Autor Zpráva
Yuhů
Profil
22. ledna odpoledne se neznámému hackerovi podařilo známým exploitem nechat si vypsat MD5kové hashe několika uživatelů. Šlo o asi třicet nejdříve registrovaných uživatelů (id do 30). Pokud má uživatel heslo příliš jednoduché, z MD5 hashe lze heslo odhalit.

Hacker, který se představil jako De3mKa, byl potom tak hodný, že nám průnik do systému oznámil v diskusi.

http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=1&topic=24 80

Pokusil jsem se o instalaci záplaty. Vzhledem k tomu, že jsem to dělal v rychlosti a dost na koleně, vás poprosím o otestování současného systému.

Vážení uživatelé, je mi velice líto, že jste utrpěli bezpečnostní újmu. Dovolím si vám doporučit, abyste pouvažovali nad změnou hesla. Totéž v jiných diskusních fórech, kde používáte stejné jméno a heslo. Pokud je vaše uživatelské id větší než 30 nebo máte heslo dostatečně složité, pravděpodobně se Vás to netýká.

Děkuji Vám za pochopení.
Tomik
Profil
Myslím, že je vše v pohodě.

OT:
Mohu se zeptat na jaké principu bylo hacknutí provedeno???
Yuhů
Profil
Asi takhle:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=userinfo&user=1%20union% 20select%201,2,user_password%20from%20minibb_users/*

před patchem to vypsalo třicet prvních md5 hashů hesel z databáze. Pokud máš heslo příliš jednoduché, dá se určitými prográmky z md5 hashe heslo uhádnout, laicky řečeno.

Jak přesně funguje ten union select v případě napadeného skriptu, jsem ještě nezjistil.
Leo
Profil
UNION byla novinka ve 4kove verzi MySQL se kterou spousta starsich aplikaci nepocita. Jde o tom ze je mozne pustit do databaze dva SELECTy, ktere spolu nemaji nic spolecneho. Leo
Leo
Profil
Mas Yuhu nekde puvodni nezaplatovane miniBB soubory (predpokladam, ze jsi neinstaloval cely miniBB znovu, ale stahl jen zaplatu)? Leo
Yuhů
Profil
mam, piš mi na mail, prosím
de3mka
Profil
Jojojo .. bylo to jednoduche, narazil jsem na to uplne nahodou. A jelikoz znam aktualni deni kolem exploitu a obnoveni, tak jsem to hned poznal. Jinak stranky mate v poho.
de3mka
Profil
PS. Pokud je vaše uživatelské id větší než 30 nebo máte heslo dostatečně složité, pravděpodobně se Vás to netýká.

Bylo jich vic... id kolem 120 =)
Yuhů
Profil
120? Já jich vytáhnul nejvýše 30, ale chápu, že sis asi mohl nastavit svůl LIMIT.
pyty
Profil
http://hulan.cz/blog/item/nebezpecny-open-source
Martin
Profil
Jaká verze minibb byla hacknuta?
Yuhů
Profil
1.6
Martin
Profil
Jakým programem se dá heslo dekódovat?
thingwath
Profil
Martin
Zkus třeba John the Ripper. Budeš mít hodně dlouhou zábavu na ještě delší zimní večery :-D
Martin
Profil
thingwath
Poradíš mi, jak ho zprovoznit?
thingwath
Profil
No, jinak, ten program pracuje tak, že prostě vyzkouší každou možnou kombinaci hesla, zkusí ji prohnat MD5 a jestli souhlasí, tak máš heslo (ne zcela nutně to původní, ale použitelné). Pokud tvůj počítač zvládne 800 hesel za sekundu, tak si zkus stejně spočítat kolik je možných kombinací :-) Vezmeme-li padesát znaků a délky mezi 6-12 znaky tak to dělá celkem dost kombinací :-)

Máš ještě chuť to zkoušet?
thingwath
Profil
Co se zprovoznění týče, tak to bude chtít opatchovat tím patchem na raw MD5 nebo (teď nevím) podporou pro MySQL hashe, přeložit a pak už jenom spustit. Tohle je na tom to nejmenší.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0