Autor Zpráva
Juandev
Profil
Pod jakou licencí je toto forum?

Moderátor Petr ZZZ: Původní titulek: „Licence fora“
rovi
Profil
MiniBB - GPL
Juandev
Profil
rovi:
MiniBB - GPL
To si nerozámíme. To je licence sw, mě zajíma licence obsahu - tedy textů, které sem lidi vepíší.
rovi
Profil
Nadpis je licence fóra, tak jsem to tak pochopil. Licence obsahu podléhá IMHO autorským právům. To už musíš konkrétně. Texty djpw.cz musíš kontaktovat autora webu a v případě nějakého konkrétního hotového řešení autora webu + autora příspěvku a domluvit se. Říkám IMHO...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
Žádná konkrétní licence není.
U zdrojových kódů a ukázek lze předpokládat, že není-li uvedeno jinak, jde o výukový materiál, takže si jejich autoři nenárokují žádná práva.
Juandev
Profil
Chamurappi:
U zdrojových kódů a ukázek lze předpokládat, že není-li uvedeno jinak, jde o výukový materiál, takže si jejich autoři nenárokují žádná práva.
To není správná dedukce.

rovi:
Licence obsahu podléhá IMHO autorským právům.
Jistě, byť to není uvedeno, tak to ošetřuje český AZ.

-------
No a neuvažovalo se o nějaké?
rovi
Profil
Opět dle mého by to mělo podléhat licenci. Vždyť spousta lidí tráví čas nad našimi problémy, připraví řešení, které někdo jen tupě zkopíruje a vydává za vlastní. A ještě křičí, že mu to nefunguje a že zrovna vy to musíte opravit.
Čas strávený řešením vám nikdo nezaplatí, tak si myslím, že alespoň nějaké právo na svůj výtvor, byť pro výukové účely, být mělo...

No, už jsem se dostal docela off topic. Ale jak se říká, chytrému napověz...
Juandev
Profil
rovi:
Opět dle mého by to mělo podléhat licenci.
Tak ono to podléhá licenci. Autorská práva drží jednotlivý "přispěvatelé" ale jaké jsou podmínky užití nevíme (nikde to není napsáno), takže při případném použití nezbývá nic jiného než se zeptat autora/ů.


a vydává za vlastní.
no jo, dobrá vůle. Proto sem tak rádi chodíme.

alespoň nějaké právo na svůj výtvor, byť pro výukové účely, být mělo
Tak tady vystupují dvě možnosti. Buď to tu uvolňujeme jako volné dílo (což je vysoce pravděpodobné), neb v tom případě si s tím může dělat každý co chce, včetně tebe. Tebe AZ chrání v tom smyslu, že to nakládání nesmí být takové, aby tě to nějakým způsobem poškodilo.

A nebo to tu uvoňujeme pod jakousi neznámou licencí (což je méně pravděpodobné) - ale projeví se to v momentě, když já napíši Chamurappimu, že chci z jeho příspěvků vytvořit sbírku povídek a on mi na to napíše, že smůla - že za to musím zaplatit a že jako autora musím uvést jeho plus jeho web - to už je nějaká konkrétní licence na užívání.
rovi
Profil
Super, tak nejsem tak blbej... :)
Petr ZZZ
Profil
Juandev:
Jestli chceš nějakou zdejší zajímavou myšlenku zpřístupnit i tvým čtenářům, můžeš taky použít odkaz. :-)

když já napíši Chamurappimu, že chci z jeho příspěvků vytvořit sbírku povídek...
To je hypotetický příklad nebo konkrétní záměr? (Nějak si moc neumím představit, že by dávalo smysl vytrhat příspěvky jednoho autora z diskusního kontextu.)

Myslím, že odpověď na tvou otázku najdeš v autorském zákonu; asi bych doporučil začít studiem těch paragrafů, které se zabývají citacemi.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
To není správná dedukce.
V mnoha případech u autorských práv je tento způsob úvahy špatný, ale tady mi v nepořádku nepřipadá. Předpokládal bych, že právnicky by to šlo navléknout na dobré mravy.

Pokud někdo dobrovolně poskytuje rady na vyžádání nějaké anonymní entitě na veřejném fóru, je rozumné očekávat, že svá doporučení umožňuje volně využívat široširé veřejnosti. Každý pisatel by měl s tímto očekáváním počítat, přijde mi to dostatečně zřejmé na to, aby opak nešel dodatečně právně vymáhat.

že chci z jeho příspěvků vytvořit sbírku povídek a on mi na to napíše, že smůla
Jo, to by byla smůla. Naslouchat radám můžeš, přebírat kódy z příspěvků můžeš (není-li výslovně uveden opak), citace ti nejde zakázat, ale musí být v rozumné míře.

No a neuvažovalo se o nějaké?
Ne. Čemu by to v praxi pomohlo? Zbytečná byrokracie.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0