Autor Zpráva
Milhausov
Pěkný den všem,
chtěl jsem se vás všech - uživatelů Jak psát web zeptat, zda byste uvítali postupné převedení webu do wiki. Možná se divíte, že o tom nepíšu přímo Yuhůovi. Je to z toho důvodu, že mi je jasné, že kvůli jednomu-dvěma lidem se nic měnit nebude. Pokud nás bude víc, třeba to bude reálnější.
Milhausov
Ještě bych se chtěl omluvit, pokud se tady už něco podobného řešilo. Zkusil jsem si projít fórum a na nic podobného jsem nenarazil.
Leo
A duvod? Leo
Peca
Nevidím k tomu jediný rozumný důvod. Nejspíš by to ani zdaleka nebylo tak přehledné. Navíc vždycky, když něco hledám ve Wiki, tak je to příšerně pomalé.
Milhausov
Původně jsem důvod chtěl napsat hned do úvodní zprávy, ale pak mi to přišlo příliš samozřejmé. Dobře tedy... Jak psát web obsahuje spoustu kvalitních informací, ale každá kvalitní informace jednou zastará. Uvedu jeden možná ne úplně nejlepší, doufám ale že dostatečně názorný příklad. Jak psát web obsahuje mimo jiné přehled různých hacků a fint, kterými je možno odlišit jednotlivé prohlížeče. Prohlížeče se ovšem vyvíjejí a co funguje dnes nebude fungovat vždy ( viz vývoj IE7).

Yuhů píše stránky moc hezky, ale je to jen jeden člověk. Kdežto výhoda wiki je, že spojuje síly mnoha jedinců do provázaného organizovaného díla. Vždy mě trošku štve, když zjišťuju, jaké výborné nápady se povalují po různých blozích. Wiki by je umožnila utřídit a tím zvýšit jejich hodnotu.

A pomalost? Nemyslím si, že by to byl takový problém. Používám třeba Ubuntu wiki, která je podle mého názoru jak rychlá, tak rozsáhlá dost. Jiný případ je Wikipedia - její problémy podle mě pramení z toho, že si vytkla velmi technicky náročný cíl.

Přehlednost je vždy poněkud subjektivní pojem. Myslím ale, že přizpůsobení dnešnímu vzhledu Jak psát webu by neměl být problém, protože mnoho wiki podporuje šablony.
Zahon
Mě Wiki pomalá také nepřijde, ale ale k převádění stále nevidím jediný rozmuný důvod. Jediné co se může udělat, je dát na Wiki do sekcí o webu externí odkaz sem.
Leo
"Kdežto výhoda wiki je, že spojuje síly mnoha jedinců do provázaného organizovaného díla."

Nevim, jestli by to zrovna v pripade jakpsatweb.cz byla pravda. Navic je to Yuhuuv soukromy projekt, takze nevim, jestli by znarodneni uvital :-) Leo
meca
Inu, všichni víme, že JPW možná zastaralý je, ale je to JPW... Když se z JPW udělá Wiki, říkejme tomu tedy WikiJPW, stane se to, že články zde umístěné již nebudou napsány z Yahůovou granziézností a úmem...

Technicky tomu nerozumím, ale když se koukneme fylozoficky na Wikipedii, je to podle některých komunita - komunitě, ale JPW je už nyní pro začátečníky, který když by mohli formátovat také, kdoví, jak by to dopadlo.

Rozhodně to je zajímavý nápad, ale bál bych se ho hned realizovat. Udělat třeba nějaký, jak řikají za oceánem, sesterský projekt k JPW, který by JPW zwikifikoval a čas by poté ukázal, zda je to dobrý nápad, či ne...
Milhausov
Nevim, jestli by to zrovna v pripade jakpsatweb.cz byla pravda.
Proč? Samozřejmě že nic nepůjde samo, ale myslím, že kdyby se tu našlo pár ochotných správců, kteří by se snažili věci dávat dohromady a radit všem ochotným, mohlo by to myslím fungovat.
Navic je to Yuhuuv soukromy projekt, takze nevim, jestli by znarodneni uvital
Samozřejmě, Yuhůa bych zkontaktoval, pokud bychom se tu dohodli, že to stojí za to. A podle Yuhůovy reakce na této stránce by Yuhů nejspíš byl proti. Takže asi nemá smysl se tím zabývat.

Děkuji za pozornost a připomínky. Pokud chcete něco zajímavého dodat, udělejte to prosím.
FantomX1
Mne sa ten napad nahodou velmi paci. Yuhuv web pomohol mnohym ludom, ale doba ide dopredu a ani Yuhu nebude pisat stale, ma okrem toho prilis vela prace i ked je pravda ze vzdy sa niekto kto bude pisat najde. Nevedel som ze wiki sa siri aj ako open source aplikacia, bral som to ze existuje server wikipedia ktory ma odnoze na rozne jazykove verzie.

Nevidim dovod preco to nenahodit napriklad na wikipediu, mne uz mnohokrat pomohla, dat tam nejaku sekciu webove prezentacie alebo prezentacie a interaktivne prezentacie, neviem co by viac opisovalo, lebo prezentacie nie su samozrejme len na webe-nete v zmysle internet :).

Ale to by sa mozno nejak uhladilo a vobec si nemyslim ze by tam pisali zaciatocnici, ja som si na wikipedii cital o integraloch a vlneni svetla a vobec ma nenapadlo, hoci som sa do toho nevyznal a bolo to tam pisane vedecky, aby som tam napisal akukolvek blbost, lebo nemam nic ine na praci nie?

Jeden clovek by to urcite prepisat nezvladol, ale viacej ruk vacsie dielo, postupne informacie ktore by sa stavali neaktualnymi by sluzili ako historia o tom, ako to kedysi fungovalo, dnes uz len tahzsie najdeme chyby, ktore mal IE 3 alebo ktore crty mali ine prehliadace a druhe zase nie. Ale niekedy to pomoze k pochopeniu vyvoja tvorby webu. Mozno niektori budu namietat ze v starsich antikvariatoch, je to mozne, ale na ceskom a slovenskom nete toho vela nie je. Tak sa hlasim som za, ako za kazdu novu dobru vec, ved ked sa to neosvedci svet sa nezruti.
Leo
Opravdu krasne, jak tady resite cizi soukrome stranky :-) Si udelejte sve vlastni ne? Leo
WanTo
Pokud vím, jeden z požadavků na JPW byl, aby se dal stáhnout a prohlížet v offline verzi. Jak tohle uděláte s wikipedií? Nehledě na to, že wiki (mluvím o MediaWiki, zrovna včera jsem ji instaloval) je příšerně pomalá.
thingwath
WanTo
Nevidím v tom nejmenší principiální problém.

Že je MediaWiki příšerná, o tom nemůže být sporu. Jinak vás ujišťuji, že jsou wiki co jsou rychlé až dost. Je spousta stránek kde navíc ani nevíte, že ve skutečnosti koukáte na wiki :-)

Jinak mi tenhle krok přijde zbytečný, Yuhů má nějaký obsah, ten mu průběžně stárne, ukazují se čím dál tím víc omezení co se rozsahu týče a tak dále. Čiliže doplnit něčím jpw by mělo svůj význam, nahrazovat to asi ani nemá cenu.
Acci
Jak tohle uděláte s wikipedií?
Ještě jednodušeji, než to dělá Yuhů dnes. Navíc Yuhů už má Wiki naprogramovanou vlastní
WanTo
thingwath
Nevíš o nějaké jednoduché a rychlé wiki, PHP+MySQL? Ta MediaWiki je vážně zrůda, povedlo se mi prokousat se instalací (nic jednoduchého, když už mělo být vše hotovo, objevila se prázdná bílá stránka...), teďka prozměnu při editaci hlásí nedostatek paměti.
thingwath
WanTo
Roztomilá wiki je MoinMoin, ale ta bohužel nesplňuje zadání :-) V PHP o ničem nevím a když o tom tak přemýšlím, ani nevím jestli mě to mrzí :-)
WanTo
V čem je MoinMoin?
thingwath
Python (CGI).
Acci
WanTo
jednu takovou znám.
thingwath
Acci
A co rizeni prav? MediaWiki to ma nanic, DokuWiki to ma jen o malinko lip (a ani MoinMoin to nema dokonale). Nejak tam o tom zminku nevidim.
Acci
thingwath
Nevím, jaké řízení práv má MediaWiki nebo DokoWiki, ale v AcciWiki je to tak, že uživatel patří do určité skupiny, která má nastaveny určitá práva. Nic lepšího mně nenapadlo.
llook
K původnímu dotazu: Už se tu jednou něco hodně podobného (tehdy ale ne jako náhrada JPW, ale rozšíření diskuse o wiki-FAQ) řešilo asi před rokem: http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=18&topic=5 934
thingwath
Acci
MediaWiki to měla (aspoň podle toho co jsem koukal) opravdu uboze -- prakticky jenom rozdělení uživatelů do několika skupin, přičemž jednotlivé stránky se dají (pro všechny) zamknout a tím to tak končí. DokuWiki a MoinMoin mají ACL, které mi dovoluje každému uživateli nastavit pro libovolnou stránku libovolnou kombinaci práv. Chyba v MoinMoin ovšem je třeba ta, že to není hiearchické, i když je na to patch.
Yuhů
Pánové, nasazení wiki na tento web plánuju už dva a půl roku. Věřte nebo ne, zabil jsem na tom už asi dvacet dnů, kdy jsem zkoušel rozběhat různé naprogramované wiki, ale všechny mi z nějakého důvodu nevyhovovaly. Dokonce jsem si opravdu nechal naprogramovat wiki na zakázku, ale špatně jsem formuloval zadání, takže z toho taky nic slavného nevzešlo.

Hlavní problémy wikin jsou čeština a složitost. Skoro všechny wiki, co znám buďto neumějí udělat českou adresu, nebo převést slovo s diakritikou z titulku stránky na slovo bez diakritiky do URL a potom zpětně najít na tom URL stránku s diakritikou.

Kdyby se vám někomu chtělo programovat nebo experimentovat, napište mi.

Základní strukturu Jak psát web budu nadále udržovat tak, jako dosud. Wiki by měla být nadstavba.
WanTo
Yuhů
Právě jednu wikipedii programuji. Sice je primárně určená pro jiný projekt, ale klidně mi na mail (wantox zavináč gmail tečka com) pošli požadavky, co by bylo potřeba na JPW. Mohlo by se to nějak skloubit dohromady a možná i použít.
Tomáš Tintěra
Profil *
> Yuhů napsal: Skoro všechny wiki, co znám buďto neumějí udělat českou adresu, nebo převést slovo s diakritikou z titulku stránky na slovo bez diakritiky do URL a potom zpětně najít na tom URL stránku s diakritikou.

JJ, česká wiki by se mi taky hodila.

Pokud by
* se našla wiki vám jinak vyhovující
* se zdrojáky
* a chyběla jen ta čeština
Tak se pokusím tam ty české nadpisy nějak dodat. Jsem vývojář tak to snad zvládnu.
Jen to nebude do týdne

Používám lehce opachovaný Open Wiki, ale ten už dnes bude outdated a je v ASP, takže by asi to žralo hodně HW.
Kolegové vedle v kanclu používají MoinMoin. Je celkem populární. Ten vám nesedí?
Jan Daniel
Profil *
Velmi slibně vypadá taky coWiki, doporučuji zvážit.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.