« 1 2
Autor Zpráva
Dero
Profil
Vidím správně nadpis "Hulváti opravující češtinu"?

To jsme to dopracovali, přátelé, když už jsou hulváty ti, kteří se snaží na češtinářské excesy upozorňovat, a nikoliv ti, kteří je páchají. Zamyslete se, jestli to není uhozené. Čeština má závazná pravidla proto, aby se dodržovala, aby text, který vypotíte, byl lehce čitelný a kultivovaný. Pokud ve svém příspěvku spáchám pět hrubých chyb, pak jsem hulvát já, protože si nevážím vás, tj. lidí, se kterými se snažím na úrovni komunikovat.

Pokud nedokážu dodržovat pravidla češtiny na vysoké úrovni (řekněme, že interpunkce je v některých případech velmi zrádná), potom se alespoň snažím o dodržení všech těch pravidel, která znám alespoň z nižšího stupně základní školy. Nikdo mladší se na této diskusi pravděpodobně nevyskytuje. Proto se mi nesnažte namluvit, že tvary jako jse, vydím, bysme či něgdo jsou tolerovatelné.

Nejsou! Uznávám ta dvě procenta lidí s poruchou učení, dysgrafiky a dyslektiky, která se svým handicapem nemohou příliš mnoho dělat, ale své si myslím o lidech zdravých, kteří češtinu pouze ignorují. V tomto případě souhlasím s thingwathem, že pakliže se někdo prezentuje otřesnou češtinou, většinou stejně nemá co zajímavého říct.

Proto si myslím, že požadavek, aby zdejší příspěvky byly prosty hrubých chyb, není nijak přehnaný. Občas to uletí každému, ale pokud se v jednom příspěvku objeví hned sedm "hrubic", tak nevidím důvod, proč by se čtenář takového příspěvku nemohl ozvat a na chyby upozornit.

Kdybych vás na ulici oslovil "Hele, typoň, nemáš špinku?", tak nejenže bych vypadal velice směšně a aut of fešn, ale určitě byste si mě nezařadili mezi inteligentní lidi. Vlastně bych se vsadil, že byste si mě zařadili mezi lidi, se kterými nechcete mít příliš mnoho co do činění. Tahleta diskuse funguje na stejných principech.
Miloš
Profil
Dero
dysgrafiky a dyslektiky
Myslíš asi dysortografiky, tedy lidi s narušenou schopností ovládnout gramatická a pravopisná pravidla při psaní.
Miloš
Profil
Dero
Ale jinak zcela souhlasím.
djlj
Profil
Uznávám ta dvě procenta lidí s poruchou učení, dysgrafiky a dyslektiky, která se svým handicapem nemohou příliš mnoho dělat
No, jak kdo. Mám kamaráda, co je dyslektik, akorát se s tím rozhodl něco dělat, takže když něco někam napíše, tak by nikdo vůbec nepoznal, že se jedná o dyslektika ;).

Jinak taky souhlasím, Dero.
šufánek
Profil
Dero:

Proto si myslím, že požadavek, aby zdejší příspěvky byly prosty hrubých chyb, není nijak přehnaný. O takovém požadavku tu vlastně nebyla řeč. Samozřejmě - každý by radši četl fóra psaná dobrou češtinou. Ale žádat gramatickou korektnost se v některých případech prakticky rovná vyloučení z diskuse. Jde o žádání nemožného.

V tomto případě souhlasím s thingwathem, že pakliže se někdo prezentuje otřesnou češtinou, většinou stejně nemá co zajímavého říct. Budiž - zajímavý a nejspíš i pravdivý postřeh. ALE : velká většina takto pacifikovaných hříšníků tu není proto, aby něco zajímavého řekla. Spíš přicházejí s praktickým dotazem a hledají na něj odpověď. A jediné, čeho se dočkají je : máš tam čtyři hrubky. Připojuju se k názoru - ideální je mít možnost "začervenit" zahrubkovaný příspěvek na znamení své nevole, podobná věc by ale rozhodně neměla bránit snaze řešit problém kvůli kterému vlákno autor (byť pologramotný) založil. Jde přece proti samotnému smyslu tohoto serveru, aby se místo praktických problémů řešila gramatika.
Nox_lbc
Profil
To je jak házení hráchu na zeď ... či perel sviním, dle libosti ... jde o to z jakého pohledu se na daný problém díváme (díváte), je jasné, že shodnout se nemůžeme nikdy ... jediné východisko bych viděl v tom, citovat "hrubkovitý" text a v něm označit chyby s tím, aby dotyčný pokud možno zároveň odpověděl na tazatelovu otázku ... korektura by byla jen taková třešnička na dortu, kterou bychom, opakuji BYCHOM, zvyšovali kulturnost a českého národa ... potažmo průměrné IQ :D
šufánek
Profil
nox_lbc: s tim se dá souhlasit.
až na to průměrné IQ - to je už z definice IQ neustále 100 (neboť výpočet IQ jednotlivce vychází právě z toho jak si stojí vůči populačnímu průměru) :-D
viz třeba tady
thingwath
Profil
šufánek
Pokud se někdo zeptá zcela otřesným způsobem, tak mu to v odpovědi vyčtu (krom skutečné rady). Občas se ozvu jen tak, když mě něco třeba pobaví nebo zaujme. Neplatí mi tu za to, tak na názory ,chci od tebe jenom přesnou a dobrou odpověď a zbytek si nech od cesty` nehledím.
Retal
Profil
Dero
Pěkná demagogie, Dero. Vytrháváte nadpis z kontextu a nereagujete na mé argumenty:
Opravování češtiny není hulvátství. Unášení vláken a rozsáhlé OT příspěvky, v nichž se řeší jen čeština nějakého přispěvatele hulvátství však je.

Proto si myslím, že požadavek, aby zdejší příspěvky byly prosty hrubých chyb, není nijak přehnaný.
Požadavek to je hezký, také raději čtu příspěvky držící se zaběhlých / kodifikovaných pravidel jazyka, na tom se shodneme. Opakuji však, že pokud se na fóru o webu v jednom vlákně vyskytne pět a více příspěvků, v nichž se neřeší nic jiného než jazyk zakladatele vlákna, něco není v pořádku.

Nox_lbc
východisko bych viděl v tom, citovat "hrubkovitý" text a v něm označit chyby s tím, aby dotyčný pokud možno zároveň odpověděl na tazatelovu otázku
Ano, tak by mohl vypadat konsensus. Bohužel se však rojí stále více příspěvků, které na otázku neodpovídají, pouze se zaobírají její jazykovou stránkou.
Nox_lbc
Profil
Retal Ano, tak by mohl vypadat konsensus. Bohužel se však rojí stále více příspěvků, které na otázku neodpovídají, pouze se zaobírají její jazykovou stránkou.
Pokud již tazateli bylo odpovězeno, nevidím problém v OT diskuzi o českém jazyku ...

Thingwath Neplatí mi tu za to, tak na názory ,chci od tebe jenom přesnou a dobrou odpověď a zbytek si nech od cesty` nehledím.
S tím souhlasím ...
Michalek
Profil
Nox_lbc
Pokud již tazateli bylo odpovězeno, nevidím problém v OT diskuzi o českém jazyku ...
by se dalo zkrátit jako
Pokud již tazateli bylo odpovězeno, nevidím problém v OT diskuzi...
habendorf
Profil
Tak když už jsem jedním z těch hulvátů, tak se k tomu také vyjádřím.

Popravdě řečeno (asi pro mnohé překvapivě) s autorem threadu částečně souhlasím. Také nemám rád hnidopišství, zejména se mi nelíbí, pokud někdo poukazuje pouze na gramatické chyby a přitom ke konkrétnímu dotazu se vůbec nevyjádří. Chce to prostě určitý nadhled a vědomí, že nikdo nejsme dokonalý a že těžiště schopností každého jedince leží někde jinde, v jiném oboru lidské činnosti. Na druhou stranu jsou někdy chyby natolik brutální, že nereagovat téměř nelze.

K odkazovanému threadu: Můj jediný příspěvek ke gramatice se týkal slova "mýval". Nechal bych to plavat, kdyby se ono slovo nenacházelo zrovna ve větě "z ČJ jsem mýval jedničky jen proto, že jsem uplácel učitelku". Ostatní byla částečně filosofická noční debata o tom, zda slova jako "nejstandardnější, nejmrtvější atd." mají či nemají logický význam. Rozhodně tedy nešlo o gramatiku.

Takže nařčení z OT bych chápal jako oprávněné, nařčení že jsem "Hulvát opravující češtinu" už tolik nechápu.

S tím, jak je který člen "služebně starý" na zdejší diskusi, to nesouvisí vůbec.
venca163
Profil
habendorf
já myslel, že jsem jasně řekl, že mýval bylo schálně, protože už jsem vás měl dost=)
(a v té větě mi to přišlo logické napsat=)

každopádně standart - jsem zvoral a nyní to je pro mě nanejvýš pozitivní věc, myslím, že už to nikdy nespletu=)

hlavně bych opravil slova jako: něgdo, vindous, wjec apod.
Nox_lbc
Profil
hlavně bych opravil slova jako: něgdo, vindous, wjec apod.

Na Wanastowi wjecy mi nešahej ;-)
llook
Profil
Připadá mi naprosto v pořádku upozornit na standarty, preference nebo regulérní výrazy, pokud jsou míněny standardy, reference a regulární výrazy (používat cizí termity je rizoto).

Ale nic se nesmí přehánět (tím myslím třeba starší Errorova vlákna), prostě v mezích slušnosti. Nestojí to za rozčilování, ať si každý píše jak chce. Když bude psát nestravitelně, tak to nebudu číst, jeho problém. Tím se dostávám k reakci na:

Dero Čeština má závazná pravidla proto, aby se dodržovala, aby text, který vypotíte, byl lehce čitelný a kultivovaný

Nijak závazná ta pravidla nejsou (jen ve škole). Kdysi jedna komunistka chtěla, aby se v televizi a rádiu mluvilo povinně spisovně, možná si ještě někdo pamatuje, jak byli všichni bohemisti proti.
thingwath
Profil
Dyž vono spisovně, to máte něco jinačího než mluvit srozumitelně, že jo.
Dero
Profil
Nijak závazná ta pravidla nejsou (jen ve škole). Kdysi jedna komunistka chtěla, aby se v televizi a rádiu mluvilo povinně spisovně, možná si ještě někdo pamatuje, jak byli všichni bohemisti proti.

Já ale nemluvím o spisovné češtině. Pravidla jsou i v češtině obecné, ba dokonce slangové.
Railbot
Profil
Omlouvám se, pokud jsem se někoho svým poučováním výrazněji dotknul. Na svou obhajobu bych snad jen podotknul, že hrubku nebo gramatickou chybu udělá za svůj život každý jistě mnohokrát, takže to ponechávám stranou (sám v tomto ohledu nejsem výjímkou, ale o to víc se snažím zkulturnit i lidi kolem sebe) a většinou se stávám "hulvátem, co poučuje o češtině" jen ve chvíli, kdy vidím ve větě chyb několik a to dokonce ve slovech, kde je umění ty chyby vůbec udělat, až se někdy divím, že to vůbec jde.

Navíc...opakovaní je matka moudrosti, tak proč si ten pravopis tady neopakovat a neupozorňovat na chyby. Pokud někdo není naprostý ignorant nebo žák prvního stupně základní školy, tak si z takové "buzerace" jistě vezme pro příště ponaučení.

Samozřejmě bych byl nerad, kdyby to zašlo tak daleko, že by se opravoval každý slangový nebo hovorový výraz na spisovný a rejpalo se kvůli každé zapomenuté čárce či ojedinělé hrubce.
DoubleThink
Profil *
Je pravda, že není optimální, když se v každém druhém threadu strhne lavina vzájemného opravování pravopisu nebo gramatiky.
Na druhou stranu - nedovedu si představit jednodušší způsob, jak přehlušit samotný obsah sdělení, než pomocí pravopisných a syntaktických chyb.
Ten, kdo se nenaučí správně používat psaný projev, nemá v obchodní sféře šanci.
Miloš
Profil
Railbot
opakovaní je matka moudrosti
Často mám spíš pocit, že je opakování matkou papoušků.
Anonymní
Profil *
Plně se ztotožňuji se snahou zmíněných uživatelů, kteří se snaží udržet diskusi na jisté přijatelné úrovni. Nehledě na to, že se příspěvky s chybami, ať již gramatickými, či typografickými, čtou vážně hůře.
Ty kreténe,
to, co ses pokusil napsat, je bohapustá slátanina spisovnosti a hyperkorektnosti. Koho tím chceš ohromit?? Každý přece ví, že inteligence se vždycky vyjadřuje expresivně a jenom maloměštáčkové se snaží, aby byl jejich text náležitě vyšperkovanej. Přičemž tohle všechno jim je k hovnu, jelikož každej ví, že u piva takhle nemluví.
Bubák
Profil
Anonymní
Tak běž zpátky k pivu a neopruzuj.
Railbot
Profil
Anonymní
Rozdíl je v tom, že toto je odborná diskuse a ne hospodskej pajzl pro dlaždiče.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0