Autor Zpráva
Artex
Dobrý večer. Byl bych vám všem vděčen za zhodnocení návrhu na blog. Mým cílem bylo vytvořit vzhledově relativně pěknou stránku, za nepoužití obrázků (i když by se tam možná nějaké ikonky hodily). Uvítám i připomínky ke kódu a rady na zlepšení. Předem děkuji za zhodnocení.
Zechy
Tak je to sice trochu chudé :). Ale vypadá to dobře.
Jen mi to pozadí příjde nějak moc světlé.
Artex
Zechy:
Přemýšlel jsem jestli by nebylo lepší pozadí udělat šedé ale ještě počkám na další názory.
Camo
Je to príliš prázdne a strohé.
Nejaký Gif 5kb tomu určite pomôže, ak ide o rýchlosť sťahovania.
Bubák
Menu se dává do <menu>, nebo do <ul>, nikoliv do obou elementů současně. Validátor kvůli tomu vyhodí hlášku, že <ul> v <menu> nemá co dělat a kvůli tomu vyhodí matoucí hlášku, že <h1> tam není dovolen. Takže si syber si, jestli budeš dávat menu do sémantičtějšího <menu>, nebo obvyklejšího <ul>.

Myslím si, že patička je v DIVu zbytečně, ID můžeš dát rovnou odstavci. Taky by prospělo dát ji nahoře i dole pár pixelů navíc, třebas deklarací
line-height: 2.5; /* použij, kolik se ti bude líbit */

nebo deklarací horního a dolního paddingu odstavce:
padding: 5px 0 5px 0;  /* použij, kolik se ti bude líbit */

Při hoveru stačí deklarovat jen ty vlastnosti, které měníš, je zbytečné deklarovat všechno znova.

Je více důvodů, proč, nejen já, nemám rád tuhle CSS deklaraci:
* {outline: 0; padding: 0; margin: 0;}

Nevím, jestli jsem jediný, ale mám cukání u nadpisů v menu, menu mi připadá jako rozbalovací nabídka. Možná by bylo lepší dát odkazům menší odsazení, než nadpisům.

Mi se podobné weby líbí, nepotřebuji čučet na grafiku, ale holt se všem nezavděčíš.
Wascheck
Ja myslím, že se potrdilo pořekadlo, že v jednoduchosti je krása. Asi není co vytknout. Jenom technická ... nemá být H1 na stránce pokud možno jen jednou?
Sirius
Chybí mi tam víc "bílého místa". Např. informace o autorovi, datu a komentářích splývají se samotným článkem. Ty velký nadpisy v menu by si asi zasloužili větší odsazení zeshora a menší zprava. Obrázky v textu by taky mohli mít víc prostoru okolo sebe. Jestli je to blog, tak bych si asi taky ještě trochu pohrál s textem, špatně se mi čte. Jinak se mi to líbí, ani mi ty obrázky moc nechybí. :)
Artex
Už je to lepší ?

Sirius:
Ještě se na to podívám a poupravím to.

Wascheck:
Děkuji

Bubák:
Teď už by to mělo být (možná krom IC lišty) validní celé.
S tou patičkou je to pravda. DIV jsem vyhodil a ponechal jsem jen <p>.
Zbytečné css vlastnosti ještě smažu.

Je více důvodů, proč, nejen já, nemám rád tuhle CSS deklaraci
Jakých? Bohužel se mi nic nepodařilo o * {} najít.
Nadpisy jsem trochu poupravil.
Sirius
Artex:
Bohužel se mi nic nepodařilo o * {} najít.
Smažeš si tím všechna přednastavená odsazení. Spousta z nich by tam zůstat měla. Můžeš si tím krásně rozsekat spoustu věcí. :) Lepší je vynulovat margin a padding jenom tam, kde je potřeba. Můj názor.

Edit:

Už je to lepší ?
Za mě jo. Akorát ty čáry tam... Stačí takovéhle odsazení a je to přehlednější, ta čára navíc je tam divná, když je stejná použitá pro oddělení jednotlivých článků.
Artex
Sirius:
padding jsem z *{} smazal a tu čáru taky. Všiml jsem si až teď že je tam jak pěst na oko.
Chamurappi
Reaguji na Waschecka:
Jenom technická ... nemá být H1 na stránce pokud možno jen jednou?
Ne. Proč?

Reaguji na Artexe:
Také se mi líbí, jak je to jednoduché, i když by to možná nějaké oživení sneslo.
Moc mi nesedí patkové písmo v <h2>, všude jinde je bezpatkový Trebuchet.
Kdybych chtěl tvůj web ovládat v Mozille klávesnicí, tak jsem ztracen, protože nevidím, na čem jsem najetý — vypnul jsi mi outline.
Artex
Chamurappi:
vypnul jsi mi outline
Pardon. outline: 0; smazáno
Moc mi nesedí patkové písmo v <h2>, všude jinde je bezpatkový Trebuchet.
Zkusil jsem to nahradit Trebuchetem, odebral jsem text-transformation a myslím že to nevypadá špatně.
Sirius
To písmo v tom nadpisu se mi líbilo. Narušovalo to tu jednolitost(?). Mě teda patkové písmo v nadpisech a bezpatkové v textu vůbec nepřijde divné. Nedávno jsem četl zajímavej článek na webdesignerwall. Jdu ho najít.

-> http://www.webdesignerwall.com/trends/the-next-serif-trend/

Dobrým příkladem je i článek samotný. Ani to patkové písmo nemusí být nečitelné v normálním textu, když je dostatečně velké.
Plaváček
Artex:

Hele, nechci být za šťouru, ale konkrétně u blogu zase tak moc na vzhledu nezáleží. Podstatnou věcí bude samotný obsah.

Řádkování flákni na zhruba 1.5em, aby se to dobře četlo, zkus raději Arial než Trebuchet, klidně i odkazy v levé navigaci podtrhni , zruš odsazení prvního řádku (na web se to moc nehodí) a vrhni se do publikování. Na vzhledu zase až tolik nesejde, pokud na grafických pičičandách netrváš.

Já chodím na blogy kvůli zajímavému obsahu, jak vypadají je mi většinou fuk.
Sirius
Plaváček:
u blogu zase tak moc na vzhledu nezáleží

Ale není to důvod ho opomíjet. Blog se špatným obsahem a skvělým designem bude pořád špatný blog. Blog s dobrým obsahem a obyčejným / špatným (ale ne ohledně čitelnosti) bude dobrý blog, ale blog, který má dobrý obsah i dobrý vzhled, je skvělej blog.
Plaváček
Sirius:

Ale není to důvod ho opomíjet.

Ale já vím. Jenže podívej - tazatel stráví spoustu času (dny, týdny, měsíce) laděním vzhledu a pak mu nezbudou síly, aby dodal čtenářům zajímavý text. Kdyby to zkusil naopak, pak mu třeba můžu poradit, jak web vyšperkovat a poladit. Jenže - dokud nevím, o čem a proč chce psát, pak je opravdu jedno, jak výsledné dílo bude vypadat.

Protože. Platí jedno pravidlo a není dobré ho podceňovat - grafická podoba jakéhokoliv webu má reflektovat téma a zaměření webové prezentace. Vzhled má prostě něco konkrétního vypovídat o jeho autorovi. U blogu to platí dvojnásob.

Jinak řečeno - když nevím, o čem bude psát, jak mohu hodnotit, jestli zvolil správný vzhled?
Sirius
Plaváček:
To je otázka. Možná jenom zkouší dělat návrh a blog z toho nikdy nebude. Taky jsem udělal spoustu návrhů, které jsem nikdy nepoužil (ne že by byli tak hrozný :)) a válí se mi v počítači, některé nakódováné, některé ještě jako PSD. Možná to nakonec nebude blog. Možností je mnoho. Asi nemá smysl to dál řešit, než se vyjádří Artex.
Plaváček
Sirius:

Asi nemá smysl to dál řešit, než se vyjádří Artex.

Souhlasím.

Jenom jedna malá poznámka pro tebe i Artexe.

Když jsem tvořil současný vzhled svého Blábolníku, měl jsem v hlavě jednu myšlenku, kterou chudák ilustrátor dlouho tvořil. Cílem bylo vytvořit útulné a sympatické místo, které už svou podobou dá najevo, že tam vládne klid, pohoda a úsměv. Nikoliv nenávist.

Místečko, které okamžitě dá čtenářům na vědomí, že jeho obsah tvoří muž, člověk, prostě tvor, který je věkem sice starý páprda, ale nové technologie jsou mu blízké, protože chápe jejich potenciál. Proto je v hlavičce borec v buřince s noutbůkem. A navíc jsem duchem pořád puberťák a zarytý sci-fista, což mi žena vyčítá už skoro šestnáct let. Dnešek nevyjímaje.

Zda se mi to podařilo, nebo ne, ukáže až dlouhý čas, ale měnit nic nehodlám. Mým záměrem bylo vytvořit přístav pohody, kde se cílová skupina, tedy chytrý a přemýšlející čtenář, kterého chci, bude cítit dobře. Protože se povezeme, řečeno surfařsky, na stejné vlně. Nebuduji statisícovou návštěvnost, potřebuji kolem sebe lidi, kteří spolu se mnou užívají života. Jestli mě chápeš.

Zmíněnému záměru jsem podřídil obsah i vzhled. Totéž by měl udělat autor tohoto vlákna. Ujasnit si, co chce, co očekává, koho chce oslovit, a následně tomu přízpůsobit grafiku i obsah. Nerozdílně.

Je to už jasnější?
Artex
Sirius
Možná jenom zkouší dělat návrh
Teď jsi to asi nejlíp vystihl. Abych pravdu řekl, tak se to všechno odvíjelo od hraní si s border: double a s paddingem.

Plaváček:
Můj návrh bylo tedy spíše hraní s CSS, čili žádná myšlenka při vytváření nebyla. Jak pravil Sirius tak z toho možná blog nikdy nebude. Může se to tedy v budoucnosti použít i na bůhví co. Trochu mi taky šlo o to se přiučit novým věcem - bez těchto všech názorů bych nevěděl jak správně udělat menu, proč nepoužívat * {} a další věci... O vzhled však šlo v neposlední řadě taky (jsem rád že to není tak hrozné :-) ). V případě vzhledu jsem se však od tebe dozvěděl neocenitelné rady, kterých se budu snažit držet. Musím uznat že bez žádné myšlenky vznikne něco spíše tuctového a za to, že jsi mi v tomto ohledu otevřel oči, ti děkuji.
Sirius
Plaváček:
Myslím, že jsem to pochopil. :)

A řekl bych, že design Blábolníku splňuje záměr. Nikdy jsem nad ním sice takhle nepřemýšlel, ale když na to teď koukám zpětně s tím co vím...
To je to o čem jsem mluvil, design je prostě důležitý (ne nezbytný), za tím si stojím. :)
Kcko
Rad bych rekl neco pozitivniho smerem k designu, da-li se to tak nazvat, ale nic mne nenapada. I kdyz ma byt vzhled jednoduchy tak toto je az presprilis chude, grafiku tam zadnou nevidim, spis jen nekolik poskladanych vybarvenych divu (navic spatne, ta modra na pozadi mi trha oci) a tady je diskuse jakobychom hodnotili nove dilo Plavacka ;-)

Asi jsem jiny.

Kdyz design na blog tak bych zavital asi sem a nabral trosku inspirace http://www.csselite.com/category/showcase/blog

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: