Autor Zpráva
Venca V
Profil
Sleduji tuto diskuzi už minimálně tři roky (z toho rok a půl jako registrovaný), a v poslední době mě zarazilo obrovské množství "odborníků" vyskytujících se na této diskuzi. Třebaže jich je spousta a spousta, obvykle je rozeznám po přečtení prvního příspěvku, pokud první příspěvek nestačí, stačí se podívat do profilu a kliknout na "odborníkův" web. Většinou platí přímá úměra čím "ostřejší" a "hustější" reakce "odborníka" na hodnocenou stránku, tím strašnější podívanou skýtá pohled na jeho vlastní stránku. Zkusím sem tedy napsat pár mých postřehů, snad alespoň jednoho z těch "odborníků" osloví. Pojďme si tedy udělat takový malý testík:

1./ Rozumíš opravdu tomuto tématu natolik, abys mohl dávat rady ostatním?
ano:1 bod, ne:0 bodů
2./ Nestřílíš náhodou jenom od boku slovy, která jsi pochytil někde na diskuzi a nerozumíš jim (SEO, XHTML kontra HTML, zde tolik zneužívaná sémantika)?
ano:0 bodů, ne:1 bod
3./ Jsou tvoje stránky (grafické návrhy, loga, scripty...) opravdu tak skvělé, abys je mohl dávat za příklad?
ano:1 bod, ne:0 bodů
4./ Jsou tvé odpovědi slušné, nepíšeš arogantně a nesnažíš se za každou cenu druhého zesměšnit?
ano:1 bod, ne:0 bodů

Pokud jsi v testu získal čtyři body, výborně! Nejsi "odborník", ale odborník. Nech se (pokud ještě nejsi) zaměstnat v nějaké renomované firmě, která ti za tvé zkušenosti dobře zaplatí. Pokud jsi získal méně bodů, trochu se zamysli a čti dál.


Pročetl jsem za tu dobu, co sleduji diskuzi moc a moc threadů, vypíchnu tedy několik modelových odpovědí, které mně osobně nejvíc "pijou krev":



1./ Smaž to a znova. - v naprosté většině případů to sice je ta nejlepší rada, ale i tahle se dá podat mnohem a mnohem lépe, zároveň s ní přinést i nějaké relevantní informace. Co třeba:
Celkově je v tom tolik chyb, že jednodušší než se snažit je všechny pojmenovat a posléze opravit, je začít úplně odznova. Přečti si něco o typografii ( http://typografie.dero.name/ ), o strukturování textu ( http://www.jakpsatweb.cz/css/css-semantika.html ) a projdi si nějaké css galerie ( http://cssmania.com/ ), ať poznáš jaké jsou moderní trendy ve webdesignu. Smaž to a znova, příště už to bude určitě bude lepší;-) Jednoznačné smaž to a znova tam je, ale k tomu ještě spousta užitečných informací.

2./ To je teda hrůza, už jsem myslel, že jsem nejhorší, ale tyhle stránky jsou ještě horší. - opravdu? Jsi si jistý? Možné to tak opravdu je, ale není ti trapně, když to píšeš?

3./ Takhle to nedělej, koukni na moje stránky jak to mam. - opravdu je tvoje stránka tak dokonalá, že by měla jít příkladem? Pár lidí, kteří jsou na takové úrovni, že by si to mohli dovolit napsat, sem sice chodí, ale zajímavé je, že oni si takhle ego mastit nemusí.

4./ Validátor, <div>nej kód, peekaboo, sémantika. - že je ti to přece jasný, že stránka má chyby v kódu, zbytečně mnoho použitých divů, trpí exploreřím bugem a není sémantická? Mě je to taky jasné, ale co chudák začátečník, který poprvé zavítal sem na diskuzi a absolutně nechápe, co tím chtěl básník říct? Zkus se příště trochu víc rozepsat a případně přidej odkazy;-) http://semantika.name/ http://validator.webylon.info/ http://ie-brouci.dero.name/



Určitě bych si vzpomněl i na mnohem více dalších "odborných" rad, ale myslím, že už je to dostatečně dlouhá tapeta; časem možná ještě něco přidám:-)

P.S.: Přemýšlel jsem jestli to dát do sekce O této diskuzi, ale jelikož sekci Názor na stránku sleduji nejvíce, a toto téma se týká hlavně jí, umístil jsem to sem. Pokud ovšem nějaký mod uzná za vhodné to přemístit, jak je libo...
vertigo4
Profil
Venca V
Chápu to správně, že chceš diktovat uživatelům, jak mají poskytovat rady?
Tohle je volně přístupná diskuse, radit tu může kdokoliv. Majitel stránky, který si ji nechá hodnotit už musí sám si přefiltrovat ty přínosné rady od těch nepřínosných...

opravdu je tvoje stránka tak dokonalá, že by měla jít příkladem?
Přesně tak: Je opravdu tvoje stránka tak dokonalá, že bychom se měli řídit tvými radami?
Railbot
Profil
Zbytečné téma, které stejně nic nezmění. Základ toho je v pravidlech.
Venca V
Profil
vertigo4
Nikomu nic nediktuji, jak je již téma nazvané, jde o rady.

Přesně tak: Je opravdu tvoje stránka tak dokonalá, že bychom se měli řídit tvými radami?
Toto téma nemá zhola nic společného s dokonalostí či nedokonalostí mé stránky, jde pouze a jedině o základy slušného chování. Samozřejmě se s těmito radami ztotožnit nemusíš, ale pokud opravdu považuješ výše uvedené modelové odpovědi za dobré, prosím, to je každého věc; nicméně se tímto pro mě zařazuješ do skupiny "odborníků", ve které jsi pro mě nebyl, jelikož tvé odpovědi těmito neduhy netrpěly.

edit:překlep
Měsíček
Profil
Venco osobní otázka .. považuješ se za odborníka? :)
grimword
Profil
po tom, jak se mu podarilo znetvorit lehce.eu z krasneho webu na "to" co tam je ted si myslim, ze ma rozdvojenou osobnost, jeste vedet ktera z nich psala tento prispevek :)) jinak s tim co jsi psal souhlasim ;)
Venca V
Profil
Měsíček
Nechovám se tak, jak ukazují mé modelové odpovědi, tudíž se nepovažuji za "odborníka", definovaného v mém prvním příspěvku.

grimword
Jak jsem již odpovídal Vertigovi, nejde o to, co já umím/neumím, ale pouze o to chování. Se schizofrenií problémy nemám:-)
Bubák
Profil
Příklad kritiky z jiného oboru:
"Ten chleba chutná jak piliny".
Myslíte, že kdo něco takového poví, musí být dobrým pekařem?
Railbot
Profil
Aneb kozel nemusí být zahradníkem, aby poznal shnilou úrodu ;)
Nox
Profil
1 souhlasím, 3 si nepamatuju že by tu bylo a 4 je lenost tazatele
Venca V
Profil
Zamykám toto téma a prosím mmm moderátory o smazání všech příspěvků kromě prvního, protože kromě nepochopení a potencionálního flamu nic nepřinesly. Každý, kdo bude chtít si příspěvek přečte, a každý taky ať si udělá obrázek dle libosti. Předem děkuji.
DoubleThink
Profil *
Venca V
Díky za názor, hlavní rysy tvých doporučení už jsou zarnuty ve vlákně Než vložíte své stránky do diskuze. Nemyslím si, že bylo třeba je rozšiřovat.

Pokud jde o příspěvky, kteřé ti pijou krev, co bys doporučoval? Založit inkviziční výbor pro mravní čistotu diskuse už se pokoušeli jiní.
Čekáš, že tvůj test odstraní egoismus a zvýší hladinu empatie u diskutujících? Prober se, lidi nepředěláš. A máme je snad trestat za to, že napíšou názor bez obalu - často pravdivý?

Jak jsem již odpovídal Vertigovi, nejde o to, co já umím/neumím, ale pouze o to chování.
Nechceš abychom dávali do souvislosti tvé názory s tvými zkušenostmi a přitom totéž žádáš po ostatních?
Chamurappi
Profil
Smazal jsem konfliktní pasáž a odemykám, protože si myslím, že je lepší tyto dojmy řešit najednou v jednom vlákně než tím zaplevelovat jiná vlákna v Názorech na stránku.
Je úplně jedno, kdo úvodní příspěvek napsal, vyslovený názor je srozumitelný sám o sobě.
Chamurappi
Profil
Reaguji na DoubleThinka:
Založit inkviziční výbor pro mravní čistotu diskuse už se pokoušeli jiní.
Dobře míněná rada není nařízení, nevyžaduje nějaký zvláštní dohled, ani ji nemusíme vynucovat. Smyslem tohoto vlákna je zřejmě jen ta rada, nic víc. Akorát ta její formulace je asi zbytečně popuzující.

a přitom totéž žádáš po ostatních?
Já bych řekl, že žádá pravý opak. Jestli jsem správně pochopil body 2 a 3, tak Venca V doporučuje, aby hodnotitelé nedávali do kontextu s hodnoceným webem své práce a své úspěchy. Což mi připadá v souladu s tím, co tu píšou Bubák a Railbot (v příspěvku #9).
Lexter
Profil
Chamurappi
No já si myslím, že tohle nepomůže. I když si tohle vlákno přečtou, tak se to v názorech na stránku bude dít stále. Jak řekl DoubleThink, lidi nepředěláš.

Vencovi: Pokusím se zodpovědět tvůj testík.

1) Záleží na tématu. Neradím v php, skoro ani v kódových otázkách atd.
2) Když si nejsem jistý, raději nic nepíšu.
3) Nic takového nedělám a nemyslím, že by to dělal někdo jiný.
4) Odpovídám stejnou mincí. Alespoň většinou.

Osobně mám za to, že by mohlo platit jen důrazné dodržování zpřísněných pravidel, ale do toho nemám co žvanit.
peta
Profil
Venca V
1./ Rozumíš opravdu tomuto tématu natolik, abys mohl dávat rady ostatním?
2./ Nestřílíš náhodou jenom od boku slovy, která jsi pochytil někde na diskuzi a nerozumíš jim (SEO, XHTML kontra HTML, zde tolik zneužívaná sémantika)?
3./ Jsou tvoje stránky (grafické návrhy, loga, scripty...) opravdu tak skvělé, abys je mohl dávat za příklad?
4./ Jsou tvé odpovědi slušné, nepíšeš arogantně a nesnažíš se za každou cenu druhého zesměšnit?

1. nelze zodpovedet
2. nelze zodpovedet
3. nelze zodpovedet
4. ne

1. Rozumet tematu natolik je neurcity vyraz. Tema je obvykle tak bohate, ze kazdy vi neco. Tim padem nema smysl resit, kdo mu rozumi vic a kdo min, kdyz kazdy prisel do styku s jinymi problemy a musel je resit jinym zpusobem. Pak narazis na stejny problem jako ostatni, ale pouzijes na ne sve reseni.

2. Michas nekolik odlisnych veci. Strili od boku vsichni, viz bod 1. Kazdy mel k dispozici odlisnou literaturu a produkty se vyviji. To, co kdysi nefungovalo, funguje. Z toho vyplyva, ze nekdo se trefi vic, jiny mene. Podle toho, jak kvalitni literaturu treba cetli a jak si vzpomenou.
Ono je obecne snadnejsi reagovat na prispevek, kde uz nejaka reseni byla zminena a opravit je, nez tvorit reseni sam.

3. viz 1, kazde stranky jsou jine. Lze hodnotit jen stranky lepsi a horsi pro konkretni pouziti.

4. podstatne je problem resit, ukazat napriklad cloveku, ze jeho polozeny dotaz neni resitelny, protoze uvedl malo informaci. Treba i vtipnym prikladem, ktery ty povazujes za aroganci. Ono slovo arogance muze mit 1000 odlisnych vyznamu, viz bod 1. Kazdy ma proste jiny pohled na vec.
Spis mi prijde arogantni a namyslene takove to napadani. Ja jsem king a ty to mas uplne spatne a bez do haje. Ale kdyz bych tam treba nenapsal, tak mu tam king nenapise reseni, protoze se nerad deli o vedomosti, aby nemel konkurenci.
Railbot
Profil
peta
SKoro měsíc staré téma o ničem taháš zpátky na světlo, ach jo.
Tomasds
Profil
Railbot

Já to vidím jako užitečné. Aspoň se něco vyjasňuje.

peta
1. neví, jestli rozumí tématu
2. neví, jestli jen nestřílí od boku slovy, kterým nerozumí
3. neví, jestli by svoje práce mohl dávat za příklad
4. píše slušně a není arogantní
habendorf
Profil
K původnímu příspěvku - zaujalo mě to peekaboo. To jako když někomu na stránkách poletuje peekaboo, tak je špatně ho na to upozornit?
H13
Profil
Podle mě je 1 a 2 diskutabilní.... stalo se mi mnohokrát, že prostě člověkovi, kterej byl v koncích a nikdo mu nedokázal odpovědět na jeho otázku, jsem prostě chtěl pomoct a střílel od boku, aniž bych tématu rozuměl, používal jsem něco, co jsem opravdu někde v nějaké dizkuzi jen pochytil... on se na to zaměřil a díky mým trefám od boku se postupně dostal k řešení problému ... raději mám trefy od boku s dobrým úmyslem, než žádnou odpověď... Jak říká Jiří Schmitzer v Krásce v nesnázích: "nepřej si někoho smrt, protože nikdy nevíš, kdy ti ten dotyčnej může zachránit tvůj život" a proto bych si nepřál eliminaci "odborníků", protože nikdy nevíme, kdy nás může nějaký "odborník" nakopnout ke správnému řešení ... :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0