« 1 2 »
Autor Zpráva
Marschmallow
Profil
Ahoj všem,
mám nápad pro tuhle diskusi ohledně sbírky skriptů a vychytávek v HTML, CSS, PHP... Zdrojem by byla tato diskuse a i vlastní hlava. Každý by se tam mohl zaregistrovat a vkládat další a další skripty odtud. Nemusí to být jen skripty, ale třeba i zajímavá řešení v CSS, HTML či grafiky.
Yuhů mi velkoryse nabídl subdoménu na jakpsatweb.cz. Mám představu, že by projekt mohl fungovat na systému MediaWiki. Existuje nějaký lepší? Určitě by ten systém měl umět:
- registraci uživatelů
- vkládání nových skriptů (článků) uživatelů
- přidávání do oblíbených (není to nutné)
- administraci pro mazání a úpravy skriptů

Jaké na to máte názory? Nechcete se přidat a pomáhat mi tenhle projekt udržovat před spamem a nefungujícími skripty? Klidně mi můžete posílat i návrhy na další funkce.
Moc všem děkuji za názory, podněty a nabídky systémů :)
janbarasek
Profil
Marschmallow:
Nefungující scripty se dají relativně snadno detekovat pomocí různých JS validátorů. Jako problém bych spíše viděl nebezpečné scripty, které mohou útočit na uživatelův prohlížeč.

Být na tvém místě, tak naprogramuji částečně vlastní systém. Vzhled hlavní stránky by mohl vypadat jako https://developers.google.com/ a hlavní součástí by měl být vyhledávač.
Za mě očekávám tyto funkce:
- Registrace, možnost přihlášení přes zdejší DJPW účet
- Ruční kontrolu všech vložených scriptů adminem (a vyřazení těch špatných)
- Jednoduchý způsob, jak si prohlídnout online živou ukázku
- Možnost stažení všech přídavných souborů v ZIPu (pokud jde například o více scriptů a stylů)
- Možnost editovat vložené scripty online a vydávání nových verzí (plus přehled všech předchozích verzí a možnost jejich stažení)
- Kvalitně zpracovaný katalog
- Inteligentní vyhledávač, který bude umět mnoho druhů filtrování
- Možnost komentovat a hodnotit všechny vložené scripty (hodnocení například pomocí líbí-nelíbí)
- Možnost sledování autora (když můj oblíbenec něco nového přidá, tak dostanu upozornění)

Je toho ještě víc, sepsal jsem nejdůležitější body, které od toho očekávám. Pokud chceš pomoct, tak ti mohu poskytnout stovky vzorových příkladů, které jsem za svůj život vytvořil, případně ti mohu pomoct s návrhem katalogu a vyhledávače.

Hodně štěstí!
Str4wberry
Profil
Přemýšlím, jestli by velkou část navrhovaného nemohlo zajistit vhodné rozšíření kod.djpw.cz.
Marschmallow
Profil
Str4wberry:
Myslíš, že by tam šlo dodělat i PHP? Klidně pomůžu. Spíš, aby tam pomocí toho PHP lidé nevkládali útočné kódy...


janbarasek:
Díky za reakci, pomohla mi ;)
Str4wberry
Profil
Spíš jsem myslel možnost používat uživatelský profil (z DJPW), motivovat k pojmenovávání ukázek, což by umožnilo udělat nějaký výpis oblíbenějších ukázek. Přidat tagování/oblíbené a podobně.
Taurus
Profil
Když je to nakouslé, hodil by se i nějaký veřejný seznam zajímavých a častých odkazů směřujících mimo diskuzi. Něco, co je v CTRL + J + šipky.
Marschmallow
Profil
Str4wberry, Joker:
Pokud vím, tak na Péhápku jsou u registrace hesla stejná, nebo mohou být libovolná?
Str4wberry
Profil
Reakce na Taura:
Hm, to by nemusel být problém. Máme tu skript, který umí zpětně projít příspěvky, vyzobat z nich odkazy a uložit je do zvláštní tabulky. Akorát asi není přidán do CRONu. :–)

Reakce na Marschmallowa:
Tamní systém, myslím, nemá s DJPW žádnou spojitost.
Virtus
Profil
Zdravím,
pro inspiraci by moh složit třeba i github.com
Jinak já bych třeba uvítal kdyby ukázka obsahovala třeba i informace o tom, na jakých systémech funguje, jaké využívá PHP extension, atd., prostě nějaký kompletní seznam co je potřeba mít/udělat pro použití, viděl bych to asi tak, že by si tohle autor scriptu mohl třeba naklikat pomocí selectů v nějakým formuláři, pak by se to dalo použít třeba i pro vyhledávání.
Yuhů
Profil
Pro mě je spíš důležité, aby když tam bude mediawiki, aby byla odolná proti spamování.

Má mediawiki vůbec dobrý šablonovací systém na vkládání skriptů? Ten značkovací jazyk v mediawiki byl vždycky dost porod.

Fajn by bylo, kdyby sdílela autentifikaci s diskusí. To úplně nevím, jak udělat.
Marschmallow
Profil
Yuhů:
Musela by se použít stejná databáze jako tady v diskusi + ten systém naprogramovat, aby si bral data z tabulky users u minibb. Takže by měl mít i stejnou strukturu pro registrační formulář.

P.S.: Jak jsi mohl přidat příspěvek, když máš v profilu, že jsi byl naposledy online před 3 měsíci?
jenikkozak
Profil
Víc by se mi líbilo, kdyby bylo možné zde na Diskusi používat štítky, které by byly využitelné i pro další účely. Nebylo by pak nutné vytvářet další samostatný projekt s vlastní správou uživatelů, adresou, rozhraním atd.
Alphard
Profil
Po zkušenostech s pehapkem (a i jinými projekty), kdy se napsalo organizačních věcí možná víc než samotného obsahu (zvlášť legračně dnes působí vytváření redakce :-)) mám pro všechny zájemce o tvorbu obsahu návrh. Neřešte primárně formu, ale obsah.
Nevidím problém v tom, abyste začali v nějakém vlákně zde na diskusi budovat nějaký archiv těch vychytávek (byť zatím náhodně tříděný a provizorně formátovaný), můžete odkazovat na kod.djpw.cz, github apod. Až tady bude pár desítek smysluplných příspěvků, dává smysl bavit se o vlastní doméně, správě uživatelů apod.
Marschmallow
Profil
Alphard:
Máš naprostou pravdu, vytvořím nějaké vlákno, kam by každý mohl přispívat se skripty :)
Joker
Profil
Marschmallow:
Pokud vím, tak na Péhápku jsou u registrace hesla stejná, nebo mohou být libovolná?
Péhápko má své vlastní uživatelské účty.

janbarasek:
Jako problém bych spíše viděl nebezpečné scripty, které mohou útočit na uživatelův prohlížeč.
A to buď nebezpečné záměrně, nebo i nezáměrně (tj. nezabezpečené), nebo prostě jen chybné.

Bude nutné se vypořádat s rizikem, že velká část nahraných skriptů bude kvalitativně podprůměrných.
Na ten problém jsme narazili už vícekrát, jedna věc je zveřejnit svůj kód pro ostatní a druhá věc je, jestli ten kód je vhodný k tomu, aby ho ostatní používali.

Taky je možnost vytvořit něco jako „Ohodnoťte můj kód“, ale takové projekty se zase potýkaly s nedostatkem hodnotících. Projít a zhodnotit kód chce zkušeného programátora a poměrně hodně času. Proto jsou tu ostatně nepopulární dotazy „Tady je můj kód, nefunguje, najděte chybu“, protože to zabere řádově delší dobu, než odpovědi na jiné dotazy.
Marschmallow
Profil
Joker:
„jedna věc je zveřejnit svůj kód“
Uživatelé kód pošlou do "redakce", redakce skript vyzkouší, případně vytvoří .zip soubor ke stažení a publikuje na webu. Redakce nebude mít za skript zodpovědnost.

„Taky je možnost vytvořit něco jako „Ohodnoťte můj kód““
To by bylo také užitečné, ale až po schválení a zveřejnění. Jak píše Zechy, měli bychom schopnost hodnotit dám třeba jen stálým členům diskuse.

Já bych udělal postup asi následující:
- zaregistrovaný a schválený autor by poslal žádost ke zveřejnění, uvedl by kód, návod ke spuštění, případně další soubory (css, js...)
- uvedl by kategorii pomocí selectů, radio buttonů.
- vybral by specifikaci, kde se skript dá spustit, v čem je tvořený, kde funguje špatně..
- skript je zatím viditelný pouze pro redakci
- zodpovědný člen redakce by kód zkontroloval, otestoval funkčnost, případně upravil chyby
- poté by ho publikoval
- autor by následně měl možnost svůj skript (s dokumentací)třeba ve lhůtě jednoho týdne upravovat
- potom (po publikování) by se mohl hodnotit, komentovat a stahovat

Dále by se určitě musela vytvořit nějaká výhodná licence jak pro redakci, tak pro autory.
Zechy
Profil
Joker:
Taky je možnost vytvořit něco jako ‚Ohodnoťte můj kód‘, ale takové projekty se zase potýkaly s nedostatkem hodnotících
Navíc zkušenosti z jiných stránek, kde se cokoli hodnotí ukazuje v praxi oblíbenou frázi „Haters gonna hate.“ - Tudíž i kvalitní výtvor může dostat nízké skóre, protože projde kolem nějaký Lojza, který si chce zlepšit den tím, že bez toho, aniž by věděl, co hodnotí, dá kódu mizerné hodnocení.
Joker
Profil
Marschmallow:
Uživatelé kód pošlou do "redakce", redakce skript vyzkouší
OK, ale jak jsem zmiňoval v další části, bývá často problém sehnat tu redakci.

Zechy:
Navíc zkušenosti z jiných stránek, kde se cokoli hodnotí ukazuje v praxi oblíbenou frázi ‚Haters gonna hate.‘ - Tudíž i kvalitní výtvor může dostat nízké skóre, protože projde kolem nějaký Lojza, který si chce zlepšit den tím, že bez toho, aniž by věděl, co hodnotí, dá kódu mizerné hodnocení.
U programování nedává smysl, aby kód hodnotil kdokoliv jde zrovna okolo.
janbarasek
Profil
Taky můžete uživatele dělit do skupin podle jejich spolehlivosti. Pokud někdo bude mít například hodnost "VIP", tak jeho scripty budou automaticky považovány za správné. Nezkontrolované kódy bych nechal k dohledání také, jenom budou znevýhodněny svojí pozicí (tj. ve vyhledávání budou až na konci, v katalogu také). Ke každému kódu by se měl počítat nějaký rank, podle kterého se bude určovat jeho spolehlivost - algoritmů na jeho výpočet vás napadne jistě mnoho.
jenikkozak
Profil
Marschmallow:
Nechcete se přidat a pomáhat mi tenhle projekt udržovat před spamem a nefungujícími skripty?
Asi spíše ne. Nemyslím si, že by mě to bavilo, protože nevěřím, že taková sbírka má nějakou hodnotu a může být pro někoho přínosem. Myslím si, že lepením cizích kódů kvalitní programátor nevznikne.
Kdyby mě peta (nyní zde zabanovaný) pozval k udržování jeho seznamu skriptů, jistě bych to nepřijal. Nevidím mezi oběma projekty velký rozdíl.

Uživatelé kód pošlou do "redakce", redakce skript vyzkouší, případně vytvoří .zip soubor ke stažení a publikuje na webu.
Tohle ukazuje na zamýšlené zařazení projektu. Pokud redakce musí skript vyzkoušet a nestačí jí ho přečíst, bavíme se zřejmě o uskupení aktivních začátečníků, kteří však s ohledem na své znalosti nebudou kompetentní skripty opravovat, hodnotit či je komentovat.

Jak píše Zechy, měli bychom schopnost hodnotit dám třeba jen stálým členům diskuse.
Nevybavuji si žádného stálého člena Diskuse, který by byl odborníkem na PHP, CSS, HTML i grafiku. Mezi členstvím ve zdejších rozhovorech a znalostí konkrétních webových technologií není jednoznačná souvislost.

janbarasek:
Ke každému kódu by se měl počítat nějaký rank, podle kterého se bude určovat jeho spolehlivost - algoritmů na jeho výpočet vás napadne jistě mnoho.
Nenapadl mě žádný. Kdybych totiž znal byť jen jeden reálně využitelný způsob hodnocení skriptů, donutil bych počítač programovat sebe sama. Ušetřilo by se za programátory.
Marschmallow
Profil
jenikkozak:
Proč poslední dobou skoro na "všechno" reaguješ negativně a strháváš ze stolu?
Tori
Profil
Možná by stálo za to si znova přečíst [#13], zatím to jsou trochu vzdušné zámky. ;-)
Kcko
Profil
Znovuvynalézání kola?
janbarasek
Profil
Marschmallow:
Proč poslední dobou skoro na "všechno" reaguješ negativně a strháváš ze stolu?
Poslední dobou? Jeden čas jsem na tuto diskusi přestal chodit právě jen kvůli tomu, že jsem dostával jen negativní kritiku. Já bych ho nechal být, asi nepochopil podstatu toho, co se tu snažíme vytvořit - protože přeci jen on má pravdu a všichni ostatní lžou. Že?

jenikkozak:
Nenapadl mě žádný. Kdybych totiž znal byť jen jeden reálně využitelný způsob hodnocení skriptů, donutil bych počítač programovat sebe sama. Ušetřilo by se za programátory.
Myslel jsem obecné hodnoty měření, například:
- Kolika uživatelům se script líbí
- Počet zobrazení
- Počet stažení
- Počet komentářů
- Schválení moderátory
- ...
Nejdřív trochu přemýšlej, než něco plácneš.
Joker
Profil
janbarasek:
Viz bod z pravidel Názoru na stránku:
6. Připravte se psychicky na ostrou kritiku, vítejte ji s nadhledem či nadšením, předpokládejte dobrý úmysl

Myslel jsem obecné hodnoty měření, například:
- Kolika uživatelům se script líbí
- Počet zobrazení
- Počet stažení
- Počet komentářů
- Schválení moderátory

Poslední bod je vlastně „code review“ a probíral se výše a ty ostatní nejsou pro hodnocení kvality kódu použitelné.
Taurus
Profil
janbarasek:
Tvé tlachy sem nepatří, zvlášť když máš sám máslo na hlavě vzhledem k tomu, jak jsi nás nazval a dodnes se neomluvil. Šoupej nohama.
Chamurappi
Profil
Také souhlasím s Alphardem… „neřešte primárně formu, ale obsah“. Až budete mít obsah, dodat mu formu nebude problém.


Reaguji na janbaraska:
Jeden čas jsem na tuto diskusi přestal chodit právě jen kvůli tomu, že jsem dostával jen negativní kritiku.
Převážně oprávněnou, i když někdy méně taktně napsanou. Nazvat zdejší komunitu bandou magorů také nebylo zrovna pěkné. Vážně to chceš připomínat? Já bych na to raději zapomněl :-)

protože přeci jen on má pravdu a všichni ostatní lžou“ … „Nejdřív trochu přemýšlej, než něco plácneš.
Tohle je také druh komunikace, na kterou bychom všichni mohli chtít brzy zapomenout. Nauč se prosím rozumněji nesouhlasit. Nedorozumění jde vyjasnit i bez toho, abys druhou stranu zkoušel naštvat.
Str4wberry
Profil
Až budete mít obsah, dodat mu formu nebude problém.

… v případě, že se nezaseknete na vytvoření menu, viď? :–)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Přesně tak. Skoro jsem to chtěl i napsat, ale řekl jsem si, že do sebe nebudu zbytečně rýpat :-)
Ovšem Marschmallow asi má dost volného času na to, aby své nápady uskutečňoval. V mém případě není problém, že bych nevěděl, jak menu své JS učebnice dodělat, jen nemám dostatek času v kuse…

Jinak do své učebnice bych také rád dal nějakou sbírku skriptů (především mé výroby), ale do toho je daleko.
Jan Tvrdík
Profil
Než se někdo pustí do programování čehokoliv, tak bych rád podotkl, že kluci z programujte.com web na sdílení skriptů už před lety napsali, ale nikdy pořádně nespustili, takže zeje akorát prázdnotou.
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0