rady jsou doplňovány a chybné rady vyvraceny. A nabízejí se tak otázky: Nebude se místo vyvracení nesmyslů a vyjadřování nesouhlasu mlčky klikat na červené tlačítko? Nebude začátečníka demotivovat, když za svou dobře míněnou chybnou radu dostane desítky mínusů? Nebude zkušeného rádce demotivovat, když si dá s odpovědí práci a dostane za ni jen pár plusů? Nebude to demotivovat diskutéry prověřovat správnost odpovědi, když bude mít desítky plusů? A tak dále…
Amunak
Profil
Str4wberry:
Nemyslím si, že by to mělo tak negativní dopad. Kdo tu chce lidem radit, bude radit i nadále. Špatná rada - i od začátečníka - je špatná, a musí na ni být nějak upozorněno. Možná by hodnocení ani nemuselo být vidět, možná by stačilo jen označit (něčím jako jsou moderátorské poznámky) problematické odpovědi (napsat tam nějaké upozornění, že to řešení může být chybné či nefunkční), a u kladných odpovědí naopak zvýraznit, že jde o odpověď, která pomohla více lidem.
Petr ZZZ
Profil
Přijde mi, že se zde začínají opakovat některé aspekty, již řešené ve zmíněném, dosud neveřejném vlákně; vlákno jsem právě přesunul a prosím diskutující, kteří k němu dosud neměli přístup, aby si je pročetli:

Hodnocení příspěvků
peta
Profil
Hodnocení příspěvků
To je asi nejlepe vyjadreno

Hlasy bych volil +1 nebo -1.
Uzivateli by se zobrazovalo jen +, pokud by byl pocet hlasu >0 nebo vubec nic.
Hodnotit muzou jen registrovani nebo mozna lepe jen moderatori (v tom pripade by to mohlo zobrazovat jmena moderatoru, kteri rozdali pluska - aspon mne by zajimalo, ktery moderator u jake odpovedi reaguje kladne a kdy si ji raci nevsima).
Hodnoceni bych zobrazoval az od poctu hlasu aspon 3, mozna vic (pocet by mel asi zaviset na tom, kolik lidi do toho vlakna klika hodnoceni.).

Ale stejne se obaval, ze se to bude zneuzivat, ze si proste otevre stranku na 5 pc a na kazdem si naklika kladne hodnoceni.

Jako dalsi problem treba vidim to, ze nekteri lide polozi behem debaty vice dotazu a pak by se hodnotili vsechny odpovedi a kazdy, kdo by si to cele neprecetl by si myslel, ze odpovedi dole hodnocene kladne se vztahuji k puvodnimu tematu.

Muzete to nekdo strucne shrnout v tom druhem vlakne? Je tam spoustu zajimavych postrehu. Treba odpovidani nekomu, kdo hodnoti me prispevky kladne #12. Mozna by se z toho dal uz udelat zajimavy clanecek na problematiku hodnoceni, klady a zapory, treba na zive.cz.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0