« 1 2
Autor Zpráva
HajekJirka
Profil
A co třeba založit novou diskusi zacatecnici.diskuse.jakpsatweb.cz?

:-)

Akorát si ale nejsem jistý jak by se to potom dělilo?
Jestli by se něko naučil 10 tagu a potom by se považoval za profíka, tak by to bylo stejné jako doposud.
Kentaur
Profil
Myslím, že začátečníci na této diskusi žádný problém nepředstavují, pokud někdo nechce na jejich dotaz odpovídat, tak nemusí. Čím tedy začátečníci vadí?
Problém spíš představují mentálně postižení lidé s nízkým IQ nebo lidé pod silným vlivem nějakých drog či dnešních populárních her (lidé, jenž tráví 50% času u CoD nebo CS, narkomani, alkoholici, lidé zmatení nebo silně psychicky postižení). Takoví lidé se chovají na diskusi neadekvátně a nerespektují pravidla.
Vůči výše uvedeným lidem by se nějaká obrana sháněla velice složitě. Zatímco vůči začátečníkům (takovým, kteří zároven nepatří mezi lidi výše uvedené) je cest hodně.

Pokud by však přeci jen někomu z nějakých důvodů začátečníci příliš vadili, tak uvádím jedno z množiny možných řešení. Doporučil třeba připsat do názvů kategorií něco jako „Pouze odborné dotazy“ a zvýraznit vůči jiným položku Problémy v začátcích. Většina začátečníků, pak půjde právě do této kategorie zadávat dotaz. Případně by se dal udělat rovnou základní rozcestník.
Problém podobných řešení by mohl být v tom, že by si začátečníci udělali z diskuse bordel, který můžete vidět na většině serverů, takže by každopádně bylo potřeba, aby danou kategorii někdo zkušený dobře moderoval.
Dranel
Profil
HajekJirka
Blbost

Kentaur
Hodně zajímavý. Snad si moderátoři něco z tohoto vlákna vezmou a předají to Yuhůovi.
A k tomu tvému řešení bych jim ještě vtloukal do hlavy to hledání a JPW
souki
Profil
Dranel
Je to ničemu...
souki
Profil
Kentaur
Většina začátečníků má dojem, že jejich problém již je odborný nebo narazili na chybu nějaký bug... Právě takový mi vadí - kteří odmítají pochopit, že něčemu úplně nerozumí nebo tomu ani rozumět nechtějí
habendorf
Profil
Můžete dělat co chcete, ale "Pls jak mám udělat virtuální stáj?" se stejně nezbavíte. Osobně bych zde volil nejsnazší cestu - kašlat na nějaké úpravy a zachovat současný stav. Když je někdo začátečník, tak neví, jestli jeho dotaz je pozoruhodná perla nebo lamerská trivialita a nikdo mu to nemůže mít za zlé.

Jen ať se ptají - komu to tady vadí? A komu ano, odpovídat nemusí, je to prosté.
Chamurappi
Profil
Krom začátečníků, o nichž píše habendorf, tu máme i slušné středně pokročilé tazatele bez přebujelého sebevědomí, kteří též neumí odhadnout, jestli jde o trivialitu nebo ne. Pokládají sami sebe pokorně za začátečníky a pro jistotu se třeba i předem omlouvají, že se asi ptají na úplnou blbost. Skutečnou obtížnost dotazu dokáže nejlépe posoudit odborník a ten se moc často neptá.

Budeme-li všechny tazatele zřetelně odrazovat od ptaní se na triviality, zapůsobí to na středně pokročilého mnohem intenzivněji než na začátečníka.

Jsem pro zachování současného stavu. Opakujících se otázek není tak moc.
Mistr
Profil
Opakujících se otázek není tak moc.
Také mám ten dojem.
Mastodont
Profil
Já jsem rovněž pro zachování statu quo, ale modi by měli zvážit, zda pro ně opravdu nebude výhodnější připravit si nějaký tag na vkládání universální odpovědi ve stylu "bylo to tu mockrát, hledej vpravo nahoře" nebo "UTFG". Mně to žíly netrhá ...
Railbot
Profil
Na druhou stranu je nepopiatelný fakt, že některé věci se tu řeší každý týden i párkrát. To se musí uznat.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Mastodonta:
připravit si nějaký tag na vkládání universální odpovědi
Myslím, že to se nevyplatí implementovat. Takovou odpověď nemusí vkládat jen moderátoři, kdokoliv jiný ji může manuálně kopírovat.

nebo "UTFG"
Začátečník: Jak zaheslovat stránku?
Diskutér: UTFG.
Začátečník: Co to znamená UTFG?
Diskutér: UTFG!
Začátečník: Aha, díky.


Reaguji na Railbota:
Které?
Mastodont
Profil
Chamurappi
odpovědi ve stylu "UTFG", kapíto?
Railbot
Profil
Chamurappi
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=3&topic=66 164

Třeba toto. Pak stejně dlouhé sloupce, jak zakázat stahování fotek z webu...teď z hlavy nevím, ale časem ti to sem klidně budu připisovat ;)
habendorf
Profil
Railbot
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=1&topic=66 163

Další klasika.
koudi
Profil
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=1&topic=46 944

Taky skoro klasika :)
Bubák
Profil
A ještě tohle:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=3&topic=64 734

jak zakázat stahování fotek
A ještě text a zdroják. A pak je občas dotaz jak zakázat změtit velikost písma.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Railbota, habendorfa, koudiho a Bubáka:
Samozřejmě, že taková vlákna existují. „Některé věci se tu řeší každý týden i párkrát“ — pozastavoval jsem se spíše nad četností.

Virtuální stáj je sice klasika, ale nevybavuji si, že by se tady během posledních pár měsíců objevila. Dotazy „jak zakázat stažení [něčeho]“ zde před rokem a půl bývaly dvakrát denně (ve společnosti se zákazem pravého tlačítka), teď jsou tu (odhadem) jednou za měsíc.
Kentaur
Profil
Myslím, že změny opravdu nejsou třeba, začátečníci (ti, kteří se táží, nikoliv ti, kteří vulgárně radí/pomlouvají) nikomu konkrétně nevadí. A ikdyby změny mely být, tak nepatrné.

Tato diskuse má opravdu vysokou úroven, většina začátečníků (těch problematických, nemám ted na mysli slušné, rozumné avšak začínající web tvořitele s malou praxí) navštěvuje jiné, horší diskuse a tam se dohadují mezi sebou.

Těch pár štastlivců, kteří zavítají sem se všal lze moc jednoduše zbavit správnou reakcí na jejich dotaz, tudíž jejich počet nezávisí na kodu diskuse, ale na způsobilosti reagujících.

Příklad dle mého názoru vhodného zásahu na nevhodný dotaz můžete vidět zde (reakce Chamurappiho)
Po podobné reakci se člověk nebude na této diskusi dále projevovat (výjmkou bude zpravidla již založené vlákno).

EDIT (7. 1. 2008 18:00):
Tento příspěvek se týká pouze dotazů s nenormálním vyjadřováním, nebo banální prosbou, kde je evidentní, že si tazatel sám s jejím vyřešením nedal ani nejmenší práci.
Rozhodně se netýká dotazů, které pokládá tazatel (který může být začátečník) inteligentně a obsahují otázku na jeden konkrétní problém (žádné abstraktní a zároven nekonečně rozsáhlé problémy viz virtuální stáje, jednotná finta na všachny prohlížeče a tak dále).
Dranel
Profil
Měsíček
Neřeknu, když někdo novej, ale že už se ptáš bez hledání i ty... to bych se styděl :)
Railbot
Profil
Ještě jsem opomněl tolik proprané téma - jak vycentrovat stránku/div/obrázek/cokoli.
Měsíček
Profil
Dranel

já jsem hledal, ale to co jsem přesně hledal jsem nenašel proto jsem hledal pomoc tady, žel jsem pohořel. Jinak pokud vím taky na tom nejsi moc slavně s hledáním :

http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&topic=65396&foru m=10&page=-1
Timy
Profil
Dranele, vytvoř jasnou a přehlednou stránku s FAQ, kde ale vážně budou jen FAQ, žádná hromada témat, ve které se nikdo nevyzná. Odkaz na tuto stránku se potom může vlepit k formuláři pro zakládání nového tématu. Třeba místo zbytečné věty „Prosím používejte diakritiku a interpunkci.“

Nevím jestli to pomůže, protože většina z těch nejvíce opakujících se věcí lze naprosto snadno vygooglit, což znamená, že tázající nejspíš nechce projevovat příliš vlastní snahy.
Kajman_
Profil *
Když by nebyly začátečnické dotazy, tak my mírně pokročilí nemáme na co odpovídat.
Kentaur
Profil
Kajman_
A to mají všichni za potřebí stále na něco odpovídat odpovídat?

Například já navštěvuji tuto diskusi především kvuli tomu, že mne vzdělává a mnohdy žádný příspěvek ani během hodiny strávené zde nepřidám. To, že občas na něco odpovím je má dobrá vůle, nikoliv má potřeba. Jistě je lidí s podobným přístupem na diskusi víc.
koudi
Profil
Kentaur
A to mají všichni za potřebí stále na něco odpovídat odpovídat?
Odpovídání je tak nějak imho pricip diskuse. Představ si, že eliminujeme zcela začátečnicke/zodpovězené otázky. Tím nám zbyde diskuse na zcela odborné nebo hodně pokročilé věci. Když je někdo odborník/silně pokročilý, tak se většinou moc neptá, protože ví, nebo je schopen dohledat. Tím pádem se tu skoro nebude nic dít. Když se tu nebudu nic dít, lidi sem přěstanou chodit, nebo budou chodit jen velmi málo. To znamená sice odbornou, ale prakticky mrtvou diskusi, kde se buď nic nedozvíš, nebo až za velmi dlouho.
Tak to vidim já....
Dranel
Profil
Měsíček
Dobře no :)
Kentaur
Profil
koudi
Chápu Tvé stanovisko.

Myslím, že všeho by mělo být na míru. Pokud by naopak diskuse hemžila začátečnickými dotazy, tak by se z ní dříve nebo později stalo další živě.cz nebo třeba jaknaweb.cz.

Otázkou také je (jak výše popisuji), o kterých začátečnících je řeč. Lidé, kteří si se sháněním informací dají nějakou práci také sami a v případě neúspěchu slušně položí dotaz nejsou žádným problémem. Problém je, když někdo jen tak přijde, se sháněním řešení si nedá ani špetku práce a vychrlí první pitomost (většinou mají tito lidé v dotazech hodně velikých písmen a interpunkce, myšleno vykřičníky a otazníky, nikoliv čárky a tečky), na kterou narazil.
« 1 2

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0