Autor Zpráva
kironet96
Profil
Zdravím,

myslím že by to chtělo web obnovit, je tu hodně článku které se neobnovovali několik let.

Prostě bylo by dobré web předělát a udělat z něj web pro IT, se články,tutoriály,návody, atd... pro tvorbu webu v ruzných jazycích, programování, sítě, atd....
Je škoda že web "nefunguje".

Diskuze je fajn, a tady mi pomohli nejvíce, nikdo si tu nehoní ego jako jinde.
Chamurappi
Profil
Reaguji na kironeta96:
Je škoda že web "nefunguje".
Na to, že nefunguje, slouží stále dobře mnoha lidem :-)

a udělat z něj web pro IT
Tomu nerozumím. Není důvod tam dávat věci nesouvisející s webem.

pro tvorbu webu v ruzných jazycích, programování
Konkrétně?

je tu hodně článku které se neobnovovali několik let
Který ti připadá nejvíc zaprášený?
kironet96
Profil
Chamurappi:

Na to, že nefunguje, slouží stále dobře mnoha lidem :-)

Ano poslouží, to bezesporu :)

Tomu nerozumím. Není důvod tam dávat věci nesouvisející s webem.

Spíš jsem měl namysli udělat z toho síť jen se zaměřením web tvorby, kde se bude moct např. uživatel podělit svými zkušenostmi, např.
Chtěl bych seznámit uživatele(návštěvníky) s útoky (např. SQL Injection ) na web a jak se jím bránit.

Je pravda že takových "sítí" je hodně, ale neznám ani jednu která by byla zaměřená čistě na webovou tvorbu.

Konkrétně?

např. PHP,ASP.NET(MVC/WEB FORMS)

Který ti připadá nejvíc zaprášený?

Nejsou tu tutoriály zastaralé(sice funkční), např. není tu nic ohledně HTML5. Jen jeden článek jsem tu viděl HTML 5
Nikde jsem tu neviděl HTML5 tagy, jak kde a v jakem případě je využívat atd....
Pak jsem tu viděl některé příklady kde se používá ještě v html style="" což už se nepoužívá a myslím že si na to stěžuje i validátor.
Str4wberry
Profil
Nikde jsem tu neviděl HTML5 tagy, jak kde a v jakem případě je využívat atd....

Ono není zatím většinou moc vhodné je používat. V IE 8 se chovají jako vlastní/neznámé značky a aby je šlo alespoň stylovat, tak se musí oživit JavaScriptem. Značky, které mají nějaké zvláštní schopnosti jiné než sémantické, typicky nefungují napříč prohlížeči (i novějšími).

Smysl tedy má používat krátký <!doctype> nebo <meta charset>, což na JPW je. Potom zvláštní typy <input>ů, což je tam také. Nakonec značky <video>/<audio>, ale pouze v případě, že člověk nemůže použít službu typu YouTube, protože funkčnost napříč prohlížeči / operačními systémy bude opět problematická.
Tori
Profil
kironet96:
Spíš jsem měl namysli udělat z toho síť jen se zaměřením web tvorby, kde se bude moct např. uživatel podělit svými zkušenostmi, např.
Chtěl bych seznámit uživatele(návštěvníky) s útoky (např. SQL Injection ) na web a jak se jím bránit.
Nic nebrání tomu, takový článek sám napsat, hodit někam na web a dát sem odkaz. Když bude dobrý, třeba si vyslouží zařazení do PHP FAQ nebo se části z něj mohou použít na pehapku apod.
Chamurappi
Profil
Reaguji na kironeta96:
kde se bude moct např. uživatel podělit svými zkušenostmi
Proč zrovna tam? Kdo by to tam spravoval a hlídal? Proč ne na přidružené diskusi, kde jsou aktivní moderátoři a trvalý dohled?

Chtěl bych seznámit uživatele(návštěvníky) s útoky (např. SQL Injection ) na web a jak se jím bránit.
Správným escapováním.

např. PHP,ASP.NET(MVC/WEB FORMS)
O PHP se píše na Péhápku.

Nikde jsem tu neviděl HTML5 tagy
Jestli tím myslíš tu sémantickou omáčkou, kterou si někteří tvůrci stránek poškozují web, tak to je dobře, že tu nejsou :-)

Pak jsem tu viděl některé příklady kde se používá ještě v html style="" což už se nepoužívá
Jak jsi na toto přišel? V tomto nenastal vůbec žádný vývoj v průběhu posledních osmnácti let*. Vždy to byla jedna z možností. Nedá se ani říct, že by byla na ústupu, protože je stále stejně (ne)praktická, jako byla v minulém století.
*) Nepočítám-li XHTML 1.1, které nesmyslně prohlásilo atribut style za zavržený, ale to byla slepá větev vývoje.

myslím že si na to stěžuje i validátor
Stěžují si na to jen pochybné SEO blábolátory…
kironet96
Profil
Chamurappi:
Správným escapováním.

to byl jen příklad.

PS: escapováni je pro mysl/i které se už nedoporučuje použivat.
jefitto44
Profil
Ja zase nie som za to, aby sa na jakpsatweb písalo o PHP. Yuhu založil stránku na html, css a javascript, tak toho by sa web mal držať. Môj názor...

Ale zas je pravda, že by sa najmä sekcia o javascripte mohla rozšíriť o nejaké jQuery, Ajax a podobné srandy, ktoré s js priamo súvisia...
Radek9
Profil
kironet96:
escapováni je pro mysl/i které se už nedoporučuje použivat.
Eh? Escapovat musíš v jakémkoli layeru pro SQL databázi. Je jedno, jestli to děláš ručně, nebo pomocí prepared statements. A nedoporučuje se používat pouze MySQL rozhraní, nikoli MySQLi.

jefitto44:
sekcia o javascripte mohla rozšíriť o nejaké jQuery, Ajax a podobné srandy, ktoré s js priamo súvisia
Proč zrovna jQuery? Ajax se přeceňuje, univerzální funkce se dá napsat na pár řádků.
juriad
Profil
kironet96:
Escapovaní je mnohem obecnější princip, který přesahuje použití při vykonávání dotazů. Escapování bylo, je a bude potřeba vždy. Moderní frameworky se jeho použití snaží skrýt, ale uživatel by si ho stále měl být vědom.

jefitto44:
Je pravdou, že čast věnovaná JavaScriptu na JPW není z dnešního pohledu moc užitečná, popisuje jej (podle mě) příliš prakticky a opomíjí to, čím ten jazyk ve skutečnosti je. Snad to Chamurappi změní svou učebnicí. (Probíralo se to téma na srazu?)

Proč by se měla popisovat jedna konkrétní knihovna? Poslední dobou mám vážně pocit, že mnohem lepší než se vázat na něco nestandardního, pomíjivého, je používat standardní API a podporu si do starších verzí dopsat. Asi si založím vlastní vlákno a na toto téma se poptám.

AJAX je pár řádková funkce, která se postupným hynutím prohlížečů bude jen zjednodušovat. Není na něm nic magičtějšího než na funkci setTimeout.
Joker
Profil
kironet96:
Chtěl bych seznámit uživatele(návštěvníky) s útoky (např. SQL Injection ) na web a jak se jím bránit.

Z pohledu HTML/CSS/JS nijak, tohle se dělá na serveru, kterému se JPW věnuje jen sporadicky.

Jinak konkrétně PHP se věnuje Péhápko, kde záměr byl jednak zlepšit situaci, kdy dostupné české učebnice PHP jsou vesměs zoufale zastaralé, a jednak právě rozšířit/nahradit ty kusé informace o PHP na JPW.
Péhápko bylo na začátku plánované jako přímá součást JPW, ale jako výhodnější se ukázalo udělat samostatný projekt, na který bude JPW odkazovat… Až se k tomu Yuhů dostane :-) (Ze srazu: „Už to běží? A proč na to neodkazuju?“)

Co se týká ošetření vstupů, obecné základy na Péhápku už jsou, konkrétněji něco o databázích a SQL injection by tam být mohlo. Dobrý námět na budoucí článek.

Nějakou analogii Péhápka věnující se .Netu a MVC bych taky rád viděl, teď jen kdo to napíše :-)
Já nestíhám pořádně ani Péhápko, takže rozjíždět další projekt nemá ani smysl. Leda bych se domluvil s Microsoftem, že by mi to zaplatili :-)

Nejsou tu tutoriály zastaralé(sice funkční), např. není tu nic ohledně HTML5. Jen jeden článek jsem tu viděl HTML 5
Nikde jsem tu neviděl HTML5 tagy, jak kde a v jakem případě je využívat atd....

Na srazu se tohle téma nakouslo a vedla se debata, jestli v HTML 5 je vůbec nějaká obecně použitelná novinka (krom HTLM 5 doctype a meta charset).

juriad:
Snad to Chamurappi změní svou učebnicí. (Probíralo se to téma na srazu?)

Probíralo, ale momentálně se prý Chamurappi nestíhá ani oholit (viz) :-), takže uvidíme.
kironet96
Profil
Nevadí mě napadlo v 1 noci konkretně mysql_real_escape_string.

Chamurappi:
Proč zrovna tam? Kdo by to tam spravoval a hlídal? Proč ne na přidružené diskusi, kde jsou aktivní moderátoři a trvalý dohled?

Jelikož, to není praktické. Na webu by byla např. sekce PHP a tam články.
Staral by se např. autor tohoto webu, a moderátoři stejně jako tady.
A diskuse podle mě slouží k diskuzi, a ne aby se sem psali články, na to je přece hlavni web.

No JPW změnu potřebuje s tím snad souhlasí každý.

Joker:
Jaj, než jsem psal, tak se tu objevila nová odpověď.


Joker:
Jinak konkrétně PHP se věnuje Péhápko

Přiznám se, o tomhle webu jsem ještě ani neslyšel. A koukám že je tam toho dost.
Joker
Profil
kironet96:
Na webu by byla např. sekce PHP a tam články.
Staral by se např. autor tohoto webu, a moderátoři stejně jako tady.

Však to tak je :-), jen místo sekce je to samostatná doména. Na Péhápko můžete napsat i vlastní článek, info tady a to odkazuje sem- tam je popsané, co by měl splňovat autor článků.

Pokud to nemá být odborný článek, ale spíš nějaký poznatek, námět, atd. tak to patří sem do diskuse.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0