Autor Zpráva
Yuhů
Profil
Možná jsem to měl dát do kritiky na stránku, ale já chci názory pouze na jednu věc. Tou je drobečková navigace pod hlavní navigací na Jak psát web. Dobře je to vidět třeba na stránce
http://www.jakpsatweb.cz/php/easyphp.html
začíná to hned pod logem, takové to
Jak psát web > Ostatní > PHP > EasyPHP

V mnoha případech navigace není tak úplná, protože Jak psát web nikdy nebyl budovaný stromově a některé větve prostě chybějí.

Ocením připomínky jak co se týká vzhledu, tak co se týká funkčnosti.
Plaváček
Profil
Drobečková navigace jako taková je bezva nápad, čili i na tvém webu bude určitě k užitku.
Tomik
Profil
Určitě se stránky stávají přístupnějším uživatelům, teď to nemyslím jako prázdnou frázi, ale jako fakt.
Vypadá docela dobře, zapadá do designu, je mě napadalo že by mohla být nad tím pravým "menu" (seznamy podobných stránek, odkazy aj). Asi by tolik nevystupovala.
Yuhů
Profil
myslím, že kdyby byla nad pravým menu, tak buďto bude moc úzká (takže by se musela lámat do více řádků, což nechci), nebo by stejně přečuhovala do hlavního obsahu. Pak by IMHO vyčnívala ještě víc.
ppooler
Profil
Ještě by se tam někde hodila kolonka třeba " Multimédia ",která by se věnovala věcem jako je Video na stránkách,zvuk na stránkách,hry na stránkách,webová kamera na stránkách,něco o Plug-inech,Flashy Aktiv-X prvkama,objektama,kodekách,s tím souvisejícím javaskriptem,přehrávačích ...bylo by toho hodně...
Mistr
Profil
Koukám, že už to Yuhů spustil. To máš generované skriptem?
Timy
Profil
Mistr
spíš ne

Yuhů
Je to určitě dobrý nápad, drobečková naviagce může jedině pomoci. Jinak třeba tady nejsou "návody" klikatelné http://www.jakpsatweb.cz/pozadi.html (vlastně "návody" nejsou nikde klikatelné).
Mistr
Profil
Timy
Čili myslíš, že to Yuhů do každé stránky, jak se říká, otrocky naťukal? To se mi nezdá dost Yuhůovské. :-)
Meldo
Profil
Yuhů
Podla mna super vec. Tiez ak je moznost to rad pouzivam.
Šlaha
Profil
Myslím, že je to děláno scriptem, protože na kreta.rovnou.cz topřes něj Yuhů vkládal. (Psal to někde tady v diskusi.)
ppooler
Profil
Něco podobného už,ale existuje...
http://poradna.pcvideo.cz/
Dušanko
Profil
Dobrý napad, len ako to Yuhů urobil.
Petra
Profil
Myslím, že máš docela šikovně vytvořenou hierarchii prvních dvou úrovní (kupř. HTML > HTML tagy) už v normální navigaci nad tím. Pokračování drobečkové navigace přináší navíc už pak jen aktuální stránku nebo nějakou další hierarchii, která ale většinou není klikací. Což vnímám jako lehce matoucí - úroveň o jednu výš existuje a vypadá fakt lákavě, ale jak se tam sakra dostat (drobečkama né, ale tím odkazem nad tím to půjde, ale zas komu to dojde).

Pak je otázkou, jestli je príma, že máš tři řádky navigace pod sebou a že drobečky (teď myslím hlavně případ, kdy to má vedle sebe víc "neodkazů") se tak trochu podobají té části navigace nad tím, kde není označená aktuální kategorie (tj. že máš nad sebou nějaká slova vedle sebe v barevném pruhu a nějaká slova oddělená mezerou na bílém pozadí). Takže jednou "totéž" jsou stránky na stejné úrovni a podruhé "totéž" jsou stránky v hierarchiích. Možná by neškodilo výraznější většítko, ale víc aby to nebylo moc to asi nepůjde. Možná bys mohl zkusit nějaký nestandardní vzhled drobečků, kdyby byly skutečně pod sebou a nějak dobře vizuálně by se naznačil úmysl, tak třeba... (no já vim, tohle je trochu blbý).

Možná by nebylo úplně od věci zkusit dát drobečky (i) dolů na stránku.

Funkčnost je taková docela veselá no, myslím, že v tomhle stavu to bude spíš k horšímu, kdyby se to podařilo udělat nějak líp, tak to bude asi fajn.

Plácám, faktem je, že tvůj web používám buď jednostránkově nebo kontextově a tak na něm smysl jen částečně funkčních drobečků možná podceňuju. Ale tak testuješ rád, tak testuj :-)
habendorf
Profil
Zkusil bych zachovat nějakou integritu. Když např. na http://www.jakpsatweb.cz/reklama/index.html kliknu na první link, t.j. "Reklamní formáty grafiky", otevře se mi stránka s nadpisem "Rozměry reklamních formátů" a týž text je i v drobečkové navigaci.

Já vím, zní to podobně, ale bylo by IMHO lepší, kdyby ten text byl stejný.
Mistr
Profil
habendorf
Řekl bych, že tohle bude teď trochu, jak se říká, haprovat. Mám dojem, že Yuhů musel kvůli drobečkové nápovědě zavést nějaké nové stránky - třeba http://www.jakpsatweb.cz/navigace/zakladni-kurz.html či http://www.jakpsatweb.cz/navigace/tvorba-webu.html - a teď se ty nadpisy v nekterých případech nebudou shodovat, protože musel Yuhů kvůli délce a zřetelnosti pojmů v drobečkové nápovědě některé stránky "překřtít". A než to sjednotí, bude to chvilku trvat.

Ovšem to celé je jen můj názor, Yuhů Ti k tomu řekne třeba něco úplně odlišného.

P. S.: Teď, jak sji to po sobě čtu, je ten můj příspěvek nějaký kostrbatý. No nic, už asi půjdu spinkat.
thingwath
Profil
Nevím jak to Yuhů generuje a má uspořádané, ale tipuju, že jestli bude s podobnými experimenty pokračovat, tak se mu to záhy rozsype :-)
Leo
Profil
To ma z toho, ze na takovy moloch jako je JPW nepouziva (nejspis) nejaky redakcni system, Leo
Cody
Profil
Já tam nic nevidím on to už Yuhů stáhnul?
Šlaha
Profil
ppooler
Proč odkazuješ na moji poradnu?
Acci
Profil
Dušanko
JavaScriptem
http://www.jakpsatweb.cz/etc/patka.js
Yuhů
Profil
Děkuji všem za názory. Postupně něco z toho okomentuju:

> To máš generované skriptem?

ano, konkrétně to dělá javascript. Jak psát web nepoužívá PHP (také proto je tak báječně rychlý), a tak nemůžu použít nic než klientské technologie. Je to v souboru patka.js, jak psal Acci. Data se čtou přímo z různých elementů html stránky.

> Myslím, že je to děláno scriptem, protože na kreta.rovnou.cz topřes něj Yuhů vkládal. (Psal to někde tady v diskusi.)

na kreta.rovnou.cz to naopak je děláno ručně :-).

> Petra:
> Pokračování drobečkové navigace přináší navíc už pak jen aktuální stránku

ano, všechna data pro ten skript se čtou z navigace. Je to jenom jiný pohled na táž data, což doufám bude někomu ku prospěchu.

Ještě je v drobečcích navíc odkaz na hlavní stránku. Zjistil jsem, že někteří lidé se na ni neumějí vrátit.

> nebo nějakou další hierarchii, která ale většinou není klikací. Což vnímám jako lehce matoucí -
> úroveň o jednu výš existuje a vypadá fakt lákavě, ale jak se tam sakra dostat

Tohle vím a mám dilema.
Pokud drobek není klikací, znamená to, že tato úroveň hierarchie vůbec nemá svoji stránku, nebo (a to častěji) že je tato stránka shodná s úrovní ještě vyšší. Dilema pak zní:
* mám dávat do drobkové navigace dva různě pojmenované odkazy na tutéž stránku?
* nebo mám vynechat odkaz na podsekci, pokud její stránka fakticky neexistuje? (Tak je to teď).
Zvolil jsem druhou možnost a vůbec si nejsem jistý, zda je to správnější.

> není označená aktuální kategorie (tj. že máš nad sebou nějaká slova vedle sebe v barevném pruhu a nějaká slova oddělená mezerou na bílém pozadí)

Testy mi naštěstí ukázaly, že záložky jsou velmi intuitivní, jasně vyznačují aktivní sekci, a že se na ně lidé klikat nebojí. Všichni aspoň přejíždějí myší a všímají si, že se myš mění na ručičku, což mi přijde dostatečné. Ale jestli máš nápad, rád si ho poslechnu.

> Možná by neškodilo výraznější většítko

zkusím ho dát tučně, díky

> Možná bys mohl zkusit nějaký nestandardní vzhled drobečků,

:-) Oba víme, že nestandardní obvykle znamená nefunkční ;-)

> Možná by nebylo úplně od věci zkusit dát drobečky (i) dolů na stránku.

bezva nápad, provedu

> kdyby se to podařilo udělat nějak líp, tak to bude asi fajn.

to si myslím taky. Proto jsem to téma nadhodil.

> faktem je, že tvůj web používám buď jednostránkově nebo kontextově

To mám velkou radost, je totiž tak navržen. Tolik reakce na Petru (díky moc!).

> habendorf:
> Zkusil bych zachovat nějakou integritu. Když např. na http://www.jakpsatweb.cz/reklama/index.html
> kliknu na první link, t.j. "Reklamní formáty grafiky",
> otevře se mi stránka s nadpisem "Rozměry reklamních formátů" a týž text je i v drobečkové navigaci.
> Já vím, zní to podobně, ale bylo by IMHO lepší, kdyby ten text byl stejný.

Tohle je různé částečně úmyslně, částečně historicky. Úmysl je v tom, že se snažím mít co největší odkazovou variabilitu, tedy čistě SEO důvod. U málo konkurenčních témat si to můžu dovolit a pokud chci být nalezen širším publikem, je to vhodná strategie.
Zatím jsem se nesetkal s tím, že by to někomu vadilo. Ale díky za podnět, budu o tom přemýšlet.

> Mistr:
> Yuhů musel kvůli drobečkové nápovědě zavést nějaké nové stránky ...

Ano, ale tahle změna byla plánována už rok a půl (záhy od testování posledního redesignu). Celkově byl stav neutěšený v tom, že základní sekce návodů neměla téměř žádnou hierarchii a záložky v menu pouze rolovaly stránkou, což lidi děsně mátlo.
Druhý problém byl v tom, že hlavní stránka byla děsně dlouhá (a stál ještě to není úplně ono). Přenesení některých odkazů na podstránky jí prospělo.

> thingwath:
> Nevím jak to Yuhů generuje a má uspořádané, ale tipuju, že jestli bude s podobnými experimenty pokračovat, tak se mu to záhy rozsype :-)

:-) ono se to rozsypalo už před třemi lety. Celý ten web jede jako nekonečné provizorium. Pokud si ale můžu dovolit svůj skromný názor, tak bych skoro řekl, že v takovém pořádku, jako je to teď, ten web ještě nebyl :-). I když je to samozřejmě stále dost otřesné a nekonsistentní.

> Leo:
> To ma z toho, ze na takovy moloch jako je JPW nepouziva (nejspis) nejaky redakcni system, Leo

RS opravdu nepoužívám. Dlouhodobě zastávám názor, že důležitější než redakční systém (jako program) je redakční postup (jako zvyklosti a používané metody).
Nedokážu si představit redakční systém, kterým by se JPW dal spravovat. Má tisíc stránek (ale to není hlavní důvod). Někdy se ve Slaném stav na čaj a na salát (zvonek funguje dobře, bývám často doma, budeš vítán). Ukážu ti, jak efektivně s weby pracuju, a ty mi řekneš, jestli si myslíš, že bych stejnou nebo větší efektivitu dosáhnul s nějakým redakčním systémem. Psaním textu počínaje, přes ukládání souborů, skriptování a zálohování, až třeba po rychlé vkládání relativních odkazů. Možná jo, nápadům se nebráním.

Takže díky všem, možná to ještě budu měnit, další připomínky vítány.
Mistr
Profil
Šlaha
Buď rád, ne?
Mistr
Profil
Yuhů
Nechceš o Tebou použitém způsobu tvorby drobečkové nápovědy napsat stránku do Jak psát web? Tedy pokud to není moc složité.

Ber to jako návrh.
mila
Profil
Možná to sem úplně nepatří, ale do drobečkové navigace této diskuze bych přidal první položku "jakpsatweb," která by mě dostala z diskuze na hlavní stránku.
- přijde mi to logické
- občas si potřebuju něco najít a je fajn jen kliknout (prostřední tlačítko a mám to v novém panelu, takto musím nový panel ručně otevřít a pak se v něm ještě nějak dostat na správnou adresu
- mám v bookmarcích diskuzi, protože sem chodím mnohem častěji. Když chci náhodou něco najít, vyhovovalo by mi kliknout na ten bookmark a pak na nějaký odkaz
- vůbec jsem tu nenašel odkaz přímo na hlavní stránku jakpsatweb
ppooler
Profil
Vždyť tam je...Ten malý obrázek těch kláves:
JAK
PSáT
WEB
Na hlavní stránce "diskuze"
mila
Profil
No, jo. Díky.
Yuhů
Profil
milo, ten odkaz tu fakt není. Až se dostanu k předělání diskuse (stále váhám, jestli přejít na druhou verzi miniBB), tak ho sem dám.

> Mistr
> Nechceš o Tebou použitém způsobu tvorby drobečkové nápovědy napsat stránku do Jak psát web?

asi ani ne. Spíš už dlouho chci napsat trochu lepší návody na javascript, ale nějak jsem se zaseknul. Potřeboval bych na to dva týdny volna.
Mistr
Profil
Yuhů
Nerajzuj během dovolené po Krétě, ale místo toho raděj zalez s kočkou ve Slaném a ťukej a ťukej do klávesnice... :o))
Jaro Spisak
Profil
Ja si myslím, že zakomponovanie drobečkovej navigácie na jakpastweb.cz je celkom dobré. Trochu mi vadí malé písmo a čiastočne splývanie s hlavnou panelovou navigáciou. Osobne by som možno skúsil drobečkovú navigáciu viac zvýrazniť a odlíšiť od hlavnej navigácie. Môže to byť však aj kontraproduktívne. Chcelo by to otestovať ;)

Jakob Nielsen odporúča mať drobečkovú navigáciu úplne na vrchu stránky. Videl som výsledky nejakého testovania a z neho vyšlo, že drobečková navigácia je najužitočnejšia ak ja na úplnom vrchu stránky, tak ako je to na samotnom useit.com.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0