Autor Zpráva
Kentaur
Profil
Tato diskusie je téměř dokonalá, avšak když vidím u větve O jak psát web poznámku ocením kritiku, tak doufám, že to alspon částečně platí i pro tuto diskusi.

Sestavil jsem malý seznam nedostatků s opodstatněním a způsobů řešení:

1. Položka Preference v menu, (když už musí být zrovna v tomto menu) o které jsem se již zde zmínil, není pro lidi s nízkou inteligencí / věkem / literárními znalostmi k pochopení a lidi s dostatečnými schopnostmi nutí zbytečně uvažovat před klepnutím a ruší je. Kdyby nebyla tato chybka tak jednoduchá na napravení, tak o ní ani nepíši,
avšak zde by plně stačilo změnit složitý název preference na jednoduché Úpravy profilu / Upravit profil / Upravit účet / Editovat atd.

2. To, že se klepnutím na nick vypíše (b)Nick(/b) není vůbec zřejmé (osobní zkušenost). Nebylo by od věci jméno více zvýraznit (tučné písmo je pro nick skoro přirozené).
Přidat třeba podtržení / nadtržení (alspon v hoveru), nebo třeba osobně bych doporučil tenké, tečkované podtržení a title s obsahem reagovat / citovat.

3. Trochu jsem nepochopil informace v patičce © 2001-2004, čeho přesně se to týče? (Tento bod ignoruj, psáno 16:00 26.11.)

4. Nešlo by třeba zařídit vkládání značek [x][/x] pomocí tlačítek nad textovým polem na místo, kde se právě nachází kursor? Uvítali by předpokládám absolutně všichni a krásně formátovaný text by byl častěji k vidění.

5. Tento název prosím volte tak, aby vyjadřoval podstatu dotazu. Titulky typu "pomoc!" jsou k ničemu.
Než založíte nové téma, zkuste napřed v diskusi hledat. Spousta věcí už je vyřešena.

Vzhledem k tomu, že na tuto prosbu nikdo nereaguje, (denně k vidění v nových tématech) tak bych doporučil pohrozit třeba smazáním dotazu. Myslím, že by se počat podobných názvů u témat okanžitě snížil (píší to především lidé, kteří navštěvují diskusi zřídka).

Účel této větve: prozatím to jsou čistě individuální názory, zajímá mne především souhlas / nesouhlas ostatních, diskutujících a případné další návrhy na vylepšení (už jen pro porovnání) této diskuze. Velice uvítám vyjádření moderátorů.
Mistr
Profil
Kentaur
ad 1)
Může být. Z označení Preference skutečně na první pohled, dle mého, není zřejmé, že je zde možné měnit zadané osobní údaje. Nevolil bych zrovna spojení Upravit účet, neb to zní tak "hospodsky", jakkoliv je výraz účet na diskuzích zaběhlý.

ad 2)
Stačilo by to zmínit i při vyplňování registračního formuláře nebo v nějakém návodu. Krátkodobý návštěvník si to stejně číst nebude, ten dlouhodobější, který na diskuzi bude chodit častěji, spíš.

ad 3)
Domnívám se, že toho, co je napsáno před tím, tedy miniBB 1.7e (www.miniBB.net).

ad 4)
Souhlasím. Viz Tlachtace.

ad 5)
Smazat? Řešení to samozřejmě je, ovšem obávám se, že tím jenom odradíme odpovědichtivé návštěvníky k podání dotazu. Vím, je nepříjemné několikrát odpovídat na totéž; na druhou stranu je to prostor pro například napsání si svých odpovědí na nějaké často se opakující dotazy a pak již jen na ně odkazovat. Navíc mám dojem, že neustále se opakující dotazy se poslední dobou zas tak často neobjevují. Možná mám ale jen štěstí, že na ně nenatrefuji.
Str4wberry
Profil
Bod 1
Tu už byl několikrát.

Bod 2
Jelikož ta Tvá zkušenost vznikla „na mně“, tak souhlasím. Ideální bych viděl to tečkované podtržení, ale aby to zase nerušilo.

Bod3
Asi údaje o vývoji minBB.

Bod 4
Denně píseme stovky HTML tagů, tak pár BB značek nás už nezabije :–) Tuším, že už to také někdo zmiňoval… a dostal klasickou odpověď: „Stáhni si ten skript, uprav ho a já ho nasadím.“

Bod 5
Na takovéto příspěvky je lepší nereagovat. Většina lidí je poučitelných — tj. po „ohvězdičkovaní“ jejich nadpisu už příště zakládají název výstižný.
Kentaur
Profil
ad 5)
Špatně jsem se vyjádřil, měl jsem na mysli pouze titulky typu pomoc!, obecně výstižný název nejsou všichni schopni vymyslet a řada s nich ani nad podobným problémem přemýšlet, takže tam je potřeba bud IQ (veliký problém) nebo zde zmíněné „ohvězdičkovaní“.
Avšak na lidi, kteří sem příjdou položit 2, 3 nebo 4 dotazy by myslím zabrala výhružka (smazání), umístěná do textu pod polem pro název, která by nemusela být podložena činy (mazáním). Pak tyto „exkluzvní“ návštěvníky neodradíme, spíše motivujeme k úvahám nad rozumným názvem.

a dostal klasickou odpověď: „Stáhni si ten skript, uprav ho a já ho nasadím.“
To zní dobře, nicméně pokud to tu opravdu bylo, tak by to chtělo nějak uvědomit větší počet lidí, jistě tu jsou i tací, kteří tomu dostatečně rozumí a zároven jsou ochotni pro tuto diskusi zdarma něco udělat. Možná by také nebylo od věci založit nějaké téma se seznamem žádostí, kdyby to napsal někdo vlivný viz povedený příklad (takže si asi já jen tak netroufnu), tak by to někdo jistě upravil.

Str4wberry
To tu už bylo několikrát.
Ty odkazy se netýkají volení použitelného výrazu pro danou položku.
Denně píseme stovky HTML tagů, tak pár BB značek nás už nezabije :–)
Ano, ale na [hranaté závorky] si prostě kvuli složitému způsobu zapisování na české klávesnici (alt + klávesy uprostřed klávesnice, nepohodlné) člověk hned tak nezvykne.
Str4wberry
Profil
Odpovídám Kentaurovi:
„Ty odkazy se netýkají volení použitelného výrazu pro danou položku.“
Ach tak, myslel jsem, že reaguješ ještě na to předchozí téma. V tom případě bych měl klasickou odpověď: „Stáhni si soubor překladu, uprav ho a já ho nasadím.“ :–)

Reaguji na bod 5:
Osobně ve většině případů na nesmyslnost nadpisu tazatele upozorňuji — a dělá to, co tak pozoruji, i dost dalších.

Ještě bych Tě poprosil, abys další citaci s následnou reakcí oddělil do nového odstavce — bude to přehlednější.
Kentaur
Profil
Narazil jsem na několik dalších nedostatků diskuse

6. Pokud zvolíte pokročilé hledání, tak jako popisek zaškrtávacího políčka můžete vidět frázi Souhlasit v celém slově, nechápu, proč „slově“ nehodilo by se sem více třeba frázi, v horším případě větě?
Navíc jsem zmaten tím, co toto políčko znamená, když je dále u typu hledání možnost „celá fráze“.

7. V logu diskuse není zřejmé, že je zde vyobrazeno písmenko z (viz příklad francouzké?) klávesnice. Obrázek je slitý s bílým pozadím ne každy člověk (hned) pozná, o co se jedná Příklad (dole na 1. stránce příspěvek „Ošklivého šupa“).
Doporučuji obrázek změnit a přidat klávesu jinak natočenou, lze také dodat klávese více šedé barvy nebo jinak zviditelnit horní (splývá s pozadím) a zadní (šroubek by objasnil fakt, že to klávesa opravdu je) část obrázku.

Str4wberry
Ještě bych Tě poprosil, abys další citaci s následnou reakcí oddělil do nového odstavce — bude to přehlednější.
Běžně citace odděluji, nicméně zde jsem odděloval o něco důležitější části textu, přišlo mi nelogické oddělit i toto. Ale když se na to ted dívám, tak by tam to oddělení stejně vypadalo lépe. Beru na vědomí.
DoubleThink
Profil *
Reaguji na Kentaura:

ad 1) Může být.

ad 2) Odkaz (modrý, podtržený) tam věru byl. Zamaskovali jsme jej kvůli lepší přehlednosti. Hover efekt ale neuškodí, souhlasím.

ad 3) Nech koňovi, má větší hlavu.

ad 4) Jistě, bylo by to příjemné. Pokud se najde čas, můžeme aktualizovat

ad 5) Počet témat by se nezmenšíl, cílová skupina (lidé zmatení, nezkušení a intoxikovaní) tohle stejně nečtou.

ad 6) Nestudoval jsem systém vyhledávání, nicméně v angličtině je to Match whole words, hádám tedy, že slova obsažené jen ve formě kořenů při této volbě nevyhoví.

ad 7) Je to písmeno 8/á z české klávesnice a barevný tón i kontrast je volen čistě záměrně právě takto.
Chamurappi
Profil
Reaguji na DoubleThinka:
Ad 5) Existuje množina zjevně špatných názvů témat, které by mohl docela spolehlivě zachytit JavaScript před odesláním příspěvku.
Kentaur
Profil
Odvážím se opět doplnit seznam nedostatků, osobně jsem velice rád, že většina z nich již byla 1.12.2007 změněna.

8. Na hlavní stránce jsou k tématům přiřazeny malé, černobílé obrázky. U témat jsou rovnou popsané avšak u nově přidaného materiálů není dle obrázku u všech hned naprosto zřejmé, čeho se týkají. Ano, je to maličkost ale oprava by byla stejně malicherná a jednoduchá, navrhuji title s názvem tématu.

9. Proč jsou tečky za popisem témata na úvodní straně pouze u padesáti procent vět? V patičce jsou použity spojovníky, je to v tomto případě v pořádku? Lépe by myslím seděly tečky totožné s těmi z horního menu.

10. Drobnost, úprava odkazů v menu viz interface diskuse.

[EDIT 15.12.2007 0:45]

11. Nešlo by nějakým způsobem zvýraznovat základní smajlíky? Tedy znaky :-( a :-) (případně :-P nebo :-D). Mluvím zde o zvýraznění obecně tedy já osobně třeba smajlík jako obrázek za vhodný nepočítám. Použitelná mi však příjde třeba změna fontu nebo zmenšení písma + border, zkrátka něco co smajlík odliší a zároven neposune text nacházející se pod ním.
Joker
Profil
Chamurappi
Ad 5) Existuje množina zjevně špatných názvů témat, které by mohl docela spolehlivě zachytit JavaScript před odesláním příspěvku.
Stačily by regulární výrazy: /^pomoc!+$/i, /!{4,}/ a /\?{4,}/ ...ty by toho odchytaly... :-)
thingwath
Profil
Jak je třeba tady vidět, diskuse má k dokonalosti víc než daleko. Aneb, proč nemáme stromy, ale jenom tohle jednovláknové šidítko? (Jo, chápu že je to velká změna a tahle minicosivěc to neumí, ale tohle vlákno to ukazuje myslím celkem hezky. Navíc to i taková relativně primitivní věc jako mailing-list zvládá naprosto triviálně. Vzhledem k vážnosti vady bych se nebál říct, že mailing list je tedy lepší.)
Kentaur
Profil
O této větvi. Po předchozím příspěvku musím poznamenat, že to, jak tu přidrzle křičím, co se mně osobně líbí a co ne, neznamená, že diskusi jakýmkoli způsobem odsuzuji, naopak se mi tato diskuse velice líbí.
Je mi příjemné pohybovat se v příjemném, modrém prostředí mezi lidma, kteří jsou převážně několikrát zkušenější, způsobilejší a rozumnější než já, vzdělává mě to.
Diskuse má opravdu náhdernou úrove, není to jako komentáře na živě, jaknaweb či jiných „spamových“ skládkách.
Osobně nemám třeba zrovna stromy obecně rád, někde jsou nepřehledné (tady by se to však možná s přehledností zařídilo), také se mi líbí, že tu není možnost přidávání obrázků ke jménům a velikých smajlíků do textu, obarvení / změna fontu při vypsání znaků :-) :-( a :-D by však myslím neškodila viz výše.
Manq
Profil
Kentaur
Úpravy vzhledu kódu, které byly nedávno provedeny velice prospěly přehlednosti. Podle mého názoru je to takto ideální. Kdyby se přidávaly další funkce, tak by to zde časem vypadalo jako na tebou jmenovaných odkazech. Což myslím, nikdo nechce.
Kentaur
Profil
Reaguji na Manq:
Musím souhlasit, proto uvádím veškerým připomínkám případná řešení, která by narušila stabilitu této diskuse minimálně / nenarušila vůbec. Ostatně opět uvádím individuální názor a nejvíce mne zajímá, jak se k tomu vyjádří ostatní.
Silou této diskuse mi příjde především její okamžitý tlak na lidi přicházející z podobných míst a lidi s podobným chováním. Tokový člověk sem příjde, chtyne na svůj emocemi a vykřičníky (popř. otazníky) přecpaný a většinou i velice (až k nezodpovězení) abstraktní dotaz pár zajímavých odpovědí a bud se polepší, nebo půjde jinam.
thingwath
Profil
Zvýrazňování smajlíků je na diskusi kde se předpokládá postování různých kódu docela zhůvěřilost co nadělá víc škody než užitku...
DoubleThink
Profil *
navrhuji title s názvem tématu.
Podívám se. Pokud se v nějakém poli povalují i titles, můžu přidat.

Proč jsou tečky za popisem témata na úvodní straně pouze u padesáti procent vět?
Nevím, psal je Yuhůů. Asi na ně v zápalu boje zapomněl.

Drobnost, úprava odkazů
Nejde moc o drobnost. Aktivní odkaz v minibb zmizí. Musel bych upravovat funkce a to se mi nechce.

Nešlo by nějakým způsobem zvýraznovat základní smajlíky?
Samozřejmě šlo. Samozřejmě to neuděláme - nejsem moc zvědavý na to, aby na mě zdrojové kódy vyplazovaly jazyk.

Aneb, proč nemáme stromy
Stromy rovná se bordel - člověk pomalu neví, kde začít číst. Toto fórum navíc klade velký důraz na jednoduchost. Tak proto.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0