« 1 2 3 »
Autor Zpráva
mckay
Profil
vynalezce:
To jsem si vskutku všiml, nechápu význam.
Str4wberry
Profil
Poslat nový blábol

Viz Změňme způsob, jakým lidé zakládají vlákna
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Teď na to koukám v depresivně mrzkém rozlišení 1280×1024 a připadá mi to maličko nepřehledné. Spousta malých písmenek, najednou nevím, kam očima skočit. Někde jsou popisky kategorií přes dva řádky, někde přes jeden, takže to vzdáleně připomíná rozsypanou tabulku. Jestli budeme tazatele hnát na jednotný formulář, možná bychom ty popisky mohli vyhodit. Zvětšit písmo v názvech kategorií se ti asi nechce, že ne? :-)

Na poslání nového blábolu může být čudlík v novém hlavním menu. Zejména u lidí, kteří přijdou z vyhledávačů, by měl být výrazný.


Reaguji na _es:
Ak na diskusiu zavíta návštevník prvý krát, tak ho to informuje o tom, že táto diskusia je "veľmi živá".
Mohli bychom tuto užitečnou informaci shrnout do nějaké jednořádkové aktuální statistiky. Třeba vypsat počty dotazů a počty příspěvků za poslední měsíc.
_es
Profil
Chamurappi:
Mohli bychom tuto užitečnou informaci shrnout do nějaké jednořádkové aktuální statistiky. Třeba vypsat počty dotazů a počty příspěvků za poslední měsíc.
Užitočná je aj štatistika pre to konkrétne fórum, stačilo by tie súčasné čísla len dať do riadku k textu, napríklad:

Javascript (6 833 tém, 33 488 příspěvků)
Dynamické HTML, AJAX, JSON, jQuery atd. — nezapomínejte odkázat na živou ukázku!


Prípadne nejako "pekne" sformátované.
Petr ZZZ
Profil
Diskusní kategorie do tří sloupečků považuji za dobrý nápad. Jen mi v sandboxu přestal fungovat přístup do většiny kategorií, zatímco přístup z ostré verze mi funguje. Z úvodní stránky sandboxu mi fungují jen tyto kategorie:

Problémy v začátcích
XHTML, Doctype a validita
SEM, AdWords, webová reklama
Knihy
O této diskusi

U ostatních rubrik se mi nezobrazí ani ručička, ani je nemůžu označit za účelem zkopírování přes Ctrl+C, ani dole v liště se mi neobjeví adresa odkazu, místo toho se objeví jen takové to "zákaz parkování". Nevím, jak dlouho ten problém existuje, do kategorií chodím z úvodní stránky jen vzácně, většinou jdu hned na příspěvky. Jenom na led se občas kouknu z úvodní stránky, ale neřekl bych, že tam chodím každý den.

Když klepnu na to "Poslat nový blábol", objeví se jen hláška se žlutým trojúhelníkem a nápisem "Změňme způsob, jakým lidé zakládají vlákna", ale žádný odkaz. Nepřipadne mi, že to dává bez odkazu smysl.
Str4wberry
Profil
V žádném prohlížeči se mi problém neprojevuje. Moderátorské oprávnění (nebo přihlášení) by na to nemělo mít vliv. Můžeš uvést více podrobností (zejména prohlížeč) a kopii nefunkční stránky někam nahrát?

Jinak k tomu tlačítku – viz Změňme způsob, jakým lidé zakládají vlákna, předpokládal jsem, že to všichni uživatelé sandboxu pochopí. Napadlo mě, že by se to tlačítko mohlo přidat mezi kategorie, kde je celkem dobře viditelné.

Co se týče uspořádání (viz XHTML nahoře), snažil jsem se to zatím moc nepřehazovat oproti současnému stavu. (Raději bych změny dávkoval obyčejným uživatelům po dílech.) Původně jsem chtěl vytvořit nějaké skupiny souvisejících témat, ale nic kloudného mě nenapadlo. Jinak z názvu „XHTML, Doctype a validita“ můžeme, myslím, to „XHTML“ klidně vyškrtnout – jelikož se prakticky nepoužívá, tak na něj ani není moc dotazů.
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Užitočná je aj štatistika pre to konkrétne fórum
Z ní je vidět, kde to nejvíc žije, ale to možná není tak podstatné. Vlastně to může vyslat k neznalému kolemjdoucímu negativní signál ve smyslu, že se tu řeší hlavně PHP a na ActionScript se skoro kašle. Chudým kategoriím to bere a bohatým dává. Neříkám, že by tu podobná statistika neměla nikde být — může být ve statistikách.

stačilo by tie súčasné čísla len dať do riadku k textu
Stejně z nich není patrné, za jak dlouho se nastřádala.
Číslo u ActionScriptu vyjadřuje „máme tu 1900 actionscriptových otázek za posledních pět let“. Lépe by vypadalo „máme tu 1300 otázek za poslední měsíc“, ne?


Reaguji na Str4wberryho:
V žádném prohlížeči se mi problém neprojevuje.
Mně se projevuje ve všech verzích Exploreru (v osmičce jen v sedmičkovém režimu). Odkazy nejsou klikatelné.
Nevím přesně, čím to je, ale vím, že by pomohl zoom: 1 nebo zviditelnění <dd>. Jestli popisky zrušíme, mohl by být klikatelný celý obdélník. To by vlastně šlo, i kdybychom je vrátili — strčit vše do blokového <a>.

Napadlo mě, že by se to tlačítko mohlo přidat mezi kategorie, kde je celkem dobře viditelné.
V Exploreru 7 (pouze ve WinXP/Win2003) vypadá mimochodem šíleně kostičkovaně. Buď by mělo být menší, nebo jako odkaz (s nějakou ikonkou, třeba).
Způsob, jakým lidé zakládají vlákna, změníme již v této vlně úprav? Nečekal jsem, že si tak pospíšíme.

z názvu ‚XHTML, Doctype a validita‘ můžeme, myslím, to ‚XHTML‘ klidně vyškrtnout
Nebo jen to „HT“ z „XHTML“.
Na druhou stranu patří „XHTML“ mezi docela dost vyhledávané pojmy. Nebude-li tu kategorie s tím slůvkem, stane se na mnoho dotazů souvisejících s XHTML nejrelevantnějším cílem jisté dvacetistránkové vlákno, což možná nechceme.
Petr ZZZ
Profil
Str4wberry:
Používám šestku (a mám všechno nainstalované jen německy, ale to by snad mělo být fuk).

...kopii nefunkční stránky někam nahrát?
Stačí, když sem dám kompletní kód toho, co mi ukazuje prohlížeč? Tady je není ten kód, jak se mi generuje (nevidím v něm českou diakritiku, ale zatím mi to nevadilo). (Koukám, že je zde délka kódu z pochopitelných důvodů omezena.)

předpokládal jsem, že to všichni uživatelé sandboxu pochopí
No zasmál jsem se - znamená to, že jsem to pochopil? (Ale okomentoval jsem to, vycházeje z předpokladu, že to budou vidět všichni, až se sandbox nasadí do ostrého provozu - znamená to, že jsem to nepochopil?)
_es
Profil
Chamurappi:
Neříkám, že by tu podobná statistika neměla nikde být — může být ve statistikách.
Stejně z nich není patrné, za jak dlouho se nastřádala.
Číslo u ActionScriptu vyjadřuje „máme tu 1900 actionscriptových otázek za posledních pět let“. Lépe by vypadalo „máme tu 1300 otázek za poslední měsíc“, ne?
Len si myslím, že by bolo dobré, ak boli nejaké také alebo podobné čísla priamo pri každej sekcii, a nie len v nejakej zastrčenej štatistike.
A namiesto posledného mesiaca by bolo asi lepšie dať nejaký dlhší interval - napríklad pol roka.

To trojstĺpcové rozloženie fór mi pripadá veľmi neprirodzené. Lepšie by asi boli len dva stĺpce.
Alebo tri stĺpce, no v jednom z nich by bolo niečo iné než sekcie diskusie.
Zrušenie tých krátkych vysvetliviek pri sekciách asi tiež nie je dobré.
Ako si má nový návštevník domyslieť, čo je v kategóriách Jak něco udělat? a U ledu?
Písmo kategórie U ledu by mohlo byť nejakým nevýraznejším písmom.
Petr ZZZ
Profil
_es:
Zrušenie tých krátkych vysvetliviek pri sekciách asi tiež nie je dobré.
Taky si myslím, že ty vysvětlivky tam patří. Je-li problém s místem, tak aspoň do title.

Výhodou těch tří sloupců je to, že se nemusí tolik rolovat dolů. Možná by ale chtělo nějak vymyslet strukturu, v ideálním případě přeskládat témata do tří zhruba stejně velkých skupin. Každou by pak mohl pokrývat jeden sloupec.
Petr ZZZ
Profil
Tak mi to nedalo a pokusil jsem se využít návrhu na tři sloupce k rozdělení témat do tří hlavních kategorií:

• Základy IT a webu
• Pokročilý web
• Náročný web a vývoj DJPW

Základy IT a webu
Práce s počítačem
title="Obecné počítačové dotazy."
Problémy v začátcích
title="Jak něco udělat? Nebojte se zeptat na libovolnou blbost."
HTML
title="Značky a atributy, syntaxe, struktura, sémantika"
CSS
title="Dotazy týkající se stylopisů, vizuálního rozvržení a typografie."
Software na tvorbu webu
title="Podělte se o zkušenosti s užitečnými programy!"
FrontPage
title="Hodně lidí má s FrontPage problémy."
Redakční systémy
title="Správa webů pomocí redakčních systémů."
XHTML, Doctype a validita
title="XML, XSLT, jmenné prostory, pochybnosti o chybnosti atd."
Knihy
title="Nechte si poradit čtivo. A poraďte."

Pokročilý web
Názor na stránku
title="Nechte si říct, co si o vašich stránkách myslí jiní."
PHP
title="Uvádějte vždy celé znění chybových hlášek."
Databáze na webu
title="MySQL, MSSQL, PostgreSQL a další webové databáze."
Javascript
title="Dynamické HTML, AJAX, JSON, jQuery atd. — nezapomínejte odkázat na živou ukázku!"
Webové prohlížeče
title="Problémy s odlišným zobrazením, diskuse o prohlížečích."
Konfigurace webového serverů
title="Apache, IIS, mód_rewrite, .htaccess, CGI a nastavení modulů a extenzí."
Práce a zakázky
title="Nabídka a poptávka."
Hosting
title="Doporučte hosting, nechte si poradit. (Přispívat mohou pouze registrovaní.)"

Náročný web a vývoj DJPW
Webová grafika
title="Vytváření a použití grafiky na webu. Práce s grafickými editory."
Flashové animace a grafika
title="Vytváření animací a grafiky ve Flashi. Práce v editoru Adobe Flash."
ActionScript ve Flashi
title="Programování ve Flashi, Flash Builderu (Flexu) a AIRu."
SEO, Google, Seznam, katalogy
title="Jak získávat návštěvníky přes vyhledávače."
SEM, AdWords, webová reklama
title="Marketing ve vyhledávačích, problematika reklamy, AdSense apod."
Nezařaditelné dotazy o webu
title="Co se fakt jinam nevejde."
O Jak psát web
title="Ocením kritiku."
O této diskusi
title="Narazili jste na závadu? Napadlo vás vylepšení?"
U ledu
title="Flame příspěvky, potřebující na čas zchladit. Nejsou zobrazovány v Poslední diskusi."

O přiřazení jednotlivých témat k této či oné kategorii by se pochopitelně dalo diskutovat. Jako faktory omezující možnosti rozdělení jsem vnímal vzájemnou příbuznost témat, snahu dosáhnout více méně shodného počtu témat ve sloupcích a snahu zachovat pokud možno jejich dosavadní pořadí (poslední se ne vždy podařilo). Odstupňování náročnosti je kritizovatelné, řekl bych ale, že jde spíš o kosmetické vady a také je nutno si uvědomit, že přechody jsou jednak plynulé, jednak se stupeň náročnosti může týkat různých aspektů: náročnosti na programátorské schopnosti (DB, JS), obsáhlosti funkcí, které nabízí aplikace (grafika ve Fotošopu), namáhavosti a komplexnosti dané problematiky (marketing v internetu).

V kategorii Základy IT a webu se mi nějak témat sešlo příliš mnoho, proto jsem se pokusil jedno ušetřit. Myslím, že se nabízí sjednocení rubrik Problémy v začátcích a Jak něco udělat; frázi Jak něco udělat? by ale bylo vhodné zachovat v title (nebo jako podnadpis, pokud by se podnadpisy zachovaly).

V prostředním sloupci by tím pádem bylo témat jen osm; uvolněné místo by se dalo využít třeba na tlačítko Poslat nový blábol. :-) Pokud jsem něco nepřehlédl, jsou snad v prostředním sloupci taky všechny serverové, v ostatních dvou sloupcích (doufám) jen (převážně?) klientské technologie; případné odchylky by snad bylo lze považovat za vyvážené přehledností dělení ve smyslu ostatních kritérií.

Rubriku Názor na stránku bych do sloupce Pokročilý web dal jednak proto, že nemůže být všechno v prvním sloupci, ale především jako pokus zvednout status rubriky a dosáhnout toho, aby byly na jedné straně předkládány k hodnocení vyzrálé práce, na druhé straně aby byly předložené práce hodnoceny konstruktivně a v rámci možností taktně (viz několik debat o smyslu výroků jako "děs a hrůza").

Nezařaditelné dotazy o webu ve sloupci Náročný web může překvapit, myslím to ale jednak může motivovat tazatele vybrat si na svůj dotaz nějakou konkrétní kategorii, jednak bych neviděl problém hodnotit nezařaditelné dotazy jako náročné, takže bych s přimhouřením kuřího oka i viděl soulad s členěním podle náročnosti.

Vedle zvýšení přehlednosti bych vnímal rozdělení rubrik do tří sloupců podle náročnosti také jako možnost poskytnout vodítko začátečníkovi, který často neví, s čím začít, a nemá tušení o rozdílu mezi kódováním a programováním, má tendenci se bezhlavě vrhat např. do Javascriptu, aniž by věděl něco o HTML a tak podobně.

Rubriku U ledu v posledním sloupci lze myslím chápat jako komponentu vývoje DJPW, pokud vývojem nerozumím jen technickou stránku věci, ale i otázku obsahové kvality a filozofie DJPW.

Co si o tom myslíte? Budu vděčný za komentáře a návrhy.
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Len si myslím, že by bolo dobré, ak boli nejaké také alebo podobné čísla priamo pri každej sekcii
Ale to jen ukáže, jak jsou některé z nich polomrtvé — z toho nic pozitivního nekouká.
K čemu to číslo je, krom toho, že můžeme oslavovat, když se zakulatí?

Lepšie by asi boli len dva stĺpce.
Proč zrovna dva? V čem spočívá nepřirozenost tří?
Také by šlo udělat čtyři sloupce po osmi sedmi (neumím počítat) prvcích.

Zrušenie tých krátkych vysvetliviek pri sekciách asi tiež nie je dobré.
Jsou momentálně zneviditelněné, protože jsem si postěžoval na nepřehlednost. Je to pouhý pokus. Navrhuješ něco přehlednějšího? Zatím jen víme, jak to udělat buď hezké, nebo informačně užitečné.


Reaguji na Petra ZZZ:
Je-li problém s místem, tak aspoň do title.
Bubliny ne, nikoho nenapadne na ně čekat.
Pokud tam popisek bude, měl by být vidět pořád. Při :hoveru by mohl být výraznější.

Co si o tom myslíte?
Asi tě nepotěším.
1) Kategorie „Problémy v začátcích“ a „Jak něco udělat“ slučovat nebudeme, to už jsme vyjádřili ve vlákně, na které toto navazuje (odkaz je v prvním příspěvku). Pokud vím, co chci udělat, ale nevím jak, tak nemusí jít o začátečnický problém.
2) „Základy IT a webu“ — obecné IT tu část moderátorů moc nechce, takže dávat na první místo kategorii, která tu je skoro navíc a která vyniká nižším počtem kvalitních dotazů i odpovědí, nebudeme.
3) U mnoha kategorií je náročnost hodně diskutabilní.
4) Stávající jednosloupcové pořadí (v ostré verzi) je navržené tak, aby příbuzné kategorie sousedily — aby se tazatel mohl přesněji trefit. Náročnost je z tohoto úhlu pohledu nezajímavý faktor — pokud ty sloupečky nenadepíšeme, tak ani nikoho netrkne, že je v tom zrovna tento systém. Pokud máme dlaždice 9×3, můžeme lépe využít sousedství k nastínění příbuznosti. Není nutné se svazovat do tří skupin. Ve výsledku může existovat několik překrývajících se tématických oblastí. Už nyní při zakládání vlákna hledá skript vyplněný titulek jen v kategoriích, které považuje za příbuzné. Myslím, že vzájemné vztahy kategorií jsou důležitější než rozškatulkování do tří množin.

Ale žádný vlastní návrh také zatím nemám.
_es
Profil
Chamurappi:
K čemu to číslo je, krom toho, že můžeme oslavovat, když se zakulatí?
Zobrazenie nejakého takéhoto čísla (čísel) priamo pri názve sekcie fóra je obvyklé pri takýchto diskusných fórach.
Preto by jeho nezobrazenie mohlo u nového návštevníka podvedome vyvolávať dojem o tom, že je to fórum (sekcia) "mŕtve".

Proč zrovna dva? V čem spočívá nepřirozenost tří?
To sa asi nedá celkom jasne popísať, len som písal, že mi to pripadá neprirodzené.
Je niekde v tlači alebo knihách obvyklé rozloženie do troch rovnocenných stĺpcov?
Prirodzené bývajú dva rovnocenné stĺpce - knihy a pod.
Na weboch s trojstĺpcovým rozložením je stredný stĺpec určený obvykle na obsah a zvyšné dva na odkazy na zvyšok webu, externé odkazy a pod.
Alebo obvykle jeden alebo dva stĺpce z tých troch slúži na niečo iné.

Také by šlo udělat čtyři sloupce po osmi prvcích.
Štyri sa mi zdajú byť trochu lepšie, no asi tých kategórií nie je až na toľko stĺpcov.

Neprehľadnosť, dlaždice 9x3, vzájomné vzťahy a pod.:
Zrušenie popisiek vzniklo z toho, že ti to pripadalo ako narušená tabuľka aj keď sa o tabuľku nejedná.
Myslíš že je trebárs v novinách požiadavka, aby nesúvisiace riadky v susedných novinových stĺpčekoch výškovo presne sedeli?
Táto "tabuľka" vyvoláva asi podvedomé rozpaky nad tým, či ju čítať po riadkoch alebo po stĺpcoch, či výškovo susedné bunky spolu súvisia a pod.

Iné návrhy:
Ak teda silou mocou musia byť tri stĺpce, tak by jeden z nich mal slúžiť na niečo iné.
Mohol by tam byť odkaz na založenie novej témy, alebo tam premiestniť niečo z horizontálnych menu.
Sekcie by tam mohli byť len "O Jak psát web", "O této diskusi" a "U ledu".
To by sa potom počet "riadkov" zvýšil len o dva oproti terajšiemu stavu.
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Zobrazenie nejakého takéhoto čísla (čísel) priamo pri názve sekcie fóra je obvyklé pri takýchto diskusných fórach.
Cokoliv na tom upravíme, bude proti zvyklostem. Zkoušíme vyšlapat novou cestičku.

Je niekde v tlači alebo knihách obvyklé rozloženie do troch rovnocenných stĺpcov?
V novinách i magazínech se občas objeví. Podobně, jako jiné počty sloupců, žádného pravidla „hlavně ne tři“ jsem si nevšiml.

Myslíš že je trebárs v novinách požiadavka, aby nesúvisiace riadky v susedných novinových stĺpčekoch výškovo presne sedeli?
Vím, že většinou je. Sestavit novinovou stránku je umění, člověk musí mít nejen cit grafický, ale i jazykový, aby věděl, kde může jaké slůvko vyhodit či přidat, pokud potřebuje něco zkrátit či protáhnout. Splácat layout webu je proti tomu hračka.

Ak teda silou mocou musia byť tri stĺpce
Nemusí. Byl bych pro jakékoliv uspořádání, které dává smysl, je přehledné a pokud možno kompaktní.

alebo tam premiestniť niečo z horizontálnych menu.
S horizontálním menu máme jiné plány. Zřejmě jsi je ještě neviděl, tak šup šup, rozcupuj je kritikou :-)
_es
Profil
Chamurappi:
S horizontálním menu máme jiné plány.
Nemyslel som len to, čo je zväčša myslené pod "menu", ale aj nejaké veci umiestnené na samostatných riadkoch, napríklad:
Přihlášen/a jako: _es » Odhlásit, alebo "tému dňa".
Keďže to rozloženie na viac riadkov asi vzniklo z toho, že nadpisy sekcií mali veľkú výšku.
Chamurappi
Profil
Nedávno jsem si uvědomil, že se mi v novém uspořádání sekcí hledá hůř než v tom starém. I přesto, že jsem si na něj celkem rychle zvykl, tak se do konkrétní kategorie dostanu rychleji v ostré verzi.
Joker
Profil
Chamurappi:
Nedávno jsem si uvědomil, že se mi v novém uspořádání sekcí hledá hůř než v tom starém.
Trochu asi jo. Na druhou stranu ten rozdíl není tak velký.

Pro mě naopak pozitivum je, že to zabírá méně místa na výšku a rychleji se dá dostat na výpis témat.
Dokonce díky tomu vidím poslední vlákno ve výpisu bez scrollování na první obrazovce, tak alespoň hned poznám, pokud obnovím stránku a nepřibyly mezitím žádné nové příspěvky :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
rychleji se dá dostat na výpis témat
To bych ocenil, kdyby už dávno nešlo ty dvě tabulky prohodit. Zkoušel jsi někdy kliknout na tu šipku za textem „Poslední diskuse“? :-)
Alphard
Profil
Chamurappi:
Nedávno jsem si uvědomil, že se mi v novém uspořádání sekcí hledá hůř než v tom starém.
Joker:
Pro mě naopak pozitivum je, že to zabírá méně místa na výšku a rychleji se dá dostat na výpis témat.

Já mám aktivní volbu "Poslední diskuse je navrchu" a přímo chodím pouze do PHP (kam vždy vede nějaká ikonka z poslední diskuse).
Ale jestli se vám špatně hledá, můžete si dát (defaultně skrytý) abecedně řazený select někam nahoru. Ten by mohl neobtěžovat a řešit problém.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Alpharda:
Ale jestli se vám špatně hledá, můžete si dát (defaultně skrytý) abecedně řazený select někam nahoru.
Nehledám řešení pro sebe (do kategorií téměř nechodím). Myslím si, že se v tom bude hůř orientovat většina lidí.

Je to přesně tak, jak pravil _es:
Táto "tabuľka" vyvoláva asi podvedomé rozpaky nad tým, či ju čítať po riadkoch alebo po stĺpcoch, či výškovo susedné bunky spolu súvisia a pod.
Taurus
Profil
Chamurappi:
To bych ocenil, kdyby už dávno nešlo ty dvě tabulky prohodit. Zkoušel jsi někdy kliknout na tu šipku za textem ‚Poslední diskuse‘? :-)
Zajímavé zjištění, po roce a půl konečně nemusím rolovat. .-) Díky za tip. Je to tam evidentně zapadené.

Jestli do toho můžu kecat (nemám tušení o sandboxu či co), ale jsem pro víc sloupců. Nemám rád gumové layouty bez max-width. Na 1920 je to v současné verzi na prd.
Str4wberry
Profil
V sandboxu to pro informaci vypadá takto. Jinak taktéž chodím do kategorií (když už) nejraději přes ikonu některého tématu. Ale přesto mi přijde rychlejší si kategorii vybírat v systému, který lépe využije šířku prohlížeče než v původním.
_es
Profil
Nová kategória Obsah webu je na divnom mieste, posledná by mala asi byť kategória U ledu.
Kategória by mala byť pri nejakých tematicky blízkych kategóriách napríklad pri webovej grafike.

Písmo názvu kategórie U ledu, či obsah alebo pozadie celej "bunky" "tabuľky" by mohli byť nejako nevýraznejšie voči ostatným kategóriám.

Kategórie by mali byť nejako zoradené podľa svojej tematickej blízkosti, asi by sa to dalo zoradiť aj lepšie.
Navrhoval by som:
1) Problémy v začátcích
2) Jak něco udělat?
3) Názor na stránku
4) Webové prohlížeče
5) HTML
6) CSS
7) Javascript
8) XHTML, Doctype a validita
9) PHP
10) Databáze na webu
11) Redakční systémy
12) Konfigurace webového serveru
13) Hosting
14) Software na tvorbu webu
15) FrontPage
16) SEO, Google, Seznam, katalogy
17) SEM, AdWords, webová reklama
18) Knihy
19) Obsah webu
20) Webová grafika
21) Flashové animace a grafika
22) ActionScript ve Flashi
23) Práce a zakázky
24) Práce s počítačem
25) Nezařaditelné dotazy o webu
26) O Jak psát web
27) O této diskusi
28) U ledu
Chamurappi
Profil
Na srazu jsem zmiňoval, že jsem si zkoušel hrát se zobrazením seznamu kategorií a že jsem svůj nápad nakonec zahodil. Kdyby to někoho zajímalo, zahodil jsem ho sem. Mělo by to ve všech prohlížečích vypadat cca tak, jak jsem chtěl, ale ideální zobrazení negarantuji a vracet se k tomu nehodlám.

Stejně bych ale chtěl vymyslet něco zajímavějšího než tu současnou třísloupcovou tabulku.


Reaguji na _es:
Přesunul jsem novou kategorii mezi SEM a Knihy, jinak jsem nechal původní pořadí, které už bylo uspořádáno s ohledem na tématickou blízkost.
Oproti tvému návrhu se trochu liší: Názor na stránku je výš (to je asi dobře), Webové prohlížeče jsou zastrčené mezi HTML a CSS (nemusely by být), XHTML je níž (to je dobře), Redakční systémy jsou níž (u Softwaru na tvorbu webu, to je spíš dobře), zbytek je v podstatě shodný.
_es
Profil
Chamurappi:
Ten svoj návrh som nemyslel tak, že by musel byť práve ten, len, že by mohli byť prospešné nejaké zmeny, na základe nejakých základných princípov. Pre každého môže byť príbuznosť kategórií iná.

Napríklad "klientské" kategórie, súvisiace len s prehliadačom, by mali byť spolu, hneď za sebou, no kategória o samotných prehliadačoch ešte pred nimi. HTML, CSS, JavaScript by mali byť tesne za sebou v tomto poradí.

Redakční systémy jsou níž (u Softwaru na tvorbu webu, to je spíš dobře)
Asi majú k tomu bližšie viac ako k databázam.

Ako často sa tu riešia iné serverové programovacie jazyky ako PHP? Nešlo by ich nejako vsunúť do inej kategórie? Možno by sa tu potom o nich vyskytlo viac dotazov.

Nedali by sa skupiny kategórií nejako graficky odlíšiť farbou pozadia "bunky" "tabuľky"?:
1) "Klientské" kategórie
2) Serverové kategórie
3) Kategórie s obsahom 1) aj 2)
… podobne ďalšie skupiny.
Mohlo by to pomôcť rýchlej orientácii v kategóriách.
Chamurappi
Profil
Zkusil jsem předělat uspořádání kategorií do dvousloupcové podoby. Připadá mi uhlazenější a již se nebojím, že by se v něm tazatelé ztráceli. Co vy na to?
Kvůli srovnání jsem pořídil fotky prapůvodního, loňského a současného uspořádání.

Předěl mezi polovinami se docela vhodně trefil — vlevo jsou převážně technické a programátorské kategorie, vpravo povídavé, komerční a ostatní. Pořadí sedí skoro přesně tak, jak je v DB, akorát jsem hnul s kategorií Hosting, protože byla v pravém sloupci první. Led jsem smrsknul do podoby samotné ikonky, jelikož nechceme (a díky notifikacím při přesunech už ani nepotřebujeme), aby do něj tazatelé sami iniciativně chodili. Další změna je, že odkaz na zmrzlou kategorii vypisuji JavaScriptem, což by mělo zapříčinit, že ho neuvidí roboti vyhledávačů.
Zpočátku jsem plánoval, že bych do pravé horní části buněk přidělal i malé odkazy na případná FAQ a pravidla příslušných kategorií, což by mohlo být sice užitečné, ale i matoucí, protože by odkazy v levém sloupci byly blízko ikonkám z pravého sloupce.

Nové uspořádání jsme sestavil ručně, přepsal jsem statickou kopii HTML kódu v keši. Chtěl jsem upravit i skript, který by tu tabulku generoval, ale nejprve bych si rád vyslechl připomínky a také mě trochu mate, že bb_func_vforum.php má datum poslední úpravy 9. prosince 2009 a Str4wberry předchozí uspořádání dodělal až v následujícím dubnu. Buď nebylo kvůli předchozí úpravě nutné sahat do dotyčného PHP skriptu, nebo koukám na špatné místo. Ono nakonec možná ani není nutné mít skript, který tu tabulku generuje, protože se v ní obvykle nic moc nemění.


Reaguji na _es:
HTML, CSS, JavaScript by mali byť tesne za sebou v tomto poradí.
Pravda. Ale zrovna teď už se mi nechce to uspořádání zase upravovat :-)
Kajman_
Profil *
Asi lepší než ty tři sloupce. Mně by se i líbilo něco jako to úplně první, s tím, že ten popisný text by nebyl pod odkazem, ale ve svém chlívečku td.

Pozor na to, že ta cache se při správném parametru smaže (ten unlink).
Str4wberry
Profil
a také mě trochu mate
Stačí upravit šablony a bb_specials.php, snad.


Jinak ve Full HD mi to tedy na rozdíl od 3 sloupců přijde zbytečně prázdné, ale na nižších rozlišeních to vypadá zase lépe. Zkoušel jsi ty kategorie řadit po řádcích?
Alphard
Profil
Mně se to líbí, asi nejvíce z vyzkoušených variant. [#28] Ani na notebooku obvykle nemám maximalizované okno prohlížeče, možná jsem ale v menšině.
Ikonky by mohly být klikaci, jsem zvyklý z výpisu poslední diskuse na ně klikat a když zabloudím do kategorii, tak vždy prvně ukáži na ikonku.

Otázka trochu mimo téma, líbí se vám u PHP popisek "Uvádějte vždy celé znění chybových hlášek."?
Kajman_
Profil *
Alphard:
líbí se vám u PHP popisek "Uvádějte vždy celé znění chybových hlášek."?

Moc ne. Kór když to teď vlastně bude i s odkazem vpravo od boxu pro psaní. Ale vymyslet pro php něco bude docela oříšek :-)
Programování v jednom z nejčastějších jazyků na serveru.
« 1 2 3 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0