Autor Zpráva
juriad
Profil
Nedávno na mě bylo ukázáno prstem a zdá se mi, že by mi i další vyslovili svou podporu při ucházení se o moderátorský post. Otázkou je, co vlastně chci já. Půjdu na to odzadu, napřed vysvětlím, proč si myslím, že mám potřebnou kvalifikaci, a pak možná odpovím.

Aktivita


Podle mého profilu jsem členem od roku 2006, ale při bližším zkoumání zjistíme, že to není to důležité datum. Pět let jsem sem nezavítal, až pak jsem si jednou vzpomněl a zjistil jsem, že znám odpovědi. Mé aktivní členství začíná reinkarnací v červnu 2011.

Jsem nesporně jedním z nejaktivnějších členů, jednu dobu jsem prý byl nejaktivnějším vůbec. Poslední půlrok se má aktivita trochu snížila, neboť žiji v jiném čase (a prostoru) než většina z vás, ale tomu bude za nedlouho konec. Následující tři týdny to bude bídné, k počítači většinou nebudu mít přístup a na mobilu nemám nainstalovanou českou klávesnici (výmluva) a nepíši vůbec rychle (skutečnost). Občas také budu v místech, kam sice slunce svítí (až moc), ale mobilní signál je hudbou vzdálené budoucnosti.

Kvalifikace


Kvalifikaci mám, myslím, dostatečnou, alespoň z pohledu teorie. Studuji informatiku pátým rokem na MatFyzu, který tady občas propaguji (když se někdo ptá na výběr školy). Ne, že by škola něco znamenala, spíš je to důkaz toho, že dokážu přemýšlet; s webem stejně můj obor má pramálo společného. Proto zavzpomínejte, kdy a jak jsem poradil přímo vám, nebo ve vlákně, které jste sledovali.

Jsem zvyklý číst dokumentaci a odvozovat si věci z podobností a z toho, jak bych je řešil já sám. Nejednou jsem si něco nastudoval, jen abych mohl odpovědět na položenou otázku. Občas dokumentaci cituji, pokud si myslím, že by si ji tazatel měl přečíst nebo očekávám doplňujíci dotazy ve stejné oblasti.

Ale s praxí je to složitější. Ve webových technologiích jsem nic pořádného nevytvořil, ale dokáži si to představit. Neznám žádný framework (s výjimkou jQuery, ke kterému mi naštěstí stačí mít otevřenou stránku http://api.jquery.com/, na které "se to vždy najde"). Tyto otázky (v PHP) dokáže lépe zodpovědět Jan Tvrdík, který má zkušenosti, které mi chybí. Neznám žádné redakční systémy. Opět, většinu jsem se naučil zde na diskusi hraním a pokusy o řešení.

Pokud si nejsem jistý, uvedu vhodně své vyjádření; za zavedení špatným směrem nebo chybné řešení mám ve zvyku se omluvit. V případě, že nevím, nereaguji. Myslím, že výhrada jenikakozaka týkající se chatovacího způsobu odpovědí se mě netýká.

Kategorie


Přestože jsem nikdy v PHP nic pořádného nevytvořil, mám v té kategorii víc než tisícovku příspěvků, ve kterých radím ostatním. PHP jsem se naučil, abych mohl odpovídat na dotazy tady na diskusi; osobně si myslím, že je to neuvěřitelný bastl a ty jmenné konvence by někdo zasloužil pověsit za víš co víš kam. Nikdy nevím, zda funkce obsahuje v názvu podtržítka a jaké má pořadí argumentů.

Databáze jsou naopak věc, kterou jsem měl alespoň trochu ve škole (relační algebra, kalkulus, normální formy), a i v praxi je používám (většinou vyžadována podpora MySQL, MSSQL a Oracle). Na většinu dotazů umím odpovědět, na věci ohledně rychlosti a správy je zde Kajman, zdravím.

Sem tam studuji i JavaScript, který ovládám na uživatelské úrovni, ale dost dobře chápu jeho filosofii a už pár měsíců se chystám ponořit do jeho specifikace. Nemyslím si, že mé rady jsou mimo. Snažím se odpovídat tak, aby řešení fungovalo v obvyklé skladbě prohlížečů (i když na Array.indexOf mě Chamurappi opakovaně upozorňuje, díky).

Sem tam odpovím i v kategoriích týkající se CSS (a HTML), ale nepovažuji se za odborníka; znám starou paletu vlastností a mám povědomí o nových, které dohledávám podle potřeby. Občas používám nepodporované vlastnosti (border-radius, poloprůhledné barvy) protože si myslím, že když něco náhodou nebude kulaté nebo průsvitné, nikdo si stěžovat nebude. Dalším důvodem je, že neumím používat grafický editor a vytvořit si obrázek by mi trvalo dlouho (pak bych si tvoření konkrétního obrázku naskriptoval, abych mohl snadno změnit barvy). Dopadlo by to několika hodinami ladění skriptů (Makefile) k dokonalosti a výsledek by stejně nikoho nezajímal.

Někdy zhodnotím webové stránky, ale nemám na to trpělivost, jen když mě něco zaujme. Často to končí seznamem desítek bodů, které přenechávám tazateli k zamyšlení. Nemám grafické cítění; obvykle si vystačím s devíti pojmenovanými barvami (red, green, blue, cyan, yellow, magenta, black, grey, white).

V dalších kategoriích mám zanedbatelný přínos, ale to neznamená, že je nečtu. Obvykle čtu (skoro) vše a reaguji jen tam, kde si jsem dostatečně jistý nebo kde cítím, že tazatel potřebuje pošťouchnout k lepší otázce.

Úklid


Čtu na diskusi skoro vše, mám tedy dostatečně dobrý přehled o tom, zda někde není potřeba zákrok. Čas bych si asi také našel, stejně jsem tu pečený vařený. S moderováním a udržováním pořádku nemám přímé zkušenosti, ale myslím, že jsem dostatečně dlouho sledoval, jak to tady chodí. Jsem poměrně benevolentní a snesu asi trochu víc než jiní moderátoři. Snažím se najít řešení, která nejsou absolutní: před udělením banu nabídnout tichý odchod bez sankcí; když se vrátí a bude dělat bordel, šanci už nedostane; může to však dopadnout tak, že to naopak pomůže dotyčnému přeříznout i ten zbytek větve, na které sedí rychleji, než by se k tomu dopracoval sám.

Ohledně nedávné diskuse o přílišném práskačství (používání tří-emka). Také jsem zažil dobu, kdy jsem musel být tím prvním, který oznámí každý spam, každou neplechu, a považoval jsem to za oobní úspěch. Poté co párkrát vyhodil moderátor spam dříve, než jsem svůj příspěvek dopsal a on se pak musel vracet, uvědomil jsem si, že moderátoři jsou zde velice aktivní a málo co přežije pár minut.

Sleduji diskusi U ledu, tedy kromě té nynější s Májou, to prostě nedávám, ale jsou tu jiní, kteří se v tom vyžívají. Z vyhozených vláken a příspěků jsem snad okoukal, jaké jsou pro jejich odstranění důvody.

Mám rád češtinu, byť v některých oblastech plavu a raději se jim vyhnu (jsem čech nebo Čech?). Příspěvky psané bez diakritiky mi vadí a upozorňoval bych autory častěji, byť je také z mobilu sám píši, ale pokaždé se zastydím a někdy si je připíši k profilu a diakritiku opravím. Občas sem zavítají děti, které diakritiku (tu vem čert) a interpunkci ještě asi nepotkaly. Jelikož se snažíme udržet poměrně vysokou úroveň mateřského jazyka, možná by mohl fungovat nějaký jednodenní ban. Při návštěvě diskuse se hříšníkovi pak zobrazí hláška: "Píšeš jako prase, tvé vlákno bylo dnes smazáno, zeptej se zítra a dej si záležet. Do té doby studuj mateřský jazyk." Musíme však pamatovat i na ty, které lze neprávem osočit.

Čtení a chápání slovenštiny mi nedělá problémy (když pomineme zeleninu). Často si ani neuvědomuji, že je autor ze Slovenska; do doby než při úpravě zdrojáku musím pojmenovat novou proměnnou.

Mám problémy s pamatováním si prohřešků; vždy mě fascinuje Chamurappi těmi detaily, které vytáhne, kdo ví odkud. Také obtížně rozlišuji mezi uživateli, ale jakmile překročí tisíc příspěvků, už je bezpečně poznám (zdravím Kuba2 a lionela messiho).

Pravidla


Mám k výkladu a implementaci pravidel několik poznámek, které bych chtěl, aby zazněly (je nějaký pěkný ekvivalent pro psaný projev?).

1) Příliš mnoho vláken v Prácích a zakázkách končí u ledu jen kvůli chybějícímu kontaktu. Je skutečně tak složité hledat znak @ a varovat (confirmem před odesláním), že možná chybí kontakt, který většinou má podobu e-mailové adresy? Také by snad nebylo těžké vytáhnout e-mail z profilu v případě registrovaného uživatele a doplnit jej do inzerátu.

2) Zrušit kategorii Práce s počítačem a odradit Juandeva od ptaní se na s webem nesouvisející otázky. Neber si to osobně, jsi jen osoba, kterou si pamatuji.

3) Zmínky hostingů v kategoriích mimo Hosting by stále měly být zakázané. Zavedl bych moderátory spravované vlákno se seznamem častých freehostingů, na které se dá snadno odkazovat. Chamurappi by tam mohl zajistit náhodné pořadí JavaScriptem. Je zajímavé, že jakékoli vyjádření ke konkrétnímu freehostingu je nemilosrdně vyhozené, pokud to náhodou není ic.cz nebo pomluva banánu.

4) Souhlasím s většinou toho, co navrhuje jenikkozak ve vedlejším vláknu, kromě rozdělení PHP na dvě kategorie. Už teď si nepamatuji, zda je řešení zmíněné v databázových či PHPích často kladených otázkách. Tomu by pomohlo moje tagovátko nebo obecně štítky na straně serveru.

5) Nedávno byla diskuse o nedostatečném hlasováním moderátorů o mazání vláken u ledu, líbí se mi varianta automatického hlasu každý týden. Pokud někdo chce vlákno zachovat, měl by se starat.

Otázka života, vesmíru a vůbec


Koukám, že jsem se dost rozepsal, ale ještě jsem neodpověděl na původní otázku: zda bych chtěl být moderátorem. Dlouhou dobu jsem uvažoval nad tím, že bych si podal přihlášku, ale vždy jsem to odložil s tím, že pro to nemám důvod. Byl jsem osloven, měl bych se tedy na základě aktuální situace rozhodnout.

Láká mě možnost provádět zásahy sám, vyhnul bych se (alespoň zpočátku) kontroverzním řešením; především bych nerad byl důvodem sporu. (Jednou se již stalo, že jsem zde na diskusi upozornil tazatele na porušování pravidel freehostingu zakrýváním reklamy a následně mu byl web smazán; nakonec to ale dobře dopadlo.) Snad jsem nic nezatajil, snažil jsem se uvést jen pravdu, úplnou pravdu, ale vy to můžete vidět jinak.

42


Jo, chci být moderátorem. Nabízím své schopnosti a svůj čas zdejší diskusi. V každém případě plánuji zůstat aktivním členem (s pravomocemi nebo bez nich) a má nabídka zůstane platná i v budoucnu.

Chcete vy, abych vám mohl vyhazovat příspěvky a psát červené poznámky? :-)

Chamurappi, už dlouho se chci zeptat: jak píšeš toho svého Ransdorfa? Máš na to nějaké makro nebo klávesovou zkratku?
Alphard
Profil
juriad:
Souhlasím, ale doufám, že takto dlouhé příspěvky jsou opravdu výjimka :-).
Joker
Profil
juriad:
Poslední půlrok se má aktivita trochu snížila, neboť žiji v jiném čase (a prostoru) než většina z vás, ale tomu bude za nedlouho konec.
Jestli bude konec i tomu časovému pásmu, je to možná i škoda.
V některých situacích by možná byla výhoda mít moderátora z jiného časového pásma, tj. který je aktivní v jiných hodinách, než ostatní.
I když, jak jsem sledoval, ani kolegům ze zdejšího časového pásma nedělá problémy vyhazovat spam ve dvě ráno :-)


Co se týká žádosti o status moderátora, jsem pro.
Petr ZZZ
Profil
Jsem přesvědčen, že juriad má k moderování výborné předpoklady.
lionel messi
Profil
juriad:
Také obtížně rozlišuji mezi uživateli, ale jakmile překročí tisíc příspěvků, už je bezpečně poznám (zdravím Kuba2 a lionela messiho).
Ahoj, ani sa mi tomu počtu mojich príspevkov občas nechce veriť, občas sa mi zdá, akoby som sem prišiel len včera, ako ten čas letí…

Myslím si, že si výborným kandidátom na uvoľnené miesto, ako veľmi dobrého radcu ťa vnímam viac-menej od začiatku svojho tunajšieho pôsobenia a preto tvoju žiadosť plne podporujem.
Joker
Profil
lionel messi:
občas sa mi zdá, akoby som sem prišiel len včera
To mně se zdálo prvních asi tak šest let :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na juriada:
obvykle si vystačím s devíti pojmenovanými barvami ([…], black, grey, white)
Ne, že by na tom nějak záleželo, ale starý Explorer zná jen gray :-)

Je skutečně tak složité hledat znak @ a varovat (confirmem před odesláním), že možná chybí kontakt, který většinou má podobu e-mailové adresy?
Mám to v plánu. Předvyplnit e-mail z profilu u registrovaných by mohlo PHP.

Zavedl bych moderátory spravované vlákno se seznamem častých freehostingů
To je pěkný nápad.

Také jsem zažil dobu, kdy jsem musel být tím prvním, který oznámí každý spam, každou neplechu, a považoval jsem to za osobní úspěch.
Spíš záleží na tom, kolik upozornění je oprávněných a smysluplných. Vyhodit o jeden příspěvek navíc není zase tak pracné. Myslím, že máme nějak intuitivně nastavenou hranici, kdy nám nahlašování pomáhá a kdy nás otravuje, jen ji nejsme schopní správně popsat. Takže bych asi ani paušálně neříkal, že nahlásit okamžitě spam je špatně…

Chamurappi, už dlouho se chci zeptat: jak píšeš toho svého Ransdorfa? Máš na to nějaké makro nebo klávesovou zkratku?
Nemám na to žádné usnadnění. Když jsem si před deseti lety vymyslel tuto svoji identitu, snažil jsem se naučit určité sebekázni v písemném projevu, abych vyzníval rázněji (a abych si byl méně podobný). Tehdy jsem si všiml, že jsem docela veselý člověk a že úsměvy lepím skoro všude. Složitějším smajlíkem jsem si vyrobil jakousi mentální překážku, díky němu jsem se (aspoň na pár let) naučil přehodnocovat, kde a kdy je smajlík vhodný, protože jeho napsání je pracnější. Tento efekt už postupně vyprchává :-)
juriad
Profil
Díky všem za podporu, cením si jí.

Alphard:
Ano, toto je výjimka. Je to také poprvé, co jsem volným textem narazil na limit (musel jsem svůj příspěvek rozpůlit). Docela jsem si to užil a krásně zavzpomínal.

Joker:
Ano, koncem ledna se vracím.
Noční hlídka není moc potřeba, je tu málo návštěvníků a ještě méně prohřešků. Na druhou stranu, pokud by se objevil škůdce se spambotem v době, kdy tu není žádný vyvolený moderátor (který má přístup k velkému červenému tlačítku blokujícímu přispívání (zahraničních) anonymů), může se ráno diskuse probudit do několika metrů čerstvého sněhu.

lionel messi:
Nevěš hlavu, moderátorem se můžeš stát, i když zrovna nikdo neodchází. Svou žádostí jsi se zviditelnil, lidé si tě začnou více všímat a posuzovat.

Chamurappi:
gray
Američani. Trochu je o popsáno na wiki.

Jeden vyhodit není pracné, ale pokud se to děje neustále... Myslím, že se to už rozebralo dost; tří-emko používají především stálí členové a ti se nejspíše nad svým jednáním zamysleli. Alespoň já napřed kontroluji, zda je některý moderátor poblíž.
Joker
Profil
juriad:
Noční hlídka není moc potřeba
Ale někdy se může hodit. Dost možná i takový Filip Šedivý napnul svůj mozkový závit k úvaze, že moderátoři v noci spí, a přišel nás tuhle obšťastňovat v půl druhé ráno.
Částečně to i fungovalo, jedno vlákno mu přežilo dokonce čtvrt hodiny :-)

k velkému červenému tlačítku
Ve skutečnosti to je úplně normálně vypadající checkbox :-)
Str4wberry
Profil
Také jsem pro.
Chamurappi
Profil
Práva přidělena.
Marschmallow
Profil
juriad:
Gratuluji!

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0