Autor Zpráva
H.o.n.z.a
Profil *
Zdravím,

prosím o kritiku nekomerčního návrhu WEBu obce. Není to ještě vše dotažené do konce, ale myslím, že je lepší slyšet kritiku ještě v průběhu prací než až u hotového díla.

Je to WEB obce, takže prosím i o kritiku přístupnosti (vypnutý JavaScript, čistě textový prohlížeč, ...).

Některé části jsou ještě v dost špatném stavu (např. diskusní fórum). Základ už by měl být ale celkem funkční.

Největším přínosem pro mne budou konkrétní náměty na změnu.

Odkaz: http://byst.webgrafika.info

Díky
flying gentleman
Profil
Nechápu odkaz vyhledávání, když hned pod tím je vyhledávácí formulář. na co má obec diskuzní forum?
Ikonu validity bych dal pryc, nehodi se tam.
do verze s vypnutymi styly pridej odkaz "preskocit navigaci", protoze ta je opravud moc dlouha:)
jinak se mi to libi,kod vypada taky cistej
H.o.n.z.a
Profil *
Odkaz vyhledávání nabízí více možností. Ale je fakt, že to z toho není patrné - takže vymyslím nějaký lepší název a možná ten odkaz přesunu k vyhledávacímu formuláři (pokročilé vyhledávání nebo tak něco).

K čemu má obec diskusní fórum? K diskutování o věcech týkajících se obce a jiných záležitostech. Stačí se kouknout na diskusní fóra některých obcí, která jsou velmi oblíbená. Jak to bude u této obce neumím předem odhadnout.

Ten odkaz "přeskočit navigaci" přidám - to je dobrý nápad.

Díky za připomínky.
Timy
Profil
1) neklikací logo (logo má být odkazem na hlavní stránku)
2) pár postřehů z textového prohlížeče Lynx: na prvních třech stránkách je téměř nulový obsah (kromě novinek), přidal bych odkaz na přeskočení navigace, ankety a informace o validitě bych vrazil až na konec stránky, obzvláště validita běžného uživatele opravdu nezajímá, na všech stránkách stejný title (nebo skoro na všech) a <h1>, když někam kliknu vůbec nevím kde jsem
wizard
Profil
Pěknej čistej design, pro obec jak dělaný.
Ad flying gentleman: ta ikona W3C se tam moc nehodí
flying gentleman
Profil
Ikonu validity bych dal pryc, nehodi se tam.
wizard:lisi se nejak tva vypoved od moji???
H.o.n.z.a
Profil *
1) Tu ikonu validity dam pak pryc, zatim ji tam mam pro ucely snadneho testovani a kritik.
2) Logo udělám klikací.
3) Přeházím pořadí jednotlivých věcí (při prohlížení bez stylů)
4) Title přidělám i další stránky (zatím se mění u článků, ale u sposty stránek se nemění a to je jasná chyba)
5) DOTAZ: Co s tou <h1> nevím. Přece bych tam měl mít v textové verzi nadpis, o jaký WEB se jedná. Jak bych to měl udělat lépe? Mít <h1>Kontantní nadpis WEBu - Název konkrétní stránky</h1>? Nebo na to jít úplně jinak?

Jinak moc díky za připomínky.
Timy
Profil
H.o.n.z.a
Myslel jsem to v souvislosti s tím stejným title. Když jsem si to prohlížel v Lynxu a (skoro) všude bylo stejné h1 a title, tak jsem fakt nevěděl kde jsem. IMHO stačí, když nebude všude stejný title
H.o.n.z.a
Profil *
DOTAZ2: Teď, když na tím přemýšlím, tak nevím, jak dát anketu apod. v textové verzi na konec. Mám tak hlavní blok a dva float divy (levý a pravý sloupec). Tedy něco takového:

<div style="float: right">

Pravý sloupec
</div>
<div style="float: left">
Levý sloupec
</div>
<div>
Hlavní blok
</div>


Mohu bez problému přehodit levý a pravý sloupec. Jak to ale hodit za hlavní blok? Hlavní blok není float, abych mohl použít roztahovací layout (float musí mít pevnou šířku).
Mistr
Profil
Možná bych změnil ikonky pod články. Ten Outlook Express je OK, ale místo toho Poznámkového bloku z Widlí bych dal tiskárnu, ať je na první pohled jasné. Chápu, že jsi asi chtěl mít obrázek potištěného papíru, ale tímhle, myslím, některé uživatele zmateš. Je to jen můj názor.

Též bych se přimlouval za trošku veselejší barvy,. Tebou užité mi přidou ponuré.
Timy
Profil
H.o.n.z.a
s tím ti radši moc radit nebudu, ale objevil jsem další chybku - prohlédni se své stránky se zapnutou funkcí "vysoký kontrast", nebude vidět text článků. Mělo by stačit přidat do css přidat tohle:
body {
...
color:black;
}

PS: normálně nejsem takový puntičkář, ale chtěl jsi test přístupnosti...
Mistr
Profil
Na stránce Zajímavé odkazy není na první pohled jasné, kde se nacházíš. Vím, máš tam nahoře odkazy Holice, Hradec Králové, Pardubice a ostatní a že Holice nebyly podtržené, ale mě na první pohled napadlo, že je to kvůli tomu, že z Holic nemáš žádné odkazy. Nešlo by tam třeba napsat nějakým větším písmem (ale jinak, než do tohohle malého "rozcestníku") třeba "Holice" apod.?
H.o.n.z.a
Profil *
Mistr: Jj, to máš pravdu. Hodím tam jinou ikonu.

Timy: Ale jó, naopak jsem Ti vděčný za každý puntík, který najdeš.
H.o.n.z.a
Profil *
Odkazy ještě nejsou dodělané, s tím určitě něco provedu. Tohle by zmátlo i mě :-)
Mistr
Profil
A co doména? Nestálo by to za doménu?

A ještě jedna poznámka: Já bydlím na Praze 8 a v místním zpravodaji psali o upravených webových stránkách Prahy 8. Psali tam, že Evropská unie klade na webové stránky měst a obcí velké nároky. Dále už tuto myšlenku nerozváděli a ani já ji nestudoval. Opravdu jsou ty nároky velké? Nebo Ty ses na ně prostě vykašlal? :-)
H.o.n.z.a
Profil *
Doména je (www.byst.cz), zatím je na ní původní WEB dělaný ve FrontPage a po doladění tohodle nového návrhu se to nahradí. Nároky jsou celkem velké, ale myslím, že jsem to nemohl zhoršit.

Obecně jsou nároky na:
- přístupnost
- základní informace

Docela pěkně zpracované informace o tvorbě WEBu obcí je zde:

http://vs.vismo.cz/vismo/dokumenty2.asp?u=200003&id_org=200003&id=1187 2&p1=0&p2=&p3=

Ale upozorňuji, že to zpracovala jedna komerční firma, která prodává nějaký redakční systém pro obce (nebudu se vyjadřovat ke kvalitě), takže tam lze nalézt nějakou formu reklamy (ale není to tak strašné). Většina věcí je formou doporučení a nikoli povinnosti. Snažím se samozřejmě doporučení dodržovat, zvláště pak, pokud mi připadají rozumná.

S přístupností se ještě něco udělá, o informační stránce stránek (té nejdůležitější) toho moc nevím, to budou dělat jiní lidé, kteří se v tom trochu orientují.
Mistr
Profil
OK, já na to jen upozorňuji, aby Ti pak případně nevznikly nějaké problémy. Pokud o tom víš, pak je vše v nejlepším pořádku.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0