Autor Zpráva
_es
Profil
Seznamy » li
Původně se jednalo o tag nepárový, současné specifikace vyžadují i koncové </li>.
Aké špecifikácie? Koncová značka je v HTML nepovinná.
margin
Profil *
_es:
ké špecifikácie?
Že by se Yuhů omylem kouknul (v době psaní citované věty) do XHTML specifikace a už to na stránce zůstalo? :-)

Když už jsme u toho, tak o kousek výše je tabulka, kde je správně, že LI je nepovinně párový.
Avšak DD a DT je nepovinně párový.
Koukám i na jiné tagy, třebas tabulkové i tam se dají najít chybné údaje.

Je fakt, že pokud někdo bude třabas THEAD ukončovat, i když nemusí, nic se nestane a pokročilí se mohou kouknout do HTML specifikace.
_es
Profil
margin:
Avšak DD a DT je nepovinně párový.
To je taká - dosť nedostatočná - informácia. Presnejšie by asi bolo uvádzať, ako v špecifikácii HTML4, či je počiatočná značka povinná alebo voliteľná a koncová značka povinná, voliteľná alebo zakázaná.
Trejpa
Profil
margin:
pokud někdo bude třabas THEAD ukončovat, i když nemusí, nic se nestane
A jednou ukončení značkou vynechá a tabulka může vypadat jinak. Zrovna u této značky se skrývá záludnost – nepovinná koncová značka nemusí jen uzavírat svůj element, ale svým umístěním může také způsobovat otevření elementu jiného.
margin
Profil *
Trejpa:
A jednou ukončení značkou vynechá a tabulka může vypadat jinak.
Je fakt, že při "troše snahy" k tomu může dojít. I když mi hned došlo, jaký element se otevře ukončením THEAD, chvíli mi trvalo, neš jsem přišel na to, jak udělat tabulku, která by vypadala jinak s </thead> a bez </thead>.
Str4wberry
Profil
Ano, terminologicky přesnější by bylo skutečně psát „počiatočná značka povinná alebo voliteľná a koncová značka povinná, voliteľná alebo zakázaná“, ale vidím v tom zásadní problém, že je touto nepřesností protkán celý JPW a těžko říct, jestli by z této opravy byl takový přínos, zvlášť když začátečníkům, tuším, Yuhů stejně doporučuje všechny značky ukončovat a některé zbytečné i otevírat; a pokročilý už ví, jak funguje HTML.
_es
Profil
Str4wberry:
Yuhů stejně doporučuje všechny značky ukončovat
Všetky asi nie. Možno by sa hodilo aspoň výraznejšie rozlišovať medzi koncovou značkou voliteľnou či povinnou a zakázanou. Infomácia o zakázanosti koncovej značky by mohla byť v texte o príslušných HTML elementoch vždy uvedená. Možno aj nejako spomenúť spôsob „domýšľania“ nepovinnej koncovej značky, podobne ako v Jak funguje HTML, zišlo by sa to napríklad v Bloky » p, často sa niekto pokúša do odseku vložiť trebárs <div>, či v Struktura dokumentu » head - dôvod zobrazenia toho textu.

Nepresnosti o normách a špecifikáciách sú na viacerých miestach, napríklad v Struktura dokumentu » html: „Pokud ale chcete mít soubory v souladu s normou, <html> tag používejte.“ Značka <html> je snáď vo všetkých verziách HTML nepovinná.
Taurus
Profil
Nevím, mně spousta těch řečí okolo povinný/nepovinný přijde navíc. Jasně, ať je třeba ukončení li a p nepovinné, ale já takový kód považuju za zabordelený nebo odfláklý, bez nějakého řádu. I PSPad, a předpokládám i jiné editory, hezky vyznačuje souvislost párových tagů. Spíš bych jako doplňující informaci dodal na samostatnou stránku výpis tagů a jejich ne/povinnosti, ale určitě bych všude nepřidával sloupeček do tabulek.
Str4wberry
Profil
To je otázka vkusu. Někomu zase přijde zabordelený kód, kde je hromada zbytečných značek. Žel skutečnost, že všechny mně známé editory* neví, jak funguje HTML, je poměrně silným argumentem zbytečné značky psát.

*) Kdybyste někdo takový znal, sem s ním, prosím.
_es
Profil
Taurus:
Jasně, ať je třeba ukončení li a p nepovinné, ale já takový kód považuju za zabordelený nebo odfláklý, bez nějakého řádu.
No ale spôsob ukončovania elementov je základná vec. A nadbytočná ukončovacia značka môže byť naopak zdrojom zmätku, ak sa element ukončí inde, než si niekto myslí, že určil - napríklad Vnořený seznam se v IE slučuje do nadřezeného li.
Chamurappi
Profil

Malé shrnutí

Ukončovací značka elementu <li>:
  – Vyjma extrémních situací se nemusí psát nikdy (zavírá se ukončením rodiče, nebo dalším <li>).
  – Člověk o ní nikdy nemusí přemýšlet. Jak zmiňuje _es, občas je to i lepší.
  – Totéž platí pro <option>, <dt> a <dd>, <tr> a <td>.
Ukončovací značka elementu <p>:
  – Nemusí se psát skoro nikdy. Ale začátečník na ty situace, kdy se psát musí, zřejmě nenarazí.
  – Nehledě na to, zda ji píše, musí autor stránky vědět, že se odstavec samovolně ukončí, jakmile se narazí na začátek některého z blokových elementů. Tedy, že <div> do odstavce dát nikdy nejde (nejen, že se to nesmí).
Počáteční a ukončovací značka <tbody>:
  – Jejich nepovinnost je spíš kuriozita, obvykle bez zřetelného dopadu na chod stránky.
  – O <tbody> tudíž obvykle není nutné přemýšlet, hodí se nanejvýš jako tabulková obdoba <div>u.
  – Začátečníka může zmást, že mu „Firebug sám dosazuje do kódu tabulky nějaké značky“ (už jsem to slyšel dvakrát) a může kvůli tomu méně důvěřovat vývojářským nástrojům.
Ukončovací značky elementů <thead> nebo <tfoot>:
  – Obvykle kodér musí alespoň jednu psát, pokud nechce psát počáteční značku <tbody> :-)
  – Není tedy nijak zvlášť nutné vědět, že nejsou povinné.
Počáteční a ukončovací značky elementů <html>, <head> a <body>:
  – Vyjma extrémních situací se nemusí psát nikdy.
  – Je sporné, jestli o nich vůbec začátečník potřebuje vědět. Já se dlouhodobě domnívám, že je lze ignorovat takřka stejně, jako <tbody>. Ale zatím žádná HTML učebnice si netroufla jednu z prvních lekcí seškrtat :-)
Pojmy párový a nepárový:
  – V důsledku tato terminologie moc nevadí, pokud se používá na rozlišení elementů, které mají ukončovací značku zakázanou.
  – Pojem „nepovinně párový“ se mi moc nelíbí, protože při vynechání jedné z volitelných značek se nemění charakter elementu (stále má nějaký obsah).
margin
Profil *
Chamurappi napsal:
Počáteční a ukončovací značky elementů <html>, <head> a <body>
Tyhle tagy mohou být i užitečné.
</head> je kratší, než <!-- konec head -->, a také základní HTML kostra je většinou v šabloně, kterou chce málokdo editovat, v editoru.
V pokročilejších editorech jde element, který má zapsanou počáteční i koncovou značku rozkliknout, bohužel editory neví, jak funguje HTML, jak už zmínil [#9] Str4wberry. Takže třebas sbalit HEAD editor dokáže jen tehdy, pokud najde počáteční i koncovou značku.

Ale zatím žádná HTML učebnice si netroufla jednu z prvních lekcí seškrtat
To nejde, to by bylo horší, než kdyby paní učitelka pověděla dětem ve školce, že Ježíšek není a dárky jim kupují rodiče.
Obdoba toho, že i když v kódu nejsou tagy <body></body>, element BODY jde nastylovat.
Taurus
Profil
Přijde mi didaktičtější zmiňovat pouze jasné a základní informace – tím, že lidem řeknu, že páry se mají ukončit, nic nezkazím – a dodatky o tom, že to vlastně nutné není, protože se to samo dodá/vyřeší, stačí bokem. Neříkám, že vaše pojetí je špatné (sice se mi to nelíbí…), ale pro základní vysvětlení zbytečně delší. Proto mi spousta zdrojů a knih přijde komplikovaných. Třebaže to myslí autoři dobře a chtějí mi povědět všechno a ušetřit mě zbytečností některého zápisu, zahltí mě.
margin
Profil *
Taurus:
Kdyby ti nějaký autor zamlčel, že existují tagy html, head, a body, tak bys byl méně zahlcený.
_es
Profil
Taurus:
tím, že lidem řeknu, že páry se mají ukončit, nic nezkazím
Môžeš pokaziť, lebo element sa môže ukončiť aj skôr, než ukončovacia značka - to je informácia aj pre začiatočníka potrebná - nie len nejaká nepodstatná „bokom“. Rovnako aj informácia o zakázaných ukončovacích značkách - potom by možno nenastávali pokusy ako: HTML5 a <label>
Yuhů
Profil
No jo no. Hříchy mládí. Blažená nevědomosti, já byl taková lama, když jsem to psal. Navíc jsem zrovna balil Lucku, tak jsem nějakou nepárovost zrovna neřešil.

Asi to budu opravovat postupně a nesystémově. Sorry. Napište to někdo celé lépe, rád na to odkážu.

Ale skutečně možná zvážím Taurusovo doporučení o odstranění informací o párovosti. Jenomže jak potom zdůraznit, že je tag nepárový? Občas je to opravdu důležité.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0