Autor Zpráva
Thinkkk
Profil *
Navrhoval bych do http://www.jakpsatweb.cz/doctype.html přidat doctype HTML5:
<!DOCTYPE html>

Moderátor Str4wberry: Titulek „HTML5“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Thinkkka:
Celá ta stránka by potřebovala překopat, protože udržuje představu, že na verzi v <!doctype> deklaraci záleží.
Thinkkk
Profil *
Takže nic, jen blbá narážka? Já bych to klidně udělal, kdybych mohl..
Yuhů
Profil
jo jo, je to zralé na smazání. Možná bych tam měl dát pouze informaci, že se pomocí !doctype dá přepínat vykreslovací režim. Co vy na to?
Yuhů
Profil
tak jsem to přepsal, mrkněte a v případě potřeby mě doplňte mailem.
_es
Profil
Yuhů:
tak jsem to přepsal,

Nejako sa mi to celé nezdá, veľa vecí tam je teraz asi nesprávne, Chamurappi to asi skomentuje odbornejšie.
panther
Profil
_es:
je to zjednodušené, ale neřekl bych, že nesprávné.

Začátečníci, kterým je to určené, by mohli mít zbytečně zamotanou hlavu. Podstatné je vědět o standardním a quirk módu, jak se přepínají, v čem se liší. A že nějaké módy existují.

Yuhů, asi bych přidal odkaz na stránku o width, kde je obrázek s počítáním rozměrů v quirku. Dále asi i odkaz na specifikaci, kde se případní zájemci (převážně z řad pokročilejších) mohou dočíst více.
_es
Profil
panther:
je to zjednodušené, ale neřekl bych, že nesprávné.
Yuhů, asi bych přidal odkaz na stránku o width,

Zo stránky: Ve všech ostatních prohlížečích, tedy hlavně ve Firefoxu (Mozilla), Chrome (Webkit) a v Opeře sice také existují quirk módy, ale já je nějak neumím rozlišit od standardního vykreslování.
Vo všetkých tých "iných" quirk módoch v iných prehliadačoch sa predsa width ráta rovnako ako v quirk móde v IE, či nie?

Jediné, na čem záleží, je to, aby se stránka vykreslila v IE stejně jako v jiných prohlížečích.
Skôr to asi formulovať, že nezáleží na doctype, ale na vykresľovacom režime - pre každý prehliadač.

Ešte by sa tam zišlo pridať, že vykresľovací režim má vplyv aj na JS.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Yuhůa:
1) Terminologická připomínka: DTD je skutečně zkratka z Document Type Definition, ale tím se zpravidla označuje ten přilinkovaný SGML/XML soubor s definicí elementů, atributů atd., zatímco ten řádeček v dokumentu je Document Type Declaration, což se jako DTD běžně nezkracuje. Jelikož je článek spíš o deklaraci než o definici, nenadepisoval bych ho DTD.
2)kdyby se programátoři prohlížečů kolem roku 1999 nerozhodli, že deklaraci <!doctype vrátí aspoň částečně jeho funci“ — lehce zavádějící, neboť to, co se při přepínání režimů děje, nesouvisí s povoleným sortimentem HTML elementů, atributů a entit. Programátoři se rozhodli, že tehdy nepříliš používanou (nicméně konsorciem propagovanou) deklaraci <!doctype> využijí k rozlišování nových a starých stránek. (To je odvěké dilema zpětné kompatibility — jak poznat, kdo ji potřebuje.)
3)Měli to udělat meta tagem.“ — spíš to měli udělat nějakou CSS deklarací, aby mohl být stylopis nezávislý na vlastnostech HTML dokumentu.
4) K povídání o historii bys mohl přilepit malou poznámku, že se před vydáním XHTML dokonce vážně uvažovalo o tom, že se <!doctype> zruší. (Mnoho lidí mylně považuje <!doctype> v XHTML za důležitější než v HTML.)
5)do kterých quirk mód započítá padding“ — platí jen pro quirk módy Exploreru a starší Opery. Doplnil bych tedy „v některých prohlížečích“.
6)ale i v dalších věcech“ — tady bys mohl odkázat na Módy prohlížečů.
7)Internet Explorer 8 má dokonce tři vykreslovací režimy“ — a devítka bude mít čtyři, desítka pět… ona je to spíš emulace jiné verze Exploreru než vykreslovací režim. Jsou to dvě nezávislé veličiny. Může být osmičkový standard, sedmičkový standard, osmičkový quirk, sedmičkový quirk (i když jsou quirky skoro shodné). Tohle rozjímání nad režimy Exploreru nakonec nesouvisí s <!doctype> deklarací, ale spíš s těmi módy.
8) Do tabulky bych připsal HTML 4.01 Transitional s adresou DTD, který přepíná do standardního režimu:
<!doctype html public "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
9)Ve všech ostatních prohlížečích […] sice také existují quirk módy, ale já je nějak neumím rozlišit od standardního vykreslování.“ — ve všech quircích nedědí tabulky velikost písma, v selektorech u ID a tříd nezáleží na velikosti písmen, v CSS není nutné uvádět pixely u rozměrů. Mozilla v quirku odmítá načíst externí stylopis s jiným MIME typem než „text/css“ (z pohledu začátečníka: je důležitá přípona). Tyhle rozdíly také spíš patří do článku o Módech prohlížečů (často tam odkazujeme z diskuse).
10)Quirk mód v Exploreru je tedy dost nepraktický“ — neviděl bych to tak černě, po srovnání box modelů box-sizingem frčí prakticky stejně jako v ostatních prohlížečích. Jen mu chybí pár nových vlastností (position: fixed, universální :hover). Quirk zaručuje prakticky nezměněnou funkčnost v budoucích verzích prohlížečů.
11) V článku by mohlo být víc zdůrazněno, že vyjma přepínání režimů skutečně nemá <!doctype> žádný vliv. Pokud tam někdo deklaruje XHTML, neznamená to, že budou prohlížeče brát stránku jako XHTML a uplatňovat na ni pravidla XML syntaxe.
12) … a s tím souvisí i fakt, že validace podle libovolné W3C DTD poskytuje zavádějící výsledky. Když validátor křičí, že atribut autocomplete="off" neexistuje, není to chyba stránky. Prakticky vzato spadá veškeré HTML do pravomoci HTML 5, nehledě na deklaraci.

v případě potřeby mě doplňte mailem
Tohle jsem přehlédl. Koukám, že mi i píšeš mail. Tak už ti jdu odpovědět :-)


Reaguji na _es:
sa predsa width ráta rovnako ako v quirk móde v IE, či nie?
Bohužel ne.
_es
Profil
Chamurappi:
Reaguji na _es:
„sa predsa width ráta rovnako ako v quirk móde v IE, či nie?“
Bohužel ne.
Potom by sa to tam mohlo tiež niekde objaviť, že nie je quirk qko quirk.
Bubák
Profil
Chamurappi:
9) ... v CSS není nutné uvádět pixely u rozměrů.
Též není nutné uvádět # u hexadecimálního zápisu barev, ale jak jsem ráno náhodou zjistil, Firefox u sdružené vlastnosti (shorthand property) border vyžaduje jak jednotky u tloušťky čáry, tak # u barvy:
border:1 solid ccc; /* ve quirku funguje ve všech prohlížečích, vyjma Firefoxu */
border:1px solid ccc; /* ve quirku funguje ve všech prohlížečích, vyjma Firefoxu */
border:1 solid #ccc; /* ve quirku funguje ve všech prohlížečích, vyjma Firefoxu */
border:1px solid #ccc; /* korektní zápis, vždy funguje */
Yur4Y
Profil
Chamurappi:
Quirk zaručuje prakticky nezměněnou funkčnost v budoucích verzích prohlížečů.
To nie je pravda. Z pohľadu doprednej kompatibility je dnes lepšie voliť štandardný mód.
Yuhů:
Na velikosti písmen nezáleží
Odporučil by som to bližšie špecifikovať, aby sa nestalo, že niekto zapíše "-//w3c//dtd html 4.01 transitional//en".
...ale já je nějak neumím rozlišit od standardního vykreslování
Nejaké rozdiely sú popísané tu. Ale čo je podstatné, tie quirks módy sa medzi jednotlivými prehliadačmi líšia, skús si pozrieť napríklad Acid2 test v quirks móde v IE, Firefoxe a Opere. Možno by sa zišlo pridať odporúčanie, že pri použití štandardného módu je optimalizácia pre rôzne prehliadače väčšinou ľahšia.
Plus mi tam chýba informácia, ako si vykresľovací mód overiť (Javascriptom document.compatMode).
tiso
Profil
Yur4Y: „To nie je pravda.
Tá veta pravdivá je.
Yuhů
Profil
Moc děkuju za připomínky, jdu se tím probojovat. Spoustu věcí jsem vůbec netušil.
Yuhů
Profil
Reaguji na Yur4Y:
moment, a co se stane, když někdo napíše malými písmeny
"-//w3c//dtd html 4.01 transitional//en"
?

Podle mě nic, funguje mi to stejně.
Yuhů
Profil
Hm, ty módy prohlížečů musím taky úplně přepsat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0