Autor Zpráva
Miloš
Profil
Na stránce Měření různých věcí javascriptem jsem našel prohřešek proti češtině:
Měřící skript — je skript, který právě vykonává měření
Měřicí skript — je skript, který je k měření určen (k měření slouží)
(viz dvojice krop[i/í] žehl[i/í]cí, vod[i/í]cí atp.)
Mistr
Profil
To je jako lepicí páska...
habendorf
Profil
... a hasicí přístroj. A pozor - hasební pomůcky.
Gekon
Profil
Miloš
No, tak to je vskutku strašlivé. Měli bychom vzbudit Yuhůa.
venca163
Profil
Miloš
pochopil bych, kdyby to byla chyba v kódu, nebo nějaké zásadní informaci...ale tohle =)
Railbot
Profil
venca163
No co, když už tu máme tu Typografii a stylistiku...
HajekJirka
Profil
Gekon
Pochybuji, že Yuhů už spí! :-)
Gekon
Profil
HajekJirka
To asi ještě ne, ale člověk nikdy neví:)
habendorf
Profil
Takových chyb tam jsou mraky, nemá cenu řešit.
Yuhů
Profil
Děkuju za vzbuzení. Poradíte mi, který tvar je správně? Měřicí nebo měřící? Asi měřící, že?
Miloš
Profil
Grrrrrrrrr
Měřící vyjadřuje momentální stav, akci, neboli skript vůbec nemusí být určený k měření, ale ve chvíli, kdy něco měří, je měřící. Když přestane měřit, tak už měřícím není.
Měřicí je ten skript, který je k měření určený, který má k měření sloužit, ale vůbec není důležité, jestli byl (nebo jestli bude) k tomuto účelu někdy použit. Vůbec nemusí provádět měření, nikdy nemusí žádné měření provádět, ale přesto bude vždycky měřicím skriptem.
Mistr
Profil
Dle serveru www.pravidla.cz:

- koncovka "ící" se použije, je-li slovo v postavení slovesa: např. Manažer řídící oddělení.

- koncovka "icí" se použije, je-li slovo v postavení přídavného jména: např. Nabídka chladicí techniky, mrazicích boxů a kreslicích potřeb.

Často užívanými slovy jsou:

chladicí
balicí
barvicí
brousicí
čisticí
dojicí
kreslicí
krmicí
kotvicí
lepicí
lešticí
měřicí
mrazicí
pěsticí
plnicí
řídicí
samolepicí
školicí
těsnicí
těsnicí
vážicí
zdicí
žehlicí


a další
Bubák
Profil
Předevčírem jsem byl na nákupu a na jedné z mnoha cenovek měli velkými písmeny holící krém. Měl jsem co dělat, abych se při představě holícího krému nezačal nahlas smát.
Petroff
Profil
Pokaždé když používám jisté výrazy (podle pravidel pravopisu) jako např. VÝJIMEČNÝ, MĚŘICÍ...
probudí se jakési mé druhé já s pocitem, že právě dostalo ránu --> k uklidnění mám zásobu debïlních popěvků
původně sloužících k snadnému zapamatování prav.tvaru [jde o tzv. Sloužicí popěvky * - občas Soužící pop... (!!! neplést si s Souložicí pop...!!!) ]

VEČER SI DÁM MĚŘICÍ
PŘÍSTROJ S KREMŽSKOU HOŘČICÍ

* - Zdá se, že by bylo vhodné mít kromě krátkého a dlouhého i také znak s významem ï {s neurčenou délkou} (tj. s oběma významy) => bohužel zavedené termíny se v logicko-fyzikální interpretaci brání tomu mít cokoli společného

S pozdravem
Standa Blábol
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0