« 1 2 »
Autor Zpráva
Marty
Profil
Zdravím přátelé.

Když tak často procházím diskusi, napadá mě, že mi tu chybí téma o copywritingu a webové typografii.

S ohledem na chystané úpravy na mém webu o copy mě napadlo vytvořit zde takové téma diskuse. Obsahem by byly jakékoli otázky k textovému obsahu stránek atp.

O moderátorství bych se postaral já (jen návrh), případně by za úplatek horkou čokoládou pomohl Dero (snad jsem tě do ničeho nenamočil brachu).

Takže, co mi na to povíte?
jonge
Profil
Marty
Já bych určitě souhlasil, je to dobrý nápad.
DoubleThink
Profil *
Nápad určitě zajímavý.
Marně si ale vzpomínám, kdy naposled tady někdo chtěl poradit ve věci copywritingu nebo typografie.
Dero
Profil
Marty: Byl bych rád, kdyby takové téma vzniklo, ačkoliv se stejně jako Doublethink obávám, že nebude příliš vytěžováno. Moderátorství bych si rád přibral, koneckonců na této diskusi moderuji už více témat, takže aspoň jedno z nich by byla čistá "srdcovka".

DoubleThink: Co Ty na to? Jsi ochotný nový topic risknout? Téma je to určitě zajímavé, osobně mám několikaleté zkušenosti s tvůrčím psaním, copywritingem i webovou typografií. Kolega Marty svoji odbornost dokázal už na více místech. Když tu takové téma bude, třeba časem přitáhne ty správné uživatele.
Nox_lbc
Profil
Rozhodně jsem pro .. když už to tu téma bude, tak se do něj nějaké dotazy určitě položí (ikdybych to měl být já ;))
Plaváček
Profil
Dero

Jsem taky zásadně pro.
Mistr
Profil
A jakou bude mít toto téma ikonku? ;-)
Dero
Profil
Mistr: Navrhoval bych plastickou verzálku T ve stylu dosavadních ikonek.
Plaváček
Profil
Dero

Ano. A doporučuji, aby diskusi moderoval Dero.
koudi
Profil
O tomto tématu toho moc nevím, takže bych jeho vznik uvítal - třeba se dozvím i něco nového a poučného.
A nebudou-li proti, tak Dero a Marty jsou jasná volba (na moderovaní, samozřejmě) :)
Marty
Profil
Předem chci všem poděkovat za pozitivní reakce. Jsem rád, že se nápad líbí a doufám, že šeptanda došumí na správná místa...

Frekvence nových témat nebude zcela jistě tak častá, jako u ostatních topiců. Téma tu ale bude k dispozici potřebným (věřím, že takoví jsou) a po čase se jistě zaplní (podobně jako u zahraničních diskusí s topicem "copywriting a typografie").

Dero: S ikonkou hlasitě souhlasím a tímto ti i s ohledem na veřejné mínění dávám v moderování přednost :)
Dero
Profil
Marty: V tom případě dojde ke kolizi v dávání přednosti, protože já dávám přednost Tobě jakožto autorovi výborného nápadu. :o) Teď to chce jen zrealizovat a nahnat sem ty správné, po vědění prahnoucí lidi.

Zkusím poobtěžovat DoubleThinka po ICQ, snad mi pro to hlavu neukousne.
habendorf
Profil
Já jsem taky ZÁSADNĚ PRO a HLASITĚ SOUHLASÍM s ikonou a VEHEMENTNĚ DOPORUČUJI, aby to moderovali Dero a
Marty, snad se ten šmodrchel vzájemného upřednostňování podaří hochům rozmotat.

A pojďte, ještě jednou se poplácáme po zádech, bude nám tu krásně teplouššško. A pak bychom si mohli třeba i zazpívat.
Dero
Profil
habendorfe, víš, že nepodaří! Je to velká věc, kterou ROZHODNĚ budeme ŘEŠIT ještě aspoň 60 příspěvků!

A teď vážně, byl bys pro tuto kategorii? Myslíš, že by se sem hodila?
Plaváček
Profil
Dero

Ano, habendorf si myslí, že copywriting a webová typografie jsou věci, kterí ZÁSADNĚ patří do arzenálu každého webdesignera. Osobně slibuji, že na každý příspěvek v této kategorii dle svých možností a schopností odpovím. Amen. Křesla moderátorů si, prosím, rozdělte jak chcete. Nás, obyčejné uživatele, zajímá OBSAH. Tak.
Railbot
Profil
Tak jste si vzájemně odhlasovali obsazení křesílek v novém tématu, to jsme rádi. Ještě za to dostávat nějaké desetitisíce a bude to jako v naší politice. No nic :))
habendorf
Profil
Dero: A teď vážně, byl bys pro tuto kategorii? Myslíš, že by se sem hodila?

Je mi to fuk. Jak píše DoubleThink, dotazy na dané téma jsou sporadické a klidně by se vešly
sem . Na druhou stranu, nové téma by "chleba nežralo", aspoň ne moc.

Plaváček: Ano, habendorf si myslí, že copywriting a webová typografie jsou věci, kterí ZÁSADNĚ patří do arzenálu každého webdesignera.

Telepatie? :o)

Railbot: No ... ono to moderování je spíš za trest, bez nároku na cokoliv pozitivního.
Railbot
Profil
habendorf
hřejivý pocit z dobře odvedené moderátorské práce je přeci dostatečná kompenzace za ten čas a nervy. Dobře no, nemyslím to vážně :)
habendorf
Profil
Railbot:

hřejivý pocit
No neříkal jsem to ...
bude nám tu krásně teplouššško


Dobře no, nemyslím to vážně :)
Ani já ne :o))
Railbot
Profil
habendorf
Hned jsem klidnější, božínku můj... :))
Chamurappi
Profil
Já jsem proti.

Tipněte si, co je důvodem k založení nového tématu:
a) máme pro něj moderátora
b) máme lidi, kteří na otázky z tématu umí odpovídat
c) máme ikonku s písmenkem T
d) máme dobrou pověst u administrátora
e) máme lidi, kteří se na otázky z tématu ptají

Je-li přijatelná jiná odpověď než e, prosím o založení tématu o Tetrisu. Děkuji.


Reaguji na habendorfa:
A pojďte, ještě jednou se poplácáme po zádech, bude nám tu krásně teplouššško.
Už jsem myslel, že jsem jediný, komu je z toho nevolno. I já jsem někdy terčem hřejivých slov. Nemám nic proti vyjádření respektu, ale jakmile to někdo přehání, mám chuť ho poplácat krumpáčem. Také si všímám, koho jiného velebí, a říkám si, odkud na něj asi přiletí první krumpáč...
Plaváček
Profil
Chamurappi

Nadešel okamžik, kdy si dovolím s Chamurappim výrazně nesouhlasit. Typografie na webu je Popelka, na kterou každý kašle (až na pár průkopníků, namátkou http://www.typomil.com/ , http://typografie.dero.name/ a pár dalších zapomenutých). A to nechci komentovat teroristické pravopisné útoky na samotnou podstatu krásného českého jazyka, kterému dodal glanc velikán Karel Čapek. Stačí se porozhlédnout po českém internetu nebo juknout na televizi Nova, kde reportér dokáže v záchvatu úspory času prohlásit, cituji: "... je zajímavá tato zajímavost... " Po tomto živém vstupu jsem se musel opít.

Proč by na diskusním fóru, které se primárně věnuje tvorbě webu, nemohla být kategorie, která budoucí webdesignery naučí ctít alespoň základní typografická pravidla (daná současnými možnostmi prohlížečů). Proč bychom budoucí představitele české webdesirneské školy nemohli naučit kultivovat rodný jazyk a vymlouvat klientům zhůvěřilosti a nesmysly, které dnes a denně na firemních prezentacícch nalézáme?

Hádáme se o pitomosti typu jestli je lepší BOLD nebo STRONG a jestli náhodou to XHTML není nějaké mimozemské, ale zásadní věci přehlížíme. Webdesigner přeci není jenom ten, kdo něco nakreslí, nakóduje a předá. Tedy - neměl by být. Měl by fungovat jako garant komplexní kvality webu, pokud je to možné. Takže co je na nové kategorii, která úzce souvisí s tím, co dnes a denně dělám i já, tak špatného? Že jí bude moderovat Dero? No a? Jsem jedině pro a neplácám při tom nikoho po ramenou, protože znám jeho kvality.


A ještě Chamurappi

Velmi mě těší, že jsi podrobně prostudoval knihu o CSS, na které jsem se svým skromným a velmi malým dílem podílel a také jsem rád, že jsi objevil nepřesnost, kterou zavinil jeden z autorů (jmenovat ho budu jedině na zubařském křesle) a která v novém a aktualizovaném vydání bude jistě opravena (ano - ROWGROUP skutečně není element).
Railbot
Profil
Plaváček
Poukázal si na dva linky zabývající se tématikou, tak se zeptám - co tam není a tady bude, že je potřeba zakládat kvůli tomu tady nové samostatné téma?
Plaváček
Profil
Railbot

Bude tu možnost požádat o radu. Zkusíme malý test. Co si myslíš, že je správně:

Túje nebo Tůje ?

Někdy je lepší blbě, ale rychle se zeptat, než chytře a dlouho hledat.
Railbot
Profil
Plaváček
Hmm. Preferoval bych, aby se lidi naučili samostatně hledat než jen tupě pokládali dotazy a čekali, až jim někdo naservíruje odpověď, radu, řešení. Ale budiž. Pravda, že zrovna typografie se nikde moc neřeší a ohledně informací na internetu jsou zdroje dost omezené. Ale stejně...stačí link na pravidla českého pravopisu a je hotovo.

Túje nebo Tůje ?
Střelil bych tůje, ale to bude nějaký chyták, takže spíš túje :)
ronnie
Profil
Túje?:)
Mistr
Profil
ronnie
Odkazuješ se tady na Pravidla, ovšem i oni tam mívají chybky. Například ve stránce s přehledem akademických titulů uvádějí Ing.arch., avšak správně má být Ing. arch. To jen proto, že ani takový web nemusí mít vždy pravdu.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Plaváčka:
Sice už vím, při jakých příležitostech se opíjíš, ale pořád mi není jasné, čemu nové téma v diskusi prospěje.

Nekritizoval jsem užitečnost typografie, ani jsem nekritizoval snahu vzdělávat v tomto oboru, ani jsem nekritizoval obsazení moderátorského křesla. Prostě si jen nemyslím, že sama existence vlastního tématu přiláká dotazy či vzdělání-hodné čtenáře. Tím, že vytvoříme nové téma, neotevřeme dveře dříve nedovoleným otázkám. Ani tak nezačneme seriál vyučující začátečníky. Vytvoříme jen hezčí škatulku pro část z doposud nezařaditelných* dotazů. Zpochybňuji, že je taková okázalost nutná. To je celé.

Příklad s Tetrisem byl asi moc absurdní, dobře. Tak co třeba sémantika? Nemá vlastní téma. Můžu ti obhájit její smysl, její potřebnost, můžu ti navrhnout jména moderátorů i ikonku. Použitelnost rovněž nemá svoji kategorii a u ní je zapotřebí vymlouvat zadavatelům zhůvěřilosti ještě urputněji než u typografie.

Založíme-li pro každé odvětví webdesignu speciální téma, pocítíme časem především zápory. Už teď někteří nově příchozí posílají dotazy dvojmo či trojmo do různých kategorií doufaje, že dostanou ty nejlepší odpovědi od různých skupin lidí. Už teď si i ti zkušenější záměrně nechávají radit ve více kategoriích, stejná dílka vídáme několikrát, jednou ladíme CSS, podruhé validitu, potřetí v SEO, počtvrté to celé globálně zkritizujeme. V řadě kategorií mají odpovídající tendenci strhnout debatu k „Názoru na stránku“ -- především v „Práci a zakázkách“ kvůli tomu vznikají konfliktní situace, kdy musí moderátor usměrňovat. Vše zmíněné považuji za dostatečný důvod pro nenavyšování počtu témat.

Zatím je tu jako hlavní důvod pro zřízení kategorie prezentována přítomnost odborníků. To vážně stačí?

*) Ony nejsou zase tak nezařaditelné. Značná část typografie souvisí s CSS a copywriting má blízko k SEO/SEM.
Marty
Profil
Děkuji všem za emotivní reakce, jsem rád že ještě dokážu občas zvednout pár lidí ze židle (míče, podlahy atd.)

Nejdříve jsem chtěl reagovat na každého z Vás, ale řekl jsem si ne. Zkrátka pokud téma nechcete, vyjádřete svůj nesouhlas. Já už se s tím smířím.

BTW: V zahraničních diskusích obvykle copywriting (někdy ve spojení s typografií) své téma má, čili asi zas tolik o zbytečnou věc nejde.
Michalek
Profil
Marty
Zrovna teď jsem pročítal hezkou stránku. http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Na_EN_wiki_to_tak_mají

Jinak já pro téma jsem, nebudu rozebírat moderátory, ani důvody, prostě jsem pro.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0