Autor Zpráva
mckay
Profil
Asi nebudu sám, kdo si všímá, že diskuse jde trochu do kytek, a že kromě starých pák jako Keeehi, Kajman, Davex a hrstky dalších, se tu přestala velká část aktivních uživatelů objevovat. Včetně nejmenovaných moderátorů, kteří tu vždycky tu změnu a krok udávali. Máte vůli a chuť s tím něco dělat? Mám pár myšlenek, které mi už delší dobu leží v hlavě a rád bych zjistil, jak se na to díváte vy ostatní aktivní a moderující lidé.


Značná část dotazovatelů jsou děti a měli bychom k nim tak přistupovat. Dříve jsem si toho tolik nevšímal, ale dnes, když učím děti ve věku 9~12 let programovat a komunikuji s nimi přes appky pro instant messaging, tak ten nižší věk u dotazovatelů poznám snadno. Ostatní diskutující často tuhle skutečnost nevidí a odpovídají jim stejným způsobem, jako by odpovídali nekompetentnímu vrstevníkovi (v horším případě jako nekompetentnímu vrstevníkovi, se kterým musí spolupracovat). Děcka se z toho pak rozlítí/urazí a začnou se podle toho i chovat. Ať už to znamená úplný odchod z fóra, nebo ofenzívu.

V praxi vím, že takto mladí studenti často nemají ještě dostatečně rozvinuté abstraktní myšlení. V druhé řadě potom nemají dostatek srozumitelného učebního materiálu a snaží se lepit dohromady vše co jim je porazeno ostatními.

Konkrétní návrh pro zlepšení: Kdykoliv se vám otázka čte špatně, předpokládejte, že dotazující je mladšího věku. Odpovědi formulujte jako byste vysvětlovali něco absolutnímu začátečníkovi, jednoduchým jazykem. Seznam bodů s detailním popisem toho co a kam vložit, ideálně i proč jim pomůže se zorientovat a něco si z diskuse odnést. Zároveň je to odradí od slepého kopírování, aniž by tomu rozuměli. Vám samotným to potom pomůže se ujistit, že problematice rozumíte dostatečně dobře, protože to budete schopní i vysvětli v základních termínech.


Otevření nových kategorií diskuse. S momentálním seznamem kategorií k diskusi se již dlouho nehýbalo a možná by stálo za to zvážit jeho rozšíření, případně rozdělení obecných kategorií (např. JavaScript) na menší, specializované celky. Webtechnologie se vyvíjí neskutečnou rychlostí a možná bychom to měli reflektovat i my.

Konkrétní návrh pro zlepšení: Pomožte mi vybrainstormovat zajímavé kategorie pro diskusi. Každou z těchto nově vzniklých kategorií potom vybavíme FAQ a adresujeme mainstreamové dotazy, problémy a koncepty těchto kategorií. Současné návrhy níže:

- Bezpečnost - vím, že dost z nás do této kategorie vidí, a asi se nikdo nebude přít o to, že na bezpečnosti záleží, a je třeba ji vštípit začínajícím programátorům do hlavy co nejdříve. Projdeme-li náhodně posledních pár příspěvků z PHP sekce, nebudeme hledat dlouho a narazíme do kódu náchylného na SQL injection nebo něco, co si zadělává na XSS. Tohle ještě podepřu tím, že v názorech na stránku velmi často hodnotící identifikují XSS/SQL injection. Bude-li sekce potřebovat moderátory, nominuji Keeehiho (přijme-li) a sebe.

- Rozpadnutí javascript. Nemám dostatečnou doménovou znalost, ale dávalo by mi smysl zavést kategorii pro Node.js, JS Frameworky a možná i Kompilovaný/Transpilovaný JS a všechno co s ním souvisí.

- Reorganizovat stávající kategorie. Pošoupat aktivní, častá a diskutované kategorie výše v řazení, pod ně strčit učebnice a upozadit téměř mrtvé a mrtvé kategorie. Flash a ActionScript jsou žhavými kandidáty na zamknutí a archivaci.

Napadají Vás další kategorie a úpravy do nich?


Vytvořit a pokračovat v dalších učebnicích pro nejčastější témata. Tohle může být realizováno ať už dobře napsanými FAQ pro každou z aktivních kategorií, nebo vyloženě něčím na způsob učebnice PHP a nikdy nezačatou učebnicí JavaScriptu. Chamurappi to tu zabalil dříve než se dostal k tomu něco dostat do své učebnice JavaScriptu. Existuje mezi námi někdo (Radek9?) kdo by se toho chtěl ujmout?


Časově omezované programovací/design výzvy (soutěže, challenge). Mohli bychom založit kategorii určenou k programátorské zábavě a vypisovat zajímavé výzvy a soutěže, které by kdokoliv mohl plnit a chlubit se svým řešením. Ať už by šlo o code-golf (kdo co napíše nejkratším způsobem v konkrétním jazyce), nebo o procvičení algoritmického myšlení. Podle obtížnosti by se takových výzev mohli účastnit i nováčci, aby zjistili jak na tom reálně jsou se svými dovednostmi.


Co si o tom všem myslíte? Napadají Vás další věci, které by aktivitě diskuse mohly prospět? Budu rád, když se k tomu tady vyjádří také někdo z aktivních moderátorů, se svým úhlem pohledu.
Radek9
Profil
mckay:
Značná část dotazovatelů jsou děti
Dobrá připomínka. K tomu bych asi ještě dodal, že to bude nejspíš častější a častější. Znalost angličtiny je už poměrně standard, je proto pravděpodobné, že starší studenti zavítají spíše na StackOverflow a podobná fóra.

- Rozpadnutí javascript.
- Reorganizovat stávající kategorie.
Tohle je trochu složitější. U JS je často tlak na to, aby většina knihoven šla spustit v prohlížeči i v Node.js (příp. je to rovnou psané jako celistvý izomorfní framework). A to teď ani nemluvíme o projektech jako Deno.io nebo o nových ES modulech, kde interoperabilita s dosud používanými CommonJS moduly dělá problémy. Dávalo by mi ale smysl odklonit čistě server-side věci v Node.js (HTTP, sockety apod.) do kategorie Konfigurace webového serveru.

Co se týče transpilovaných jazyků, tak tam za řeč stojí asi hlavně TypeScript a je otázkou, zda si zaslouží vlastní kategorii. Co se týče jiných jazyků (Rust, C#, C atd.), tak ty často míří už na WebAssembly a tam by mi vlastní kategorie dávala smysl. Stejně tak by možná dávala smysl kategorie pro C# (resp. ASP.NET).

Se zrušením/upozaděním kategorie pro ActionScript/Flash souhlasím. Ke kategorii Hosting bych nějak viditělně připsal i cloud (já vím, je to buzzword, ale někomu nemusí dojít, že to souvisí).

Existuje mezi námi někdo (Radek9?) kdo by se toho chtěl ujmout?
Mně nedává smysl psát novou českou učebnici JS. Možná bych ale měl chuť přeložit Eloquent JavaScript (eloquentjavascript.net). Pro začátečníky mi přijde nejvhodnější, žel je v angličtině.

Časově omezované programovací/design výzvy (soutěže, challenge).
Souhlas.
N71
Profil *
Vcelku jsou to rozumné návrhy, ale myslím, že nebudou mít žádný podstatný efekt. Problém diskuse je nízká návštěvnost (jednotky příspěvků denně) a nízký věkový i odborný průměr obecně (logicky, JPW pokrývá z dnešního pohledu jen základy webdesignu, a co se programování týče ani to ne). Zkušenější a starší programátoři sem nemají žádný důvod chodit, ať už rozbijeme témata na kolik částí chceme. Nejsem si ani moc jistý, jestli koncept bulletin boardu z devadesátých let ještě vůbec vyhovuje současným potřebám komunity.
Tomáš123
Profil
mckay:
Som rád, že si túto tému otvoril. Pred pár mesiacmi som mal čosi podobné rozpísané, ale uvažoval som skôr o rozšíreniach smerom ku marketingu, reklame, kampaniam.

Web ako taký sa v dnešnej dobe dá celkom obstojne vyklikať v kadejakom systéme, ale obsahové stratégie, užívateľské výskumy, analytiku a veľa ďalších vecí si začiatočník nenavrhne. Možno to je už príliš veľký krok, ktorý so súčasným obsahom diskusie v podstate nesúvisí. Ale takisto by som rád videl názory ostatných členov a moderátorov.

Posledne navrhoval úpravy v kategóriách jenikkozak. Rozoberali sa tam niektoré veci, ktoré boli spomenuté aj vyššie.

Inak sa mi spomenuté nápady páčia.
Kajman
Profil
Rozdělení na kategorie je hlavně pro uživatele, kteří se pravidelně vracejí a zajímá jen nějaká kategorie. Nemyslím si, že je kategorii javascript potřeba rozkládat. Zase tolik příspěvků tam není, aby se uživatelé podle rozumného nadpisu nezorientovali, zda je to pro ně zajímavé.

Kategorie se zašlou slávou bychom mohli hodit např. do jedné kolonky prastarých kategorí a tam je vypsat místo popisu (který se však nezobrazuje ve všech uživatelsky volitelných rozložení). Přijde mi to lepší než je rušit nebo slučovat.

Osobně se mi do vývoje moc času dávat nechce. Kód původního minibb nebyl moc přehledný a úpravy styl většinou zachovaly.

Pro motivaci na soutěže to chce nějaké ceny, jinak asi půjdou soutěžit tam, kde to pořádá velká firma v rámci HR a ceny tam mají. Už tu dlouho není reklama, tak je nejspíš djpw pro Yuhůa ztrátová a hosting platí z nostalgie.

Ještě tu byla kdysi možnost hodnotit příspěvky. Dávat plus mínus, aby hledači rešení z googlu rychleji mohli přeskočit nesmysly a zaměřit se na správnou radu. Ale na to tu chodilo příliš málo registrovaných uživatelů, bylo to tenkrát proti konceptu diskutování hlavního moderátora a blokovalo to nasazení sandboxu.

Návody a FAQ není problém zahrnout, když je někdo napíše. Stačí si udělat vlastní vlákno, tam to napsat a jen to jakýkoliv moderátor jednoduše přidá do "Mohlo by se hodit" dané kategorie.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0