« 1 2 »
Autor Zpráva
Sitole
Profil
Ahoj, chci se zeptat zdejších uživatelů i moderátorů na pár otázek. Nejdříve to vezmu zeširoka a potom to zaobalím.

Dříve, když jsem zde publikoval, první verzi svého webu se na něj logicky snesla kritika. To je pochopitelné nejen, když přihlédnu na tehdejší obsah, ale vzhledem k ostatním nekvalitním prvkům. Každý vyjádřil svůj názor a za kritiku vám děkuji. V komentářích, nebo na mailu se ale nalezl jeden člověk (očividně ten stejný), který na webu dělal brajgl. Nejen že anonymně dosti hrubě urážel, ale vcelku poškozoval chováním mé ego. Já ale vím, že je kritika nutná a tak jsem to nějak neřešil. Po čase jsem pokročil a zveřejnil novou, aktuální verzi stránek. V komentářích anonymně spamovala ta samá IP adresa.

Já jsem se stále řídil pravidlem, že je pod moji úroveň se anonymem zaobírat, ale po tom co jsem dnes četl, jednám. Noko v naší společné konverzaci přišel s tím, že mu na webu opět ta samá IP adresa spamuje a dost hrubě nadává. Ty nadávky jsou dost silné a nevím, zda je sem mohu přidat. Pomocí jednoho z komentářů se podařilo zjistit, že půjde o toho samého, protože napsal i mé jméno. Začal jsem se pídit a zjistil jsem, že půjde o někoho z DJPW. Nevím, jestli bude registrovaný či nikoli, ale po zveřejnění hodnocení na mé stránky se začala tato IP adresa logovat pravidelněji jak normálně.

Prý není tento případ první, ale chci se zdejších administrátorů zeptat.. Nedá se za pomoci IP adresy (nyní kvůli soukromí adresáta nepřikládám) zjístit o koho vlastně jde? A jak by se člověk v podobné situaci měl zachovat?

Jen tak mezi tebou a mnou adresáte. To co děláš je dosti neslušné a ještě horší je to, že nedokážeš vystupovat pod jménem, ale schováš ze za roušku anonymity.
noko
Profil
Hezký večer, chtěl bych ještě dodat že dokázat že jsme si do se Sitolem nevymysleli by mohl Kubo2 který komentoval jeden článek pod kterým už Spammer spamoval.

Spammer píše krátké většinou jedno-větné komentáře, které opakuje třeba 30krát
lionel messi
Profil
Sitole, Noko:

Taktiež zdravím,

Začal jsem se pídit a zjistil jsem, že půjde o někoho z DJPW. Nevím, jestli bude registrovaný či nikoli, ale po zveřejnění hodnocení na mé stránky se začala tato IP adresa logovat pravidelněji jak normálně.

Spamoval dotyčný aj pred vložením hodnotenia na web sem do diskusie alebo ho iba navštevoval? Pretože fakt, že stránku už predtým poznal, skôr nahráva opaku tvojho tvrdenia (že páchateľ sa pohybuje na DJPW).

Dovolím si predpokladať, že pokiaľ by sa jeho identitou mali zaoberať moderátori, bude IP adresa skôr či neskôr (možno zaslaná iným komunikačným kanálom, podľa ich uváženia) nevyhnutnosťou. Len samotné vlákna s hodnoteniami vašich stránok totiž zaznamenali niekoľko desiatok návštev.

Tak či onak verím, že boj s podobným hovädom nie je vôbec príjemný a dúfam, že ho úspešne vyriešite a budete sa môcť venovať iným záležitostiam.
Xanomes
Profil
Pro zájemce ukázka, diskuze konkrétně tady.
noko
Profil
Nebo ještě tady
Chamurappi
Profil
Reaguji na Sitoleho:
Vzpomněl jsem si na pěknou píseň The Ballad of Billy John, která celkem trefně vystihuje tvoji situaci :-)

A jak by se člověk v podobné situaci měl zachovat?
Smířit se s tím, že internet je instantní směsicí naprosto všech možných lidských projevů. Včetně absurdních, hloupých a urážlivých. Jsou to jen slova, nejde o život. Většinou nejde ani o osobní čest nebo hrdost, i když je pro uráženého často obtížné to pochopit.
Podle mě je důležité hlavně nepropadnout cynismu. Vypěstovat si hroší kůži proti trolům, ale nezapomínat, že existuje i konstruktivní kritika a dobré úmysly – kterých by si pak člověk měl vážit o to víc.

Také bych se zamyslel nad tím, že mít pod články veřejnou diskusi není povinnost. Nemáš-li dost síly, nervů nebo času komentáře hlídat, nemusíš veřejný prostor k vyjádření vůbec nabízet.

Nedá se za pomoci IP adresy (nyní kvůli soukromí adresáta nepřikládám)
Zbytečně chráníš soukromí někoho, kdo tě zkouší vytočit.
Sitole
Profil
Chamurappi:
Já kritiku chápu. Chápu tedy že je někdy nutné přikročit dejme tomu i ke sprostému slovu, ale dělat to tak odporným způsobem a ještě anonymně, aby měl ten člověk minimální možnost dohledat o koho vlastně jde? Přikládám IP adresu spamera. 90.182.186.170

Já připravuji do komentářů spamová opatření a opatření proti sprostým slovům, které je například zde na diskusi.
Podle hledání mám jednoho podezřelého, ale nechci ho jmenovat. Poznal jsem to podle takové blbosti, která mohla být jen náhoda.

Každopádně tímhle tématem jsem nechtěl jen požádat o vydání autora, ale tak trochu rozdmýchat diskusi o tom jak se v podobných případech chovat a jak čelit vcelku 'zkušeným' spammerům z diskuse.
Martin2
Profil *
Xanomes:
Pro zájemce ukázka, diskuze konkrétně tady.
To je ještě celkem krotký exemplář diskusního trolla. Chytl se (zde ruku na srdce) poněkud vágní úrovně článků a měl neodolatelnou chuť se proti nim vymezit. Jeho motivace diskutovat je teď živena už jen tvou motivací mu v tom bránit. The only winning move is not to play.
Xanomes
Profil
Martin2:
Jeho motivace diskutovat je teď živena už jen tvou motivací mu v tom bránit.
Mou ne, můj web nezná (díkybohu) :)

Sitole:
jak čelit vcelku 'zkušeným' spammerům z diskuse.
Domnívám se, že zkušený spammer si sežene anonymizační proxy a jediný způsob, jak se ho zbavit, bude vypnout komentáře nebo nastavit moderované komentáře (za chvíli ho asi přestane bavit, že jeho komentáře nikdo nevidí a ty je můžeš v administraci klidně ignorovat, pokud jich nebudou opravdu desítky). Jako další zajímavý způsob, jak mu zahlcení diskuze alespoň trošku ztížit, je 1 komentář za 5 minut, případně za delší časové období. Nejúčinnější ale opravdu bude vypnout komentáře nebo je moderovat.
noko
Profil
Xanomes:
To určitě kvůli nějakému hovadu budu vypínat komentáře
Xanomes
Profil
noko:
Pak je to o tvé trpělivosti.
Fisir
Profil
Reaguji na Sitole:
Jdeš na to špatně. Boj s trolly se nemá nijak komentovat, jejich příspěvky mají jednoduše mizet, bez jakéhokoliv vysvětlení, bez jakékoliv narážky. Rozhodně toho trolla neproslavit takovouhle komedií ještě mimo postižený web. Dokud se totiž trollem budeš takto detailně zabývat (a ještě veřejně informovat o tom, že po něm provádíš rozsáhlé pátrání), bude jej trollování bavit. A možná i přitvrdí, aby tvůj zájem neopadl. Je ale nutné nad obsahem takovýchto necivilizovaných komentářů nepřemýšlet a prostě je vyhazovat, jinak by tě útoky mohly odradit od publikování.

Případně nasadit moderaci, kde se vyplatí mít pohodlné rozhraní, abys zvládal likvidovat větší množství útočných příspěvků (například já to řeším tabulkou neschválených komentářů, která má v posledním sloupci jediné tlačítko — když se na něj klikne pravým myšítkem, je schválen, když levým, je zničen, z tabulky komentář bez obnovení stránky zmizí a hned moderuju další).

Na rozdíl od mnohých doporučení bych IP neblokoval, je to vcelku k ničemu a mohl bys nechtěně zablokovat přístup i legitimním komentátorům.

Hlavně bych se ale trolly nijak zvlášť nezabýval — jsou jako komáři, nelze je vymýtit, neustále otravují a je třeba je ihned a bez diskusí zabít (prosím nebrat doslova).
Sitole
Profil
Fisir:
Já to mám nějak podobně. Mohu potvrzovat, mazat komentáře. Jde tu o princip. Mělo by jít o někoho z DJPW a tím víc ho chci znát..
Být to normální anonym tak to nechám plavat.
noko
Profil
Sitole:
Můžeš sem napsat jak si přišel na to že je to někdo z DJPW
Sitole
Profil
Nejmenovaná osoba přichází jak z mého profilu zde na DJPW tak z tématu o hodnocení Sitole.cz. přikládám screen.¨

Chamurappi
Profil
Víme přesně, o koho jde. Naše důkladnější moderátorské pátrání dokonce odhalilo překvapivé souvislosti, které ale nemusíme zveřejňovat.
Věříme, že si pachatel po vzniku tohoto vlákna uvědomil, že takhle hloupě a dětinsky by se chovat neměl a že ve svém škodlivém počínání již nebude pokračovat. Chce-li na této diskusi nadále působit, měl by mi (klidně neveřejnou cestou) napsat nějaké pěkné vysvětlení ke všemu, o čem si myslí, že potřebujeme vysvětlit :-)
noko
Profil
Chamurappi:
Já a Sitole máme taky jeden tip, nebudu zde zveřejňovat. Na webu jsem této IP zablokoval komentáře a od té doby se nevyskytuje.
Taurus
Profil
Vyskytuje se, prosím, aspoň v jiných kategoriích, než přispívám? Nerad bych takovému člověku omylem poradil nebo ztrácel čas. :-)
noko
Profil
Tip mě a Sitoleho většinou radí, takže je nepravděpodobné že by jsi mu poradil, záleží co na to řekne Chamurappi
Kcko
Profil
Chamurappi:
Chce-li na této diskusi nadále působit, měl by mi (klidně neveřejnou cestou) napsat nějaké pěkné vysvětlení ke všemu, o čem si myslí, že potřebujeme vysvětlit :-)
Možná mi něco uniklo, nečetl jsem to celé, jelikož je to mnohdy v případě Sitole-ho ztráta času, ale můžeš mi vysvětlit, proč by Ti měl někdo něco mimo diskusi vysvětlovat nebo se ospravedlňovat, aby jsi jej nezabanoval?

To co dotyčný dělá mimo tuto diskusi, at už čurá na cizí záhonky, objízdí korunou cizí auta nebo spamuje cizí weby (viz Sitole), Ti může být zcela jedno ne?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kcka:
Chápu, proč mé sdělení vypadá jako výhružka banem, ale… je to trochu složitější.
Rozhodně bych nenavrhoval ban někomu kvůli tomu, že trápí Sitoleho mimo diskusi.
Sitole
Profil
Kcko:
To taky nebylo nutné.. Pouze jsem chtěl sdělit, že se i na této diskusi nalezne někdo, kdo je schopen něco podobného udělat.
Je ale vidět že není ani dostatečně 'vyčuraný', aby zde a ve spamech nepoužíval stejnou IP adresu.

Být to normální anonym tak to nechám plavat.
Já kritiku chápu. Chápu tedy že je někdy nutné přikročit dejme tomu i ke sprostému slovu, ale dělat to tak odporným způsobem a ještě anonymně, aby měl ten člověk minimální možnost dohledat o koho vlastně jde?
To určitě kvůli nějakému hovadu budu vypínat komentáře

Tímto děkuji Chamurappi a moderátorskému týmu za jeho pátrání a doufejme, že se to nebude opakovat.
noko
Profil
Adresát si z tohoto vlákna asi moc hlavu nedělá, zase spamuje z ip: 80.250.14.130, ale to už asi bude anonymizační proxy.
Píše tam taky pod přezdívkami členů diskuze - Sitole, Kubo2 (!).
Xanomes
Profil
noko:
ale to už asi bude anonymizační proxy.
Tím bych si nebyl tak jistý, podle všeho je to česká IP.
noko
Profil
Xanomes:
prostě ho zatím nezabanuju.
Kubo2
Profil
noko:
Komentáre o konzistencii citácií a o formátovaní komentárov som posielal ja. Ako som už napísal tam, pretože žijem v Indii, webzdarma mi nedovolí pridávať komentáre, takže som hľadal nejakú slovenskú proxy. Lenže proxy, ktorú som našiel, bola hrozne pomalá a nakoniec som sa dozvedel len, že „Request timed out“. Tak som siahol po českej proxy, cez ktorú som následne tieto dva komentáre odoslal (a nie som si istý, či to náhodou nebola vyššie uvedená IP adresa).

Píše tam taky pod přezdívkami členů diskuze - Sitole, Kubo2 (!).
Hm, niežeby ma to zaujímalo, ale mohol by som vedieť, čo pod mojou prezývkou oný spammer spamoval? :-)
noko
Profil
Ne ta ip se které spamoval nebyla ta kterou si použil ty.
Adresa:
noko.wz.cz/clanek.php?name=kalinka#1458585004
Kubo2
Profil
noko:
Možno by bolo zaujímavé vyskúšať si implementovať proti spammerovi „Odloženie uloženia príspevku“. :-) Možnosti, ako ho automaticky rozpoznať (či odhadnúť) pre zaradenie do karantény, aby si tým neobťažoval ostatných používateľov, som vymýšľal v noci a napadá ma ich niekoľko, no nerád by som ich zatiaľ verejne rozkrikoval, aby sa týmto opatreniam spammer nemohol cielene vyhnúť.
Sitole
Profil
S největší pravděpodobností posílá spammer už i otravné maily.

Chamurappi
Profil
Reaguji na noka a Sitoleho:
Mnohonásobně zvyšujete účinnost této otravnosti tím, že ji přeposíláte i sem.
Co jste nepochopili na příspěvcích, které vám doporučovali nekrmit trola? Jestli očekáváte, že s tím budeme něco dělat my, tak se vyjadřujete příliš nejasně… co teda chcete?

Máte nějaký důkaz, že spamuje stále ta samá osoba? V okamžiku, kdy jste začali veřejně naříkat, jste se stali mnohem lákavějším terčem pro jakéhokoliv dalšího kolemjdoucího vtipálka.
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0